Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 marca 2021 r.
9:27

Pandemiczne urodziny. Znana restauracja w Lublinie kończy 30 lat

- Epidemia przewróciła wszystko do góry nogami - mówi Jerzy Wójcik, współwłaściciel Restauracji Koncertowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W marcu Restauracja Koncertowa świętuje swoje 30. urodziny. Jakie były początki?

- Te 30. urodziny to rocznica założenia spółki, która teraz restaurację prowadzi. Trzeba pamiętać, że Koncertowa powstała trzy lata wcześniej. Jej kierowniczką była moja mama, która organizowała lokal, gdy Czechów dopiero się budował. Przyszła do restauracji, w której były tylko gołe ściany. Urządzała więc wszystko od podstaw. 30 lat temu państwowa działalność się skończyła, a mama dostała propozycję: albo zostanie zwolniona i będzie szukała pracy gdzie indziej albo zacznie lokal dzierżawić i poprowadzi go na własną rękę.

Wybrała to drugie rozwiązanie...

- Tak, chociaż nie była to łatwa decyzja. Lata 90. ubiegłego wieku to ciągłe braki w zaopatrzeniu. Żeby zdobyć mięso trzeba je było wręcz wybłagać. Żeby zdobyć piwo raz w miesiącu jeździliśmy ciężarówką do Żywca. Ale były to też czasy, kiedy można było wykazać się wyjątkową kreatywnością. Nikt wtedy nie słyszał jeszcze o cateringu, a my wpadliśmy na pomysł obsługiwania imprez zewnętrznych. Byliśmy pionierem takiego działania na Lubelszczyźnie. Naszą pierwszą imprezą był event w Bogdance.

Nie zaniechaliście później takiej działalności?

- Nie. Cały czas stawialiśmy na obsługę konferencji i sympozjów. Mamy ciekawe rekordy z tym związane. Najdalej byliśmy w Brukseli. Największa impreza to 10 tys. gości.

Domyślam się, że wszystko zmienił koronawirus.

- Od roku takich imprez nie ma.

(fot. Maciej Kaczanowski)

Jak funkcjonujecie?

- Epidemia przewróciła wszystko do góry nogami. Zamówienia na wynos pokrywają ok. 25 proc. naszych wcześniejszych obrotów. O pomocy od państwa szkoda nawet mówić. Jest mizerna. Żeby się ratować sprzedaliśmy wszystkie prywatne samochody i gospodarstwo. Żeby w styczniu zapłacić rachunek za prąd sprzedaliśmy ekspres do kawy. 30 lat dorobku zniknęło w ciągu kilku miesięcy. Zaciągnęliśmy też kredyty i wiemy, że spłacać będziemy je aż do emerytury.

Urodziny świętujecie więc w bardzo smutnym dla siebie czasie.

- Nie chcę o tym tak myśleć. Dla nas to okres po prostu bardzo trudny. Jesteśmy pasjonatami tego co robimy. Nie wyobrażamy sobie, żeby restauracja została zamknięta. Nam wciąż się chce. Nas cieszy historia. Przez te 30 lat działalności udało nam się przejąć lokal „przez ścianę”, dzięki czemu stworzyliśmy tak lubiane przez klientów wewnętrzne patio. Stworzyliśmy małą cukierenkę pracującą na potrzeby lokalu i na zamówienia. Prowadziliśmy liczne szkolenia z kuchni regionalnej, jesteśmy wraz z żoną autorami lub współautorami wydawnictw o kuchni regionalnej m.in. z Tomaszowa Lubelskiego i Hrubieszowa. Nasze rodzinne korzenie wywodzą się z Izbicy i z Krzczonowa. Wyjątkowe przepisy przekazały nam jeszcze nasze babcie. Dlatego kilka potraw np. kaczkę po zamojsku, czy żur żukowski udało nam się wpisać do listy potraw regionalnych. Tego nie można zaprzepaścić!

Jak zatem świętujecie urodziny?

- Otworzyliśmy sklepik restauracyjny, w którym sprzedajemy nasze zupy, sosy i drugie dania zamknięte w słoiki. Właśnie otrzymaliśmy certyfikat potwierdzający miesięczną przydatność do spożycia. Liczymy na duże zainteresowanie. Rozszerzamy ofertę o jeszcze więcej dań i ciast wegetariańskich, wegańskich, bezglutenowych i bez laktozy. Zapotrzebowanie na tę ofertę jest coraz większe co zauważamy goszcząc regularnie na eko targu przy Lubartowskiej 77. Zmieniamy stronę internetową i zakładamy sklep internetowy. Przede wszystkim czekamy jednak na możliwość działania stacjonarnego. W restauracji nie chodzi przecież tylko o jedzenie tylko o możliwość spotkania się z przyjaciółmi.

(fot. Maciej Kaczanowski)

Szykujecie się też na Wielkanoc?

- Oferta jest już gotowa. Staraliśmy się by znalazły się w niej przysmaki dla wszystkich. Jest wiec i zupa chrzanowa i biały barszcz wegetariański. Jest mnóstwo mięs, bo to przecież „święta drobiowe”. Są nasze danie regionalne. Jest pascha bakaliowa i mnóstwo ciast. Co ciekawe wśród najpopularniejszych tradycyjny sernik jest dopiero na trzecim miejscu. Większym zainteresowaniem cieszy się sernik z mascarpone i prawdziwy hit – sernik z dynią. Zapraszamy naszych klientów do wspólnego świętowania.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty