Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 września 2019 r.
15:07

Lublin wciąż stacjonuje nad Zatoką Pucką

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Replika samolotu Lublin R-XIII/hydro raz do roku jest wodowana na wody Zatoki, 14 lipca, na Święto Lotnictwa Morskiego
Replika samolotu Lublin R-XIII/hydro raz do roku jest wodowana na wody Zatoki, 14 lipca, na Święto Lotnictwa Morskiego (fot. Paweł Puzio)

W Pucku, przy niepozornej uliczce, nieco na uboczu, stoi makieta wodnosamolotu. Jest to punkt rozpoznawczy Muzeum Dywizjonu Lotniczego w Pucku. Co ta nadmorska instytucja ma wspólnego z Lublinem? Ta makieta to Lublin R-XIII, samolot z Zakładów Mechanicznych Plage i Laśkiewicz w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Puck: senne miasteczko na Zatoką Gdańską. Świetna kawa na w rynku, imponujący Fara czy efektowne molo. Góra dwie godziny wolnym spacerkiem z przerwą na kawę i lody. Jest jednak jedno miejsce, które nam, mieszkańcom naszego regionu, powinno być szczególne drogie. Jest to Muzeum Dywizjonu Lotniczego w Pucku.

Dywizjon na wodzie

W momencie wybuchu wojny Morski Dywizjon Lotniczy miał dwie eskadry. Pierwsza eskadra posiadał dwa samoloty Lublin R-VIII i włoski CANT Z 506B.

II eskadra była uzbrojona 10 samolotów R-XIII ter i R-XIII G. Pierwsze Heinkle nadleciały nad Puck o 6 rano. 20 bombowców zrzuciło ładunki na koszary MDL. Żaden z wodnosamolotów nie został uszkodzony. Maszyny przeniesiono do bazy w Juracie.
Lubliny zostały zniszczone 8 września, zaś włoski CANT doleciał aż do nas, na Lubelszczyznę. Niemcy dopadli go na jeziorze Siemień koło Parczewa.

Silnik na dnie

Kilaka lat temu, w 2015 roku, wielką sensacją było odkrycie na dnie Zatoki Puckiej silnika i śmigła oraz innych fragmentów ciężkiego wodnosamolotu Lublin R-VIII ter/hydro. Silnik Lublina przeleżał w wodzie niemal 80 lat. Wydobycia cennego artefaktu podjęli się pasjonaci z Muzeum MDL w Pucku. Kilkusetkilogramową jednostkę napędową na specjalnie skonstruowanej tratwie bezpiecznie przetransportowano do portu w Jastarni.

- Na dnie Zatoki Puckiej odnaleźliśmy elementy polskiego wodnosamolotu typu Lublin R-VIIIter/hydro o numerze bocznym 803. We wrześniu maszyna należała do Morskiego Dywizjonu Lotniczego Marynarki Wojennej. Było to duże odkrycie, bo takich samolotów powstało zaledwie 6 sztuk, z czego były tylko trzy wodnosamoloty - mówi Ireneusz Makowski, szef Muzuem MDLot w Pucku.
Wydobyty silnik to jednostka Hispano-Suiza, 12-cylindrowa, o mocy 600 KM. Metalowe śmigło ma cztery metry wysokości. Oba artefakty są do obejrzenia w puckim muzeum.

Samolot na wodzie

Przed budynkiem dumnie stoi makieta innego samolotu z Lublina. To replika 1:1 Lublina R-XIII/hydro.

- Tę replikę wykonywaliśmy przez kilka lat. Ponieważ nie było planów, wiec wymiary braliśmy z modeli samolotów. Po dokładnym obmiarze na podstawie znalezionego w Zatoce pływaka okazał się, że pomyliliśmy się jedynie o półtora procenta - mówi Ireneusz Makowski. Replika pływa, ale nie lata, choć ma zamontowany silnik od Gawrona. Raz do roku jest wodowana na wody Zatoki, 14 lipca, na Święto Lotnictwa Morskiego. - Pięknie się prezentuje na wodzie.

Historia wojenna wodnosamolotów Lublin RXIII nie jest długa. 1 września samoloty ewakuowano na Hel. Na samolocie R-XIIIG/hydro wykonano tylko dwa loty bojowe. Por. J. Rudzki z por. obs. Juszczakiewiczem wykonali lot rozpoznawczy w nocy z 6 na 7 września oraz następny w nocy z 7 na 8 września na samolocie R-XIII nr 714, podczas którego ostrzelali w Gdańsku Niemców, świętujących z powodu zdobycia Westerplatte.

W dniu 8 września wszystkie R-XIII MDL zostały zbombardowane koło Juraty. Żaden cały R-XIII nie dostał się w ręce wroga. Ostatni R-XIIIG na kołach został przydzielony do plutonu łącznikowego Lądowej Obrony Wybrzeża. Stacjonował początkowo w Rumii, a później w Nowym Obłużu

Warto tam przyjechać

Stowarzyszenie Historyczne MDLotu zaprasza do odwiedzin, podczas których wolontariusz chętnie i ciekawie opowiedzą o historii związanej z Morskim Dywizjonem Lotniczym w Pucku. Muzeum już nie działa poza sezonem, ale można się umówić telefonicznie. Dane kontaktowe są na stronie internetowej MDLot w Pucku. Jeżeli np. wycieczka szkolna wybiera się nad morze, to warto zahaczyć o Puck. Jest tam kawałek pięknej historii lotniczego Lublina.

Zakłady Mechaniczne Plage & Laśkiewicz

Zakłady Mechaniczne Plage & Laśkiewicz w Lublinie to najstarsza firma lotnicza w Polsce. Powstała w 1899 r. założona przez dwóch znanych w Królestwie Kongresowym przemysłowców - Emila Plage i Teofila Laśkiewicza. Działalność zakończyła w 1935 roku.

Budową samolotów wytwórnia Plage & Laśkiewicz zajęła się jeszcze w czasie wojny polsko-bolszewickiej w lutym 1920 r. Wówczas to na wniosek Ministerstwa Spraw Wojskowych wytwórnia uruchomiła licencyjną produkcję samolotów produkcji włoskiej. Firma miała dostarczyć 100 maszyn myśliwskich typu Ansaldo A-1 Ballila i 200 rozpoznawczych i lekkich bombowców Ansaldo A-300. Ta próba zakończyła się klapą, bo pierwsze samoloty dostarczono w 1921 roku, a w dodatku okazały się fatalnie wykonane.

Po przewrocie majowym w 1926 roku firma powróciła do realizacji lotniczych zamówień wojskowych. Tak powstały, w kilku odmianach, min. Lublin R-VIII, R-XIII i prototyp R-XX

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Siedziba TVP3 Lublin
Media

Duże zmiany w radach programowych TVP Lublin i Radia Lublin

W lubelskich mediach publicznych powiało zmianą – i to nie byle jaką. W skład nowych rad programowych TVP 3 Lublin oraz Polskiego Radia Lublin weszły nazwiska, które z pewnością nie przejdą niezauważone. Mamy tu mieszankę polityków różnych opcji, byłych dyrektorów, a także ludzi kultury i mediów.

Szczypiornistki PGE MKS FunFloor poznały rywala w półfinale turnieju Final Four Orlen Puchar Polski

PGE MKS FunFloor Lublin zagra z KPR Gminy Kobierzyce w półfinale turnieju Final Four Orlen Puchar Polski

Do decydującej rozgrywki, która odbędzie się w dniach 17-18 maja w Kaliszu kwalifikację uzyskały cztery ekipy. Losowanie drabinki tego turnieju odbyło się w środę podczas przerwy meczu eliminacji mistrzostw świata pomiędzy Polską, a Macedonią Północną.

Trump: zwiększam cła na Chiny, zawieszam taryfy dla innych krajów

Trump: zwiększam cła na Chiny, zawieszam taryfy dla innych krajów

Donald Trump ogłosił, że podniesie cła nałożone na towary z Chin do 125 proc. Jednocześnie zarządził 90-dniową przerwę w stosowaniu podwyższonych ceł dla innych państw, choc wczoraj zapewniał, że akurat tego nie zrobi.

Lublinianka wróciła do gry o pierwsze miejsce
ZDJĘCIA
galeria

Lublinianka pokonała Stal Kraśnik i wróciła do gry o pierwsze miejsce

Walka o awans do Betclic III ligi zaczyna się od nowa. Lublinianka w zaległym meczu na szczycie pokonała w środę Stal Kraśnik 2:1. Dzięki temu do lidera traci już tylko trzy punkty. Ekipa z Wieniawy ma jednak jedno spotkanie rozegrane mniej.

Nawet 18 000 złotych brutto. A najmniej? Sprawdź oferty pracy w Lubelskiem
galeria

Nawet 18 000 złotych brutto. A najmniej? Sprawdź oferty pracy w Lubelskiem

Opiekun osoby starsze zarobi 12 tysięcy, a montażysta balustrad do 11 tysięcy złotych. Jakie oferty pracy (a przede wszystkim: jakie zarobki) znajdziemy w województwie lubelskim?

Walczą o koronę najpiękniejszej. Kto będzie reprezentować Lubelszczyznę w konkursie Miss Polski?

Walczą o koronę najpiękniejszej. Kto będzie reprezentować Lubelszczyznę w konkursie Miss Polski?

Cztery dziewczyny z województwa lubelskiego trafiły do półfinału Miss Polski 2025. Dwie z nich będą reprezentować Lubelszczyznę w finale konkursu.

Drzwi Otwarte w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie
galeria

Samoloty i plany na przyszłość: Drzwi Otwarte w PANS w Chełmie

Symulator lotów, wojskowy sprzęt i zwiedzanie lotniska, Można się też było zastanowić, czy warto zostać kontrolerem ruchy lotniczego.

Amerykańska giełda papierów wartościowych na Wall Street

Trump nie ma pojęcia o czym mówi – komentuje były doradca Trumpa

To po prostu nie ma sensu, to ekonomiczny analfabetyzm. – Nie wie, jak działają cła ocenił były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA John Bolton.

Jennifer Lopez w Polsce. Ile kosztują bilety? (wideo)
film

Jennifer Lopez w Polsce. Ile kosztują bilety? (wideo)

Już 25 lipca Jennifer Lopez wystąpi na PGE Narodowym w Warszawie. Najtańsze bilety kosztują 675,80 złotych.

Miasto odstąpiło od umowy na stadion żuzlowy. Trzeba pilnie remontować Zygmuntowskie 5

Miasto odstąpiło od umowy na stadion żuzlowy. Trzeba pilnie remontować Zygmuntowskie 5

Ratusz oficjalnie odstępuje od umowy z konsorcjum, które miało zaprojektować nowy stadion wielofunkcyjny. Nowiutkiej areny dla żużlowców na razie nie będzie, a licencja dla Motoru na ściganie w Ekstralidze jest zagrożona. Wraca pomysł na modernizację dotychczasowego domu żużla w Lublinie: stadionu przy al. Zygmuntowskich 5.

W pierwszej rundzie Start pokonał Zastal 91:92

W czwartek PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Orlen Zastal Zielona Góra

Sytuacja w ligowej tabeli koszykarzy lubelskiego PGE Start jest bardzo dobra. Duży wpływ na to miała wygrana w ostatniej kolejce z Treflem Sopot. „Czerwono-czarni” pokonali wówczas mistrza Polski 88:87.

Demograficzny kryzys puławskiej oświaty. Cztery placówki zagrożone
edukacja

Demograficzny kryzys puławskiej oświaty. Cztery placówki zagrożone

Nowe boiska, dobrze wyposażone pracownie i zdolni nauczyciele nie wystarczą. Do utrzymania istniejącej sieci szkół i przedszkoli w Puławach potrzebni są uczniowie. A dzieci w mieście rodzi się coraz mniej, co może zmusić samorząd do trudnych decyzji.

125 najlepszych uczniów przyjedzie do Lublina, Na finał Olimpiady Geograficznej
NASZ PATRONAT

125 najlepszych uczniów przyjedzie do Lublina, Na finał Olimpiady Geograficznej

Najlepsi młodzi geografowie z całej Polski spotkają się w Lublinie, by zawalczyć o tytuł laureata 51. Olimpiady Geograficznej. Od 10 do 13 kwietnia w murach I Liceum Ogólnokształcącego im. Staszica rozegra się wielki finał, którego stawką będzie nie tylko prestiż, ale i szansa na reprezentowanie Polski na międzynarodowej arenie.

Święto jazzu. Powraca Lublin Jazz Festival!
festiwal
30 maja 2025, 19:00

Święto jazzu. Powraca Lublin Jazz Festival!

Po rocznej przerwie na mapę lubelskich festiwali powraca Lublin Jazz Festival, który przez wiele lat kształtował jazzową scenę oraz wyznaczał nowe kierunki. Znamy pierwszych wykonawców. Są to: Otomo Yoshihide New Jazz Quintet oraz Dust Bunny.

Andrzej Duda oraz premier Estonii Kristen Michal

Prezydent o relokacji amerykańskich wojsk z Jasionki: wiedzieliśmy o tym

To nie była dla nas tajemnicą, że Amerykanie mają zamiar relokacji swoich wojsk i przeniesienia ich z Jasionki w inne miejsca w Polsce – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się też do plotek o wycofaniu 10 000 amerykańskicjh żołnierzy z Europy Wschodniej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium