Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 kwietnia 2003 r.
16:06
Edytuj ten wpis

Kto czyta – mniej siedzi

0 0 A A

Gdy trafiają za kraty, najpierw w więziennej bibliotece proszą o książki psychologiczne lub dotyczące prawa. Później, jak informuje nas Grzegorz Olszewski, bibliotekarz Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej, , czytelniczy gust im się zmienia. Najchętniej sięgają po... kryminały. Choć trzeba przyznać, ze są i tacy, co wypożyczają poezję i literaturę piękną.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować



Początkowe zainteresowanie osadzonych w Zakładzie Karnym książkami z działu przeznaczonego dla administracji, m.in. z prawa i nauk społecznych, bibliotekarz Grzegorz Olszewski tłumaczy tym, że chcą się oni dowiedzieć o sobie i swojej sytuacji oraz miejscu, w którym się znaleźli. W pierwszych dniach pobytu w ZK chcą czytać, ale są jakby porażeni. Szukają albo znanych sobie autorów lub wpadające w oko tytuły. Niektórzy są zadowoleni, że znaleźli coś dla siebie. Wielu ma poczucie „misji” – szuka głębszych sensów. Jeszcze inni są wszystkim zdegustowani, trudno im się przystosować do zmienionych warunków.
W dawnej pralni
Kiedy schodzimy do piwnicy więzienia, trafiamy do kompleksu oświatowo-sportowego, który powstał w pomieszczeniach m.in. po pralni. Obecnie trwa tu kolejny remont. Powiększy się pracownia rzeźbiarska i malarska, w której króluje Witold Łyczewski, laureat wielu krajowych konkursów plastycznych dla skazanych. On także zagląda do sąsiedniej biblioteki, w której etatowo pracuje Grzegorz Olszewski. Łyczewski przyznaje, że niewiele czyta, gdyż jego pasją jest rzeźbiarstwo. Przebywający z nim mężczyzna, który przedstawia się jako Tomek, pracuje społecznie w radiowęźle. W bibliotece najchętniej wypożycza sensacyjne powieści, głównie F. Forsytha.
W księgozbiorze więziennym są 7382 woluminy. Zapisanych jest 110 czytelników spośród osadzonych i 52 z grupy funkcjonariuszy. Średnio dziennie wypożyczanych jest 18 woluminów. Pan Grzegorz zaznacza, że książki są szanowane.
Liczą na darowizny
Sławomir Miroński wychowawca do spraw kulturalno-oświatowych powiedział nam, że współpracuje z biblioteką przy Miejskim Ośrodku Kultury. Wypożycza tam powieści na kasetach audio. Codziennie emitowane są one w radiowęźle.
– Otrzymujemy też sporo darowizn. W ub. r. wpisałem na stan biblioteki 500 książek. Dostaliśmy też dary od działacza Civitas Christiana Szczepana Kalinowskiego, który nie mógł przekazać za Bug książek (rodacy pragną tam bardziej anten satelitarnych). Niestety, nie stać nas na poważniejsze zakupy – przyznaje Sławomir Miroński.
Bestsellery
Jakie książki cieszą się za kratami najwiekszym powodzeniem? Hitem wśród więźniów są sensacyjne powieści Roberta Ludluma, Alistaina MacLeana oraz Collin Forbsa. Polskich kryminałów skazani i aresztowani nie chcą czytać. Młodociani czytelnicy zapoznają się chętnie z polską literaturą klasyczną. Dopiero tu nadrabiają braki w lekturach.
Hitem absolutnym są jednak kodeksy – karny i postępowania karnego (w bibliotece są nawet z komentarzem). Udostępniane są w czytelni. Więźniowie mają także dostęp do książek z wzorami pism procesowych.
Pożeracze książek
Nie jest łatwo czytać książki w celi. Pan Grzegorz mówi nam, że w zwykły dzień światło ma się palić tylko do godz. 22. W soboty i niedziele może być zapalone nawet przez 24 godziny, ale kiedy w pomieszczeniu (o powierzchni 12-15 m. kw) mieszka 8-10 osób, trudno o preferencje dla „mola książkowego”. Najbardziej popularna jest telewizja.
Ale i w takich warunkach trafiają się prawdziwi pożeracze lektur. Tadeusz D., który jest uprawniony do szczególnego traktowania, może jednorazowo wypożyczać aż 6 książek. Limit dla innych wynosi 3. Rozrzut zainteresowań Tadeusza D. jest duży Ostatnio – od Tołstoja poprzez Forsyta do Whartona. Po 2-3 książki na dobę. W ciągu swego pobytu w więzieniu przeczytał 340 tomów.
– Niektórzy więźniowie mówią mi, że na wolności nie znajdowali czasu, na ulubioną literaturę. Mieli tam wiele do roboty... A tu mogą pożytecznie zabić czas. Najczęściej do tego wniosku dochodzą recydywiści. Czytelnictwo jest też bardzo popularne wśród tymczasowo aresztowanych. Oni nie mogą wychodzić do pracy. Mają też ograniczone możliwości spędzania czasu wolnego. Właśnie z myślą o nich wydajemy raz w miesiącu broszurę z propozycjami książkowymi – podkreśla Sławomir Miroński
Krzysztof Kowaluk, kierownik d.s. penitencjarnych mówi, że na ogólną ocenę skazanego wpływa też m.in. czytelnictwo, które jest ujmowane w indywidualnym programie wychowawczym. Przy zabieganiu o przedterminowe zwolnienie z ZK może się zatem liczyć też stosunek więźnia do książek...
Wychowawca zaznaczył, iż zauważa pozytywne przemiany u osób, które zajmują się plastyką. Z czasem odnajdują sens czytania w więzieniu. Zaczynają wolny czas spędzać pożyteczniej i ciekawiej niż inni. Łatwiej jest wśród aresztowanych i skazanych wyłowić malarzy i rzeźbiarzy, aniżeli twórców z innych dziedzin.
Do pisania poezji i prozy osadzeni nie chcą się przyznać – to dobre dla mięczaków. A w kryminale obowiązuje model macho.
Kilka osób jednak pisze. Wkrótce przed gimnazjalistami ma wystąpić Łukasz B.
Klątwa porazi złodzieja
Grzegorz Olszewski denerwuje się, że zniknęły dwie książki.
– Trudno tutaj cokolwiek ukraść. Niektórzy jednak kombinują w różny sposób. Próbują iść w zaparte. Każdy osadzony posiada swoją kartę. Wszystkie wypożyczenia są odnotowywane – mówi. Obok niego wisi karteczka z „Wieczną klątwą na złodziei”:
„Temu, co ukradnie książkę z tej książnicy, niech się ona w ręku w węża zamieni i w rękę go ukąsi. Niech go uderzy paraliż i wszystkie jego członki będą porażone. Niech się wije z bólu, wołając głośno o litość i niech nie będzie ulgi dla jego konania. Niech robaki zagnieżdżą się w jego trzewiach i niech będą przyczyną jego śmierci. I gdy przyjdzie czas kary ostatecznej, niech płomienie piekieł pochłaniają go wiecznie”.
Jak słyszę, taka klątwa działa nawet na najbardziej zatwardziałych złodziei.
Dla czytelników zza Buga
Kilka półek na regale wydzielonych jest pod książki rosyjskojęzyczne. To dla osadzonych z WNP. Kiedyś jednorazowo przebywało tu nawet 30-40 aresztowanych ze Wschodu. Władze więziennicze z Lublina przysłały zatem trochę dzieł literatury rosyjskiej. Także ambasador Białorusi skierował podobny dar dla bialskiego Zakładu Karnego.
Niestety, większość książek przywiezionych z Lublina została wydana w dawnych latach. Aresztowani narzekali, że jest to już literatura z myszką. Wielu wschodnich „gości” ma jednak własne książki, które dostarcza im m.in. rodzina.
Raj bibliotekarza
– Czytam sobie co chcę. W zasadzie mam raj czytelnika. Mogę odnaleźć pozycje, które są smakowitymi kąskami, jak choćby ulubiona przeze mnie literatura hiszpańska. Dawny pisarz Pio Baroja jest dla mnie prawdziwym odkryciem – wyjawia bibliotekarz Grzegorz Olszewski.


Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium