Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

7 sierpnia 2003 r.
15:42
Edytuj ten wpis

Łęczna sama się wyleczy

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz

Łatwiej „Górnikowi” wejść do piłkarskiej extraklasy niż wybudować szpital w Łęcznej. W zabudowie miasta wyróżniają się dwa monumentalne obiekty – stadion i szpital. Stadion i grające na nim drużyny promować będą Łęczną na cały kraj. O możliwość leczenia się na własnym terenie powiat łęczyński wciąż toczy skomplikowaną grę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


d
Na straganach w starej części Łęcznej handel idzie niemrawo. Obfitą, choć mało zróżnicowaną ofertę prezentują goście zza wschodniej granicy. W upalny dzień nawet nie bardzo chce im się zachęcać do kupowania bielizny i firanek. Zarobek na tym, jak mówią, niewielki. Podobnie na straganie z odzieżą dżinsową, przy której powieszono kilka wzorów koszulek ze znakami klubów piłki nożnej.
– Nie, koszulek „Górnika” jeszcze nie mamy
– wyjaśnia sprzedawca. – Nie robi się gadżetów klubów spoza I ligi. Ale jak tylko klub da nowe wzory swojego logo, to od razu koszulki się zrobi.
Sprzedawcy ze Wschodu z zainteresowaniem nasłuchują, jakiego towaru brakuje. I chyba tylko oni w całym mieście nie wiedzą, co to jest „Górnik” i dlaczego taki wspaniały. Miejscowi chętnie im objaśniają walory i przewagi swojej drużyny. Nikt nie rozważa ewentualności, że z przyjazdem gości na mecze piłkarskie mogłyby się wiązać jakiekolwiek kłopoty. Przeciwnie – to tylko splendor dla miasta i szansa na rozwój całej okolicy.
– Mamy doskonale zorganizowane wszystkie służby – zapewnia Stanisław Adamczyk, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury Fizycznej i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Łęcznej.
Policja wie, że jest w kraju grupa łobuzów, która jeździ na mecze tylko po to, aby wzniecać burdy. Zamiast kupować bilety w sektorze dla gości, rozsiadają się między gospodarzami – i łatwo o awanturę. Ale to tylko incydenty, które mogą zdarzyć się na każdej masowej imprezie. Tu nikt nie zamierza dopuścić do jakichkolwiek kłopotów. Władze oczekują, że sportowy awans piłkarzy przyniesie kolejne sukcesy gospodarcze. I już
czekają na inwestorów,
także unijnych. Łęczna bowiem zawsze była miastem z wielkimi aspiracjami. Wprawdzie trzeba naprawdę bystrego oka, aby dostrzec ów niezwykle interesujący układ urbanistyczny z trzema rynkami i zabytki świadczące o bogatej historii miasta. Nie bez kozery jednak Łęczna ma w herbie dzika, bo z siłą tego zwierza ruszyła kilka lat temu do boju o ustanowienie powiatu właśnie u siebie.
Stało się to dzięki zjednoczeniu wysiłków działaczy samorządowych, związkowych, politycznych i kierownictw zakładów pracy – wyjaśniają autorzy „Monografii krajoznawczej powiatu łęczyńskiego”. Stworzona została szeroka płaszczyzna stanowienia o własnej tożsamości i pomost do realizacji potrzeb społecznych.
Z wielką atencją przedstawiają też liczne atuty swojej małej ojczyzny, od walorów turystyczno-krajoznawczych, poprzez drobną przedsiębiorczość, aż po kopalnię „Bogdanka”, która jest jedną z najlepszych w Polsce pod względem nowoczesności, wydajności i kosztów produkcji węgla.
Sami mieszkańcy miasta narzekają na bezrobocie, zwłaszcza wśród kobiet i na to, że interesy idą marnie. Wystarczy jednak popatrzeć na nowe osiedla, na uliczny ruch, aby dostrzec
potencjał drzemiący w tym mieście.
A gdyby ktoś wątpił, władze chętnie przedstawiają raport „Diagnoza i projekcja sytuacji społeczno-ekonomicznej powiatu łęczyńskiego.”
Wynika zeń, że struktura demograficzna jest tu bardziej korzystna niż w całym województwie. Liczba ludności nie spada, tak jak w innych częściach Lubelszczyzny. Mniej tu też emerytów, więcej za to dzieci i młodzieży. I bez mała wszyscy kończą szkoły średnie, najczęściej licea. To również wskaźnik wyższy niż w całym regionie oraz w kraju.
Nikt wprawdzie nie przeprowadził badań społecznego optymizmu, ale potoczne obserwacje dowodzą, że i ten wskaźnik jest wyższy, a sukcesy sportowców w piłce nożnej i boksie jeszcze go podnoszą. Mieszkańcom miasta i łęczyńskiego powiatu do szczęścia z pewnością wielu rzeczy brakuje, ale chyba najbardziej – własnego szpitala. Bo ten, który wciąż funkcjonuje w Jaszczowie, co niektórych może wpędzić w depresję.
– Ja rozumiem, że z perspektywy wojewódzkiego miasta Lublina najłatwiej powiedzieć, że Łęcznej własny szpital niepotrzebny – mówi starosta Piotr Winiarski. Jednak ani on, ani nikt inny nie chce otwarcie wskazywać przeciwników inwestycji, twierdzących, że forsowana od co najmniej 20 lat łęczyńska inicjatywa, to tylko małomiasteczkowa megalomania.
Już kilka lat temu inspektorzy NIK zauważali, że, z punktu widzenia finansów publicznych, o wiele bardziej korzystne byłoby rozbudowanie drogi z Lublina do Łęcznej. W końcu to tylko nieco ponad 20 km i karetki mogłyby pacjentów dowieźć do szpitali lubelskich. I turystom wygodniej jeździłoby się nad jeziora. No, a dziś wygodniejsza droga przydałaby się również kibicom piłki nożnej.
A szpital jest potrzebny.
Stara placówka w Jaszczowie, oględnie mówiąc, nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej opieki, nawet przy największym poświęceniu swego personelu. Pomoc potrzebna jest nie tylko mieszkańcom miasta, ale i okolicznym rolnikom oraz górnikom. A w wakacje liczba ludności obsługiwanej przez szpital w Jaszczowie wzrasta o 100 tys. turystów.
– Nasz szpital nie będzie konkurował z placówkami w Lublinie – uspokaja lekarz i jednocześnie z-ca naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury Fizycznej i Zdrowia Marek Bańbuła. Z dumą pokazuje, co już zrobiono i z pewnym niepokojem mówi o przyszłości. Na razie widać tylko solidny budynek i otoczony ogrodzeniem spory teren, na którym w przyszłości ma być park i parkingi.
– Jedną trzecią powierzchni zajmą przychodnie – mówi M. Bańbuła, oprowadzając po kolejnych pomieszczeniach. – Tu będzie rejestracja, szatnia, apteka... Dalej odziały szpitalne, z niewielką liczbą łóżek i rehabilitacja. Zrezygnowaliśmy z kuchni, na rzecz usług kateringowych.
Potrzebę szybkiego oddania do użytku szpitala dostrzega Sejmowa Komisja Finasów Publicznych. Jeden z jej członków, Józef Cepil, obiecuje znaczącą pomoc.
Deklaruje ją również poseł Zdzisław Podkański:
– Od początku popierałem inicjatywę budowy szpitala w Łęcznej. Nadal uważam, że jest to potrzebna inwestycja i musi być zakończona. – mówi. – Tym bardziej, że został zlikwidowany szpital w Łańcuchowie, a Sanepid sugeruje zamknięcie szpitala w Jaszczowie. Dodatkowym uzasadnieniem jest wzrost liczby osób hospitalizowanych na tym terenie. Zebrałem podpisy posłów z Lubelszczyzny – wszyscy popierają budowę.
Wójt gminy Cyców Jan Baczyński mówi, że mieszkańcy okolic Cycowa nie mają połączenia komunikacyjnego z Jaszczowem, a tam większość pacjentów jest kierowana. Jazda z przesiadką jest i uciążliwa, i kosztowna. Konieczność leczenia w Lublinie byłaby dolegliwością jeszcze większą.
Czy jednak z lubelskiej perspektywy można to dostrzec?


Pozostałe informacje

Stowarzyszenie chce wykupić budynek przy ul. Akademickiej 117

Jedyne takie miejsce dla rodzin zastępczych. Stowarzyszenie chce wykupić budynek Lighthouse

Od ponad 15 lat stowarzyszenie Jedno Serce pomaga rodzicom zastępczym. Od 2023 roku robi to jeszcze intensywniej w ramach Centrum Wsparcia Dzieci i Rodzin Lighthouse. Teraz organizacja potrzebuje wsparcia, bo chce kupić ten budynek.

Na spotkanie z Rafałem Trzaskowskim zaprasza m.in. na swoim oficjalnym profilu na Facebooku prezydent Michał Litwiniuk

Ostatni raz był tu w 2023 roku razem z Tuskiem. Teraz Trzaskowski przyjedzie w innej roli

Kampania wyborcza trwa. Z mieszkańcami Białej Podlaskiej spotka się Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP.

Lublinianka traci obecnie do lidera sześć punktów, ale ma też jeden mecz rozegrany mniej

Lublinianka kontra Stal Kraśnik. Dzisiaj mecz na szczycie Keeza IV ligi

Mecz na szczycie Keeza IV ligi miał zostać rozegrany na inaugurację rundy wiosennej. Z powodu ataku zimy i kiepskiego stanu boiska obie drużyny zmierzą się dopiero dzisiaj. O godz. 17 na stadionie przy ul. Leszczyńskiego Lublinianka, czyli drugi zespół w tabeli podejmie lidera – Stal Kraśnik.

Ulica Jaspisowa po zmroku jest bardzo niebezpieczna
galeria

Wąsko, bez chodnika i latarni. Radna interweniuje po naszym tekście

Kilka dni temu informowaliśmy o niebezpiecznych sytuacjach na ulicy Jaspisowej w dzielnicy Węglin Południowy. Teraz sprawą zainteresowała radna miejska, które proponuje ratuszowi kilka rozwiązań.

Bezbarwny mecz w Łęcznej. Górnik nie znalazł recepty na Kotwicę Kołobrzeg

Bezbarwny mecz w Łęcznej. Górnik nie znalazł recepty na Kotwicę Kołobrzeg

Po dwóch wygranych z rzędu z zespołami z czołówki kibice Górnika Łęczna liczyli, że ich ulubieńcy kolejny raz zapunktują za pełną pulę. Niestety zielono-czarni we wtorek dość mocno rozczarowali i zaledwie zremisowali z walczącą o utrzymanie Kotwicą Kołobrzeg

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski w Turcji finiszowali w drugiej dziesiątce

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski startowali w Turcji

Tureckie Grand Prix Syedra Ancient City nie będzie najmilej wspominany przez kolarzy Monogo Lubelskie Perła Polski. Trasa była bardzo ciekawa i zawierała aż 8 ostrych podjazdów, finisz zresztą też kończył się na trasie wiodącej pod górę.

Wojciech Matysek (w białej koszulce) to jedna z gwiazd LNBA

LNBA: Patobasket oraz Matematyka zmierzą się w finale

To była pasjonująca niedziela w rozgrywkach LNBA. W hali sportowej I liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbyły się tylko trzy mecze, ale ich stawka była olbrzymia.

Posypią się mandaty? Policja zapowiada wzmożone kontrole
UWAGA!

Posypią się mandaty? Policja zapowiada wzmożone kontrole

Gdzie będą te kontrole? Wszędzie. Kiedy? W środę, 9 kwietnia. W działaniach wezmą udział również policyjne grupy Speed.

Wieczór z reggae. Vavamuffin powraca do Lublina
koncert
10 kwietnia 2025, 19:00
film

Wieczór z reggae. Vavamuffin powraca do Lublina

Wesoła reggae ferajna z miasta Warszawy, czyli Vavamuffin w najbliższy czwartek przyjedzie do Lublina z najnowszym materiałem. Będzie nawijka Pablopavo, będzie melodyjnie i dancehallowo, tak więc będzie do czego potupać nóżką.

Minęło 20 lat od pogrzebu Jana Pawła II
foto
galeria

Minęło 20 lat od pogrzebu Jana Pawła II

8 kwietnia 2005 roku (20 lat temu) w Rzymie odbyły się uroczystości pogrzebowe ukochanego Papieża Polaka Jana Pawła II. Było to jedno z największych zgromadzeń chrześcijan w historii świata. Na ceremonię przybyło ok. 2-4 milionów ludzi (niektóre źródła mówiły o około 5 milionach pielgrzymów) z całego świata, w tym wiele osób z Lublina. Jednym ze świadków tego wydarzenia był fotoreporter „Dziennika Wschodniego” Maciej Kaczanowski, którego zdjęcia publikujemy.

Cwiczenia Wiosenny Kryzys 25

Wiosenny Kryzys: wspólne ćwiczenia terytorialsów i strażaków

Wszystko wszędzie naraz: dywersja, pożary, wypadki i poszukiwanie osób zaginionych. Taki był scenariusz ćwiczeń Wiosenny Kryzys 25, jakie dęblińscy Terytorialsi przeprowadzili wspólnie z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych.

Noc Kultury:  O.S.T.R. już czeka. Kto jeszcze wystąpi na scenie rapu?

Noc Kultury: O.S.T.R. już czeka. Kto jeszcze wystąpi na scenie rapu?

15 młodych raperów walczy o występ na scenie rapu podczas Nocy Kultury, gdzie gwiazdą wieczoru będzie O.S.T.R. Na przesłuchania w Teatrze Starym w Lublinie wstęp wolny.

Miliarderzy popierający Trumpa zaczynają krytykować jego poczynania

Miliarderzy popierający Trumpa zaczynają krytykować jego poczynania

„Pęknięcia w obozie cheerleaderów Trumpa”. Po wielkim zamieszaniu na rynkach kapitałowych, miliarderzy popierający Donalda Trumpa zaczynają krytykować jego politykę handlową – pisze „Washington Post”. I ostrzega, że prezydent USA doprowadzi do zamrożenia amerykańskiej gospodarki.

Stado żubrów w Lasach Janowskich wkrótce może się powiększyć

Stado żubrów w Lasach Janowskich wkrótce może się powiększyć

W zeszłym roku pojawiły się dwa byczki i jedna jałówka. Teraz stado żubrów żyjących na wolności od 2021 roku w Lasach Janowskich liczy 14 zwierząt. W najbliższych miesiącach leśnicy spodziewają się kolejnych dwóch, trzech wycieleń.

Kto wypełni puste miejsce po przewodniczącej Rady Miasta Chełm?

Po odwołaniu Doroty Rybaczuk: Kto będzie nowym przewodniczącym Rady Miasta?

Ostatnia sesja Rady Miasta Chełm przejdzie do historii jako jedna z najbardziej burzliwych. Choć początkowo miała dotyczyć przyszłości lokalnych szkół i przedszkoli, to niespodziewane wydarzenia związane z odwołaniem Doroty Rybaczuk z funkcji przewodniczącej zdominowały obrady. Decyzja ta może mieć daleko idące konsekwencje dla politycznego układu sił w mieście.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium