Fotografie z mszy św. za Ojczyznę, które były i dalej są odprawiane w kościele św. Piotra Apostoła, znaczki i pocztówki, a także sztandary nieistniejących już zakładów pracy. Te między innymi eksponaty można oglądać w Muzeum Solidarności zlokalizowanym w obrębie dawnego klasztoru przy ul. Królewskiej.
– Większość zbiorów pochodzi z kolekcji prywatnych. Nawet ostatnio skontaktował się z nami mężczyzna, który był internowany i powiedział, że chętnie przekaże nam swoje pamiątki – mówi Iwona Wolska, pracująca w Muzeum Solidarności działającym przy kościele rektoralnym przy ul. Królewskiej. – Część przedmiotów otrzymaliśmy od grupy im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, część pochodzi zaś z NSZZ Solidarność - Zarządu Regionu Środkowowschodniego. I dodaje: Wśród zgromadzonych eksponatów jest m.in. wór pokutny, w którym ludzie w tamtych czasach modlili się za Ojczyznę. Mamy kartki okolicznościowe, znaczki pocztowe, gazety i broszury. W muzeum można posłuchać również kazań ks. Jerzego Popiełuszki.
Muzeum, które jest czynne w godz. 7-15 zwiedzają je zarówno grupy jak i indywidualne osoby. – Liczymy, że zaczną przychodzić do nas również uczniowie szkół z nauczycielami – dodaje Wolska.
Muzeum Solidarności wyposażone jest też w stół multimedialny, na którym można przeglądać m.in. zdjęcia eksponatów.
Przy kościele znajdującym się w pobliżu siedziby lubelskiej "Solidarności" funkcjonuje również Muzeum Drogi Neokatechumanalnej, ponieważ jest to pierwsze miejsce w Polsce gdzie w 1975 r. rozpoczęły się katechezy.