Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 lipca 2003 r.
11:23
Edytuj ten wpis

Warto się uczyć

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz

„Nauka to potęgi klucz, w tym moc, kto więcej umie” – pisano niegdyś w sztambuchach. Minęła moda na wierszyki wpisywane ku pamięci. Natomiast wiara w moc edukacji umacnia się z roku na rok. Widać to po oblężeniu prestiżowych ogólniaków, a jeszcze bardziej w walce o indeksy. O jedno miejsce na psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego ubiegało się 23 kandydatów. W Lublinie było niewiele luźniej – 18. Czy jednak dyplom to rzeczywiście klucz to sukcesu?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować



W dzisiejszych czasach każdy, kto chce mieć szanse na nowoczesnym rynku pracy, musi mieć zawód, a najlepiej dwa. Do tego powinien mieć prawo jazdy i certyfikat potwierdzający znajomość języka obcego (najlepiej dwóch). Nawet specjaliści Wojewódzkiego Urzędu Pracy, przygotowujący doroczny „Ranking uczelni według bezrobocia absolwentów”, wyjaśniają, że, owszem, rośnie bezrobocie wśród magistrów, ale też dlatego, że ich liczba jest coraz większa.
Nie kształcimy bezrobotnych!
– zapewniają wszyscy szefowie szkół wyższych, z rektorem UMCS, prof. Stanisławem Harasimiukiem na czele. Wtórują mu zgodnym chórem władze uczelni prywatnych. Radosław Marciniak, kanclerz Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie doskonale uzasadnia wprowadzenie na swojej uczelni kierunku dziennikarskiego. Wprawdzie dziennikarstwo jest już na dwóch lubelskich uniwersytetach, ale od przybytku głowa nie boli. Zwłaszcza, że jeszcze kilka lat temu we wschodniej Polsce nikt nie zajmował się edukacją dla mediów.
Z wielkim optymizmem przedstawia też nową ofertę Teresa Bogacka, kanclerz Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Od października także i tu będzie można studiować pedagogikę. Trochę inaczej, a w podtekście – lepiej, niż na obydwu uniwersytetach i kilku innych uczelniach, kształcących w tym kierunku na Lubelszczyźnie. Pedagogika bowiem to
sztandarowa oferta uczelni niepaństwowych.
Chociaż przyznać trzeba, że wraz z równie popularną ekonomią mają i tak mniej studentów niż zarządzanie i marketing. Ten kierunek studiuje tylko w szkołach niepaństwowych 140 tys. osób, a państwowe mają ich dwa razy tyle.
Trudno natomiast na niepaństwowych uczelniach znaleźć kierunki techniczne, jak chociażby budowa maszyn, a przecież wiek XXI to era wysoko wyspecjalizowanej techniki. Tymczasem nie ma w szkołach prywatnych również innych kierunków, które w raportach o rozwoju rynku wymieniane są jako te, które w przyszłości będą nieomal gwarantem zatrudnienia. Chyba w całej Polsce nie znajdzie się biotechnologii, automatyki, czy robotyki. Wyjaśnienie jest żenująco proste – nawet uczelni państwowych, z długimi tradycjami, nie stać na nowoczesne laboratoria.
Chociaż prawdopodobnie nie jest to jedyne wytłumaczenie. Wszak darmowe, dzienne studia na politechnikach statystycznie mają tylko nieco więcej kandydatów niż... teologia, czy prawo kanoniczne. Być może to duch romantyzmu kładzie się długim cieniem na polską szkołę. Wciąż opuszczają ją kolejne zastępy humanistów, którzy z rozbrajającą szczerością tłumaczą, że do matematyki to oni głowy nie mają.
Oni nawet PIT-u nie wypełnią,
mimo że są tam rachunki na poziomie trudności czwartej klasy szkoły podstawowej. Najgorsze jest to, że młodzi ludzie nie kierują się upodobaniami, lecz tym, czy kierunek edukacji, który wybrali, przyniesie im pracę i zarobek.
W badaniach OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) oraz w badaniach PISA (Międzynarodowy Program Oceny Umiejętności Uczniów) wciąż wypadamy słabo. Naszą szkołę charakteryzuje duża dyscyplina i znikoma pomoc nauczycieli dla uczniów. Na skutek tego osiągają oni dużo gorsze wyniki niż ich rówieśnicy, mimo częstego korzystania z korepetycji. Nasza szkoła wciąż nie uczy również ani przedsiębiorczości, ani nie pomaga rozwijać autentycznych pasji i zainteresowań. W efekcie absolwenci szkół idą po edukacyjnej drodze
jak owce na rzeź.
Myślą, że szczęście zapewnią im pieniądze, zdobyte dzięki atrakcyjnej profesji. Tymczasem okazuje się, że praca wykonywana bez przyjemności i bez pasji nie pozwala myśleć o materialnym sukcesie. Tak jak nie wszyscy mają bowiem predyspozycje do zdobycia licencji pilota, tak nie każdy może być dyrektorem, prawnikiem, czy nauczycielem. A jeśli dzięki różnym koneksjom otrzyma takie stanowisko, to będzie to tylko męka dla niego i dla tych, z którymi przyjdzie mu pracować.
– Jeśli dzisiaj dyplom nie jest kluczem do sukcesu, to i tak warto się uczyć. Zawsze starałem się o tym przekonać czwórkę moich dzieci – mówi lubelski wicekurator Sławomir Sosnowski. – Wejście Polski do Europy otwiera nowe możliwości, z pewnością poprawi się w końcu sytuacja na rynku pracy. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz wiedzy i umiejętności potrzebna jest też życiowa zaradność. I dodawanie do swoich pasji oczekiwań rzeczywistości. Jeśli nawet historia sztuki nie jest szczególnie poszukiwaną przez pracodawców profesją, to, połączona z informatyką, może okazać się furtką do sukcesu.




Zawody z przyszłością
Rządowi specjaliści określili zawody o najwyższej dynamice wzrostu zapotrzebowania do roku 2010. Są to:
* agenci biur pomagających w prowadzeniu działalności gospodarczej i pośrednicy handlowi,
* techniczny personel obsługi komputerów,
* operatorzy sprzętu optycznego i elektronicznego,
* fizycy, chemicy i pokrewni,
* gospodarze budynków, zmywacze szyb i podobni,
* operatorzy linii produkcyjnych i robotów przemysłowych w przemyśle,
* informatycy,
* sekretarki i operatorzy maszyn biurowych,
* specjaliści nauk społecznych,
* robotnicy produkcji wyrobów precyzyjnych z metali,
* pracownicy ochrony,
* pracownicy do spraw finansowych i statystycznych,
* specjaliści do spraw biznesu,
* pozostali specjaliści szkolnictwa i wychowawcy,
* pracownicy działalności artystycznej, rozrywki i sportu,
* architekci, inżynierowie i pokrewni,
* ładowacze nieczystości i pokrewni,
* pracownicy obsługi biurowej,
* pracownicy opieki osobistej,
* operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych.
Źródło: Rządowe Centrum Studiów Strategicznych, październik 2001. Cały raport jest dostępny w Internecie pod adresem: http://www.rcss.gov.pl/mzppp/publikacje/index.htm



Ranking uczelni Lubelszczyzny według bezrobocia absolwentów
1.Akademia Rolnicza – 16 proc.
2.Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji – 15 proc.
3.Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Zamościu – 13 proc.
4.Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu – 11 proc.
5.Politechnika Lubelska – 11 proc.
6.Puławska Szkoła Wyższa – 8 proc.
7.Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej – 8 proc.
8.Katolicki Uniwersytet Lubelski – 6 proc.
9.Wyższa Szkoła Umiejętności Pedagogicznych i Zarządzania w Rykach – 6 proc.
10.Akademia Medyczna w Lublinie – 1 proc.
––––––––––––––-
Dane z roku 2002

Absolwenci wyższych uczelni zarejestrowani jako bezrobotni w WUP w Lublinie w 2002 r.
pedagogika – 152
administracja – 136
ekonomia – 101
zarządzanie i marketing – 77
prawo – 75
ochrona środowiska – 66
rolnictwo – 53
politologia – 49
historia – 40
socjologia – 38
mechanika i budowa maszyn – 35
mechanika rolnicza i leśna – 26
budownictwo – 26
filozofia – 25
ogrodnictwo – 24
filologia polska – 24



Pozostałe informacje

Stowarzyszenie chce wykupić budynek przy ul. Akademickiej 117

Jedyne takie miejsce dla rodzin zastępczych. Stowarzyszenie chce wykupić budynek Lighthouse

Od ponad 15 lat stowarzyszenie Jedno Serce pomaga rodzicom zastępczym. Od 2023 roku robi to jeszcze intensywniej w ramach Centrum Wsparcia Dzieci i Rodzin Lighthouse. Teraz organizacja potrzebuje wsparcia, bo chce kupić ten budynek.

Na spotkanie z Rafałem Trzaskowskim zaprasza m.in. na swoim oficjalnym profilu na Facebooku prezydent Michał Litwiniuk

Ostatni raz był tu w 2023 roku razem z Tuskiem. Teraz Trzaskowski przyjedzie w innej roli

Kampania wyborcza trwa. Z mieszkańcami Białej Podlaskiej spotka się Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP.

Lublinianka traci obecnie do lidera sześć punktów, ale ma też jeden mecz rozegrany mniej

Lublinianka kontra Stal Kraśnik. Dzisiaj mecz na szczycie Keeza IV ligi

Mecz na szczycie Keeza IV ligi miał zostać rozegrany na inaugurację rundy wiosennej. Z powodu ataku zimy i kiepskiego stanu boiska obie drużyny zmierzą się dopiero dzisiaj. O godz. 17 na stadionie przy ul. Leszczyńskiego Lublinianka, czyli drugi zespół w tabeli podejmie lidera – Stal Kraśnik.

Ulica Jaspisowa po zmroku jest bardzo niebezpieczna
galeria

Wąsko, bez chodnika i latarni. Radna interweniuje po naszym tekście

Kilka dni temu informowaliśmy o niebezpiecznych sytuacjach na ulicy Jaspisowej w dzielnicy Węglin Południowy. Teraz sprawą zainteresowała radna miejska, które proponuje ratuszowi kilka rozwiązań.

Bezbarwny mecz w Łęcznej. Górnik nie znalazł recepty na Kotwicę Kołobrzeg

Bezbarwny mecz w Łęcznej. Górnik nie znalazł recepty na Kotwicę Kołobrzeg

Po dwóch wygranych z rzędu z zespołami z czołówki kibice Górnika Łęczna liczyli, że ich ulubieńcy kolejny raz zapunktują za pełną pulę. Niestety zielono-czarni we wtorek dość mocno rozczarowali i zaledwie zremisowali z walczącą o utrzymanie Kotwicą Kołobrzeg

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski w Turcji finiszowali w drugiej dziesiątce

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski startowali w Turcji

Tureckie Grand Prix Syedra Ancient City nie będzie najmilej wspominany przez kolarzy Monogo Lubelskie Perła Polski. Trasa była bardzo ciekawa i zawierała aż 8 ostrych podjazdów, finisz zresztą też kończył się na trasie wiodącej pod górę.

Wojciech Matysek (w białej koszulce) to jedna z gwiazd LNBA

LNBA: Patobasket oraz Matematyka zmierzą się w finale

To była pasjonująca niedziela w rozgrywkach LNBA. W hali sportowej I liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbyły się tylko trzy mecze, ale ich stawka była olbrzymia.

Posypią się mandaty? Policja zapowiada wzmożone kontrole
UWAGA!

Posypią się mandaty? Policja zapowiada wzmożone kontrole

Gdzie będą te kontrole? Wszędzie. Kiedy? W środę, 9 kwietnia. W działaniach wezmą udział również policyjne grupy Speed.

Wieczór z reggae. Vavamuffin powraca do Lublina
koncert
10 kwietnia 2025, 19:00
film

Wieczór z reggae. Vavamuffin powraca do Lublina

Wesoła reggae ferajna z miasta Warszawy, czyli Vavamuffin w najbliższy czwartek przyjedzie do Lublina z najnowszym materiałem. Będzie nawijka Pablopavo, będzie melodyjnie i dancehallowo, tak więc będzie do czego potupać nóżką.

Minęło 20 lat od pogrzebu Jana Pawła II
foto
galeria

Minęło 20 lat od pogrzebu Jana Pawła II

8 kwietnia 2005 roku (20 lat temu) w Rzymie odbyły się uroczystości pogrzebowe ukochanego Papieża Polaka Jana Pawła II. Było to jedno z największych zgromadzeń chrześcijan w historii świata. Na ceremonię przybyło ok. 2-4 milionów ludzi (niektóre źródła mówiły o około 5 milionach pielgrzymów) z całego świata, w tym wiele osób z Lublina. Jednym ze świadków tego wydarzenia był fotoreporter „Dziennika Wschodniego” Maciej Kaczanowski, którego zdjęcia publikujemy.

Cwiczenia Wiosenny Kryzys 25

Wiosenny Kryzys: wspólne ćwiczenia terytorialsów i strażaków

Wszystko wszędzie naraz: dywersja, pożary, wypadki i poszukiwanie osób zaginionych. Taki był scenariusz ćwiczeń Wiosenny Kryzys 25, jakie dęblińscy Terytorialsi przeprowadzili wspólnie z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych.

Noc Kultury:  O.S.T.R. już czeka. Kto jeszcze wystąpi na scenie rapu?

Noc Kultury: O.S.T.R. już czeka. Kto jeszcze wystąpi na scenie rapu?

15 młodych raperów walczy o występ na scenie rapu podczas Nocy Kultury, gdzie gwiazdą wieczoru będzie O.S.T.R. Na przesłuchania w Teatrze Starym w Lublinie wstęp wolny.

Miliarderzy popierający Trumpa zaczynają krytykować jego poczynania

Miliarderzy popierający Trumpa zaczynają krytykować jego poczynania

„Pęknięcia w obozie cheerleaderów Trumpa”. Po wielkim zamieszaniu na rynkach kapitałowych, miliarderzy popierający Donalda Trumpa zaczynają krytykować jego politykę handlową – pisze „Washington Post”. I ostrzega, że prezydent USA doprowadzi do zamrożenia amerykańskiej gospodarki.

Stado żubrów w Lasach Janowskich wkrótce może się powiększyć

Stado żubrów w Lasach Janowskich wkrótce może się powiększyć

W zeszłym roku pojawiły się dwa byczki i jedna jałówka. Teraz stado żubrów żyjących na wolności od 2021 roku w Lasach Janowskich liczy 14 zwierząt. W najbliższych miesiącach leśnicy spodziewają się kolejnych dwóch, trzech wycieleń.

Kto wypełni puste miejsce po przewodniczącej Rady Miasta Chełm?

Po odwołaniu Doroty Rybaczuk: Kto będzie nowym przewodniczącym Rady Miasta?

Ostatnia sesja Rady Miasta Chełm przejdzie do historii jako jedna z najbardziej burzliwych. Choć początkowo miała dotyczyć przyszłości lokalnych szkół i przedszkoli, to niespodziewane wydarzenia związane z odwołaniem Doroty Rybaczuk z funkcji przewodniczącej zdominowały obrady. Decyzja ta może mieć daleko idące konsekwencje dla politycznego układu sił w mieście.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium