Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 grudnia 2006 r.
16:50
Edytuj ten wpis

Obuhem w łeb

Wojcek Czern twierdzi, że jest muzycznym partyzantem. Owszem, wydał płytę z muzyką jednego z najsłynniejszych polskich kompozytorów - Krzysztofa Pendereckiego. Fakt: jego studio nagrań w Rogalowie nieopodal Nałęczowa odwiedzają goście z całego świata. Mimo to cały czas działa "na wariackich papierach”. I chyba nie chce tego zmieniać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mały Rogalów to senna, spokojna wieś. Turystów nie uświadczysz, a ludzie mili i uczciwi, choć o Pendereckim tu nie słyszeli. Po co więc na lubelskiej wsi otwierać studio nagraniowe i wydawać płyty? Zwłaszcza że nie nagrywają tu kapele z pierwszych stron gazet.

Przez książki

Wojcek Czern, właściciel studia nagrań "Rogalów Analogowy” i wytwórni "OBUH” mówi, że to przez polskie książki dla młodzieży. A dokładnie przez "Sposób na Alcybiadesa” Niziurskiego.
- Tam uczniowie szukali metody na nauczyciela historii. Ja szukałem metody na życie. Podjąłem decyzję: nie będę harował jak większość znajomych w jakimś anonimowym molochu. Będę robić to, co lubię. Czyli zajmować się muzyką - twierdzi Wojcek. - Trafiłem w pewną niszę i tak sobie działam.Czy się opłaca? Mówi, że jest szczęśliwy, chociaż finansowo pewnie lepiej byłoby podbijać rano kartę w fabryce.
- Balansuję na granicy bankructwa i tak od kilku lat. Po prostu na nagrywaniu płyt trudno jest zarobić. Nie w naszej polskiej rzeczywistości. Nie z małą firmą oblężoną przez ZUS-y, GUS-y i US-y - mówi. - Duże firmy nie interesują się wydawaniem naszych nagrań. Znajomy wydał nagraną u nas płytę Lao Che "Powstanie Warszawskie” - płyta sprzedawała się świetnie, wielkie sieci zarobiły na niej dużo kasy, a on mało nie zbankrutował. Takie to układy...

RSKM

Wojcek opracował więc swój system.
To tzw. metoda RSKM, czyli "Ratuj Się Kto Może”.
Jak działa? - Nie masz setek tysięcy na inwestowanie w najnowsze technologie? Wybierz więc najstarsze, staraj się zrobić coś swojego, stwórz miejsce z klimatem i wyjątkowym wyposażeniem. Znajdź swój sposób na Alcybiadesa - wyjaśnia.
Studio nagraniowe w domu Wojcka różni się mocno od tych znanych z telewizji. Nie ma tu arcynowoczesnego sprzętu, nie ma miliona elektronicznych wskaźników i monitorów. Jest za to coś innego: niesamowita magia.
- Cały sprzęt, który tutaj mam, to wygrzebane z różnych miejsc starocie. Tylko, że te starocie często biją pod względem brzmienia na głowę nowoczesne komputery - mówi Wojcek.
Wiele wzmacniaczy i głośników pamięta czasy Gierka. Są i mikrofony, które działają od... lat 30.
Zdaniem naszego rozmówcy współczesne kina domowe i japońskie wzmacniacze za tysiące złotych to zabajerowany złom. - Natomiast te wszystkie stare cacka to projekty wojennych inżynierów. Zjawisko znane jako hi-fi pojawiło się z końcem lat 50. Akurat wtedy zakończyła się tzw. zimna wojna, część techników, którzy jeszcze niedawno projektowali tylko na potrzeby wojska, mogła się zająć czymś naprawdę pożytecznym. Jedną z takich dziedzin był sprzęt audio - mówi. - A że podczas wojny liczyła się dokładność i niezawodność, to jakość wykonania jest niesamowita i większość tych sprzętów działa do dziś.

Niemiec dębieje

Głośniki i wzmacniacze odkupił od Polskiego Radia; z likwidowanych studiów nagraniowych i od prywatnych właścicieli. Cieszyli się jak dzieci, że ktoś zabiera ten szmelc. W latach 90. każde studio zbroiło się w komputery i cyfrowy sprzęt; mało kto myślał, że analog ma jakąkolwiek przyszłość.
Teraz Polskie Radio się obudziło i chce odzyskać część "szmelcu” dla powstającego właśnie muzeum, a w magazynach już prawie nic nie ma. Niektóre stare kolumny głośnikowe potrafią teraz kosztować kilka tysięcy, choć wyglądają jak koszmar sprzedawcy.
- Takie wielkie, drewniane pudła raczej nie przypadną do gustu żonie, bo gdzie to postawić w mieszkaniu? Ale eksperci twierdzą, że grają lepiej niż te za 10 czy 20 tysięcy - zapewnia Wojcek.
Ostatnio odwiedził go znany realizator dźwięku z Hamburga. Obejrzał studio... i zdębiał.
- Powiedział mi otwarcie, że jestem trąba - śmieje się właściciel. - Że to jedno z najlepiej brzmiących małych studiów w Europie. Chyba powinienem zapraszać tu więcej muzyków z zagranicy. Nie chciałbym jednak, żeby się z tego zrobiła taka muzyczna fabryka...

Muzyka bocznic

- OBUH jest jak bocznica głównego toru - mówi Wojcek - Czasem przejedzie tu jakiś ważny pociąg z nazwą np. "Penderecki” i wtedy robi się o nas głośno, ale na co dzień jesteśmy "daleko od szosy”.
Z wydaniem muzyki Krzysztofa Pendereckiego do filmu "Rękopis znaleziony w Saragossie” wiąże się zabawna historia. Menedżerem kompozytora jest jego żona, która niechętnie dopuszcza kogokolwiek do mistrza. I niechętnie angażuje się w niezbyt dochodowe sprawy. A jaką ofertę mogła złożyć mała firma OBUH? - Śledziłem Pendereckiego przez długi czas, trochę jak jakiś filmowy detektyw - opowiada Wojcek. - W końcu namierzyłem go w Krakowie, na sympozjum na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ale cały czas była przy nim żona i sporo oficjałów. Dopadłem go więc tam, gdzie nawet król musi udać się samotnie.
Podstęp wypalił. Muzyka do filmu nigdy wcześniej nie została wydana i Penderecki zgodził się na jej publikację.
A Wojtek wydał bestseller, co nie zdarza mu się często.

Ku pokrzepieniu


Czasem nie jest pewien, czy stąd nie uciec. Może gdzieś za granicę, gdzie da się normalnie żyć. - Szkoda by mi było. Naprawdę kocham Lubelszczyznę. Ale jak długo można to ciągnąć? - tłumaczy. Na dodatek ostatnio spaliła mu się część domu. Przy ratowaniu dobytku pomagała solidarnie cała wieś.
Włącza nam swoje najnowsze nagranie: Za Siódmą Górą z przygotowywanej płyty "Rogalów - piosenki ku pokrzepieniu serc”.
Za oknem pada śnieg, a w starych głośnikach ciepła, spokojna muzyka.
Oby OBUH działał jak najdłużej.
Ku pokrzepieniu serc.

Pozostałe informacje

Tytani Lublin występują Polskiej Futbol Lidze

Tytani Lublin zostali rozgromieni przez Lowlanders Białystok

Wizyta Lowlanders na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie okazała się dla miejscowych Tytanów bolesnym doświadczeniem. Ekipa z Białegostoku w polskim futbolu amerykańskim to już legenda. W trzech ostatnich sezonach dwa razy sięgała po mistrzostwo Polski, a ostatnie rozgrywki zakończyła na drugim miejscu.

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

Ten kierowca dostał 1500 zl mandatu i 13 pkt karnych

W Lublinie posypały się mandaty. Skontrolowali taksówki i przewoźników

Policja zorganizowała „wzmożone” kontrole taksówek i firm przewozowych. Wylegitymowano ponad 100 kierowców. Efekt? Prawie 50 wykroczeń, a 7 kierujących straciło dowody rejestracyjne.

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim
patronat
13 kwietnia 2025, 18:45

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim

"Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to cykl koncertów propagujących różnorodny repertuar muzycznego, obejmujący utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Zabytkowe wnętrze kościoła oraz jego doskonała akustyka tworzą wyjątkową atmosferę, która sprzyja odbiorowi muzyki.

Jens-Frederik Nielsen (pierwszy z lewej) podczas pochodu ulicami Nuuk

Grenlandia ma nowego premiera. Będzie musiał odpierać naciski USA

33-letni polityk z niewielkim doświadczeniem. Jens-Frederik Nielsen z partii Demokraci został zaprzysiężony na premiera Grenlandii. W związku z naciskami USA czeka go bardzo trudna kadencja.

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Z ważnego oddziału odszedł ordynator i część załogi. Po kilku miesiącach zawieszenia chirurgia w radzyńskim szpitalu wznowi działalność.

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Podczas koncertu będzie zbiórka pieniędzy na leczenie 7-miesięcznego Frania Styły, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową Duchenne’a. Koszt leczenia w Stanach Zjednoczonych to aż 16 milionów złotych.

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
patronat
24 kwietnia 2025, 18:00

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

Od pół wieku Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej wzbogaca życie kulturalne Lublina. W tym roku chór obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert.

Marzec 2024: pikieta czterech organizacji związkowych działających w LW Bogdanka

Górnicy protestują, autobusy pojadą inaczej

Będą też duże zmiany w organizacji ruchu. We wtorek (8 kwietnia) kilka tysięcy górników ma protestować w Lublinie.

Komisariat Policji w Kraśniku przy ul. Garażowej 12 roz
galeria

Policja w Kraśniku pochwaliła się nowym komisariatem

Komisariat działa już dwa tygodnie, ale dziś – w poniedziałek, 7 kwietnia – miała miejsce prezentacja nowej siedziby połączona z uroczystą zbiórką.

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji warszawskiego parkietu oba główne indeksy, WIG20 i WIG odnotowały spadek o blisko 1,5 proc. Wcześniej GPW na godzinę zawiesiła notowania ciągłe z uwagi na bezpieczeństwo obrotu.

Bartosz Wolski we Wrocławiu rozpoczął mecz w roli kapitana

Bartosz Wolski (Motor Lublin): Z każdym meczem przekonujemy się, że nie ma dla nas granic

Po końcowym gwizdku meczu przyjaźni pomiędzy Śląskiem Wrocław, a Motorem Lublin obie ekipy odczuwały niedosyt.

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"
film

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"

Dzisiaj przed zakładem karnym w Opolu Lubelskim pojawił się prezydent Puław, Paweł Maj, który przed kamerami skrytykował wyrok dotyczący ograniczeń nałożonych na szkolne boisko. Dzięki zapłaconej przez nieznaną osobę grzywnie - samorządowiec do aresztu nie trafił.

zdjęcie ilustracyjne

Nauczyciel zawieszony. Prokuratura zbiera dowody z jego urządzeń

Nauczyciel jednej z zamojskich podstawówek został zawieszony w swoich obowiązkach. Sprawa ma związek ze śledztwem prokuratury.

W poniedziałek o godz. 15.30 otworzyła się giełda w Nowym Jorku. Po otwarciu sesji DJI spadał o 3,3 proc., S&P 500 o 3,44 proc., Nasdaq Comp. zniżkował z kolei o blisko 4 proc.

Giełda zawiesza notowania. Ze względu na bezpieczeństwo obrotu

Decyzja o zawieszeniu notowań została podjęta wyłącznie ze względu na bezpieczeństwo obrotu, widzimy co dzieje się w ostatnich dniach, zmienność jest ogromna, dlatego „dmuchamy na zimne” – przekazuje zespół prasowy GPW, która w poniedziałek zawiesiła na godzinę notowania na wszystkich rynkach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium