Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

31 marca 2005 r.
18:56
Edytuj ten wpis

Pies na raka

Gromit myli się rzadko, Cygun jest coraz lepszy, ale bywa, że ma gorsze dni. Częściej błędy zdarzają się Atosowi. Labrador Court był bardzo dobry, ale czasem próbuje wyłudzić nagrodę. Cztery psy, które węchem potrafią wykryć nowotwór u człowieka - szkolone są w Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu. Od kilku miesięcy naukowcy prowadzą tam pionierskie badania nad nową metodą wykrywania raka

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pięć próbek zapachowych leży w odległości około 120 cm od siebie. Opiekun wprowadza psa do specjalnego pomieszczenia. Pies obwąchuje próbki i siada przy tej, zawierającej powietrze wydychane przez osobę chorą na nowotwór. Myli się rzadko. - Wyniki każdego psa mogą się zmieniać. Jedne z czasem się doskonalą, inne "psują się”. Może ich ta praca znudzić albo zaczynają się popisywać - tłumaczy prof. Tadeusz Jezierski, kierownik Zakładu Zachowania się Zwierząt w Instytucie PAN w Jastrzębcu i koordynator projektu.

Nie rasa, a talent

Na razie jest ich cztery. Dwa mieszańce w typie wilczura, jeden owczarek niemiecki i labrador. Dwa przybłąkały się do Jastrzębca, jeden został przekwalifikowany z poprzedniego eksperymentu, labrador przyleciał ze Stanów.
- To nie kwestia rasy, a indywidualnych zdolności psa. Musi być pojętny, zrównoważony, z dobrym węchem i chętny do pracy z człowiekiem - przekonuje prof. Jezierski, który z psim węchem eksperymentuje nie po raz pierwszy. W latach 80. tresował psy do wykrywania rui u krów, potem dostał trzyletni grant na szkolenie psów do współpracy z policją przy identyfikacji przestępców.
Kilka lat temu naukowiec trafił na artykuł w czasopiśmie naukowym "Lancet”. Autor opisywał przypadek psa, który namiętnie obwąchiwał i lizał znamię na nodze swojego pana. Po wizycie u lekarza okazało się, że to czerniak - złośliwy nowotwór skóry.

Skuteczne nie tylko w laboratorium

Pytam, czy kiedykolwiek psy sprawdziły się "w terenie”?
- To była suka rasy portugalski pies wodny - mówi profesor. - Jeden z pięciu psów biorących udział w podobnych badaniach, jakie prowadziliśmy w Stanach. Właściciel zabrał ją na wystawę. Do tej pory w swojej rasie bezkonkurencyjna, tym razem zajęła dopiero czwarte miejsce. Dlaczego? Bo w czasie oględzin przez sędzinę, cały czas się kładła.
Naukowcy skontaktowali się z sędziną. Namówili na wizytę u onkologa. Czerniak złośliwy - brzmiała diagnoza.
- W naszych doświadczeniach brali też udział pacjenci wyleczeni z raka - wspomina profesor. - Na próbki pochodzące od czterech z nich psy nie reagowały. Jednego uparcie wskazywały jako chorego, mimo że badania mówiły coś zupełnie innego. Półtora roku później człowiek miał przerzuty.
- Może to tylko przypadek? Ale fakt jest faktem - komentuje te wydarzenia profesor.

Zamiast tomografu

Pies mógłby stać się nową, tanią i nieinwazyjną metodą "przesiewową”. Za jego pomocą można by przebadać bardzo dużą liczbę pacjentów. A przypadki wskazane przez psa skierować na badania medyczne. Wierzą w to naukowcy prowadzący badania w Jastrzębcu. Zaczęli wierzyć też lekarze, choć pierwsza reakcja onkologów nie była entuzjastyczna.
- Zaczęli traktować nas poważnie po prezentacji jaką zrobiliśmy w Centrum Onkologii - wspomina prof. Jezierski. - Wciąż padają pytania, ale my też je mamy. Dlaczego pies raz wskazuje, a raz nie? Albo nawet wskazuje fałszywie? W jakim stadium choroby pies jest w stanie wykryć nowotwór?
Może już wkrótce uda się znaleźć odpowiedź. Centrum Onkologii jest dziś źródłem, z którego pochodzą próbki wzorcowe do tresury psów. Pobrane od pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem płuc i czerniakiem, ale przed chemioterapią. Wszyscy dawcy udzielili pisemnej zgody na udział w eksperymencie, ale obowiązuje zasada anonimowości. Ich dane personalne znają tylko lekarze.
- Z psami wyszkolonymi na próbkach wzorcowych idziemy dalej. Już udało się przebadać ponad setkę osób, głównie z kręgu pracowników instytutu i znajomych. Ale do wniosków jeszcze daleko. Pojawią się, gdy zaczniemy analizować wyniki - mówi prof. Jezierski.
Projekt naukowy finansuje Komitet Badań Naukowych. Potrwa trzy lata. W tym czasie psy mają przetestować próbki pochodzące od kilkuset osób.

Zapach raka

To organiczne substancje lotne, głównie alkany, pentany i pochodne benzenu. Produkowane przez tkankę nowotworową, uwalniają się do krwi, a stąd do moczu, potu, wydychanego powietrza. Dla człowieka niewyczuwalne, ale dla psów obdarzonych tysiące razy lepszym węchem...
- Nie wiadomo czy pies kieruje się zapachem pentanu czy raczej pochodną benzenu. Tego się od nich nie dowiemy. Po prostu siada lub nie - mówi prof. Jezierski.
Gromit, który odróżnia chorych od zdrowych z precyzją sięgającą 92 procent, cztery miesiące temu został ojcem. W jego potomstwie naukowcy z Jastrzębca pokładają duże nadzieje. Tytan, Kora, Oskar i Bis codziennie przez kilka minut uczą się chodzić między próbkami, obwąchiwać je.
- Prawdopodobnie jest jeszcze za wcześnie na tresurę, są jeszcze zbyt dziecinne - mówi profesor Jezierski.
Docelowo każdy z nich ma być specjalistą od innej odmiany raka. Dziś psy w Jastrzębcu węchem potrafią wykryć raka skóry, piersi i płuc. Na ten ostatni nowotwór wciąż nie ma jeszcze skutecznej i wiarygodnej powszechnej metody przesiewowej. A właśnie płuca to miejsce, gdzie najczęściej notuje się przerzuty nowotworów.

Pozostałe informacje

Tytani Lublin występują Polskiej Futbol Lidze

Tytani Lublin zostali rozgromieni przez Lowlanders Białystok

Wizyta Lowlanders na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie okazała się dla miejscowych Tytanów bolesnym doświadczeniem. Ekipa z Białegostoku w polskim futbolu amerykańskim to już legenda. W trzech ostatnich sezonach dwa razy sięgała po mistrzostwo Polski, a ostatnie rozgrywki zakończyła na drugim miejscu.

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

Ten kierowca dostał 1500 zl mandatu i 13 pkt karnych

W Lublinie posypały się mandaty. Skontrolowali taksówki i przewoźników

Policja zorganizowała „wzmożone” kontrole taksówek i firm przewozowych. Wylegitymowano ponad 100 kierowców. Efekt? Prawie 50 wykroczeń, a 7 kierujących straciło dowody rejestracyjne.

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim
patronat
13 kwietnia 2025, 18:45

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim

"Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to cykl koncertów propagujących różnorodny repertuar muzycznego, obejmujący utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Zabytkowe wnętrze kościoła oraz jego doskonała akustyka tworzą wyjątkową atmosferę, która sprzyja odbiorowi muzyki.

Jens-Frederik Nielsen (pierwszy z lewej) podczas pochodu ulicami Nuuk

Grenlandia ma nowego premiera. Będzie musiał odpierać naciski USA

33-letni polityk z niewielkim doświadczeniem. Jens-Frederik Nielsen z partii Demokraci został zaprzysiężony na premiera Grenlandii. W związku z naciskami USA czeka go bardzo trudna kadencja.

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Z ważnego oddziału odszedł ordynator i część załogi. Po kilku miesiącach zawieszenia chirurgia w radzyńskim szpitalu wznowi działalność.

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Podczas koncertu będzie zbiórka pieniędzy na leczenie 7-miesięcznego Frania Styły, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową Duchenne’a. Koszt leczenia w Stanach Zjednoczonych to aż 16 milionów złotych.

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
patronat
24 kwietnia 2025, 18:00

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

Od pół wieku Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej wzbogaca życie kulturalne Lublina. W tym roku chór obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert.

Marzec 2024: pikieta czterech organizacji związkowych działających w LW Bogdanka

Górnicy protestują, autobusy pojadą inaczej

Będą też duże zmiany w organizacji ruchu. We wtorek (8 kwietnia) kilka tysięcy górników ma protestować w Lublinie.

Komisariat Policji w Kraśniku przy ul. Garażowej 12 roz
galeria

Policja w Kraśniku pochwaliła się nowym komisariatem

Komisariat działa już dwa tygodnie, ale dziś – w poniedziałek, 7 kwietnia – miała miejsce prezentacja nowej siedziby połączona z uroczystą zbiórką.

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji warszawskiego parkietu oba główne indeksy, WIG20 i WIG odnotowały spadek o blisko 1,5 proc. Wcześniej GPW na godzinę zawiesiła notowania ciągłe z uwagi na bezpieczeństwo obrotu.

Bartosz Wolski we Wrocławiu rozpoczął mecz w roli kapitana

Bartosz Wolski (Motor Lublin): Z każdym meczem przekonujemy się, że nie ma dla nas granic

Po końcowym gwizdku meczu przyjaźni pomiędzy Śląskiem Wrocław, a Motorem Lublin obie ekipy odczuwały niedosyt.

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"
film

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"

Dzisiaj przed zakładem karnym w Opolu Lubelskim pojawił się prezydent Puław, Paweł Maj, który przed kamerami skrytykował wyrok dotyczący ograniczeń nałożonych na szkolne boisko. Dzięki zapłaconej przez nieznaną osobę grzywnie - samorządowiec do aresztu nie trafił.

zdjęcie ilustracyjne

Nauczyciel zawieszony. Prokuratura zbiera dowody z jego urządzeń

Nauczyciel jednej z zamojskich podstawówek został zawieszony w swoich obowiązkach. Sprawa ma związek ze śledztwem prokuratury.

W poniedziałek o godz. 15.30 otworzyła się giełda w Nowym Jorku. Po otwarciu sesji DJI spadał o 3,3 proc., S&P 500 o 3,44 proc., Nasdaq Comp. zniżkował z kolei o blisko 4 proc.

Giełda zawiesza notowania. Ze względu na bezpieczeństwo obrotu

Decyzja o zawieszeniu notowań została podjęta wyłącznie ze względu na bezpieczeństwo obrotu, widzimy co dzieje się w ostatnich dniach, zmienność jest ogromna, dlatego „dmuchamy na zimne” – przekazuje zespół prasowy GPW, która w poniedziałek zawiesiła na godzinę notowania na wszystkich rynkach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium