Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 listopada 2008 r.
12:17
Edytuj ten wpis

"Rodzice chrzestni” Baracka Obamy

0 8 A A

We wtorek, 4 listopada br., o godzinie 22:05 amerykańskiego czasu centralnego, Stany Zjednoczone poznały nazwisko 44 prezydenta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Został nim Barack Hussein Obama. Sukces afroamerykańskiego polityka budzi szacunek, co jest stwierdzeniem dość banalnym. Ciekawsze wydaje się pytanie - kogo można uznać za... rodziców tego sukcesu?

Stojąca w 70-tysięcznym tłumie zwolenników Obamy, jaki wypełnił Park Granta w Chicago, telewizyjna megagwiazda Oprah Winfrey płakała ze szczęścia.
To ona w swoim talk-show latem 2006 roku powiedziała Ameryce, że ma wybrać Baracka Obamę. Wzburzyło to wielu, bo nigdy przedtem telewizja nie został użyta do tak masowego i jednoznacznego komunikatu wyborczego po stronie konkretnego kandydata.

Łzy napływały też do oczu Davida Axelroda politycznego managera kampanii Baracka Obamy, znanego dziennikarza "Chicago Tribune”, który w pewnym momencie postanowił nie tylko politykę opisywać, ale także kreować, jako strateg-lobbysta.

Kościuszko w metryce

Oprah urodziła się w 1954 roku w biednej murzyńskiej rodzinie w mieścinie Kościuszko w stanie Mississippi. Najpierw wychowywała ją sama matka w Milawukee. Kiedy miała dziewięć lat została zgwałcona, a jako czternastolatka urodziła dziecko, które zmarło we wczesnym dzieciństwie. Potem trafiła do Nashville; do ojca pracującego jako fryzjer. Ukończyła Tennessee State University utworzony specjalnie dla afroamerykańskich obywateli USA w czasach segregacji rasowej.

W wieku 18 lat została miss tego stanu, a potem pierwszą czarnoskórą prezenterką programu TV w Nashville. Prawdziwa karierę zrobiła w sieci CBS i ABC prowadząc od 1986 roku jeden z najslynniejszych programów świata: "The Oprah Winfrey Show” (przemianowany później na "Oprah”).

Walka

To kultowy do dziś talk show, przez afroamerykańską Amerykę traktowany z respektem niemal... biblijnym. Poruszane w nim tematy często stawiały na nogi opinię publiczną. Tak było w przypadku ukrywania przestępstw seksualnych księży na nieletnich, jakości żywności w fast foodach, czy obłudy rządu w zwalczaniu narkomanii.

W 2006 roku Oprah rozpoczęła kreację Bracka Obamy na prezydenta, co od razu uczyniło go bohaterem okładek największych tytułów prasowych w USA. Wkrótce potem Obama zapowiedział walkę o Biały Dom. Wówczas Winfrey zaczęła zwalczać jego rywalkę, Hillary Clinton. Potem to samo robiła z McCainem.

Człowiek od "zmiany”

David Axelrod urodził się w 1955 roku, w Lower East Side, najpopularniejszej żydowskiej dzielnicy Manhattanu, ze słynnymi synagogami wystawionymi przez imigrantów z Europy Środkowej i Wschodniej. Stąd wywodzi się plejada znanych postaci z Georgem Gershiwnem na czele. A polscy Żydzi, z których wywodzi się część rodziny Axelroda, odgrywa tu niepoślednią rolę.

On sam przyszedł na świat w rodzinie znanego psychoanalityka i niemniej znanej dziennikarki silnie lewicującej gazety "PM”. Axelrod polityką zajął się już jako 13-latek, kiedy sprzedawał znaczki reklamujące Roberta Kennedy'ego. Po szkole średniej poszedł na studia politologiczne w University of Chicago. Jeszcze na studiach został, zatrudniony w renomowanej "Chicago Tribune”, gdzie szybko zrobił karierę dziennikarską.

Dał się poznać jako autor błyskotliwych przemówień politycznych, w czym miał osiągnąć potem prawdziwe mistrzostwo. Uważa się, że Obama mówi w znacznej mierze jego słowami.
Mózg

W 1984 roku zajął się już tylko marketingiem politycznym prowadząc kampanie dla senatora Paul Simona i pierwszego czarnego burmistrza Chicago, Harolda Washingtona. Potem był strategiem politycznym obecnego bursmistrza Richarda M. Daleya. Cztery lata temu był rzecznikiem kampanii Johna Edwardsa (najpierw na prezydenta, potem na wiceprezydenta u boku Johna Kerry).

Skrzydła rozwinął pracując dla Baracka Obamy. Cała kampanię skupił wokół pojęcia "zmiany” ("change”) i wymyślił jej hasło przewodnie (Time for Change - czas na zmiany). On jest także autorem całego instrumentarium socjotechnicznego pozyskiwania białych wyborców dla czarnych kandydatów. Jego tez zasługa jest doskonała kampania internetowa.

Mówiąc najprościej, David Axelrod był mózgiem całego zwycięskiego przedsięwzięcia prezydenckiego.
Kredyt

Wyborcy uwierzyli słowom Obamy i jego wizerunkowi. Amerykanie "kupili” jego "Religię Zmiany”. Mają dość tego, w co Stany Zjednoczone wpakował George W. Bush i jego neokonserwatywna ekipa. Muszą wierzyć, że będzie inaczej, bo trudno, by było gorzej. Dlatego nie przeszkadza im kolor skóry nowo wybranego prezydenta i fakt, że poza Ameryką był tylko w Indonezji, gdzie się wychowywał, jako dzieciak i niedawno u rodziny w Kenii i w Niemczech.

- Obamę czeka wyzwanie sprostania wielkiemu marzeniu, jakie roztoczył przed Ameryką. Jeżeli nie uda się mu zbliżyć do jego zaspokojenia w stopniu akceptowalnym dla większości już tylko własnego elektoratu, a nie całego narodu, przegra z kretesem - mówi Mark Brown, członek półtoramilionowej armii woluntariuszy pracujących dla Obamy.

Stany Zjednoczone obudziły się 5 listopada podzielone jak mało kiedy w swej historii. Jeżeli Barack Obama w swym powyborczym przemówieniu zapewnia, że z uwagą większą niż swych entuzjastów będzie słuchał, tych których jego wybór rozczarował, to chyba są to najważniejsze słowa, jakie padły w Parku Granta podczas powyborczej nocy.

Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium