Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

21 grudnia 2007 r.
12:49
Edytuj ten wpis

Ludzie Dobrej Nowiny

0 0 A A

Mieliśmy już erę disco-polo, Mandaryny i Dody. Teraz nastał czas na muzykę gospel - mówi Renata Wołkiewicz,...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
dyrygentka i szefowa lubelskiego chóru Gospeople. - To muzyka, którą śpiewa się pełną piersią i całym ciałem. Jest spontaniczna i prawdziwa

A było tak: Gospeople powstał po IV Warsztatach Gospel w Lublinie w 2006 roku. Co roku na takich warsztatach spotykają się setki wielbicieli muzyki gospel i co roku pojawiały się pomysły typu "zróbmy w Lublinie prawdziwy chór”

Czarne kościoły

- Powiedziałam, że tym razem musi się udać! - wspomina Agnieszka Jagiełło, manager, współzałożycielka chóru i, jak sama o sobie mówi, "człowiek od czarnej roboty”. - Osoby zaangażowane w przygotowanie warsztatów szybko podchwyciły pomysł, a ja spotkałam Renatę Wołkiewicz, która zgodziła się poprowadzić chór.

Trudno było o lepszy wybór. Ta niezwykle charyzmatyczna i utalentowana absolwentka wokalistyki na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach jest wizytówką chóru. Była stypendystką instytutu "Christ for the Nations” w Dallas. Przez kilka lat koncertowała w całej Europie, Stanach Zjednoczonych i na Wyspach Brytyjskich.

- Z moich doświadczeń z pobytu w "czarnych” kościołach wyniosłam większą otwartość, żywiołowość i spontaniczność w muzyce oraz uwielbianiu Boga. Wyjazd do Stanów potwierdził tylko moje zamiłowanie do gospel - opowiada Renata Wołkiewicz.

Po powrocie zainwestowała swój czas i ciężką pracę w prowadzenie chóru, który jest jej "dzieckiem” i z którego czerpie siłę do dalszej pracy.

Wielkie planowanie

Gospeople początkowo był jednym, wielkim eksperymentem. - Wszystko zależało od tego, czy zbierze się grupa osób chcących śpiewać w takim chórze i jak będzie wyglądać współpraca. Dzięki życzliwości i pomocy wielu osób od roku działamy i wszystko wskazuje na to, że to gospelowe przedsięwzięcie będzie czymś długotrwałym. Wierzę, że Ktoś nad nami czuwa - dodaje z uśmiechem Agnieszka.
Rzeczywiście. Dziś Gospeople to ponad 50 osób pełnych zapału i pomysłów. Do tego częste próby z zespołem, a w planach coraz więcej koncertów - i to nie tylko w Polsce!


Muzyka, która kręci

Skąd ta energia? - W tej muzyce jest coś, co dotyka duszy, która musi być nakarmiona słowem Bożym - tłumaczy Renata. - Ja najbardziej kocham w niej prawdę przekazu i realność tekstów. Przynosi ona wiarę, radość i nadzieję.
I sprawia, że na próby przychodzą tak różni ludzie. - Muzyka gospel jest żywym, głośnym, tańczącym i szalonym świadectwem Chrystusa i jego mocy. Jest ponad kościołami i wyznaniami - opowiada Karolina Sępioł, socjolog z wykształcenia, a na co dzień jeden z głosów Gospeople. - A po za tym wszystkim, gospel mnie kręci i pozwolił znów zająć się muzyką.

Wielu członków chóru ma wykształcenie muzyczne, ale są osoby, dla których muzyka jest po prostu hobby. - Praca z chórem jest bardzo przyjemna, jednak wymaga silnej osobowości, siły przebicia i mocnego charakteru. Musi się tym zajmować osoba, która zna się na rzeczy. Jest jednak o wiele większa satysfakcja z pracy z "amatorami”, bo bardziej widać jej efekty - podkreśla dyrygentka. - Tacy ludzie mają bardziej entuzjastyczne podejście, bo dźwięk wydobywają z duszy.

Robią to z zamiłowania i pasji. I chodzi nie tylko o śpiewanie. Razem z chórem występuje formacja taneczna "Kalejdoskop”, która przygotowuje specjalne dramy do utworów, wykonuje taniec z flagami wojennymi i tzw. praise dance (taniec uwielbienia).

Przekaz i magia

Manifest wiary za pomocą muzyki gospel stał się w ostatnim czasie rodzajem komercyjnego i przebojowego trendu. - Popularność gospel rośnie, bo to bardzo radosna muzyka. Młodzi ludzie szukają różnych dróg wiary. A często zdarza się tak, że najpierw zauroczą się dźwiękami, a po jakimś czasie odkrywają, że teksty, które śpiewają, mają w sobie głębsze znaczenie. Zaczynają się nad nimi zastanawiać i odkrywają przez to Boga. - mówi Agnieszka Jagiełło.

Gospel tętni życiem i kipi energią. Jest fuzją wielu gatunków i stylów muzycznych, jak r'n'b, soul, hip-hop czy jazz. Kiedy ludzie go słyszą, chcą stać się częścią koncertu, udzielają im się emocje wykonawców i okazują to w bardzo żywy i spontaniczny sposób.

To styl życia

- Dzięki słowom, które słyszę w utworach gospel, wielokrotnie odzyskiwałam motywację do działania i przekonanie, że rzeczy pozornie niemożliwe są możliwe. Zresztą, posługując się cytatem "Gospel to nie tylko styl muzyczny, to przede wszystkim styl życia” - mówi Agnieszka Jagiełło.
- Bywa bardzo wymagający i czasem trudny, bo kiedy się śpiewa o Chrystusie i jego miłości należy być konsekwentnym - dodaje Karolina.
- Muzyką gospel trzeba żyć i oddychać. A przesłanie, które niesie wyrażam poprzez muzykę właśnie - podsumowuje Renata.

Muzyka na warsztacie

Tymczasem już 8-9 marca w Centrum Kongresowym Akademii Rolniczej ruszą kolejne warsztaty gospel. Poprowadzą je - obok Renaty Wołkiewicz - Karen Gibson i Colin Vassell z Wielkiej Brytanii.
- Warsztaty co roku przyciągają coraz więcej osób - podkreśla menedżerka chóru.
I to nie tylko w Lublinie. Z roku na rok przybywa miast w Polsce, gdzie są organizowane podobne imprezy. I na każde zjeżdżają ludzie nie tylko z Polski.

Odczarowany plac

Gospeople miał już okazję występować na placu Po Farze podczas ubiegłorocznej "Nocy Kultury”. Plac został wypełniony magią. Ludzie w ogródkach okolicznych knajpek zamarli w ciszy i stąd przekonanie, że dźwięki gospel odczarowały to miejsce po kościele farnym.

Już 27 grudnia pieśni gospel ze swym radosnym przesłaniem zabrzmią ponownie. Tym razem w lubelskiej szopce.

Magdalena Chojnacka

Pozostałe informacje

Urlop na poligonie. Wikt i karabin od terytorialsów

Urlop na poligonie. Wikt i karabin od terytorialsów

Już za miesiąc startują „Wakacje z WOT”. Chętnych, by spędzić urlop na poligonie nie brakuje, dlatego 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej uruchomiła dodatkowy – trzeci termin szkolenia podstawowego. Są jeszcze wolne miejsca.

Dwa wzmocnienia Hetmana Zamość przed nowym sezonem

Dwa wzmocnienia Hetmana Zamość przed nowym sezonem

Choć Hetman Zamość ma w tym sezonie do rozegrania jeszcze dwa mecze w „najciekawszej lidze świata” jego działacze już myślą o przyszłości w wyższej klasie rozgrywkowej i dokonali dwóch wzmocnień składu

To już trzynasta edycja sezonu Lublin. Aby wziąć udział wystarczy skorzystać z usługi jednego z partnerów i zebrać wystarczającą liczbę naklejek, które wymienimy na nagrody.

Gadżety za naklejki. Zagrasz z miastem?

Miasto po raz kolejny rusza z Sezonem Lublin. Za naklejki będzie można dostać gadżety.

Tomasz Fulara podczas prezentacji autobusu napędzanego wodorem

Lublin. Nowy wiceprezydent Tomasz Fulara

Od 15 czerwca Tomasz Fulara, dotychczasowy prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie zasiądzie w fotelu zastępcy prezydenta Krzysztofa Żuka. Kim jest wiceprezydent, który odpowiadać będzie w ratuszu za inwestycje i rozwój miasta?

zdjęcie ilustracyjne

Żołnierze zakuci w kajdanki. Szef MON: Zatrzymanie bulwersuje

Prokuratura oskarżyła dwóch żołnierzy o przekroczenie uprawnień i narażenie życia innych osób. Użyli oni broni wobec uzbrojonej w niebezpieczne narzędzia grupy migrantów. - Jeśli chodzi o zatrzymanie, bo to jest coś, co bulwersuje i mnie i opinię publiczną- stwierdził szef MON.

zdjęcie ilustracyjne

Oni badają rosyjskie wpływy w Polsce

Specjalna komisja ma zbadać rosyjskie i białoruskie wpływy w Polsce. Jej pracami kieruje szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Jarosław Stróżyk.

Ognisko ASF.  Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

Ognisko ASF. Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

We wtorek stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w jednym z gospodarstw w gm. Trzeszczany (pow. hrubieszowski). Decyzją wojewody ograniczenia obowiązują też w dwóch innych powiatach.

Delegatura Kuratorium Oświaty w Zamościu przy ul. Lwowskiej

Dyrektor kuratorium poszukiwany. Nieźle płacą

Piątek 14 czerwca to ostatni dzień na zgłoszenie się do konkursu. Kuratorium Oświaty w Lublinie szuka dyrektora dla swojej delegatury w Zamościu.

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

W ciągu ostatnich lat polskie sądy zajmowały się dziesiątkami tysięcy spraw dotyczących tzw. frankowiczów przeciwko bankom. Liczba ta stale rośnie dzięki korzystnym wyrokom TSUE czy Sądu Najwyższego. Do walki zachęcają też kolejne wygrane sprawy. Jak wygląda obecna sytuacja prawna frankowiczów i czy rzeczywiście są oni na coraz lepszej pozycji do odzyskania swoich pieniędzy?

Zarząd Powiatu Biłgorajskiego w obecnym składzie (od lewej): Bartłomiej Świtała, Andrzej Szarlip, Beata Strzałka, Tomasz Rogala, Jan Małysza
Biłgoraj

O jednego za dużo? Wojewoda bada skład zarządu powiatu

Starosta, wicestarosta i członkowie zarządu. Tych etatowych na obecną kadencję w powiecie biłgorajskim wybrano dwóch. I to wzbudziło zaniepokojenie służb wojewody lubelskiego.

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Odpowiednia izolacja domu jest niezwykle istotna. To od niej zależy wygoda codziennego życia, zdrowie, bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie domowników. Dla maksymalnego komfortu konieczne jest zapewnienie zarówno izolacji akustycznej, jak i termicznej. Obecnie popularnym materiałem wykorzystywanym do tego celu jest wełna mineralna.

Przewodnik po korzyściach z używania okularów Blue Block podczas długich godzin przy ekranie.

Przewodnik po korzyściach z używania okularów Blue Block podczas długich godzin przy ekranie.

Długotrwałe patrzenie w ekran komputera czy smartfona jest wyjątkowo męczące dla naszych oczu. W dzisiejszym świecie, gdzie praca i rozrywka coraz częściej opierają się na technologii, ochrona wzroku jest niezwykle istotna. Okulary z filtrem Blue Block mogą być kluczem do zmniejszenia obciążenia oczu i poprawy ogólnego samopoczucia podczas wielu godzin spędzanych przed ekranami. Podpowiadamy, jakie korzyści płyną z ich użytkowania.

Jak szukać odpowiednich sprzętów AGD?

Jak szukać odpowiednich sprzętów AGD?

Wybór odpowiednich sprzętów AGD do domu jest niezwykle waży dla komfortu i efektywności. Nowoczesne urządzenia nie tylko ułatwiają życie, ale również pozwalają oszczędzić czas i energię. Jakie sprzęty AGD warto mieć w swoim domu, aby cieszyć się wygodą i funkcjonalnością na co dzień? Które urządzenia będą niezbędne w każdym domu, a które dodatkowo podniosą komfort użytkowania? Jakie pralki, lodówki, zmywarki oraz roboty kuchenne warto wybierać?

Michał Sikora (z prawej) to symbol lubelskiego Startu

Michał Sikora wraca do pracy z pierwszą drużyną Polskiego Cukru Startu Lublin

Wojciech Kamiński kompletuje swój sztab szkoleniowy. Do pracy z pierwszym zespołem wraca Michał Sikora.

Pozbądź się pleśni w 4 krokach

Pozbądź się pleśni w 4 krokach

Pleśń na ścianach to nie tylko estetyczny problem – jej obecność może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia domowników. Czarne plamki pojawiające się na wilgotnych powierzchniach są często lekceważone, jednak ignorowanie ich może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym alergii, problemów z układem oddechowym, a nawet poważnych infekcji. Jak się ich pozbyć?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium