Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 grudnia 2006 r.
15:35
Edytuj ten wpis

Rutyniarzom mówimy: Nie!

Saper musi mieć chłodny umysł i sprawne ręce. Saper nie może się przyzwyczaić. Saper zazwyczaj nie ma już ochoty na sylwestrowe fajerwerki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
5 Batalion Ratownictwa Inżynieryjnego w Dęblinie, to jedyna tego typu jednostka na Lubelszczyźnie. W całym kraju jest pięć takich batalionów. Przy batalionie działa partol saperski, który przyjmuje zgłoszenia o znalezionych niewypałach i niewybuchach. W Polsce, podzielonej na tzw. rejony odpowiedzialności jest 35 takich patroli. Nasz ma spory teren: ponad połowę województwa, a etatowych saperów tylko ośmiu.

Bomba z ptakiem

- Podstawowe wyposażenie sapera to wykrywacz metalu, kamizelka kuloodporna i hełm - tłumaczy chorąży Dariusz Żurowski, dowódca patrolu saperskiego. Z dowcipów saperskich - hełm jest saperowi potrzebny po to, żeby w razie czego łatwiej go było znaleźć.
Patrol saperski ma też charakterystyczny znak rozpoznawczy: żółta plakietka na rękawie, na niej bomba z tlącym się lontem tuż nad nią drapieżne ptaszysko (saperzy mówią, że to Dżordż kogut).
W pracy sapera nie ma miejsca na przypadki i na przypadkowe decyzje.
- Dlatego do patrolu nie mogą trafić ludzie przypadkowi. Saperem nie można zostać z przypadku. Saper nie może mieć problemu z dyscypliną, z alkoholem. Musi przejść badania psychologiczne, które stwierdzą czy człowiek może pracować w patrolu rozminowania. Potem jest specjalistyczne szkolenie, dotyczące materiałów wybuchowych - opowiada ppłk Janusz Sawicki, dowódca 5 Batalionu Ratownictwa Inżynieryjnego.
Dowódca 5 batalionu dodaje jeszcze, że muszą to być żołnierze bez skazy. - Oni mają bezpośredni dostęp do materiałów wybuchowych, a to wielka odpowiedzialność. W tej pracy nie ma miejsca na brawurę.

Lasy pełne amunicji

Od zakończenia II wojny światowej minęło ponad 60 lat, a saperzy szacują, że pracy nie zabraknie im na pewno na minimum kolejnych 60 lat. Zgłoszenia o znalezionych niewybuchach, niewypałach pojawiają się ciągle.
- Lubelszczyzna jest specyficznym miejscem, bo toczyło się tu dużo walk i działała silna partyzantka. W ziemi nadal leży pełno pozostałości po tych czasach - mówi ppłk Janusz Sawicki.
W ziemi leżą moździerze, bomby lotnicze, granaty ręczne, amunicja strzelecka. Zdarzają się nawet pozostałości po I wojnie światowej i te są bardziej niebezpieczne, bo bardziej przerdzewiałe.
Zgłoszenie za zgłoszeniem
Partol saperski interweniuje średnio 200 razy w roku. Najwięcej zgłoszeń jest od wiosny do jesieni, kiedy trwają prace na polach i drogach. Zima z reguły jest spokojniejsza, choć zdarzają się wyjątki. Jak teraz, kiedy jest dość ciepło i budowalańcy nadal pracują. Pracują więc i saperzy. Nie dalej niż trzy tygodnie temu patrol z Dęblina zabrał 16 tysięcy sztuk (!) amunicji karabinowej z budowy, z centrum Lublina.
Amunicja trafia do specjalnego depozytu - miejsca, ze względów bezpieczeństwa, nie można podać - gdzie składuj niewypały i niewybuchy.
- Są bezpieczne - ucinają krótko saperzy.
Średnio raz na tydzień, w zależności od ilości nagromadzonych niewypałów, saperzy wyjeżdżają na poligon zdetonować amunicję artyleryjską, moździerze czy bomby.

Bum i po wszytskim

Poligon w środku lasu (tez tajne miejsce). Czwartkowe południe przed świętami. Mijamy kilka tablic z informacją, ze to teren wojskowy i przebywanie na nim grozi śmiercią. Z saperami spotykamy się przy wjeździe na poligon. Dziś do wysadzenia 20 pocisków artyleryjskich od 75 do 122 milimetrów i granat moździerzowy (122 milimetry). Ogółem: 30 kilogramów materiałów wybuchowych. Jak twierdzą saperzy, niewielka ilość.
Wszystko ląduje w wykopanym dole. My nie możemy być przy całej akcji, zostajemy w tzw. rejonie bezpiecznym. Saperzy objeżdżają cały teren, sprawdzają czy nie ma intruzów. Potem zapalnik, pięć metrów lontu, zapałka i osiem minut czekania na wybuch. Wreszcie: bum! W powietrzu unosi się grzyb po wybuchu. Po kilkunastu minutach saperzy sprawdzają teren, czy wszystko poszło zgodnie z planem.

Fajerwerki nie cieszą

Akcją na poligonie dowodził sierżant sztabowy Grzegorz Urbański (11 lat służby w patrolu), zastępca dowódcy patrolu saperskiego.
- To świadoma decyzja. Inaczej się nie da. Każdy musi dokonać świadomego wyboru, bo ta praca niesie ze sobą zagrożenie wyższe niż przeciętne. Tu nie ma miejsca na rutynę, kiedy saper przestaje się bać, kiedy zaczyna coś robić z przyzwyczajenia, w patrolu nie ma dla niego miejsca - mówi Urbański.
Czy saper odpala fajerwerki w Sylwestra?
- Eeeee, nas to nie bawi, ja mam przesyt - kwituje Urbański.


Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium