Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 października 2006 r.
19:12
Edytuj ten wpis

Studenci nas utrzymują!

0 0 A A

Lublin to 110 tys. studentów. Ponad połowa z nich jest spoza Lublina. Gdyby nie oni, Arkadiusz Tyburek, współwłaściciel Klubu Muzycznego ‘MC, na dzień dobry musiałby zwolnić 15 pracowników. Ale to jeszcze nic, bo lubelskie uczelnie wyższe zatrudniają około 11 tys. pracowników. Wykładowcy, kucharki, urzędnicy. Bez studentów pracowałoby pewnie 10 osób w jakiejś bibliotece. Ale i to jeszcze nic, bo ze studentów żyje pół miasta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Najwięcej - 3562 osoby - pracuje na UMCS. Nic dziwnego, bo to największa uczelnia po tej stronie Wisły. 1882 spośród zatrudnionych na UMCS to nauczyciele akademiccy. Pozostałe 1680 osób pracuje w administracji i obsłudze uniwersytetu.
Choć, jak zapowiadają władze uczelni, tych drugich ma być jeszcze mniej. - Dla nas istotne są proporcje - mówi zdawkowo Iwona Karyszkowska, kierownik Działu Spraw Osobowych UMCS. - Pracowników naukowych musi być więcej niż administracyjnych.
Drugi z lubelskich uniwersytetów, KUL, zatrudnia prawie o połowę mniej pracowników niż uczelnia Curie-Skłodowskiej. Na KUL pracuje 2019 osób, z czego 1069 to nauczyciele akademiccy. Wśród nich jest 70 profesorów zwyczajnych, 184 profesorów nadzwyczajnych, 27 doktorów habilitowanych i 391 pozostałych pracowników naukowych, np. 11 lektorów i 7 instruktorów.
Pozostałych 898 osób jest zatrudnionych na KUL w szeroko rozumianej administracji. - Pracownicy biurowi, obsługa techniczna, robotnicy pracujący przy Collegium Jana Pawła II, kierowcy rektora i prorektorów, ale też kierowcy samochodów gospodarczych, kucharze czy portierzy - wylicza Beata Górka, rzecznik KUL. - No i ogrodnik, pan Stanisław, który opiekuje się naszym dziedzińcem.
Wszyscy pracują, bo są studenci.

Administracja na bruk
Politechnika Lubelska ma nieco ponad 1100 osób. Połowa to naukowcy. W administracji pracuje m.in. 145 pracowników iżynieryjno-technicznych, 2 pracowników uczelnianego wydawnictwa, 15 konserwatorów, 3 kierowców, 7 robotników budowlanych, 19 osób pracujących w stołówce i 157 w obsłudze (sprzątaczki, strażnicy, dozorcy).
Jedyną uczelnią w Lublinie, na której więcej ludzi pracuje w administracji niż na salach wykładowych, jest Akademia Rolnicza. Na 1708 zatrudnionych 804 to nauczyciele akademiccy, a 904 to pracownicy administracyjni.
Tymczasem Akademia Medyczna zatrudnia 740 osób w administracji. Pozostały tysiąc to nauczyciele akademiccy.
Gdyby nie było studentów, część wykładowców zapewne znalazłaby pracę na innych uczelniach. Ale co zrobiłyby setki portierów, sprzątaczek i konserwatorów urządzeń technicznych?

Osobostudent za 12 zł
- Ja żyję tylko ze studenciaków - mówi Marcin, właściciel punktu xero przy miasteczku akademickim. Sam skończył studia niedawno (dwa lata temu), zatem wie, czego studentowi trzeba: notatek z wykładów i książek. Ja w wakacje nawet nie otwieram interesu, bo w miesiąc miałbym taki ruch, jak przed sesją w ciągu godziny.
Nawet teraz jest co kserować: rozkłady zajęć. - A za dwa tygodnie co zapobiegliwsi zaczną już przychodzić z podręcznikami. W lokalach rozrywkowych ruch jest już od początku października. - Wie pan, ile by było klubów w Lublinie, gdyby nie studenci? - pyta Arkadiusz Tyburek.

Połowa?
- Góra trzy. Proporcje między okresem wakacyjnym a np. październikiem są jak 3:10. Owszem, jeden osobostudent nie jest jakimś specjalnie dobrym klientem, bo według naszych szacunków zostawia przy barze 8-12 zł. A studenci w masie to już bardzo dobry klient - śmieje się Tyburek.
Asortyment prosty
Jak nie w knajpie, to w sklepie.

20 proc.
Tyle obrotu generuje student w "Świecie Alkoholi”. Sławomir Ziemniewski, właściciel sklepu, zatrudnia 10 osób. - Z miejsca musiałbym zwolnić trzy - mówi. - Albo jeszcze więcej, bo właśnie usłyszałem o pomyśle ministra zdrowia Zbigniewa Religi, by zakazać sprzedaży alkoholu po godz. 22. A przecież studenci to głównie o tej porze zaglądają, bo trwa nocne życie między dyskotekami a akademikami.
Fakt, student nie kojarzy się jakoś specjalnie z osobą zamożną. Kupuje głównie piwo i czystą. Ale kupuje całkiem sporo.
Podobnie jak papierosy. - Odsetek palaczy wśród studentów jest wyższy od przeciętnej - wyjaśnia Marek Maj, prezes Zakładów Tytoniowych w Lublinie SA. - W wakacje zawsze notujemy dołek w sprzedaży. W październiku wszystko wraca do normy. Ale co tam my! Ja mieszkam niedaleko miasteczka akademickiego i widzę, że większość studentów to ludzie spoza Lublina. Muszą gdzieś mieszkać, jeść, zatankować samochód...

Student wynajmuje i utrzymuje
Ano właśnie. Nie wiadomo dokładnie, ilu studentów mieszka na stancjach, ale kilkanaście tysięcy na pewno. Nie wiadomo, bo spora część właścicieli stancji się do tego nie przyznaje. - Wiadomo, urząd skarbowy - mówi pan Stanisław. Za, jak mówi, dobrych czasów udało mu się postawić dom jednorodzinny. - Badylarzem byłem. Stać mnie było, to dwa piętra wybudowałem. Parter i pierwsze zajmuję razem z rodziną. A na drugim, w trzech pokojach, mieszka czterech studentów.
Zysk? 250 zł od łebka. - Na czysto zostaje mi z 800 złotych. I mogę sobie być bezrobotny, bo dwa razy tyle przyniesie żona i jakoś leci.
A kiedy student już się wybawi i prześpi, to rano przychodzi czas na utrzymywanie kolejnej grupy zawodowej.
Ekspedientów.

W kinie w Lublinie
Spożywczak na lubelskim os. Świt. Naokoło same domki jednorodzinne, a w środku baaardzo dużo studentów.
- Latem to czuję się jak sprzedawca w nadmorskiej smażalni ryb. Tyle że w listopadzie - śmieje się właściciel sklepiku. - A teraz zamawiam trzy razy więcej pieczywa, serków i tanich wędlin. No i oczywiście w poniedziałek nie może zabraknąć jogurtów i kefirów.
Nie inaczej jest w aptekach sąsiadujących z akademikami. Przed sesją jak woda idą preparaty pamięciowe.
Odżywają taksówkarze. - Październikowy, sobotni wieczór... rozmarza się Robert Wójcik, taksówkarz. - Studenci spragnieni zabawy i jeszcze mają pieniądze. Owszem, jeżdżą po pięciu, ale często.
A wcześniej zaglądają np. do kina. - Najgorszy miesiąc to wrzesień - zaznacza Elżbieta Jaskólska, kierownik kina "Kosmos” w Lublinie. - Studentów jeszcze nie ma, a dorośli wydali wszystko na szkolne wyprawki. A w październiku, w kasach biletowych widać, że do miasta wróciło 100 tys. ludzi.
A gdyby nie wrócili? Ile osób straciłoby pracę?
Nam udało się znaleźć jedną branżę, na której powrót studentów nie robi specjalnego wrażenia.

Rzadko zaglądają
- Są młodzi, chodzą na imprezy, no i mieszkają w akademiku. Studenci rzadko do mnie zaglądają - mówi Marlena. Nazwiska, ani nawet prawdziwego imienia Marlena nie poda.
Bo pracuje w agencji towarzyskiej.

Pozostałe informacje

Przemysław Lech otworzył wynik meczu Tomasovia - Stal Kraśnik

Stal Kraśnik straciła czwartego gola w tym sezonie, ale pokonała Tomasovię

Po meczu Tomasovia – Stal Kraśnik są dobre i złe wieści dla kibiców gospodarzy. Ta dobra wiadomość, to gol ich pupili, dopiero czwarty stracony przez lidera tabeli. Zła to jednak liczba bramek gości, którzy strzelili ich trzy, a to oznacza, że pokonali drużynę Pawła Babiarza 3:1. Jak informują niebiesko-biali, to pierwsza wygrana w Tomaszowie od 22 lat.

Czy wybór szkoły stanie się łatwiejszy? Nowe rozwiązanie trafiło na biurko prezydenta
LUBLIN

Czy wybór szkoły stanie się łatwiejszy? Nowe rozwiązanie trafiło na biurko prezydenta

Chodzi o Klimatyczną Mapę Szkół – to narzędzie, które ma pokazać specyfikę i różnorodność placówek oświatowych. Interpelację w sprawie jej wprowadzenia złożyli lubelscy radni.

Dobra informacja dla kierowców – dziś za darmo możecie sprawdzić światła

Dobra informacja dla kierowców – dziś za darmo możecie sprawdzić światła

Na wybranych stacjach kontroli pojazdów kierowcy mogą dziś za darmo sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich samochodach. Sprawdźcie, gdzie jest to możliwe na Lubelszczyźnie.

Włamywał się do samochodów. Teraz pójdzie do więzienia

Włamywał się do samochodów. Teraz pójdzie do więzienia

Policjanci z Chełma zatrzymali 40-latka, który odpowiada za kilkukrotne włamania się do aut zaparkowanych na terenie miasta. Grozi mu do 10 lat więzienia.

zdjęcie ilustracyjne

Pijana 17-latka leżała w nocy między blokami. Policja wezwała matkę

Nastolatka leżała między blokami. Zaniepokoiło to mieszkańca, który zawiadomił policję. Okazało się, że miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Filip Kondracik to bramkarz z rocznika 2008

Motor Lublin testuje dwóch młodych zawodników

Podczas piątkowego meczu kontrolnego z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza w barwach Motoru Lublin pojawiło się dwóch nowych zawodników. To testowani: obrońca Szymon Gaj i bramkarz Filip Kondracik.

zdjęcie ilustracyjne

Prawo jazdy od 17. roku życia? Szykuje się więcej zmian dla kierowców

Będą zmiany w przepisach ruchu drogowego. Prawo jazdy będzie można zdać w wieku 17 lat. To na razie propozycje, nad którymi pracuje Ministerstwo Infrastruktury.

VKIE w Sercu
foto
galeria

VKIE w Sercu

Vkie wystąpił w klubie Serce, który specjalnie na ten wieczór przygotował mieszankę utworów z nowej płyty oraz największe hity ze swojej dyskografii. Gościem specjalnym był jeden z najgorętszych newcomerów tego sezonu, czyli OKEKEL! Zobaczcie zdjęcia z tego szalonego koncertu. Tak się bawi Lublin!

Stela Posavec wystąpi w reprezentacji Chorwacji w zbliżających się mistrzostwach Europy

Kolejna zawodniczka MKS FunFloor Lublin zagra na mistrzostwach Europy

Stela Posavec została powołana do reprezentacji Chorwacji na mistrzostwa Europy w piłce ręcznej.

Ser na okrągło!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Ser na okrągło!

Wbrew powszechnie panującej opinii, mleko nie bierze się z kartonu, a masło z półki w lodówce. O produkcji sera i innych produktów mlecznych opowiedziała nam Małgorzata Brodziak-Murawska, która porzuciła pracę w korporacji i osiadła w Uniszowicach pod Lublinem, gdzie stworzyła markę „Wzgórze serem malowane” i produkuje naturalne sery.

Błyszcząca noc
foto
galeria

Błyszcząca noc

Tej nocy królował nieśmiertelny i zawsze modny brokat! Świecące kreacje, makijaże z wykorzystaniem brokatu oraz kryształków! Tej nocy wszystko błyszczało. Zobaczcie, jak się bawił Lublin w Fabryce Melanżu.

Koń w Tyśmienicy nie zrobi za wiele. Na pomoc ruszyli strażacy

Koń w Tyśmienicy nie zrobi za wiele. Na pomoc ruszyli strażacy

Koń w tarapatach. Wpadł do Tyśmienicy. Na szczęście, na pomoc ruszyli strażacy.

Start w ostatnich latach całkiem nieźle radził sobie w Szczecinie. Czy w niedzielę też sprawi niespodziankę?

Start Lublin kontra King Szczecin, czyli jakby grali w Lidze Mistrzów

Start Lublin w niedzielę zagra na wyjeździe z Kingiem Wilki Morskie Szczecin. Spotkanie rozpocznie się się o godz. 17.30. Faworytem będą gospodarze, to w ostatnich latach akurat z tym rywalem czerwono-czarni w gościach często wygrywali.

zdjęcie ilustracyjne

Chełmska uczelnia idzie w lotnictwo. Wielka szansa dla młodych na prestiżowy zawód

To wielka szansa dla młodych ludzi na ciekawy zawód. Chełmska uczelnia może kształcić kontrolerów ruchu lotniczego.

Szybka bramka Podlasia w meczu z KSZO, ale niemoc na wyjazdach trwa

Szybka bramka Podlasia w meczu z KSZO, ale niemoc na wyjazdach trwa

Już w piątek swój mecz w Ostrowcu Świętokrzyskim rozegrali piłkarze Podlasia. Podopieczni Artura Renkowskiego prowadzili z KSZO, ale przegrali 2:3. To szósta porażka biało-zielonych na wyjeździe w tym sezonie na siedem rozegranych meczów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium