Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 listopada 2003 r.
10:32
Edytuj ten wpis

Marihuana z domowego ogródka

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować



d Mieszczańska w wystroju kawiarnia w centrum Amsterdamu. Przy barze zasiada grupka dziewczyn i chłopaków. Po chwili barmanka realizuje zamówienie: piwo albo coca. Przy niektórych butelkach kładzie „skręta”, po 3 euro sztuka. Po chwili zapala swojego.
W Holandii, po akceptacji „kochających inaczej”, przyzwoleniu na eutanazję, teraz przyszła kolej na liberalizację prawa odnoszącego się do stosowania i handlu „miękkimi” narkotykami. Można je kupić już nie tylko w aptece, ale także w coffe-shop’s.
Precz z obłudą, wiwat holenderska wolność!
Granice słynnej wśród marynarzy i turystów Dzielnicy Czerwonych Latarń wyznaczają trzy muzea. W pierwszym czci się pamięć osiemnastowiecznego żaglowca „Amsterdam”, który, pełen armat i wojska mającego rozprawić się z Anglikami, zatonął, choć nie zdążyła go jeszcze drasnąć żadna nieprzyjacielska kula. Pech był tym większy, że zdarzyło się to w czasie dziewiczej podróży okrętu. Współcześni niedawno zbudowali identyczny statek, postawili w centrum miasta i ... głoszą w nim chwałę holenderskiego oręża.
Drugi z przybytków, to Muzeum Seksu. Jeśli przy wejściu nie ulękniesz się wrzasku i nie przestraszysz mechanicznego ekshibicjonisty, to dalej obejrzeć możesz oblicza miłości fizycznej. Jednakie, choć według wyobrażeń indonezyjskich, peruwiańskich, itd., na francuskich kończąc.
Jest też – będące na fali – Muzeum Haszyszu i Marihuany. Zajrzyjmy tu.
„Kustosz” tego jedynego w swoim rodzaju muzeum, jest taki, jaki powinien być. A więc: z biżuterią w uszach i nosie, delirycznymi tatuażami i oczami świecącymi jak dwie latarnie. Jednak to, co mówi, brzmi dosyć rozsądnie:
– Nasze muzeum odwiedza w ciągu roku około 60 tys. osób. Jedni chcieliby choć otrzeć się o „zakazany owoc”, inni uzyskać informację o wytwarzanych z konopi indyjskich lekach, które mogłyby być pomocne na ich chorobę. Niektóre z takich leków można u nas kupić. Narkotykami, nawet „skrętami”, aby nie było podejrzeń, nie handlujemy. Rozejrzyj się teraz, potem jeszcze pogadamy...
Przyjaciel z konopi
Przy wejściu do muzeum, w formie motta, fragment średniowiecznego, tureckiego poematu. W wolnym tłumaczeniu brzmi on: „Haszysz jest przyjacielem biednych, derwiszów i ludzi wiedzy, to jest wszystkich tych, którzy nie są obdarzeni ziemskimi dobrami i polityczną siłą...” I przypomnienie, że 5 tys. lat p.n.e. odkryte zostały lecznicze właściwości ziela, które dziś znamy pod nazwą konopie indyjskie (cannabis indica). Z niego to wytwarzane są pomocne w medycynie i ubarwiające życie – haszysz i marihuana. Jako narkotyki „lekkie” – głoszą cytowane tu publikacje – nie są szkodliwe. W odróżnieniu od stanowiących rzeczywiste i ogromne zagrożenie narkotyków „ciężkich”: heroiny i kokainy oraz chemicznych, m.in. amfetaminy i extazy.
W wyłożonych wydawnictwach zdjęcia i adresy osób, którym marihuana czy haszysz pomogły w chorobie. Szczególnie w przypadkach bólów artretycznych i reumatycznych, menstruacyjnych, a nawet SM i paraliżu. Obydwa „muzealne” specyfiki mają też być pomocne w kuracji antynarkotykowej i antyalkoholowej.
To jeszcze nie koniec pozytywnych wiadomości. „The Daily Telegraf” przyniósł – reprodukowaną tu na połowie ściany – informację, że specyfik uzyskany z konopi indyjskich, w połączeniu z plastikiem, daje materiał twardszy od stali, idealny do produkcji samochodów. I dalej: konopie, jako biomasa, uratować mogą Stany Zjednoczone, którym kończy się ropa, przed klęską energetyczną. A przy końcu ekspozycji nie sposób nie wzruszyć się widokiem uroczych dziecięcych przytulanek wykonanych z konopnego –oczywiście – włókna.
Natomiast temat narkomanii został tu zaledwie zasygnalizowany. Przy czym kontekst jest następujący: Sprowadzenie narkotyków do podziemia spowodowało powstanie zwyrodnień, takich jak czarny rynek, wojny gangów, korupcja władzy. Podobne objawy wystąpiły w Stanach Zjednoczonych podczas pamiętnej prohibicji na alkohol w latach 20. minionego stulecia, a po jej zniesieniu znikły. Olbrzymie sumy wydawane przez rząd USA na walkę z narkomanią (Regan – 22,5 mld dolarów, Bush – 42,5 mld) powinny zostać przeznaczone na „ucywilizowanie” obrotu nieszkodliwymi specyfikami.
Ogródek za szafą
Ci z amatorów „skrętów”, którzy chcieliby połączyć teorię z praktyką, znajdą w muzeum również część poglądową. Nosi ona nazwę „hydrofonicznej szafki”, dzięki której cannabis indica hodować można bez gruntu. Światło zapewni system lamp, pokarm zaś czerpać będzie z wody. Nasionka można kupić u „kustosza” muzeum: 15 ziarenek, w zależności od klasy, kosztuje od 33 do 150 euro. Uprawa możliwa jest w saloniku, a nawet w sypialni. Szafka jest bowiem dyskretna. Przed niepożądanymi oczami jej zawartość można zamknąć na szyfrowy zamek, a przed nieżyczliwym nosem chroni specjalny system wentylacyjny. Ale, niestety, wilgoć jest na tyle znaczna, że może grozić murom domu. Żniwa odbywają się aż 7 razy do roku. Pył kwiatowy nadaje się do fajki, herbaty albo czekoladek, zaś liście do „skrętów”.
I to już koniec muzealnej lekcji. Wnioski – we własnym zakresie.

Jestem przeciw narkotykom


Moja deklaracja, że powyższy tekst nie jest reklamę narkotyków, a jeszcze jednym obrazkiem ze świata, który odwiedziłem – jak sądzę – uwłaczałaby inteligencji osób, które go będą czytać. Na wszelki wypadek oświadczam: jestem przeciw!
Ale też dobrze mieć świadomość, że Polacy coraz chętniej sięgają po marihuanę, czy haszysz. Wręcz do dobrego tonu należy w niektórych środowiskach zapalić „trawkę”. Dotyczy to nie tylko artystów, biznesmenów, ale także gimnazjalistów. Co dziesiąty z nich (a w miastach co szósty) przyznał się do kontaktów z narkotykami – podaje Instytut Spraw Publicznych. Tygodnik „Polityka” (15 listopada br.) raport „Polak na zielonej trawce” rekapituluje: „Marihuana (...) stała się najmodniejszą ponadpokoleniową używką. Wyjścia są dwa: albo ją zalegalizować, albo przestrzegać zakazu. Najgorsze jest – jak u nas – przymykanie oczu”.
I o to (także) chodzi. Ale to temat na oddzielną okazję.
ZM




Do ramki:
Haszysz
– zlepione wydzielającą się żywicą i sprasowane szczyty kwitnących pędów egzemplarzy żeńskich konopi indyjskich; produkowany głównie w południowej Azji, popularny od czasów starożytnych, środek narkotyczny palony w fajkach; jego działanie jest następstwem obecności w żywicy czterohydrokanabinolu, związku o wybitnych właściwościach narkotycznych; stosowanie powoduje euforię i narkomanię prowadzącą do degradacji psychicznej; obrót i stosowanie jest w wielu krajach (m.in. w Polsce) prawnie zabronione. Marihuana – lek i narkotyk o zbliżonym składzie chemicznym oraz analogicznym zastosowaniu i działaniu, również produkowany z konopi indyjskich (cannabis indica).
(Za: „Encyklopedia Powszechna”, PWN)

Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium