Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

2 lipca 2019 r.
14:12

Mieszkańcy skarżą się na odór z chlewni. A właściciel planuje postawić kolejną. "Tu nie da się żyć"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
42 46 A A
Mieszkańcy Worońca nie chcą kolejnej chlewni
Mieszkańcy Worońca nie chcą kolejnej chlewni (fot. E.Burda)

Właściciel chlewni w Worońcu w gminie Biała Podlaska nie daje za wygraną. Chce rozbudować swoją działalność o kolejny obiekt. A mieszkańcy tego popegeerowskiego terenu skarżą się na uciążliwy fetor, który utrudnia im życie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie czuje pani? – pyta Mariusz Semeryło radny gminy Biała Podlaska, który mieszka w Worońcu. Od kilkunastu lat w budynkach po byłym PGR działa chlewnia, w której Sławomir Bąk hoduje ponad 5 tys. sztuk świń.

Teraz, chce zwiększyć inwentarz o kolejne 6 tys. tuczników i dodatkowo postawić biogazownię. Już dwa lata temu wystąpił do gminy z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej, tyle że wówczas wójt wziął pod uwagę skargi mieszkańców i takiej decyzji inwestorowi odmówił. Ale ten odwoływał się zarówno do SKO, jak i kolejnych sądów, a te przyznały rację właścicielowi chlewni.

Ostatecznie, kolejna chlewnia nie może powstać obok tej istniejącej, bo nie zgodził się na to konserwator zabytków. Jest to obszar pod jego jurysdykcją. W związku z tym, inwestor wniosek wycofał, ale zaraz potem złożył kolejny.

– Zmienił on lokalizację tego obiektu, ma być oddalony o ok. 1 kilometr od zabudowań mieszkalnych. Obecnie wydanie decyzji środowiskowej jest na etapie procedowania – przyznaje Waldemar Danieluk kierownik referatu rolnego w urzędzie gminy. Do gminy nie wpłynęły jeszcze opinie sanepidu czy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Mieszkańcy: Chcemy to zablokować

Tymczasem, mieszkańcy Worońca skarżą się na uciążliwość fetoru z chlewni i kolejnego takiego obiektu sobie nie wyobrażają. – Chcemy to zablokować, jak będzie trzeba to wezwiemy telewizję i będziemy strajkować. Bo tutaj nie da się żyć. Nie można okna otworzyć, prania wywiesić, bo wszystko śmierdzi – opowiada sołtys Anna Jóźwiak. –Poza tym, właściciel chlewni ma pola wokół naszych bloków i tam wylewa gnojowicę – dodaje pani Anna. –Dlatego na spacer nie da się wyjść, bo plaga much jest – zauważa Marianna Mroczek, inna z mieszkanek.– Już nas z 14 lat tak truje. Ja dwukrotnie chorowałam onkologicznie. Nie pozwolę żeby odbierano mi prawo do świeżego powietrza. Przecież tu jest cała tablica Mendelejewa w tych toksynach – oburza się pani Marianna.

Gmina rozkłada ręce. – Musimy trzymać się procedury. Wydanie decyzji środowiskowej nie zależy od opinii mieszkańców. Mamy obowiązek ustalić takie warunki produkcji, żeby nie szkodziło to ludziom – podkreśla kierownik Waldemar Danieluk. – Z tego co wiem, marszałek województwa wydał decyzję pozytywną dla inwestycji – zaznacza radny Semeryło.

Faktycznie, marszałek wydał taką opinię 5 czerwca. – Mimo wykazania, że planowana ferma nie będzie oddziaływać na środowisko w sposób ponadnormatywny, istnieje teoretyczna możliwość, że okoliczni mieszkańcy mogą protestować przeciwko realizacji przedmiotowej inwestycji. Wówczas należy pamiętać, że właściwy organ, czyli wójt Gminy Biała Podlaska przy wydawaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest obowiązany wziąć pod uwagę wyniki postępowania z udziałem społeczeństwa– odpowiada nam Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka województwa.

– Prawie kilometr odległości powinien mi pozwolić na realizację tej inwestycji, mam taką nadzieję. Zresztą czekam na opinie od RDOŚ – komentuje krótko inwestor Sławomir Bąk. Z kolei, mieszkańcy Worońca zapowiadają, że będą nieugięci i zablokują inwestycję.

(fot. E.Burda)
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Polska grała z Austrią, zawodnik Azotów Puławy zadebiutował w reprezentacji

Polska grała z Austrią, zawodnik Azotów Puławy zadebiutował w reprezentacji

W pierwszym meczu towarzyskiego Turnieju 4 Nations Cup 2025 w Płocku reprezentacja Polski pokonała Austrię 31:19. W Biało-Czerwonych barwach zadebiutował rozgrywający Azotów Puławy Marek Marciniak.

Primark otworzy się w Lublinie, ale kiedy?

Primark otworzy się w Lublinie, ale kiedy?

W Lublinie powstanie pierwszy w województwie sklep irlandzkiej firmy Primark. Kiedy konkretnie zostanie otwarty sklep nie wiadomo, ale padają pewne daty.

Ogród  Saski pełen śmieci. "Wygląda jak stałe punkty picia alkoholu"

Ogród Saski pełen śmieci. "Wygląda jak stałe punkty picia alkoholu"

W Ogrodzie Saskim widać zalegające śmieci. Problem zgłosił do naszej redakcji Czytelnik. Miasto reaguje.

Patryk Romanowski został wypożyczony z Motoru Lublin do Znicza Pruszków

Młody piłkarz Motoru Lublin będzie zbierał doświadczenie w Betclic I lidze

Patryk Romanowski z Motoru Lublin tymczasowo przenosi się do innego klubu. 20-latek rundę wiosenną sezonu 24/25 spędzi na wypożyczeniu w Zniczu Pruszków.

Nietypowa prośba Dudy do Tuska. Chodzi o ochronę Netanjahu

Nietypowa prośba Dudy do Tuska. Chodzi o ochronę Netanjahu

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do rządu o zapewnienie możliwości udziału w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz premiera Izraela Benjamina Netanjahu, gdyby ten wyraził taką wolę.

Mimo poślizgu na starcie na przystanek przy hubie komunikacyjnym autobus dojechał na czas, odjechał z samym kierowcą

Linia B wozi za darmo. Pasażerów niewielu, a uwag sporo

Według oficjalnych danych kilkadziesiąt osób dziennie korzysta z uruchomionej 16 grudnia bezpłatnej linii zamojskiego MZK. Przejechaliśmy trasę z przystanku początkowego do tego, na którym autobus zawraca. Naliczyliśmy... pięcioro pasażerów.

Lk 68 Lublin-Stalowa Wola Rozwadów

Inwestycje kolejowe w Polsce Wschodniej: nowe perspektywy dla biznesu i mieszkańców

Inwestycje w kolej w Polsce Wschodniej to kolejny element modernizacji gospodarki makroregionu. Dają one realną i bardziej przyjazną środowisku alternatywę dla transportu drogowego. Podróżni – mieszkańcy i goście, docenią komfort i krótszy czas. Biznes zaś – bezpieczeństwo i niezawodność spedycji towarów koleją. A wszystko to dzięki 1,7 mld złotych ze środków unijnych zainwestowanych przez Program dla Polski Wschodniej 2014-2020.

20-latek wpadł do stromego wyrobiska. Cudem uszedł z życiem

20-latek wpadł do stromego wyrobiska. Cudem uszedł z życiem

20-latek wyszedł z psem na spacer. Do domu wrócił tylko pies. Młody mężczyzna z Rejowca Fabrycznego cudem uszedł z życiem. Policjanci wyciągnęli go ze stromego wyrobiska.

To muzeum odwiedziło 196 tys. osób. Najwięcej z Polski i Izraela

To muzeum odwiedziło 196 tys. osób. Najwięcej z Polski i Izraela

Więcej zagranicznych turystów z całego świata odwiedziło Muzeum na Majdanku w 2024 roku. Oprócz Polaków, najliczniej przyjeżdżają tu goście z Izraela.

Koncert w Archikatedrze Lubelskiej
18 stycznia 2025, 20:00

Koncert w Archikatedrze Lubelskiej

W 100. rocznicę urodzin Andrzeja Nikodemowicza odbędzie się wyjątkowy koncert. Wydarzenie połączone będzie z promocją płyty „Misterioso”.

Dieta w rehabilitacji – co jeść, aby wspierać procesy naprawcze organizmu?

Dieta w rehabilitacji – co jeść, aby wspierać procesy naprawcze organizmu?

Proces rehabilitacji to walka na wielu frontach. Twoje ciało regeneruje się, walczy z obciążeniami i adaptuje się do nowej rzeczywistości. Ale co, jeśli najważniejszym sprzymierzeńcem w tej walce jest to, co masz na talerzu? Odpowiednia dieta może przyspieszyć procesy naprawcze i poprawić ogólny stan zdrowia. W tym artykule zajmiemy się szczegółowym spojrzeniem na to, jak żywienie może stać się twoją tajną bronią w drodze do zdrowia.

Co to jest strawberry make-up i jak go zrobić?

Co to jest strawberry make-up i jak go zrobić?

Pośród mód lansowanych w internecie przez celebrytki i celebrytów szczególnie dużym powodzeniem cieszą się makijaże proponowane przez Hailey Bieber. Modelka, influencerka i żona piosenkarza Justina Biebera już nie jeden raz udowodniła, że zna się na rzeczy. Pokazywane przez nią na Instagramie i TikToku pomysły na make-up natychmiast stają się trendami i są odtwarzane przez setki tysięcy użytkowniczek (i użytkowników) na całym świecie. Przedstawiamy jedną z propozycji cieszących się niesłabnącą popularnością już od lata 2023 roku – strawberry make-up, czyli makijaż truskawkowy.

Trener Krzysztof Andrzejewski liczy na kolejny triumf swoich podopiecznych

Jadą do spadkowicza po kolejne zwycięstwo. ChKS Chełm kontra Czarni Radom

W meczu 18. kolejki ChKS Chełm zagra na wyjeździe z Czarnymi Radom. Spotkanie zostanie rozegrane już w czwartek, o godzinie 20.30 i obejrzymy je w Polsacie Sport 2.

Jak zapewnić budynkowi odpowiednią wentylację?

Jak zapewnić budynkowi odpowiednią wentylację?

Każdy budynek potrzebuje wentylacji, by móc dobrze funkcjonować. Wyobraź sobie duszne wnętrze, wypełnione nieświeżym powietrzem i wilgocią. To nie tylko niewygodne dla przebywających tam ludzi, ale także groźne dla samego budynku. Wentylacja to fundament – dzięki niej można cieszyć się czystym powietrzem.

Praca w Straży Granicznej. Dużo wolnych etatów i dobra pensja

Praca w Straży Granicznej. Dużo wolnych etatów i dobra pensja

Straż Graniczna nadal rekrutuje. W tym roku nadbużański oddział zamierza przyjąć 190 nowych funkcjonariuszy. Już na początek można zarobić nawet 5,5 tys. zł na rękę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium