Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 marca 2003 r.
18:23
Edytuj ten wpis

Uzdrawiająca moc postu

0 0 A A

Od wieków w okresie Wielkiego Postu Polacy powstrzymywali się od jedzenia, spożywania alkoholu oraz zabaw. Dziś, kiedy już wiadomo, że post ma potężną moc leczniczą, doskonale oczyszcza organizm i przywraca psychiczną oraz fizyczną równowagę – podejmowanie czasowych wyrzeczeń stało się domeną ludzi aktywnych i kreatywnych. Dziś podpowiadamy, jak bezpiecznie stosować oczyszczające posty i jakie są z tego korzyści.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


O sposobach na długie i zdrowe życie napisano wiele. Mnożą się diety cud i preparaty uzdrawiające, a człowiek wciąż łudzi się, że zdrowie może być efektem zadziałania jakiegoś nadzwyczajnego środka. Z drugiej strony coraz częściej widzimy ludzi, którzy jedzą i piją bez ograniczeń, pracują po 16 godzin na dobę, w ich gabinetach dym papierosów miesza się z zapachem świeżo zaparzonej kawy. Wciąż brakuje im czasu na spacer, wciąż powtarzają, że są w dobrej formie i że nic ich nie boli. Kiedy nagle dopada ich zawał, są przekonani, że wszystkiemu winne było napięcie, stres i nerwy – a nie oni sami.
Nic nie może wiecznie trwać
O tym, że tak jest naprawdę, na własnej skórze przekonał się ks. prof. Tadeusz Zasępa, rektor Lubelskiej Szkoły Biznesu – Szkoły Wyższej. Nagły ból w piersiach zgiął go w pół. Zdążył zadzwonić po taksówkę, pojechać na kardiologię. Diagnoza lekarzy zabrzmiała jak wyrok: serce do wymiany. Operację wykonano w jednej z europejskich klinik.
– Przeżyłem śmierć kliniczną. Już byłem po tamtej stronie. Moje nowe serce nie chciało ruszyć. Widać Pan Bóg dał z nieba znak. Jeszcze raz otrzymałem szansę. Nie wolno mi jej zmarnować – opowiada ks. Zasępa.
Co to oznacza w praktyce? Rano woda z miodem i cytryną. Na śniadanie kromka razowego sera, odrobina białego sera i miód. Na obiad miseczka ryżu lub kaszy. Od święta ryba z wody. Owoce i warzywa.
– Można powiedzieć, że od kilku lat wciąż jestem w stanie postu. Mam dobrą kondycję. Nie narzekam na zdrowie – śmieje się mój rozmówca, prowadzący bardzo intensywny tryb życia; poza pełnieniem funkcji rektora, jest kierownikiem katedry mediów na KUL, autorem licznych książek, wykładowcą wielu zagranicznych uczelni.
Największą radość sprawia mi podejmowanie wyrzeczenia
Mecenas Włodzimierz Wysocki z Lublina pracuje po kilkanaście godzin, w wolnych chwilach pisze wiersze, które bardowie lubelscy zamieniają na piosenki.
Nie zapomnę sceny sprzed kilku lat, kiedy usiedliśmy w kawiarni. Zamówiłem kawę, ciasteczka i po lampce koniaku.
– Przepraszam cię, ale za koniak dziękuję...
– Co się stało? Źle się czujesz?
– Jest Wielki Post, a ja wtedy nie piję.
Nie wiedziałem, czy żartuje, czy mówi poważnie. Powiedział mi, że robi tak od lat. I że za jego przykładem idą inni.
– W ogóle piję symbolicznie, więc to żadne wyrzeczenie. Ale największą radość sprawia mi podejmowanie wyrzeczenia – śmieje się Wysocki.
Kukurydziane placuszki
Robi się je w pięć minut. Wystarczy trochę kukurydzianej mąki, jogurtu, cukru lub soli. O tym, jak smakują, po raz pierwszy przekonałem się trzy lata temu w Łodzi, gdy pojechałem na wywiad do prof. Michała Tombaka, autora superbestselleru „Droga do zdrowia”.
Zapytał, czy jestem głodny. Potem na talerzu podał mi dwa placuszki polane odrobiną miodu. Do tego filiżankę zielonej herbaty.
– Smakują? – zapytał śpiewnym głosem.
– Bardzo!
– A wie pan, że taka porcja starczy mi na cały dzień? Ale widzę, że pan lubi zjeść. O siedemnastej dostanie pan obiad.
Dostałem... kawałeczek dyni, uduszonej z cebulą. Do tego kilka plasterków pomidora, skropionego oliwą i listki świeżej bazylii...
– Kiedyś bardzo chorowałem. Moja matka była lekarzem, więc karmiła mnie antybiotykami, a ja miałem coraz gorsze zdrowie. Potem poważna choroba kręgosłupa przykuła mnie na dwa lata do łóżka. Na przekór lekarzom stanąłem na nogi. Po skończeniu studiów biologicznych pojechałem na praktykę do Tybetu. Stary mnich zdradził mi receptę na młodość. Była krótka: jak najmniej jeść – opowiada Tombak.
Je bardzo mało, zimą biegnie kilka kilometrów do lasu, ściąga dres i w samych szortach ćwiczy przez pół godziny. Od lat nie choruje wcale, jest silny, wytrzymały i pogodny jak dziecko.
– Po prostu jedz, aby żyć, a nie żyj, aby jeść. Teraz jest okres Wielkiego Postu. Jeśli ten czas ma dla ciebie znaczenie, pość. Ale możesz pościć w każdym innym czasie. Bo post ma w sobie potężną moc – dodaje prof. Tombak.
Jak działa post?
Dr Ewa Dąbrowska, autorka książki: „Ciało i ducha ratować żywieniem”, od wielu lat zajmuje się leczeniem chorych za pomocą postu. Jaki jest jego mechanizm ?
W trakcie głodówki lub półgłodówki organizm najpierw wydala wodę, a następnie zużywa, jako pokarm, niepotrzebne zapasy, najpierw złogi tłuszczu, zwyrodniałe komórki i ogniska zapalne. Podczas postu następuje regeneracja komórek, co wiąże się z odmłodzeniem organizmu.
– Potwierdzam taką tezę. Od kilkunastu lat zalecam swoim pacjentom jednodniowe, dwudniowe bądź tygodniowe głodówki. Zamiast chemii, stosuję zioła. Jest to metoda skuteczna, sprawdzona, pozbawiona skutków ubocznych – tłumaczy dr Safuah Al. Wafai, specjalizujący się w medycynie naturalnej.
– Stosuję okresowe głodówki i mogę potwierdzić, że każdy rodzaj ascezy pomaga poznać swoje emocje, oswoić stres, wejrzeć w siebie, żyć uważniej i mieć lepsze relacje z sobą i z ludźmi – dodaje Jacek Szast, psychoterapeuta z Centrum Pomocy Psychologicznej w Lublinie.
Ks. abp Bolesław Pylak: poszczę, bo lubię
Kropkę nad i stawia w tej kwestii ks. abp. Bolesław Pylak:
– Dwadzieścia lat temu lekarze powiedzieli mi, że jak się nie będę ich słuchał i nie będę brał leków, to pożyję najwyżej kilka lat. Leków unikam, mój kardiolog w niebie, a ja, Bogu dzięk,i żyję, mam się dobrze. I poszczę z dnia na dzień – śmieje się ks. abp. Pylak.
Pytam: w imię czego?
– Chciałby pan usłyszeć, że w imię Pana Boga?
– Pytam – dlaczego?
– Bo lubię.
– Co tu lubić?
– Choć jestem księdzem, to mam ciało jak każdy inny człowiek. Czasem posłuszne, a czasem uparte, jak przysłowiowy osiołek. Od czasu do czasu warto go okiełznać i po to jest post – śmieje się ksiądz, co od lat kochają go ludzie na całej Lubelszczyźnie...
Jak pościć, to z głową!
Okres oczyszczania organizmu to wspaniała przygoda dla ciała i umysłu. Jeśli chcesz:
– być bardziej zdrowy
– budzić się z zapasem energii
– mieć lepsze samopoczucie i lepsze stosunki z ludźmi
... to zastosuj – szeroko pojęty – post. Odtruj umysł, naucz się lepiej oddychać, posprzątaj dom i wybierz jeden z podanych sposobów: monodietę, dwudniową głodówkę sokową lub ścisłą głodówkę dwudniową.
Co po poście?
Jeśli spodobała ci się zmiana umysłu, ciała i ducha i jeśli czujesz się lżejszy, sprawniejszy, bardziej pogodny – staraj się nadal zachowywać nietoksyczną dietę. Czyli:
– jedz zdrowo i mało
– unikaj leków
– utrzymuj aktywność fizyczną
– stosuj ćwiczenia oddechowe
I zawsze pamiętaj, że post, w postaci programu okresowego oczyszczania, to najlepszy prezent, jaki możesz sprawić sobie sam...

Pozostałe informacje

Mieszko Ćwik (w czarnym stroju) to znakomity rozgrywający

LNBA: Mistrzowie w drodze po kolejny tytuł

Matematyka buduje swoją przewagę w rozgrywkach Konferencji A LNBA.

Krzysztof Barszczewski to jeden z liderów TKKF Cukropol Pszczółka

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Lisy lepsze od Pszczółek

Rozgrywki Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego powoli wchodzą w decydującą fazę. Ciekawe jest zarówno na górze tabeli, jak i na tych dalszych pozycjach. W sobotę wracający po wielu latach nieobecności zespół TKKF Cukropol Pszczółka stoczył pasjonujący pojedynek z Flying Foxes.

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska pokonała Algierię

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska pokonała Algierię

W pierwszym meczu rywalizacji grupowej o Puchar Prezydenta IHF reprezentacja Polski pokonała Algierię 38:32. Stawką gry w drugiej części mistrzostw jest walka o miejsca 25-32.

Teatr Stary w Lublinie: Wszystkie bilety sprzedały się w 38 minut
NA SCENIE

Teatr Stary w Lublinie: Wszystkie bilety sprzedały się w 38 minut

Tu Jan Peszek i Andrzej Grabowski, a tam Smolik, Kev Fox i Dr Misio. Kto i na co przychodzi do Teatru? – rozmowa z Anną Struzik, kierowniczką działu ds. komunikacji i promocji w Teatrze Starym w Lublinie

Zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów? Rząd przyjął projekt ustawy
KONIEC E-DYMKA?

Zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów? Rząd przyjął projekt ustawy

Projekt wprowadza zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich jednorazowych i wielorazowych e-papierosów, w tym beznikotynowych oraz woreczków nikotynowych. Są też obostrzenia w używaniu e-papierosów w miejscach publicznych.

Rodzinne warsztaty rękodzieła. Są trzy terminy, ale liczba miejsc ograniczona
ZRÓB TO SAM

Rodzinne warsztaty rękodzieła. Są trzy terminy, ale liczba miejsc ograniczona

Ruszyły zapisy na warsztaty, podczas których będzie można wykonać unikatową ceramikę z najpopularniejszej pracowni w Polsce. Należy się spieszyć, liczba miejsc jest ograniczona.

Wieczór ze stand-upem
27 stycznia 2025, 19:00

Wieczór ze stand-upem

Czarek Sikora zaprasza na zwariowany wieczór, pełen nowych żartów i pozytywnej energii. Komik wystąpi 27 stycznia (poniedziałek) w Kultowej Klubokawiarni na lubelskich Czubach.

Babcie i dziadkowie świętują w Lublinie
MUZYCZNY PREZENT
galeria

Babcie i dziadkowie świętują w Lublinie

Lubelscy seniorzy zostali zaproszeni do wspólnego świętowania Dnia Babci i Dziadka. Zagrali dla nich uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie.

Tu będzie parking z prawdziwego zdarzenia. Na razie szukają pieniędzy
25 miejsc parkingowych.

Tu będzie parking z prawdziwego zdarzenia. Na razie szukają pieniędzy

Parking przed stadionem MOSiR w Kraśniku zostanie w końcu zagospodarowany. Jest już pozwolenie, ale nie ma jeszcze źródła finansowania tego projektu. A jego koszt to ponad 800 tysięcy złotych.

Będzie zimno przy Zimnej. I Turystycznej też
CENTRALNE OGRZEWANIE

Będzie zimno przy Zimnej. I Turystycznej też

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada prace przy sieci ciepłowniczej. To dobrze, ale nie od razu. Na razie oznacza to, że mieszkańcy będą mieć zimne kaloryfery.

Babcia i dziadek: Strażnicy tradycji ze smartfonami
DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA

Babcia i dziadek: Strażnicy tradycji ze smartfonami

Dziadkowie i babcie XXI wieku chcą być nowocześni, ale jednocześnie pozostają nieocenionym źródłem miłości, wsparcia i tradycji – uważa ekspert KUL, dr Paweł Kot, adiunkt w Katedrze Psychologii, Emocji i Motywacji KUL.

Awaria samochodu w podróży – jak sobie z nią poradzić?

Awaria samochodu w podróży – jak sobie z nią poradzić?

Podróż samochodem, niezależnie od celu, to nie tylko przyjemność, ale również ryzyko wystąpienia problemów technicznych. Niespodziewana awaria na trasie może skutecznie pokrzyżować plany, szczególnie gdy ma miejsce w nieznanej okolicy lub w trudnych warunkach atmosferycznych. Jak zminimalizować ryzyko takiej sytuacji i co zrobić, gdy jednak samochód odmówi posłuszeństwa?

Deszczówka – jak jej gromadzenie wspiera ekologię i Twoje finanse?

Deszczówka – jak jej gromadzenie wspiera ekologię i Twoje finanse?

Z każdym rokiem deszczówka zyskuje coraz większe uznanie jako alternatywne źródło wody. Nie tylko obniża rachunki za wodę, ale również pozwala działać na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Jak stworzyć wyjątkową atmosferę na przyjęciu urodzinowym?

Jak stworzyć wyjątkową atmosferę na przyjęciu urodzinowym?

Organizacja przyjęcia urodzinowego to doskonała okazja, by pokazać swoją kreatywność i sprawić, by zarówno jubilat, jak i goście zapamiętali ten dzień na długo. Kluczem do sukcesu są spójne dekoracje, starannie dobrany motyw przewodni oraz przemyślane detale, które nadadzą wydarzeniu niepowtarzalny charakter. Jak to zrobić? Oto praktyczny poradnik, który pomoże Ci zorganizować urodziny godne zapamiętania.

(Nie)wyparzona Gęba – Fiora Anicca o swoim pseudonimie, singlu „I Died Once” i coverze „Hurt”
(Nie)Wyparzona Gęba
film

(Nie)wyparzona Gęba – Fiora Anicca o swoim pseudonimie, singlu „I Died Once” i coverze „Hurt”

W tym odcinku (Nie)wyparzonej Gęby gościem jest Fiora Anicca – artystka, która opowiada o swojej twórczości i planach na przyszłość. Dowiecie się, skąd wziął się jej pseudonim i co tak naprawdę oznacza. Fiora mówi także o swoim poruszającym singlu „I Died Once” – co symbolizuje i jakie emocje za nim stoją. Rozmawiamy też o jej interpretacji legendarnego utworu „Hurt” Johnny’ego Casha oraz o tym, co szykuje na najbliższy rok.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium