Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 października 2006 r.
19:12
Edytuj ten wpis

Studenci nas utrzymują!

Lublin to 110 tys. studentów. Ponad połowa z nich jest spoza Lublina. Gdyby nie oni, Arkadiusz Tyburek, współwłaściciel Klubu Muzycznego ‘MC, na dzień dobry musiałby zwolnić 15 pracowników. Ale to jeszcze nic, bo lubelskie uczelnie wyższe zatrudniają około 11 tys. pracowników. Wykładowcy, kucharki, urzędnicy. Bez studentów pracowałoby pewnie 10 osób w jakiejś bibliotece. Ale i to jeszcze nic, bo ze studentów żyje pół miasta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Najwięcej - 3562 osoby - pracuje na UMCS. Nic dziwnego, bo to największa uczelnia po tej stronie Wisły. 1882 spośród zatrudnionych na UMCS to nauczyciele akademiccy. Pozostałe 1680 osób pracuje w administracji i obsłudze uniwersytetu.
Choć, jak zapowiadają władze uczelni, tych drugich ma być jeszcze mniej. - Dla nas istotne są proporcje - mówi zdawkowo Iwona Karyszkowska, kierownik Działu Spraw Osobowych UMCS. - Pracowników naukowych musi być więcej niż administracyjnych.
Drugi z lubelskich uniwersytetów, KUL, zatrudnia prawie o połowę mniej pracowników niż uczelnia Curie-Skłodowskiej. Na KUL pracuje 2019 osób, z czego 1069 to nauczyciele akademiccy. Wśród nich jest 70 profesorów zwyczajnych, 184 profesorów nadzwyczajnych, 27 doktorów habilitowanych i 391 pozostałych pracowników naukowych, np. 11 lektorów i 7 instruktorów.
Pozostałych 898 osób jest zatrudnionych na KUL w szeroko rozumianej administracji. - Pracownicy biurowi, obsługa techniczna, robotnicy pracujący przy Collegium Jana Pawła II, kierowcy rektora i prorektorów, ale też kierowcy samochodów gospodarczych, kucharze czy portierzy - wylicza Beata Górka, rzecznik KUL. - No i ogrodnik, pan Stanisław, który opiekuje się naszym dziedzińcem.
Wszyscy pracują, bo są studenci.

Administracja na bruk
Politechnika Lubelska ma nieco ponad 1100 osób. Połowa to naukowcy. W administracji pracuje m.in. 145 pracowników iżynieryjno-technicznych, 2 pracowników uczelnianego wydawnictwa, 15 konserwatorów, 3 kierowców, 7 robotników budowlanych, 19 osób pracujących w stołówce i 157 w obsłudze (sprzątaczki, strażnicy, dozorcy).
Jedyną uczelnią w Lublinie, na której więcej ludzi pracuje w administracji niż na salach wykładowych, jest Akademia Rolnicza. Na 1708 zatrudnionych 804 to nauczyciele akademiccy, a 904 to pracownicy administracyjni.
Tymczasem Akademia Medyczna zatrudnia 740 osób w administracji. Pozostały tysiąc to nauczyciele akademiccy.
Gdyby nie było studentów, część wykładowców zapewne znalazłaby pracę na innych uczelniach. Ale co zrobiłyby setki portierów, sprzątaczek i konserwatorów urządzeń technicznych?

Osobostudent za 12 zł
- Ja żyję tylko ze studenciaków - mówi Marcin, właściciel punktu xero przy miasteczku akademickim. Sam skończył studia niedawno (dwa lata temu), zatem wie, czego studentowi trzeba: notatek z wykładów i książek. Ja w wakacje nawet nie otwieram interesu, bo w miesiąc miałbym taki ruch, jak przed sesją w ciągu godziny.
Nawet teraz jest co kserować: rozkłady zajęć. - A za dwa tygodnie co zapobiegliwsi zaczną już przychodzić z podręcznikami. W lokalach rozrywkowych ruch jest już od początku października. - Wie pan, ile by było klubów w Lublinie, gdyby nie studenci? - pyta Arkadiusz Tyburek.

Połowa?
- Góra trzy. Proporcje między okresem wakacyjnym a np. październikiem są jak 3:10. Owszem, jeden osobostudent nie jest jakimś specjalnie dobrym klientem, bo według naszych szacunków zostawia przy barze 8-12 zł. A studenci w masie to już bardzo dobry klient - śmieje się Tyburek.
Asortyment prosty
Jak nie w knajpie, to w sklepie.

20 proc.
Tyle obrotu generuje student w "Świecie Alkoholi”. Sławomir Ziemniewski, właściciel sklepu, zatrudnia 10 osób. - Z miejsca musiałbym zwolnić trzy - mówi. - Albo jeszcze więcej, bo właśnie usłyszałem o pomyśle ministra zdrowia Zbigniewa Religi, by zakazać sprzedaży alkoholu po godz. 22. A przecież studenci to głównie o tej porze zaglądają, bo trwa nocne życie między dyskotekami a akademikami.
Fakt, student nie kojarzy się jakoś specjalnie z osobą zamożną. Kupuje głównie piwo i czystą. Ale kupuje całkiem sporo.
Podobnie jak papierosy. - Odsetek palaczy wśród studentów jest wyższy od przeciętnej - wyjaśnia Marek Maj, prezes Zakładów Tytoniowych w Lublinie SA. - W wakacje zawsze notujemy dołek w sprzedaży. W październiku wszystko wraca do normy. Ale co tam my! Ja mieszkam niedaleko miasteczka akademickiego i widzę, że większość studentów to ludzie spoza Lublina. Muszą gdzieś mieszkać, jeść, zatankować samochód...

Student wynajmuje i utrzymuje
Ano właśnie. Nie wiadomo dokładnie, ilu studentów mieszka na stancjach, ale kilkanaście tysięcy na pewno. Nie wiadomo, bo spora część właścicieli stancji się do tego nie przyznaje. - Wiadomo, urząd skarbowy - mówi pan Stanisław. Za, jak mówi, dobrych czasów udało mu się postawić dom jednorodzinny. - Badylarzem byłem. Stać mnie było, to dwa piętra wybudowałem. Parter i pierwsze zajmuję razem z rodziną. A na drugim, w trzech pokojach, mieszka czterech studentów.
Zysk? 250 zł od łebka. - Na czysto zostaje mi z 800 złotych. I mogę sobie być bezrobotny, bo dwa razy tyle przyniesie żona i jakoś leci.
A kiedy student już się wybawi i prześpi, to rano przychodzi czas na utrzymywanie kolejnej grupy zawodowej.
Ekspedientów.

W kinie w Lublinie
Spożywczak na lubelskim os. Świt. Naokoło same domki jednorodzinne, a w środku baaardzo dużo studentów.
- Latem to czuję się jak sprzedawca w nadmorskiej smażalni ryb. Tyle że w listopadzie - śmieje się właściciel sklepiku. - A teraz zamawiam trzy razy więcej pieczywa, serków i tanich wędlin. No i oczywiście w poniedziałek nie może zabraknąć jogurtów i kefirów.
Nie inaczej jest w aptekach sąsiadujących z akademikami. Przed sesją jak woda idą preparaty pamięciowe.
Odżywają taksówkarze. - Październikowy, sobotni wieczór... rozmarza się Robert Wójcik, taksówkarz. - Studenci spragnieni zabawy i jeszcze mają pieniądze. Owszem, jeżdżą po pięciu, ale często.
A wcześniej zaglądają np. do kina. - Najgorszy miesiąc to wrzesień - zaznacza Elżbieta Jaskólska, kierownik kina "Kosmos” w Lublinie. - Studentów jeszcze nie ma, a dorośli wydali wszystko na szkolne wyprawki. A w październiku, w kasach biletowych widać, że do miasta wróciło 100 tys. ludzi.
A gdyby nie wrócili? Ile osób straciłoby pracę?
Nam udało się znaleźć jedną branżę, na której powrót studentów nie robi specjalnego wrażenia.

Rzadko zaglądają
- Są młodzi, chodzą na imprezy, no i mieszkają w akademiku. Studenci rzadko do mnie zaglądają - mówi Marlena. Nazwiska, ani nawet prawdziwego imienia Marlena nie poda.
Bo pracuje w agencji towarzyskiej.

Pozostałe informacje

Tytani Lublin występują Polskiej Futbol Lidze

Tytani Lublin zostali rozgromieni przez Lowlanders Białystok

Wizyta Lowlanders na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie okazała się dla miejscowych Tytanów bolesnym doświadczeniem. Ekipa z Białegostoku w polskim futbolu amerykańskim to już legenda. W trzech ostatnich sezonach dwa razy sięgała po mistrzostwo Polski, a ostatnie rozgrywki zakończyła na drugim miejscu.

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

Ten kierowca dostał 1500 zl mandatu i 13 pkt karnych

W Lublinie posypały się mandaty. Skontrolowali taksówki i przewoźników

Policja zorganizowała „wzmożone” kontrole taksówek i firm przewozowych. Wylegitymowano ponad 100 kierowców. Efekt? Prawie 50 wykroczeń, a 7 kierujących straciło dowody rejestracyjne.

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim
patronat
13 kwietnia 2025, 18:45

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim

"Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to cykl koncertów propagujących różnorodny repertuar muzycznego, obejmujący utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Zabytkowe wnętrze kościoła oraz jego doskonała akustyka tworzą wyjątkową atmosferę, która sprzyja odbiorowi muzyki.

Jens-Frederik Nielsen (pierwszy z lewej) podczas pochodu ulicami Nuuk

Grenlandia ma nowego premiera. Będzie musiał odpierać naciski USA

33-letni polityk z niewielkim doświadczeniem. Jens-Frederik Nielsen z partii Demokraci został zaprzysiężony na premiera Grenlandii. W związku z naciskami USA czeka go bardzo trudna kadencja.

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Z ważnego oddziału odszedł ordynator i część załogi. Po kilku miesiącach zawieszenia chirurgia w radzyńskim szpitalu wznowi działalność.

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Podczas koncertu będzie zbiórka pieniędzy na leczenie 7-miesięcznego Frania Styły, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową Duchenne’a. Koszt leczenia w Stanach Zjednoczonych to aż 16 milionów złotych.

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
patronat
24 kwietnia 2025, 18:00

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

Od pół wieku Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej wzbogaca życie kulturalne Lublina. W tym roku chór obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert.

Marzec 2024: pikieta czterech organizacji związkowych działających w LW Bogdanka

Górnicy protestują, autobusy pojadą inaczej

Będą też duże zmiany w organizacji ruchu. We wtorek (8 kwietnia) kilka tysięcy górników ma protestować w Lublinie.

Komisariat Policji w Kraśniku przy ul. Garażowej 12 roz
galeria

Policja w Kraśniku pochwaliła się nowym komisariatem

Komisariat działa już dwa tygodnie, ale dziś – w poniedziałek, 7 kwietnia – miała miejsce prezentacja nowej siedziby połączona z uroczystą zbiórką.

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji warszawskiego parkietu oba główne indeksy, WIG20 i WIG odnotowały spadek o blisko 1,5 proc. Wcześniej GPW na godzinę zawiesiła notowania ciągłe z uwagi na bezpieczeństwo obrotu.

Bartosz Wolski we Wrocławiu rozpoczął mecz w roli kapitana

Bartosz Wolski (Motor Lublin): Z każdym meczem przekonujemy się, że nie ma dla nas granic

Po końcowym gwizdku meczu przyjaźni pomiędzy Śląskiem Wrocław, a Motorem Lublin obie ekipy odczuwały niedosyt.

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"
film

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"

Dzisiaj przed zakładem karnym w Opolu Lubelskim pojawił się prezydent Puław, Paweł Maj, który przed kamerami skrytykował wyrok dotyczący ograniczeń nałożonych na szkolne boisko. Dzięki zapłaconej przez nieznaną osobę grzywnie - samorządowiec do aresztu nie trafił.

zdjęcie ilustracyjne

Nauczyciel zawieszony. Prokuratura zbiera dowody z jego urządzeń

Nauczyciel jednej z zamojskich podstawówek został zawieszony w swoich obowiązkach. Sprawa ma związek ze śledztwem prokuratury.

W poniedziałek o godz. 15.30 otworzyła się giełda w Nowym Jorku. Po otwarciu sesji DJI spadał o 3,3 proc., S&P 500 o 3,44 proc., Nasdaq Comp. zniżkował z kolei o blisko 4 proc.

Giełda zawiesza notowania. Ze względu na bezpieczeństwo obrotu

Decyzja o zawieszeniu notowań została podjęta wyłącznie ze względu na bezpieczeństwo obrotu, widzimy co dzieje się w ostatnich dniach, zmienność jest ogromna, dlatego „dmuchamy na zimne” – przekazuje zespół prasowy GPW, która w poniedziałek zawiesiła na godzinę notowania na wszystkich rynkach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium