Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

17 lutego 2021 r.
13:28

Mali naukowcy z Pliszczyna zachwyceni dodatkowymi zajęciami. "Ciekawość dzieci została rozbudzona"

44 0 A A
Gdy omawialiśmy elektryczność i alternatywne źródła energii, dzieci wykonały makietę wiatraków. Gdy zajmowaliśmy się ekologią, powstała makieta miasta Odpadkowo – opowiada Agnieszka Studnicka-Siuda. – Teraz zajmujemy się transportem i budować będziemy samochody przyszłości. Trwają zażarte dyskusje o tym, czy powinny być to samochody osobowe czy lepiej postawić na pociąg lub autobus
Gdy omawialiśmy elektryczność i alternatywne źródła energii, dzieci wykonały makietę wiatraków. Gdy zajmowaliśmy się ekologią, powstała makieta miasta Odpadkowo – opowiada Agnieszka Studnicka-Siuda. – Teraz zajmujemy się transportem i budować będziemy samochody przyszłości. Trwają zażarte dyskusje o tym, czy powinny być to samochody osobowe czy lepiej postawić na pociąg lub autobus (fot. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pliszczynie)

Jestem rodzicem zachwyconym dzisiejszymi możliwościami pracy z dziećmi. Może warto zainteresować się tematem, że pomimo pandemii szkoły jednak rozszerzają swoje propozycje, podejmują się działań i nowych projektów. Tyle narzekamy na zastaną rzeczywistość, a może warto pokazać dobre praktyki – to fragment maila, który otrzymaliśmy wczoraj

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszystko zaczęło się od programu edukacyjnego „Być jak Ignacy” Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukaszewicza. Informację o nim znalazła dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie. – Znalazłam taką propozycję i przekazałam ją naszym nauczycielkom – śmieje się Elżbieta Purc. – To z nimi trzeba na ten temat rozmawiać, bo to one tak wszystko fajnie pokierowały, że rodzice nas chwalą.

Chwalą do tego stopnia, że informacje o wyjątkowych zajęciach rozesłali do wszystkich lokalnych mediów. Wczoraj w Pliszczynie była też telewizja. – Trzeba panie pochwalić. To one utworzyły nieodpłatnie koło rozwijające zainteresowania i prowadzą je w ramach czasu wolnego, czyli nieodpłatnie – podkreślają rodzice.

A panie to nauczycielki wspomagające Agnieszka Studnicka-Siuda i Iwona Wierzchowska.

– Praca nauczyciela w czasie pandemii jest wyjątkowo trudna. Chce wam się pracować jeszcze dodatkowo? – podpytuję.

– Pewnie, że chce – mówi ze śmiechem Agnieszka Studnicka-Siuda. – Mamy ogromny motor do działania w postaci reakcji malujących się na twarzach naszych uczniów. To, że im się chce, że chłoną wiedzę w tym wyjątkowo trudnym czasie, jest dla nas największą nagrodą.

Jak zgodnie twierdzą rodzice 15 uczniów z klas II i III biorących udział w dodatkowych zajęciach, maluchy czekają na nie z wytęsknieniem. To dlatego musiano zwiększyć częstotliwość zajęć. To dlatego też nie wystarcza już 45 minut. Po zakończeniu zajęć dzieci chcą wciąż działać. Wszystko dlatego, że teoria łączy się z praktyką.

– Gdy omawialiśmy elektryczność i alternatywne źródła energii, dzieci wykonały makietę wiatraków. Gdy zajmowaliśmy się ekologią, powstała makieta miasta Odpadkowo, w której dzieci uwzględniły nawet budowę ogrodów deszczowych, zbierania deszczówki i produkcję prądy z błyskawic – wylicza Agnieszka Studnicka-Siuda. – Teraz zajmujemy się transportem i budować będziemy samochody przyszłości. Trwają zażarte dyskusje o tym, czy powinny być to samochody osobowe, czy lepiej postawić na pociąg lub autobus.

Do tego dochodzą zdalne spotkania z naukowcami. Projekt ma trwać do końca roku szkolnego i jeśli obostrzenia na to pozwolą skończy się wizytą małych naukowców w Centrum Nauki Kopernik.

– Moje dziecko nie bardzo interesowało się nauką, ale nauczycielski zrobiły tak wielką pracę, że im wszystkim zaczęło się chcieć – mówi jedna z mam. – Proszę mi uwierzyć, że ciekawość dzieci została rozbudzona do tego stopnia, że ostatnio ogląda tylko filmy o możliwościach stworzenia paliwa z wodoru.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lajkowała i inwestowała. Oszukali ją na 18 tysięcy złotych
UWAGA

Lajkowała i inwestowała. Oszukali ją na 18 tysięcy złotych

Na amerykańskiego żołnierza, na kryptowaluty, na policjanta... oszuści mają mnóstwo sposobów na pozbawienie nas pieniędzy. Teraz to na przykład „lajkowanie filmów”. 35-latka z powiatu świdnickiego właśnie tak straciła ponad 18 tysięcy złotych.

Muzycy Kat & Roman Kostrzewski wystąpią w Lublinie
koncert
17 stycznia 2025, 19:00

Muzycy Kat & Roman Kostrzewski wystąpią w Lublinie

NamoR, to projekt Michała Laksy (śpiew) oraz Krzysztofa Pisteloka (gitara). Artyści przez dwie dekady współtworzyli zespół Kat & Roman Kostrzewski, z którym nagrali kilka płyt oraz zagrali setki koncertów. Ten ciekawy projekt zaprezentuje się lubelskiej publiczności już 17 stycznia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Mammografia: za darmo i blisko domu. Gdzie i kiedy?
ZDROWIE

Mammografia: za darmo i blisko domu. Gdzie i kiedy?

Tylko w najbliższym tygodniu mammobus będzie miał 34 przystanki w naszym regionie. Jak skorzystać z darmowych badan?

Jack służy w Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP w Lublinie
POLICYJNY NOS

Na służbie: Lubelscy „Poszukiwacze” mają nowego funkcjonariusza

Po kilkumiesięcznym szkoleniu Jack właśnie dołączył do „Poszukiwaczy” z KWP w Lublinie i ma już na koncie udział w pierwszych akcjach.

Wisła Puławy zagra w zimie osiem meczów kontrolnych

Wisła Puławy zagra w zimie osiem meczów kontrolnych

W środę na pierwszych zajęciach w 2025 roku spotkali się piłkarze Wisły Puławy. W zimowym okresie przygotowawczym zespół trenera Macieja Tokarczyka rozegra aż osiem meczów kontrolnych.

Alkohol był, uprawnień do kierowania nie było. Efekt? Pościg ulicami Zamościa
NA SYGNALE

Alkohol był, uprawnień do kierowania nie było. Efekt? Pościg ulicami Zamościa

Nie zatrzymał się kontroli, a widząc jadący za nim radiowóz, wyłączył w swoim samochodzie wszystkie świata, przyspieszył i kontynuował ucieczkę.

Adam Deja i jego koledzy w środę wznowili treningi w 2025 roku
NA BOISKU

Górnik Łęczna wrócił do treningów

Górnik Łęczna szykuje się do piłkarskiej wiosny. W środę podopieczni trenera Pavola Stano spotkali się na pierwszym w tym roku treningu, który odbył się w Milejowie

Karol M. przed kancelarią komorniczą w Łukowie

Oskarżony o zabójstwo komorniczki z Łukowa w styczniu usłyszy wyrok

Sprawa toczyła się za zamkniętymi drzwiami od listopada 2023 roku. 44-letni Karol M. jest oskarżony o zabójstwo komorniczki z Łukowa.

Gaj nad Skarpą
CZAS NA SPACER

Skwer Marzeń czy Gaj nad Skarpą? Nowe zielone miejsca w Lublinie

Skwer Marzeń, Gaj nad Skarpą i zieleniec przy ul. Gęsiej: w Lublinie są nowe miejsca, gdzie można odpocząć na świeżym powietrzu.

Wybory prezydenckie 2025: jest data wyborów
POLITYKA

Wybory prezydenckie 2025: jest data wyborów

Jest duże prawdopodobieństwo, że nowego prezydenta Polski poznamy w Dzień Dziecka. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Jeśli konieczna będzie druga tura, ta odbędzie się 1 czerwca. Formalnie wybory zostaną zarządzone za tydzień i dopiero wówczas ruszy kampania wyborcza.

Zuzanna Kulińska znalazła się w szerokim składzie reprezentacji Polski

Dwie koszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS w szerokim składzie reprezentacji Polski

W środę Karol Kowalewski, szkoleniowiec kobiecej reprezentacji Polski ogłosił szeroki skład kadry Biało-Czerwonych. Na liście znalazły 24 zawodniczki, w tym dwie z Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin. Powołania otrzymały: Zuzanna Kulińska i Magdalena Szymkiewicz.

Czerwiec 20222: Jerzy Owsiak w Centrum Opieki Senioralnej w Łęcznej. Tutejszy szpital zbudował i otworzył nowe oddziały dla osób starszych, a 5 milionów złotych z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło na wyposażenie

Jeżeli dożyję jutra – Jerzy Owsiak pisze o groźbach. Policja już zajmuje się sprawą

Podczas ostatniego finału WOŚP zebrała ponad 281 milionów złotych. Od początku swojej działalności: ok. 2,3 mld złotych. Kupiła dzięki temu 74,5 tys. urządzeń dla szpitali. Teraz Orkiestra szykując się do już 33. finału, musi walczyć z hejtem i groźbami.

PGE Start Lublin też ma swojego przedstawiciela w piątce tygodnia

PGE Start Lublin też ma swojego przedstawiciela w piątce tygodnia

Kolejny tydzień rozgrywek i kolejne miejsce w piątce tygodnia dla zawodnika PGE Startu. Za 13. kolejkę wyróżniony został Tyran De Lattibeaudiere, który rozegrał świetnie zawody w „energetycznych derbach” przeciwko PGE Spójni Stargard.

Ciekawy sposób na leczenie miażdżycy. W tym szpitalu wykorzystują osierdzie wołowe
NAUKA I MEDYCYNA

Ciekawy sposób na leczenie miażdżycy. W tym szpitalu wykorzystują osierdzie wołowe

Ponad sześć milionów Polaków jest zagrożonych tą chorobą. Lekarze ze szpitala św. Barbary w Sosnowcu wykorzystują osierdzie wołowe do rekonstrukcji naczyń krwionośnych. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka infekcji i zwiększa szanse na zachowanie kończyny.

Na sesji żaden radny nie dopytywał o kryteria powołania nowej pani skarbnik spokrewnionej z wójtem

Czyżak wójtem, Czyżak skarbnikiem. Wójt bez konkursu powołał swoją krewną

Marcin Czyżak, wójt gminy Borki bez konkursu powołał nową skarbnik. Wybrał swoją bliską krewną. A radni na sesji bez żadnych pytań to zaakceptowali. Wątpliwości mają jednak mieszkańcy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium