Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

8 stycznia 2003 r.
16:43
Edytuj ten wpis

Samochód na sprężone powietrze

0 0 A A

Jeżeli wierzyć zapowiedziom z książki Julesa Verne "20 tysięcy mil podziemnej żeglugi”, już pod koniec XX-wieku większość pojazdów w Paryżu miała się poruszać dzięki sprężonemu powietrzu. Rzeczywiście jeszcze w ubiegłym stuleciu pomysł Verne znalazł praktyczne zastosowanie, tyle że na niewielką skalę. Sprężone powietrze zostało wykorzystane do uruchamiania silników w bolidach Formuły 1

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Futurystyczne wizje zainspirowały mocniej pracującego przy silnikach Formuły francuskiego inżyniera i konstruktora, Guy Negre. Przed ponad 10 laty założył firmę Moteur Development International, położoną kilka kilometrów od pięknej Nicei, gdzie spaliny samochodów obrzydzają życie spacerowiczom na nadmorskiej promenadzie. Gdyby spełniło się proroctwo Verne i został zrealizowany do końca projekt Negre to, kto wie, czy wkrótce spacerowicze nie wydychaliby więcej zanieczyszczeń do atmosfery niż samochody.
Jak przekonać się, że wynalazek działa? Przyłożyć nos do rury wydechowej. Nie ma ryzyka zatrucia się ani oparzenia. Z rury wydobywa się tak samo czyste powietrze, jak to wokół nas.
Pomysł opiera się na zastąpieniu benzyny, oleju napędowego czy nawet popularnego niezwykle wśród wielkich producentów wodoru - sprężonym powietrzem, które porusza tłokami w cylindrach. Nie ma zapłonu, nie ma spalania, nie ma szkodliwych substancji. Sprężone powietrze zmagazynowane jest w specjalnym pojemniku przypominającym obecne zbiorniki na gaz, dodatkowo wzmocnione włóknem szklanym. Powietrze jest sprężone do 300 barów. Napełnianie zbiornika trwa około 3 minut na stacji wyposażonej w specjalny kompresor lub do 4 godzin przy pomocy własnego kompresora napędzanego wewnętrznym silnikiem elektrycznym 5kW na standardowe napięcie 220 V. Zawartość zbiornika wystarcza na przejechanie do 300 km ze stałą 50 km/h, a w normalnej jeździe miejskiej ok. 200 km. Auto rozwija maks. prędkość do 110 km/h. Te parametry oznaczają, że na razie może to być w zasadzie wyłącznie samochód miejski lub podmiejski, ale o bardzo szerokiej gamie zastosowań - od rodzinnego po taksówkę i pick-up. Czy znajdą się nabywcy, którzy za pojazd o nazwie air car (samochód powietrzny) byliby skłonni zapłacić od 8-10 tys. euro? Guy Negre uważa, że tak, i stąd po dziesięciu latach doświadczeń przedstawił pod koniec ubiegłego roku samochód w wersji produkcyjnej. Jego wytwarzaniem zająłby się ktoś, kto jest w stanie wyłożyć 10 mln Euro na fabrykę "pod klucz” o potencjale do 9 tys. takich samochodów rocznie. Zainteresowanie wyraziły dotąd, jak podał tygodnik Newsweek, 32 firmy, ale nie ma wśród nich potentatów z branży motoryzacyjnej. Jak potwierdzają to także doniesienia z pierwszego w tym roku Salonu Samochodowego w Detroit, "wielcy” świata motoryzacji inwestują w napęd ogniwami paliwowymi (wodorowymi), czego efektów w masowych ilościach produkcyjnych należy się spodziewać najwcześniej za kilka lat.
Na razie ekolodzy zdążyli już wyrazić obiekcje wobec samochodu powietrznego twierdząc, że do jego napędzania trzeba pośrednio energii elektrycznej niezbędnej by uruchomić kompresor. Guy Negre odpowiada kolejnym pomysłem na lokalizowanie kompresorów np. w pobliżu rzek, gdzie turbiny wodne mogłyby bezinwestycyjnie i już całkiem ekologicznie sprężać powietrze w zbiornikach. Już nawet ten pomysł opatentował. Tyle, że znów potrzeba armii inwestorów, zauważa nie bez życzliwości tygodnik Newsweek, który cały projekt Francuza zaliczył do przełomowych wydarzeń u progu 2003 r.

Pozostałe informacje

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Domy w Hiszpanii – Kompletny Przewodnik

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Wiele osób zadaje pytanie, czy osuszacz powietrza jest szkodliwy i jak dokładnie działa to urządzenie. Osuszacze powietrza stały się popularnym rozwiązaniem do radzenia sobie z nadmierną wilgotnością w mieszkaniach, domach, biurach, a nawet magazynach. Aby zrozumieć, jak bezpieczne są te urządzenia i jak działają, dowiedzmy się więcej.

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

W dzisiejszych czasach, gdy codziennie dzielimy się ogromnymi ilościami informacji w internecie, ochrona danych osobowych stała się kluczowym wyzwaniem. Czy zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś eksponowany na zagrożenia, nieświadomie przeglądając strony internetowe lub wysyłając e-maile? Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć swoją prywatność w sieci, unikając potencjalnych zagrożeń.

Antoni Wawryca zmarł we wtorek, 26 listopada

Nie żyje Antoni Wawryca. Ponad 20 lat był wójtem jednej gminy

W wieku 69 lat zmarł we wtorek Antoni Wawryca, prawnik, samorządowiec, wieloletni wójt gminy Tomaszów Lubelski.

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy to kluczowy element, który wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady ergonomii, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Dowiesz się, jak odpowiednio ustawić stanowisko pracy, jakie produkty biurowe wspierają komfort pracy oraz jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników. Dzięki praktycznym wskazówkom, możesz stworzyć zdrowe i wydajne środowisko pracy, które wpłynie na lepszą efektywność i samopoczucie Twoich pracowników.

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Można szykować łyżwy na sobotę

Można szykować łyżwy na sobotę

Miłośnicy tego zimowego sportu powinni szykować się na sobotę. Wtedy Biała Podlaska otwiera sezon na swoich lodowiskach.

Start Lublin do 13 grudnia aż trzy razy zagra w hali Globus

Start Lublin przygotował pakiet biletów na najbliższe mecze. Trzy spotkania w cenie dwóch

Od 1 do 13 grudnia Start Lublin rozegra aż trzy domowe spotkania w ramach Orlen Basket Ligi. To doskonała okazja, żeby zaproponować kibicom promocję na bilety. Do 1 grudnia można zaopatrzyć się w pakiet wejściówek na wszystkie trzy spotkania, ale zapłacić tak naprawdę tylko za dwa.

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Totalizator Sportowy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek, działająca nieprzerwanie od ponad 68 lat. Firma jest właścicielem marki LOTTO i oferuje swoim Klientom dostęp do szerokiej gamy produktów losowych w sieci sprzedaży obejmującą ponad 27 000 punktów. Współpraca z Totalizatorem Sportowym to gwarancja stabilnego i udanego biznesu.

Co do przebiegu posiedzenia komisji wiceprezydent Pfeifer i radna Klimczuk przedstawiały sprzeczne relacje. Obie były zgodne, że gdyby posiedzenie zostało nagrane, łatwiej byłoby stwierdzić, co naprawdę zaszło

Nagrywać czy nie nagrywać? Spór radnej z wiceprezydent

Nie o taki Zamość walczyłam – stwierdziła Agnieszka Klimczyk, radna Koalicji Obywatelskiej wnioskując o obowiązkowe nagrywanie obrad komisji i uzasadniając, co skłoniło ją do złożenia interpelacji w tej sprawie.

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?
film

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?

Nowe kierunki, coraz więcej pasażerów i ambitne plany na przyszłość. Tak w skrócie można opisać obecną sytuację lubelskiego lotniska. O tym, co obecnie dzieje się w porcie lotniczym Lublin i jaka czeka go przyszłość opowiada w programie Dzień Wschodzi rzecznik Piotr Jankowski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium