Najprostsze pomysły są najlepsze. Z takiego założenia wyszedł twórca Lego, Ole Christiansen i zaprojektował zwykłe drewniane klocki, z których każdy pasuje do każdego. Siedemdziesiąt lat później Lego używane są do robienia filmów i ilustrowania Biblii. A wkrótce w Lublinie może powstać pracownia, gdzie za pomoca klockow będzie się wykładało filozofię.
Większość z nich zajmuje się budowlami Lego, czyli MOC-ami (od MOC: My Own Creation, czyli Moje Własne Stworzenie). Pomysłowość ludzka nie zna granic: modele samochodów i samolotów, rekonstrukcje scen bitewnych i obrazki z życia np. Azteków. Wśród fanów Lego na świecie zdarzają się i tacy jak Arthur Gugick, który budował przez osiem tygodni świątynie Tadż Mahal.
Inny rodzajem zabawy z Lego, to kręcenie filmów tzw. animacją poklatkową (jak w Misiu Uszatku). Ilość filmików z klockami w roli głównej liczy się w tysiącach. Można obejrzeć klockową wersję "Przeminęło z Wiatrem”, Makbeta czy "Pulp Fiction”. Albo krwawe horrory, gdzie krew też jest z klocków.
Na polu Lego mamy już swoje, bardzo nowatorskie pomysły. Jarek Spychała, doktorant na Wydziale Filozofii Uniwersytetu im. Kopernika w Toruniu, to AFOL i członkiem fundacji pedagogicznej Phronesis. Jego pomysł jest niezwykły - za pomocą klocków uczy dzieci filozofii. Każdy dzieciak może przedstawić swoją wersję metafor Platona. Pomysł Lego Logos spodobał się Ministerstwu Edukacji, które postanowiło wspierać finansowo pomysł. Jarek Spychała otworzył już dwie pracownie Lego Logos, obydwie w Warszawie, ale jest szansa na powstanie takiej w Lublinie.
• Od filozofii do klocków trochę daleko. To jakiś sentyment z dzieciństwa?
- Po części. Pracując ze studentami kierunków niefilozoficznych zauważyłem, że trochę się nudzą. Pomyślałem, że może kiedy spróbują narysować filozoficzne metafory to zajęcia będą ciekawsze, ale okazało się, że niektórzy trochę wstydzili się swoich umiejętności plastycznych. W tym samym czasie robiłem wystawę zdjęć Lego związanych ze Star Wars. No i mnie olśniło! Połączyłem Lego z filozofią.
• Czy kadra naukowa zachowywała się sceptycznie?
- Na początku tak. Ale przekonali się, że zajęcia dają świetne efekty.
• Czy dzieciaki mają jakieś trudności podczas zajęć, coś sprawia im szczególną trudność?
- Mają jeden problem: nie chcą, żeby zajęcia trwały tak krótko. Zawsze mnie proszą, czy mogą zostać jeszcze trochę.
• Ma Pan zamiar sprowadzić Lego Logos do Lublina?
- Owszem, ale na razie wszystko jest w fazie przygotowań. W ciągu tego roku przyjadę do Lublina z projektem.
Brendon Powell Smith, 33-letni, bezrobotny Amerykanin w 2001 roku postanowił zrobić całą biblię... z klocków lego. Stworzenie świata, 10 plag, narodziny Jezusa czy Ostatnia Wieczerza: wszystko z klocków; scena po scenie i opatrzone odpowiednimi cytatami. Nie brakowało też odniesień do teraźniejszości. Np. slowa "kochaj swoich wrogów” obrazuje scena z Georgem Bushem i Bin Ladenem.
W pierwszych dniach działalności strony odwiedzilo ją ponad 300 tys. internautów.
www.thebricktestament.com.