Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 czerwca 2024 r.
18:27

Kształcą pilotów od 99 lat. Jubileusz dęblińskiej Szkoły Orląt

0 A A
(fot. LAW/K. ZAWADKA/FB)

Do tej uczelni dostać się nie łatwo, ale jej dyplom otwiera wiele drzwi. W Dęblinie swojego fachu uczą się piloci, którzy w przyszłości zasiądą za sterami choćby F-35, ale także nawigatorzy, logistycy, czy specjaliści od bezpieczeństwa narodowego. Lotnicza Akademia Wojskowa w tym roku kończy 99 lat

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dęblińska uczelnia obecnie kształci ok. 1,7 tysiąca studentów i podchorążych. Wśród kierunków cywilnych znajdują się:
lotnictwo i kosmonautyka,  nawigacja, logistyka, transport, bezpieczeństwo narodowe, a podyplomowo również psycho-logia lotnicza, bezpieczeństwo w ruchu lotniczym, czy edukacja obronna.
Szkoła Orląt najbardziej znana jest ze swoich studiów wojskowych, na których w tym roku uruchomiono 350 miejsc. Wśród specjalności znajdują się samoloty bojowe nadźwiękowe, śmigłowce, samoloty transportowe wielosilnikowe, drony, czy też przeciwlotnicze zestawy rakietowe. W piątek Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie świętowała 99. urodziny.

Dostać się na takie studia nie jest łatwo, a chętnych od lat nie brakuje. Poza wymaganą wiedzą, kandydaci muszą wykazać się nienaganną kondycją, zdrowiem i sprawnością fizyczną.

Studenci lotniczych kierunków mają okazję latać między innymi austriackimi Diamondami, a w przypadku śmigłowców również francuskimi Guimbalami i amerykańskimi Robinsonami. Dostępne są również zaawansowane symulatory. Baza szkoleniowa LAW ciągle się rozwija. Tylko w ostatnich latach dęblińska akademia wzbogaciła się o stadion i tunel aerodynamiczny. Na początku roku otwarto nowy akademik na 500 osób i zmodernizowano stołówkę. Tylko te dwa zadania kosztowały 90 mln zł.

W przyszłym roku z kolei zakończyć powinna się budowa nowej sali widowiskowo-sportowej wartej blisko 50 mln zł.
– My, obecni oficerowie, takich warunków nie mieliśmy i możemy wam tylko zazdrościć – mówił podczas otwarcia akademika gen. bryg. pil. Krzysztof Cur, rektor-komendant.
Co ciekawe, 99 lat Szkoły Orląt nie oznacza tego, że od dokładnie tylu lat istnieje ona w Dęblinie.
Lotnicza szkoła swoją działalność rozpoczęła w 1925 roku w Grudziądzu. Dwa lata później, decyzją ówczesnych władz, placówkę tę przeniesiono do Dęblina, gdzie działa ona do dzisiaj. Pierwszym komendantem został dowódca 4 Pułku Lotniczego w Toruniu, płk. pil. Roman Florer.
W dęblińskiej szkole przyszłych pilotów uczyły legendy polskiego lotnictwa, w tym gen. pil. WITOLD URBANOWICZ – dowódca słynnego polskiego dywizjonu 303, podpułkownik Królewskich Sił Powietrznych, czy też ppłk pil. JAN HRYNIEWICZ, który podczas wojny walczył we Francji i Wielkiej Brytanii, dowódca eskadry dywizjonu 309. W powietrznej bitwie o Anglię wzięło udział łącznie 103 absolwentów „dęblińskiej skrzydlatej szkoły”. Wiele lat po wojnie jeden z pilotów wyszkolonych w Dęblinie, wtedy major MIROSŁAW HERMASZEWSKI, wziął udział w radzieckiej misji kosmicznej. Pod koniec lat 80-tych już jako generał stanął czele akademii.
Iskry, Orliki i Bieliki
Wraz z kadrami zmieniały się samoloty, którymi latali podniebni adepci. Po wojnie w Dęblinie pojawiły się pierwsze odrzu-towce, Jak-17 i MiG -15.

W latach 60-tych mieleckie zakłady wyprodukowały pierwsze TS-11 "Iskra", które otrzymała baza lotnicza na Lubelszczyźnie, a latach 90-tych dołączyły do nich turbośmigłowe PZL-130 „Orlik”. Dzisiaj absolwenci LAW-u w dęblińskiej bazie mogą kontynuować szkolenie na M-346 „Bielik”, po opanowaniu którego czekają takie maszyny jak F-16, czy docelowo F-35. Ale aka-demia, o czym warto pamiętać, to nie tylko statki wojskowe.
Dęblin kształci również pilotów cywilnych, po których chętnie sięgają najlepsze linie lotnicze, obsługę naziemną i wielu innych specjalistów lotniczej branży.

 

Historia „Szkoły Orląt” sięga lat 20-tych ubiegłego wieku. To właśnie tę uczelnię ukończyła ponad setka polskich pilotów z bitwy o Anglię (fot. LAW/K. ZAWADKA/FB)
Zaawansowane symulatory to niezbędny sprzęt do nauki pilotażu (fot. LAW/K. ZAWADKA/FB)
Fragment ćwiczeń z udziałem śmigłowca i turbośmigłowego "Orlika" (fot. LAW/K. ZAWADKA/FB)
Na studia wojskowe akademia przyjęła 350 podchorążych (fot. LAW/K. ZAWADKA/FB)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Padwa nie dała szans rywalom z Kielc

Padwa Zamość wygrała w Kielcach. Szczelna obrona dała komplet punktów

W spotkaniu otwierającym trzecią kolejkę KPR Padwa Zamość pokonała na wyjeździe SMS ZPRP I Kielce 37:19. Było to pierwsze w tym sezonie zwycięstwo zamościan za trzy punkty.

Wiktor Przyjemski zgodnie z planem został w piątek indywidualnym mistrzem świata

Żużlowiec Orlen Oil Motoru Lublin znowu mistrzem świata juniorów. Wiktor Przyjemski nie zmarnował szansy

Już trzeci raz z rzędu tytuł indywidualnego mistrza świata juniorów pojechał do Lublina. Po dwóch triumfach Mateusza Cierniaka z Orlen Oil Motoru, w ślady klubowego kolegi poszedł Wiktor Przyjemski. W piątek najlepszy młodzieżowiec PGE Ekstraligi zajął drugie miejsce podczas SGP 2 w Toruniu, ale to wystarczyło, żeby zapewnił sobie złoto.

Wrzesień na złoto, jako symbol walki z nowotworami dziecięcymi
29 września 2024, 12:00

Wrzesień na złoto, jako symbol walki z nowotworami dziecięcymi

Trwa miesiąc świadomości nowotworów wieku dziecięcego. Te potrafią rozwinąć się w błyskawicznym tempie i nie dać jednoznacznych objawów. W niedzielę, na Błoniach pod Zamkiem odbędą się obchody Złotego Września.

Polski Cukier Start Lublin efektownie zakończył gry kontrolne

Polski Cukier Start w ostatnim sparingu przed ligą rozbił Zastal Zielona Góra

Udane zakończenie przygotowań do sezonu 24/25 w wykonaniu koszykarzy z Lublina. Polski Cukier Start w ostatnim meczu kontrolnym bez problemu pokonał Zastal Zielona Góra 100:78.

Zagrają w piłkę w turnieju imienia ich zmarłego kolegi

Zagrają w piłkę w turnieju imienia ich zmarłego kolegi

W sobotę na boisku piłkarskim w Końskowoli odbędzie się XIV Turniej Piłki Nożnej Samorządowców Powiatu Puławskiego. Wydarzenie będzie miało charakter memoriału zmarłego w tym roku pracownika starostwa i trenera, Mariusza Próchniaka.

Sebastian Rudol i jego koledzy po dwóch porażkach z rzędu spróbują w sobotę dopisać do swojego konta jakieś punkty

Motor kontra Śląsk. Przyjaźń na trybunach, walka o punkty na boisku

W sobotę Motor Lublin znowu zagra przed własną publicznością. Drużyna Mateusza Stolarskiego zmierzy się z zaprzyjaźnionym Śląskiem Wrocław. Obie drużyny potrzebują jednak punktów. Rywale są jedynym zespołem w PKO BP Ekstraklasie, który nie posmakował jeszcze w tym sezonie zwycięstwa. Żółto-biało-niebiescy przystąpią za to do zawodów po dwóch porażkach z rzędu. Pierwszy gwizdek o godz. 17.30.

Filharmonicy zagrają przed CSK dla poszkodowanych w powodzi. Liczy się każdy ofiarowany grosz
NASZ PATRONAT

Filharmonicy zagrają przed CSK dla poszkodowanych w powodzi. Liczy się każdy ofiarowany grosz

Filharmonia Lubelska serdecznie zaprasza na plenerowy koncert, który odbędzie się jutro (sobota) o godzinie 15:00 przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Motoryzacyjna Elizówka - Level Hard Event
MOTO DW
film

Motoryzacyjna Elizówka - Level Hard Event

W najnowszym odcinku MotoDW zabieramy Was na wyjątkową motoryzacyjną imprezę zorganizowaną przez Level Hard na lubelskiej Elizówce. Mercedes z silnikiem od ciężarówki, samochody, drift i stunt – to tylko część atrakcji, które czekają na Was w tym pełnym emocji odcinku. Zobaczcie sami, co przygotowaliśmy!

Każdy chyba pamięta wielkiego bobasa wspinającego się po kamienicy Rynku. Czy w tym roku artyści OPENCITY zaskoczą nas jakimiś ciekawymi instalacjami?
NASZ PATRONAT

Lublin stanie się wielką galerią sztuki

Już w sobotę rusza jeden z najstarszych festiwali sztuki w przestrzeni miejskiej. tematem tegorocznej edycji jest „Mater:ja”, czyli podróż w relacjach między materią, a duszą.

Performance Platform Lublin 2023, Mariia Mytrofanova, działania w przestrzeni

Nie myślisz sztampowo i jesteś artystą? Zgłoś się Performance Platform Lublin

Galeria Labirynt ogłasza nabór do festiwalu sztuki wykraczającej poza wszelkie standardy.

Na fotografii udostępnionej nam przez Romana Dębińskiego - kadr z meczu w 1986 r, niestety przegranego przez Motor 1:2. Od lewej: Dębiński, Janusz Dec, Zbigniew Mandziejewicz, Modest Boguszewski i Dariusz Marciniak, pod bramką interweniującego Zygmunta Kalinowskiego
Magazyn

Przed meczem przyjaźni wspominamy potyczki Motoru ze Śląskiem. Goście wygrali w Lublinie tylko raz

W meczu 10. kolejki PKO BP Ekstraklasy w sobotę o godz. 17:30 Motor zmierzy się na Arenie Lublin ze Śląskiem Wrocław. Sobotni rywale dotychczas dziewięciokrotnie gościli w Kozim Grodzie. Sześciokrotnie zostawiali komplet punktów, a tylko raz gościom udało się wygrać. Większość meczów satysfakcjonowała kibiców nie tylko dzięki rezultatom. Było na co popatrzeć…

To już 30 lat, odkąd pomagają. Rotary Club Zamość świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

To już 30 lat, odkąd pomagają. Rotary Club Zamość świętuje jubileusz

„Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi. Bo nie jesteś sam” – to motto przyświeca ich działalności od początku istnienia i było też hasłem przewodnim uroczystości 30-lecia. Swój okrągły jubileusz obchodził w piątek zamojski Rotary Club.

Japońscy przedsiębiorcy w Lublinie. Wiemy, po co przyjechali

Japońscy przedsiębiorcy w Lublinie. Wiemy, po co przyjechali

Przedstawiciele japońskich sieci handlowych reprezentujący sektor spożywczy gościli w Lublinie. Przedsiębiorcy z Kraju Kwitnącej Wiśni wzięli udział w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w spotkaniu „Doing business together. Lubelskie&Japanese B2B meetings” będącym jedną z inicjatyw Programu Gospodarczego Polski na EXPO 2025 Osaka.

Wizja lokalna zorganizowana przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wydawała się być dla zalewanych mieszkańców ostatnim „kołem ratunkowym”. Póki co , problem wciąż czeka na rozwiązanie
Alarm24

Wszyscy umywają ręce, a mieszkańca Franciszkowa od lat zalewa woda i… krew

Wystarczy, że na świdnickim lotnisku spadnie niewielki deszcz, a po podwórku pana Stanisława, mieszkańca Franciszkowa pływają… kury i woda podmywa fundamenty oraz ściany domu. Wszystko przez znajdujący się nieopodal jego działki rów, którym woda odprowadzana jest z oczyszczalni i przepompowni Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” S.A. – Nie zalewało nas do czasu, gdy nie było Portu Lotniczego. Odkąd powstał i wodę także z jego terenu odbiera WSK co rusz pływamy. Nie jestem przeciwny lotnisku, ale tak nie da się już dłużej żyć – mówi zdruzgotany i dodaje, że nie jest jedynym mieszkańcem Franciszkowa, któremu doskwiera ten problem.

Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych została powołana do Rady ds. Polityki Rodzinnej i Demograficznej.

Teraz głos samorządów będzie lepiej słyszalny. Minister powołała wiceprezydent Lublina do Rady ds. Polityki Rodzinnej i Demograficznej

Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych została powołana przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej w skład działającej przy ministerstwie Rady ds. Polityki Rodzinnej i Demograficznej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium