Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

8 stycznia 2003 r.
16:43
Edytuj ten wpis

Samochód na sprężone powietrze

Jeżeli wierzyć zapowiedziom z książki Julesa Verne "20 tysięcy mil podziemnej żeglugi”, już pod koniec XX-wieku większość pojazdów w Paryżu miała się poruszać dzięki sprężonemu powietrzu. Rzeczywiście jeszcze w ubiegłym stuleciu pomysł Verne znalazł praktyczne zastosowanie, tyle że na niewielką skalę. Sprężone powietrze zostało wykorzystane do uruchamiania silników w bolidach Formuły 1

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Futurystyczne wizje zainspirowały mocniej pracującego przy silnikach Formuły francuskiego inżyniera i konstruktora, Guy Negre. Przed ponad 10 laty założył firmę Moteur Development International, położoną kilka kilometrów od pięknej Nicei, gdzie spaliny samochodów obrzydzają życie spacerowiczom na nadmorskiej promenadzie. Gdyby spełniło się proroctwo Verne i został zrealizowany do końca projekt Negre to, kto wie, czy wkrótce spacerowicze nie wydychaliby więcej zanieczyszczeń do atmosfery niż samochody.
Jak przekonać się, że wynalazek działa? Przyłożyć nos do rury wydechowej. Nie ma ryzyka zatrucia się ani oparzenia. Z rury wydobywa się tak samo czyste powietrze, jak to wokół nas.
Pomysł opiera się na zastąpieniu benzyny, oleju napędowego czy nawet popularnego niezwykle wśród wielkich producentów wodoru - sprężonym powietrzem, które porusza tłokami w cylindrach. Nie ma zapłonu, nie ma spalania, nie ma szkodliwych substancji. Sprężone powietrze zmagazynowane jest w specjalnym pojemniku przypominającym obecne zbiorniki na gaz, dodatkowo wzmocnione włóknem szklanym. Powietrze jest sprężone do 300 barów. Napełnianie zbiornika trwa około 3 minut na stacji wyposażonej w specjalny kompresor lub do 4 godzin przy pomocy własnego kompresora napędzanego wewnętrznym silnikiem elektrycznym 5kW na standardowe napięcie 220 V. Zawartość zbiornika wystarcza na przejechanie do 300 km ze stałą 50 km/h, a w normalnej jeździe miejskiej ok. 200 km. Auto rozwija maks. prędkość do 110 km/h. Te parametry oznaczają, że na razie może to być w zasadzie wyłącznie samochód miejski lub podmiejski, ale o bardzo szerokiej gamie zastosowań - od rodzinnego po taksówkę i pick-up. Czy znajdą się nabywcy, którzy za pojazd o nazwie air car (samochód powietrzny) byliby skłonni zapłacić od 8-10 tys. euro? Guy Negre uważa, że tak, i stąd po dziesięciu latach doświadczeń przedstawił pod koniec ubiegłego roku samochód w wersji produkcyjnej. Jego wytwarzaniem zająłby się ktoś, kto jest w stanie wyłożyć 10 mln Euro na fabrykę "pod klucz” o potencjale do 9 tys. takich samochodów rocznie. Zainteresowanie wyraziły dotąd, jak podał tygodnik Newsweek, 32 firmy, ale nie ma wśród nich potentatów z branży motoryzacyjnej. Jak potwierdzają to także doniesienia z pierwszego w tym roku Salonu Samochodowego w Detroit, "wielcy” świata motoryzacji inwestują w napęd ogniwami paliwowymi (wodorowymi), czego efektów w masowych ilościach produkcyjnych należy się spodziewać najwcześniej za kilka lat.
Na razie ekolodzy zdążyli już wyrazić obiekcje wobec samochodu powietrznego twierdząc, że do jego napędzania trzeba pośrednio energii elektrycznej niezbędnej by uruchomić kompresor. Guy Negre odpowiada kolejnym pomysłem na lokalizowanie kompresorów np. w pobliżu rzek, gdzie turbiny wodne mogłyby bezinwestycyjnie i już całkiem ekologicznie sprężać powietrze w zbiornikach. Już nawet ten pomysł opatentował. Tyle, że znów potrzeba armii inwestorów, zauważa nie bez życzliwości tygodnik Newsweek, który cały projekt Francuza zaliczył do przełomowych wydarzeń u progu 2003 r.

Pozostałe informacje

Tytani Lublin występują Polskiej Futbol Lidze

Tytani Lublin zostali rozgromieni przez Lowlanders Białystok

Wizyta Lowlanders na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie okazała się dla miejscowych Tytanów bolesnym doświadczeniem. Ekipa z Białegostoku w polskim futbolu amerykańskim to już legenda. W trzech ostatnich sezonach dwa razy sięgała po mistrzostwo Polski, a ostatnie rozgrywki zakończyła na drugim miejscu.

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

Ten kierowca dostał 1500 zl mandatu i 13 pkt karnych

W Lublinie posypały się mandaty. Skontrolowali taksówki i przewoźników

Policja zorganizowała „wzmożone” kontrole taksówek i firm przewozowych. Wylegitymowano ponad 100 kierowców. Efekt? Prawie 50 wykroczeń, a 7 kierujących straciło dowody rejestracyjne.

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim
patronat
13 kwietnia 2025, 18:45

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim

"Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to cykl koncertów propagujących różnorodny repertuar muzycznego, obejmujący utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Zabytkowe wnętrze kościoła oraz jego doskonała akustyka tworzą wyjątkową atmosferę, która sprzyja odbiorowi muzyki.

Jens-Frederik Nielsen (pierwszy z lewej) podczas pochodu ulicami Nuuk

Grenlandia ma nowego premiera. Będzie musiał odpierać naciski USA

33-letni polityk z niewielkim doświadczeniem. Jens-Frederik Nielsen z partii Demokraci został zaprzysiężony na premiera Grenlandii. W związku z naciskami USA czeka go bardzo trudna kadencja.

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Z ważnego oddziału odszedł ordynator i część załogi. Po kilku miesiącach zawieszenia chirurgia w radzyńskim szpitalu wznowi działalność.

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Podczas koncertu będzie zbiórka pieniędzy na leczenie 7-miesięcznego Frania Styły, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową Duchenne’a. Koszt leczenia w Stanach Zjednoczonych to aż 16 milionów złotych.

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
patronat
24 kwietnia 2025, 18:00

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

Od pół wieku Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej wzbogaca życie kulturalne Lublina. W tym roku chór obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert.

Marzec 2024: pikieta czterech organizacji związkowych działających w LW Bogdanka

Górnicy protestują, autobusy pojadą inaczej

Będą też duże zmiany w organizacji ruchu. We wtorek (8 kwietnia) kilka tysięcy górników ma protestować w Lublinie.

Komisariat Policji w Kraśniku przy ul. Garażowej 12 roz
galeria

Policja w Kraśniku pochwaliła się nowym komisariatem

Komisariat działa już dwa tygodnie, ale dziś – w poniedziałek, 7 kwietnia – miała miejsce prezentacja nowej siedziby połączona z uroczystą zbiórką.

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji warszawskiego parkietu oba główne indeksy, WIG20 i WIG odnotowały spadek o blisko 1,5 proc. Wcześniej GPW na godzinę zawiesiła notowania ciągłe z uwagi na bezpieczeństwo obrotu.

Bartosz Wolski we Wrocławiu rozpoczął mecz w roli kapitana

Bartosz Wolski (Motor Lublin): Z każdym meczem przekonujemy się, że nie ma dla nas granic

Po końcowym gwizdku meczu przyjaźni pomiędzy Śląskiem Wrocław, a Motorem Lublin obie ekipy odczuwały niedosyt.

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"
film

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"

Dzisiaj przed zakładem karnym w Opolu Lubelskim pojawił się prezydent Puław, Paweł Maj, który przed kamerami skrytykował wyrok dotyczący ograniczeń nałożonych na szkolne boisko. Dzięki zapłaconej przez nieznaną osobę grzywnie - samorządowiec do aresztu nie trafił.

zdjęcie ilustracyjne

Nauczyciel zawieszony. Prokuratura zbiera dowody z jego urządzeń

Nauczyciel jednej z zamojskich podstawówek został zawieszony w swoich obowiązkach. Sprawa ma związek ze śledztwem prokuratury.

W poniedziałek o godz. 15.30 otworzyła się giełda w Nowym Jorku. Po otwarciu sesji DJI spadał o 3,3 proc., S&P 500 o 3,44 proc., Nasdaq Comp. zniżkował z kolei o blisko 4 proc.

Giełda zawiesza notowania. Ze względu na bezpieczeństwo obrotu

Decyzja o zawieszeniu notowań została podjęta wyłącznie ze względu na bezpieczeństwo obrotu, widzimy co dzieje się w ostatnich dniach, zmienność jest ogromna, dlatego „dmuchamy na zimne” – przekazuje zespół prasowy GPW, która w poniedziałek zawiesiła na godzinę notowania na wszystkich rynkach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium