Mająca w piątek polską premierę „Pasja” Mela Gibsona to film o ostatnich dwunastu godzinach z życia Jezusa.
Mel Gibson zasugerował operatorowi Celebowi Deschanelowi, aby wzorował się na sztuce włoskiego mistrza baroku – Caravaggio, którego – jak powiedział – malarstwo jest gwałtowne, mroczne, uduchowione, o osobliwym i niesamowitym klimacie.
W czerni i brązach
Blisko połowę zdjęć kręcono w nocy, lub we wnętrzach, w których przesłonięte zostały źródła światła, aby stworzyć wrażenie jasności z trudem przedzierającej się z ciemności
Maurizio Millenotti zaprojektował kostiumy zgodnie z historyczną wiedzą na temat strojów z epoki. Ręcznie szyte stroje miały również za zadanie wzmacniać wizualny efekt „Caravaggia” i utrzymane są w tonacjach czarnej, brązowej i beżowej.
Bezkompromisowe biczowanie
Choć większość ekipy stanowili Włosi, to jednak zespół speców od charakteryzacji, przybył z Hollywood. Gibson zdawał sobie sprawę, że potrzebni będą najlepsi fachowcy od makijażu i charakteryzacji na świecie, którzy będą w stanie wykreować bezkompromisowy i wstrząsający autentyzm scen biczowania i ukrzyżowania. James Caviezel wcielający się w postać Jezusa, codziennie poddawany był trwającej 7 godzin charakteryzacji.
Piorun uderzył w Jezusa
Grający Jezusa James Caviezel przez kilka miesięcy przygotowywał się fizycznie, duchowo i emocjonalnie do nadzwyczaj wymagającego zadania aktorskiego. Dziesiątki dni zdjęciowych spędził wisząc na krzyżu w przenikliwym zimnie. Kiedy został uderzony przez piorun podczas zdjęć na Golgocie, po czym wstał cały i zdrów – uwierzył, że Ktoś nad nim czuwa.
Marię zagrała znana rumuńska aktorka teatralna Maia Morgenstern, zaangażowana w Teatrze Narodowym i Teatrze Żydowskim. W pamięci pozostanie także postać jawnogrzesznicy Marii Magdaleny, którą gra słynna i piękna Monica Bellucci.
Wyznanie wiary
I jeszcze o Melu Gibsonie, który jest reżyserem, producentem i współautorem scenariusza „Pasji”. Światowy sukces odniósł, gdy George Miller obsadził go w filmie „Mad Max” w 1979 roku. Potem zagrał rolę kalekiego chłopaka w „Timie”, międzynarodowy rozgłos przyniósł mu udział w głośnym „Roku niebezpiecznego życia”.
Zagrał w przygodowym filmie „Bunt na Bounty”, kasowym hicie „Okup” i wielu, wielu innych. Wymieńmy jeszcze „Braveheart - Waleczne Serce”, film, który wyprodukował, wyreżyserował i zagrał w nim główną rolę. Obraz ten zdobył 5 Oscarów, w tym dla najlepszego filmu i za najlepszą reżyserię.
„Pasję” potraktował niezwykle osobiście, jako wstrząsający dowód swojej wiary.
W stronę modlitwy
Oglądając ten film doświadczyłem głębokiej duchowej bliskości z Jezusem Chrystusem. Obraz ten prowadzi widza w stronę modlitwy i refleksji, płynącej z głębi serca kontemplacji. W rzeczywistości, chętnie wymieniłbym część wygłoszonych przeze mnie homilii o Męce Pańskiej na kilka scen z „Pasji”.
Kardynał Castrillon Hoyos, Prefekt Duchowieństwa w Watykanie.