Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 listopada 2001 r.
15:57
Edytuj ten wpis

Życie po życiu

0 0 A A

Jak pomóc zmarłym? Czy zmarli przychodzą do żywych? Czy w piekle będzie tłok? Specjalnie dla Dziennika ks. arcybiskup senior Bolesław Pylak

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Dziś Wszystkich Świętych. Dzień modlitwy za świętych
i pamiątka zmarłych. Co to za święto?
- W ciągu roku swoje święta mają rozmaici święci. Nie są to wszyscy święci, dlatego dziś mamy ich wspólne święto, dzień modlitewnego i duchowego kontaktu z nimi. Bo to są nasi przyjaciele.
• Ale nie wszyscy z tych, którzy odeszli na tamtą stronę, zostali świętymi i przebywają w Domu Bożym.
- Tak, nie wszyscy, bo często człowiek odchodzi z ziemi z balastem nieodpokutowanych spraw. Jeśli jest w stanie łaski, to jest pewne, że zmierza do nieba. Ale często człowiek na tej ziemi popełnia zło i z takim balastem nie może stanąć w obliczu Boga, który jest Czystością i Świętością.
• Co wtedy?
- Musi po tamtej stronie oczyszczać się w promieniach miłości bożej. Nazywamy to czyśćcem, w którym odbywają się cierpienia natury duchowej. Człowiek widzi słuszność kary, z tego powodu cierpi i czeka na dopełnienie swojej chwały w niebie. I tu możemy zmarłym pomagać.

Pomóc zmarłym

• Czy oni tego oczekują?
- Bardzo potrzebują pomocy.
W dzisiejszym dniu Kościół umożliwia odzyskanie odpustu. Możemy cierpiącym duszom ulżyć. Bo one mogą tylko biernie cierpieć. My, tu na ziemi, jesteśmy w korzystniejszej sytuacji, bo możemy dobrem uzyskać dla siebie zasługi w Niebie. A przede wszystkim możemy skrócić zmarłym cierpienia czyśćca. Oni na to czekają, są wdzięczni i za nas się modlą. Następuje wzajemna wymiana dobra i kontakt żyjących z tymi, którzy są po tamtej stronie.
• Kto daje cierpiącym w czyśćcu moc i nadzieję?
- Z widzenia siostry Faustyny wiemy, że jest wśród nich Matka Boża.
• A czym z kolei jest Dzień Zaduszny?
- To także dzień hojności dla naszych krewnych, przyjaciół i znajomych, którzy przebywają po tamtej stronie. W moim wieku mam wiele takich osób. Mam się za kogo modlić.

Czy zmarli przychodzą do żywych?

• Często zdarza się, że ludzie skarżą się, iż nawiedzają ich zmarli. Doświadczają fizycznej obecności nieobecnych. Czy to możliwe?
- To są fakty. Niedawno poproszono mnie o pomoc rodzinie, która nie mogła sobie dać z tym rady. Młody człowiek zabił się na motorze. Wdowa poprosiła mnie o egzorcyzmy, bo zmarły nie dawał jej spokoju. Opowiadała, że w nocy dusiły ją niewidzialne ręce. Byłem tam, prywatnie odprawiłem egzorcyzmy i skierowałem ją do urzędowego egzorcysty.
• Czy w swoim życiu doświadczył ksiądz obecności zmarłych?
- Tak, kiedy w Lubartowie umierał mój brat. Byłem u niego w przeddzień śmierci. Wiedział, że umrze. Powiedziałem mu: "Chłopie, starałeś się żyć jak umiałeś, wychowałeś dzieci, swoje zadanie życiowe spełniłeś. Możesz być spokojny”. Umówiłem się, że na drugi dzień przyjadę o czwartej po południu. O drugiej siedzę przy biurku i nagle słyszę w łazience huk. Poszedłem sprawdzić. Wszystko w porządku. Myślę, co jest? Za chwilę mam telefon, że właśnie umarł brat.
• Czy to był znak?
- Dla mnie był to znak pożegnania. Do dziś mam z moją zmarłą matką ścisły kontakt. Czuję jej obecność. Matka czuwa nad dzieckiem.

Śmierć nie kończy życia

• W jednym z wierszy ks. Wacław Oszajca pyta: "Jak to nie powinno być śmierci? To kiedy się znów spotkamy?” Czy w dniu śmierci kończy się nasze życie?
- Jestem pewny, że z chwilą śmierci życie zmienia się, ale się nie kończy. Życie nadal trwa, a nawet odbywa się w większym wymiarze. Po ludzku patrząc, śmierć to jest rozpacz, rozpad ciała i zerwanie więzów rodzinnych lub przyjacielskich. Ze strony bożej jest inaczej. W ewangelii Jezus o osobie zmarłej mówi: Ona śpi. Dla niego ziemska śmierć jest wydarzeniem w ludzkim życiu. Ale nie tym najważniejszym.
• Co jest ważniejsze?
- Dalej zaczyna się kolejne życie, które nie podlega prawom czasu ani przestrzeni. Życie po życiu jest Bożym Życiem. Po śmierci następuje początek życia w wieczności.
• Co dzieje się w momencie śmierci?
- Człowiek widzi swoje życie, dobro i zło, które popełnił i sam siebie osądza. Najgorzej, gdy widzi, że trzeba swe kroki kierować w kierunku potępienia i to jest tragiczne. A jeśli stwierdza, że ma jeszcze trochę odcierpieć, to z radością powie: będę cierpiał w czyśćcu. Idzie i czeka na Sąd Ostateczny, który będzie całościowym rozrachunkiem świata. Kiedy on nastąpi, nikt nie wie.
• Czy przez to, że ksiądz jest bliżej Bożego Świata, to mu będzie lżej umierać?
- Nie. Nawet święci umierają z lękiem.
• W swoim życiu zaopatrywał ksiądz na śmierć wiele osób. Czy w pamięci zostało jakieś szczególne odejście z tego świata?
- Pamiętam kobietę, która zostawiała dwie małe dziewczynki. Umierała z wielkim spokojem. Po spowiedzi spytałem: Pani tak spokojnie odchodzi i zostawia te dzieci? Proszę księdza, Pan Bóg mi nigdy krzywdy nie wyrządził. Mam nadzieję, że się zaopiekuje dziećmi.
• Czy zdarzyło się księdzu przygotowywać na wieczność wielkiego grzesznika?
- Nie mnie sądzić, kto jest wielkim, a kto małym grzesznikiem. Zdarzało mi się przygotowywać na wieczność wielkich ateistów. Wysokich urzędników partyjnych, którym wydawało się, że ich niewiara jest wielka. Wiatyk, czyli pokarm na wieczną drogę, przywracał im spokój i ukojenie. Umierali z Panem Bogiem.
• O czym świadczy dzisiejszy wielki ruch na cmentarzach?
- Jest to znak, że wierzymy w obecność Kogoś, kto tłumaczy świat. My nazywamy Go Bogiem, islam Allahem, żydzi Jahwe, wyznawcy buddyzmu Buddą. We wszystkich religiach człowiek szuka racji bytu tego świata i we wszystkich znajduje, że za tą racją stoi Bóg.

Życie po życiu

• Łatwiej myśleć o zbawieniu temu, kto żyje w zgodzie
z Kościołem i Bogiem. A co z nami, przeciętnymi w wierze, nie mającymi czasu na kościół, przypominającymi sobie o Bogu od wielkiego święta. Jakie będzie nasze życie po życiu?
- Przez chrzest wchodzimy w krąg Życia Bożego. I jeśli jakimś wielkim grzechem nie "wypiszemy się” z tego kręgu, będziemy zbawieni. Być może trochę sobie posiedzimy w czyśćcu. Gorzej z tymi, co się wypiszą. Ich sytuacja jest beznadziejna. Czeka ich wieczne potępienie.
• Piekło?
- Tak, piekło. Nasza wyobraźnia zawodzi w wyobrażeniu sobie obrazu piekła. W obliczu Bożej Miłości człowiek widzi, że odrzucił spotkanie z Bogiem. Nie może z Nim być. Największy ból piekła polega na tym, że człowiek pojmie, iż to on sam zadecydował o odrzuceniu Boga.
• Czy w piekle będzie tłok?
- Wierzę, że nie. Bóg jest tak dobry, że nawet w ostatnich minutach życia daje możliwość przyjęcia wiatyku. Niewierzącym daje możliwość chrztu na łożu śmierci. Tak wiele jest zdolny wybaczyć. Nie będzie więc tak źle.

Pozostałe informacje

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu
film

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu

W dzisiejszym Dziennikowym Lustrze gościć będziemy wyjątkową kobietę, która z sukcesem łączy życie zawodowe z prywatnym. Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, mama, żona, kobieta pracująca, a także zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Choć lista jej obowiązków i inicjatyw jest imponująca, to serca młodych i starszych Lublinian skradła dzięki pracy nad projektem dzięki którymu Lublin zyskał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak wyglądała życiowa droga Pani Beaty? Jakie były jej marzenia z dzieciństwa? Czy była zbuntowaną nastolatką? Jak godzi życie zawodowe z rodziną? Jakie wartości wyznaje w życiu? Na te i inne pytania odpowie w rozmowie z Katarzyną Nastaj.

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym
film

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym

Podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ENERGACamerimage w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie otrzymał nagrodę specjalną w kategorii spotów reklamowych trwających do 3 minut. W wyróżnionym filmie królował nowy budynek dworca w Lublinie.

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje
Chełm

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje

Takiego budżetu miasto i powiat Chełm jeszcze nie miało. Na same tylko inwestycje w 2025 chełmski Ratusz chce przeznaczyć 466 mln zł, a wszystkie wydatki otrą się o miliard. W noworocznych planach nie zabraknie nowych dróg, remontów ulic, wymiany lamp, czy zakupu wodorowych autobusów. Chełmian czeka więc pracowity rok.

Julia Szeremeta nie powalczy o złoty medal mistrzostw Polski

Julia Szeremeta nie wystąpi na mistrzostwach Polski w boksie. „Powody zdrowotne”

W dniach 1-7 grudnia Wałbrzych będzie gospodarzem mistrzostw Polski w boksie. Wydawało się, że właśnie tam po raz pierwszy od występu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w ringu pojawi się Julia Szeremeta. Zawodniczka Paco Lublin poinformowała jednak, że musi zrezygnować ze startu.

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny
galeria

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny

Łącznie w województwie lubelskim wykryto już 25 ognisk wścieklizny. Nie są to już tylko lisy i jenoty, ale także sarna, krowa, czy psy. Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny zapowiada wprowadzenie odstrzału sanitarnego.

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Janusz Palikot został skazany za reklamowanie alkoholu w internecie. Ma zapłacić grzywnę w wysokości 450 tysięcy złotych. Ale to nie koniec jego kłopotów.

Jednym z obiektów należących do OSiR jest m.in. Kryta Pływalnia na os. Zamoyskiego. Tutaj, podobnie jak np. przy wejściu na siłownię czy lodowisko można liczyć na zniżki

Komu i ile taniej? Zrobili porządek w regulaminie obiektów OSiR

Zniżki były i pozostaną, często na niezmienionym lub porównywalnym poziomie. Ale wcześniej część z nich zapisywano tylko w cennikach, teraz są uporządkowane i uwzględnione w regulaminie dotyczącym funkcjonowania i udostępniania obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

trzymanie czystości w biurze to nie tylko kwestia estetyki, ale także kluczowy element wpływający na komfort pracy, zdrowie pracowników i wizerunek firmy. W dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach, gdzie czas i efektywność odgrywają kluczową rolę, samodzielne organizowanie sprzątania może okazać się niewystarczające.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!