Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

2 lipca 2019 r.
14:12

Mieszkańcy skarżą się na odór z chlewni. A właściciel planuje postawić kolejną. "Tu nie da się żyć"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Mieszkańcy Worońca nie chcą kolejnej chlewni
Mieszkańcy Worońca nie chcą kolejnej chlewni (fot. E.Burda)

Właściciel chlewni w Worońcu w gminie Biała Podlaska nie daje za wygraną. Chce rozbudować swoją działalność o kolejny obiekt. A mieszkańcy tego popegeerowskiego terenu skarżą się na uciążliwy fetor, który utrudnia im życie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie czuje pani? – pyta Mariusz Semeryło radny gminy Biała Podlaska, który mieszka w Worońcu. Od kilkunastu lat w budynkach po byłym PGR działa chlewnia, w której Sławomir Bąk hoduje ponad 5 tys. sztuk świń.

Teraz, chce zwiększyć inwentarz o kolejne 6 tys. tuczników i dodatkowo postawić biogazownię. Już dwa lata temu wystąpił do gminy z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej, tyle że wówczas wójt wziął pod uwagę skargi mieszkańców i takiej decyzji inwestorowi odmówił. Ale ten odwoływał się zarówno do SKO, jak i kolejnych sądów, a te przyznały rację właścicielowi chlewni.

Ostatecznie, kolejna chlewnia nie może powstać obok tej istniejącej, bo nie zgodził się na to konserwator zabytków. Jest to obszar pod jego jurysdykcją. W związku z tym, inwestor wniosek wycofał, ale zaraz potem złożył kolejny.

– Zmienił on lokalizację tego obiektu, ma być oddalony o ok. 1 kilometr od zabudowań mieszkalnych. Obecnie wydanie decyzji środowiskowej jest na etapie procedowania – przyznaje Waldemar Danieluk kierownik referatu rolnego w urzędzie gminy. Do gminy nie wpłynęły jeszcze opinie sanepidu czy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Mieszkańcy: Chcemy to zablokować

Tymczasem, mieszkańcy Worońca skarżą się na uciążliwość fetoru z chlewni i kolejnego takiego obiektu sobie nie wyobrażają. – Chcemy to zablokować, jak będzie trzeba to wezwiemy telewizję i będziemy strajkować. Bo tutaj nie da się żyć. Nie można okna otworzyć, prania wywiesić, bo wszystko śmierdzi – opowiada sołtys Anna Jóźwiak. –Poza tym, właściciel chlewni ma pola wokół naszych bloków i tam wylewa gnojowicę – dodaje pani Anna. –Dlatego na spacer nie da się wyjść, bo plaga much jest – zauważa Marianna Mroczek, inna z mieszkanek.– Już nas z 14 lat tak truje. Ja dwukrotnie chorowałam onkologicznie. Nie pozwolę żeby odbierano mi prawo do świeżego powietrza. Przecież tu jest cała tablica Mendelejewa w tych toksynach – oburza się pani Marianna.

Gmina rozkłada ręce. – Musimy trzymać się procedury. Wydanie decyzji środowiskowej nie zależy od opinii mieszkańców. Mamy obowiązek ustalić takie warunki produkcji, żeby nie szkodziło to ludziom – podkreśla kierownik Waldemar Danieluk. – Z tego co wiem, marszałek województwa wydał decyzję pozytywną dla inwestycji – zaznacza radny Semeryło.

Faktycznie, marszałek wydał taką opinię 5 czerwca. – Mimo wykazania, że planowana ferma nie będzie oddziaływać na środowisko w sposób ponadnormatywny, istnieje teoretyczna możliwość, że okoliczni mieszkańcy mogą protestować przeciwko realizacji przedmiotowej inwestycji. Wówczas należy pamiętać, że właściwy organ, czyli wójt Gminy Biała Podlaska przy wydawaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest obowiązany wziąć pod uwagę wyniki postępowania z udziałem społeczeństwa– odpowiada nam Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka województwa.

– Prawie kilometr odległości powinien mi pozwolić na realizację tej inwestycji, mam taką nadzieję. Zresztą czekam na opinie od RDOŚ – komentuje krótko inwestor Sławomir Bąk. Z kolei, mieszkańcy Worońca zapowiadają, że będą nieugięci i zablokują inwestycję.

(fot. E.Burda)
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni

Rada uchyla własną uchwałę. Chodzi o nielegalnych migrantów

Raz, że w treści wykroczyli poza swoje uprawnienia. Dwa, że narazili przy okazji miasto na utratę już pozyskanych i szans na kolejne unijne pieniądze. Radni Zamościa na nadzwyczajnej sesji we wtorek uchylili uchwałę przyjętą ledwie dwa tygodnie wcześniej.

Szefowa służby cywilnej o pracy i zarobkach urzędników
galeria

Szefowa służby cywilnej o pracy i zarobkach urzędników

Lubelski Urząd Wojewódzki gościł Anitę Noskowską-Piątkowską. Szefowa Służby Cywilnej wraz z wojewodą Krzysztofem Komorskim podkreślała znaczenie kompetentnej kadry i dobrej atmosfery w administracji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium