Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 marca 2003 r.
18:23
Edytuj ten wpis

Uzdrawiająca moc postu

0 0 A A

Od wieków w okresie Wielkiego Postu Polacy powstrzymywali się od jedzenia, spożywania alkoholu oraz zabaw. Dziś, kiedy już wiadomo, że post ma potężną moc leczniczą, doskonale oczyszcza organizm i przywraca psychiczną oraz fizyczną równowagę – podejmowanie czasowych wyrzeczeń stało się domeną ludzi aktywnych i kreatywnych. Dziś podpowiadamy, jak bezpiecznie stosować oczyszczające posty i jakie są z tego korzyści.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


O sposobach na długie i zdrowe życie napisano wiele. Mnożą się diety cud i preparaty uzdrawiające, a człowiek wciąż łudzi się, że zdrowie może być efektem zadziałania jakiegoś nadzwyczajnego środka. Z drugiej strony coraz częściej widzimy ludzi, którzy jedzą i piją bez ograniczeń, pracują po 16 godzin na dobę, w ich gabinetach dym papierosów miesza się z zapachem świeżo zaparzonej kawy. Wciąż brakuje im czasu na spacer, wciąż powtarzają, że są w dobrej formie i że nic ich nie boli. Kiedy nagle dopada ich zawał, są przekonani, że wszystkiemu winne było napięcie, stres i nerwy – a nie oni sami.
Nic nie może wiecznie trwać
O tym, że tak jest naprawdę, na własnej skórze przekonał się ks. prof. Tadeusz Zasępa, rektor Lubelskiej Szkoły Biznesu – Szkoły Wyższej. Nagły ból w piersiach zgiął go w pół. Zdążył zadzwonić po taksówkę, pojechać na kardiologię. Diagnoza lekarzy zabrzmiała jak wyrok: serce do wymiany. Operację wykonano w jednej z europejskich klinik.
– Przeżyłem śmierć kliniczną. Już byłem po tamtej stronie. Moje nowe serce nie chciało ruszyć. Widać Pan Bóg dał z nieba znak. Jeszcze raz otrzymałem szansę. Nie wolno mi jej zmarnować – opowiada ks. Zasępa.
Co to oznacza w praktyce? Rano woda z miodem i cytryną. Na śniadanie kromka razowego sera, odrobina białego sera i miód. Na obiad miseczka ryżu lub kaszy. Od święta ryba z wody. Owoce i warzywa.
– Można powiedzieć, że od kilku lat wciąż jestem w stanie postu. Mam dobrą kondycję. Nie narzekam na zdrowie – śmieje się mój rozmówca, prowadzący bardzo intensywny tryb życia; poza pełnieniem funkcji rektora, jest kierownikiem katedry mediów na KUL, autorem licznych książek, wykładowcą wielu zagranicznych uczelni.
Największą radość sprawia mi podejmowanie wyrzeczenia
Mecenas Włodzimierz Wysocki z Lublina pracuje po kilkanaście godzin, w wolnych chwilach pisze wiersze, które bardowie lubelscy zamieniają na piosenki.
Nie zapomnę sceny sprzed kilku lat, kiedy usiedliśmy w kawiarni. Zamówiłem kawę, ciasteczka i po lampce koniaku.
– Przepraszam cię, ale za koniak dziękuję...
– Co się stało? Źle się czujesz?
– Jest Wielki Post, a ja wtedy nie piję.
Nie wiedziałem, czy żartuje, czy mówi poważnie. Powiedział mi, że robi tak od lat. I że za jego przykładem idą inni.
– W ogóle piję symbolicznie, więc to żadne wyrzeczenie. Ale największą radość sprawia mi podejmowanie wyrzeczenia – śmieje się Wysocki.
Kukurydziane placuszki
Robi się je w pięć minut. Wystarczy trochę kukurydzianej mąki, jogurtu, cukru lub soli. O tym, jak smakują, po raz pierwszy przekonałem się trzy lata temu w Łodzi, gdy pojechałem na wywiad do prof. Michała Tombaka, autora superbestselleru „Droga do zdrowia”.
Zapytał, czy jestem głodny. Potem na talerzu podał mi dwa placuszki polane odrobiną miodu. Do tego filiżankę zielonej herbaty.
– Smakują? – zapytał śpiewnym głosem.
– Bardzo!
– A wie pan, że taka porcja starczy mi na cały dzień? Ale widzę, że pan lubi zjeść. O siedemnastej dostanie pan obiad.
Dostałem... kawałeczek dyni, uduszonej z cebulą. Do tego kilka plasterków pomidora, skropionego oliwą i listki świeżej bazylii...
– Kiedyś bardzo chorowałem. Moja matka była lekarzem, więc karmiła mnie antybiotykami, a ja miałem coraz gorsze zdrowie. Potem poważna choroba kręgosłupa przykuła mnie na dwa lata do łóżka. Na przekór lekarzom stanąłem na nogi. Po skończeniu studiów biologicznych pojechałem na praktykę do Tybetu. Stary mnich zdradził mi receptę na młodość. Była krótka: jak najmniej jeść – opowiada Tombak.
Je bardzo mało, zimą biegnie kilka kilometrów do lasu, ściąga dres i w samych szortach ćwiczy przez pół godziny. Od lat nie choruje wcale, jest silny, wytrzymały i pogodny jak dziecko.
– Po prostu jedz, aby żyć, a nie żyj, aby jeść. Teraz jest okres Wielkiego Postu. Jeśli ten czas ma dla ciebie znaczenie, pość. Ale możesz pościć w każdym innym czasie. Bo post ma w sobie potężną moc – dodaje prof. Tombak.
Jak działa post?
Dr Ewa Dąbrowska, autorka książki: „Ciało i ducha ratować żywieniem”, od wielu lat zajmuje się leczeniem chorych za pomocą postu. Jaki jest jego mechanizm ?
W trakcie głodówki lub półgłodówki organizm najpierw wydala wodę, a następnie zużywa, jako pokarm, niepotrzebne zapasy, najpierw złogi tłuszczu, zwyrodniałe komórki i ogniska zapalne. Podczas postu następuje regeneracja komórek, co wiąże się z odmłodzeniem organizmu.
– Potwierdzam taką tezę. Od kilkunastu lat zalecam swoim pacjentom jednodniowe, dwudniowe bądź tygodniowe głodówki. Zamiast chemii, stosuję zioła. Jest to metoda skuteczna, sprawdzona, pozbawiona skutków ubocznych – tłumaczy dr Safuah Al. Wafai, specjalizujący się w medycynie naturalnej.
– Stosuję okresowe głodówki i mogę potwierdzić, że każdy rodzaj ascezy pomaga poznać swoje emocje, oswoić stres, wejrzeć w siebie, żyć uważniej i mieć lepsze relacje z sobą i z ludźmi – dodaje Jacek Szast, psychoterapeuta z Centrum Pomocy Psychologicznej w Lublinie.
Ks. abp Bolesław Pylak: poszczę, bo lubię
Kropkę nad i stawia w tej kwestii ks. abp. Bolesław Pylak:
– Dwadzieścia lat temu lekarze powiedzieli mi, że jak się nie będę ich słuchał i nie będę brał leków, to pożyję najwyżej kilka lat. Leków unikam, mój kardiolog w niebie, a ja, Bogu dzięk,i żyję, mam się dobrze. I poszczę z dnia na dzień – śmieje się ks. abp. Pylak.
Pytam: w imię czego?
– Chciałby pan usłyszeć, że w imię Pana Boga?
– Pytam – dlaczego?
– Bo lubię.
– Co tu lubić?
– Choć jestem księdzem, to mam ciało jak każdy inny człowiek. Czasem posłuszne, a czasem uparte, jak przysłowiowy osiołek. Od czasu do czasu warto go okiełznać i po to jest post – śmieje się ksiądz, co od lat kochają go ludzie na całej Lubelszczyźnie...
Jak pościć, to z głową!
Okres oczyszczania organizmu to wspaniała przygoda dla ciała i umysłu. Jeśli chcesz:
– być bardziej zdrowy
– budzić się z zapasem energii
– mieć lepsze samopoczucie i lepsze stosunki z ludźmi
... to zastosuj – szeroko pojęty – post. Odtruj umysł, naucz się lepiej oddychać, posprzątaj dom i wybierz jeden z podanych sposobów: monodietę, dwudniową głodówkę sokową lub ścisłą głodówkę dwudniową.
Co po poście?
Jeśli spodobała ci się zmiana umysłu, ciała i ducha i jeśli czujesz się lżejszy, sprawniejszy, bardziej pogodny – staraj się nadal zachowywać nietoksyczną dietę. Czyli:
– jedz zdrowo i mało
– unikaj leków
– utrzymuj aktywność fizyczną
– stosuj ćwiczenia oddechowe
I zawsze pamiętaj, że post, w postaci programu okresowego oczyszczania, to najlepszy prezent, jaki możesz sprawić sobie sam...

Pozostałe informacje

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę
ZDJĘCIA
galeria

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium