Spośród 200 uczestników najlepszym okazał się Kacper Hanaka. Uczeń I LO im. ONZ w Biłgoraju wygrał Konkurs Języka Angielskiego zorganizowany przez Instytut Filologii Akademii Zamojskiej.
Maciej Pytka z Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie stworzył aplikację, która może odmienić życie osób niepełnosprawnych. Do tej pory nikt nie wpadł na taki pomysł.
Materiał do regeneracji ubytków chrzęstno-kostnych, markery mikroRNA do wykrywania tętniaków i hydrożelowy zamiennik skóry. Naukowcy z lubelskiej uczelni zostali docenieni na międzynarodowych targach.
Rozmawiamy z dr Marcinem Badurowiczem z Katedry Informatyki na Politechnice Lubelskiej, badaczem wirtualnej rzeczywistości, zaawansowanym użytkownikiem współczesnych narzędzi opartych na technologii sztucznej inteligencji i miłośnikiem filmów SF.
Ilu seniorów mieszka na Lubelszczyźnie, jak wygląda ich sytuacja ekonomiczna, ile wynosi przeciętna renta i emerytura, które powiaty starzeją się najszybciej? To część pytań, na które próbujemy odpowiedzieć korzystając z danych Lubelskiego Urzędu Statystycznego.
Ostatnie wybory pokazały, że młodzi ludzie nie są obojętni na sprawy państwa. Mało tego - coraz więcej z nich zaczyna żywo interesować się polityką. Swoją cegiełkę w tej sprawie dołożyli licealiści z Lublina.
Każdy ma taki moment w życiu, gdy potrzebuje zaczerpnąć pomocy prawnika. A wiąże się to z wysokimi kosztami. Jednak na terenie każdego starostwa funkcjonuje punkt nieodpłatnej pomocy prawnej.
Korepetycje są rozchwytywane niczym świeże bułeczki. W Polsce korzysta z nich już co drugi uczeń. To finansowy ból głowy, a może o wiele szerszy problem?
W dniach 1-4 lutego 2024 roku w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego oraz w Pszczelej Woli odbędzie się międzynarodowe sympozjum pszczelarskie. Będzie to okazja do zapoznania się z sytuacją w sektorze pszczelarstwa, a także możliwościami i problemami przed jakimi on stoi.
Karnawał w pełni. W wielu miejscach odbywają się bale, studniówki i imprezy. Warto nieco zaszaleć. Podpowiadamy Wam, jak zostać gwiazdą parkietu. W tym odcinku naszej nauki tańca poznacie podstawowe kroki salsy Los Angeles.
Szykuje się rewolucja w polskich szkołach. Nie będzie prac domowych. Potwierdził to w piątek premier Donald Tusk.
Jeden z największych uniwersytetów obchodzi jubileusz 80-lecia. Z tej okazji w Filharmonii Lubelskiej odbył się wyjątkowy koncert.
Karnawał w pełni, w wielu miastach odbywają się bale i imprezy. Warto też zaszaleć na parkiecie. Podpowiadamy jak zostać gwiazdą parkietu.
W poniedziałek 15 stycznia obchodzimy tzw. Blue Monday, inaczej "niebieski poniedziałek" lub "smutny poniedziałek". W przestrzeni publicznej i medialnej przyjęło się, że jest to najbardziej depresyjny dzień w roku. O pochodzeniu określenia, jego słuszności i prawdziwości i o tym, czy warto przejmować tym dniem rozmawiamy z dr n. społ. Wojciechem Stykiem, psychologiem i profesorem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Około 100 kobiet uczyło się bronić pod okiem strażaków, policjantów i trenerów podczas pierwszych warsztatów. Kolejne już w przyszłym tygodniu w Firleju i Kocku.
Okres karnawału to czas maskarad, zabaw i balów. Trwa od Święta Trzech Króli do wtorku przed Środą Popielcową. Czy szkoły nauki tańca przeżywają teraz oblężenie? O świat tańca zapytaliśmy Magdalenę Woszczek-Sprawka, właścicielkę Akademii Promocji Tańca z Lublina.
To już 25. edycja Ambasadora Województwa Lubelskiego. We wtorek odbyło się posiedzenie kapituły przyznającej ten prestiżowy, honorowy tytuł. Kandydatów za rok 2023 było aż 31, najwięcej 17 w kategorii Instytucja.
Jak wyhodować rośliny w probówce? Co kryje hemolimfa owadów? Czy zioła są dobre na wszystko, a rośliny mogą zastąpić węgiel? Co łączy onkologię, wirusologię i transplantologię? I czy można zobaczyć DNA na własne oczy? M.in. o tym podczas wykładów, warsztatów laboratoryjnych, pokazów i wystawy będą mogli przekonać się już w najbliższy piątek (12 stycznia) uczestnicy tegorocznej Nocy Biologów na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS.
Lubelskie Towarzystwo Naukowe przyznało w czwartek Lubelską Nagrodę Naukową im. prof. Edmunda Prosta. Tegoroczną laureatką został dr hab. Marzena Świstak z Wydziału Prawa i Administracji UMCS.
Reforma systemu miała im zapewnić godne warunki do rozwoju, bez konieczności podejmowania pracy. Stypendia zostały jednak „zjedzone” przez inflację
Projekt ,,Przyjaciele natury w programie KMO’’, opracowany przez Grażynę Wietrzyk-Neckier z Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli (LSCDN) w Lublinie wygrał konkurs zorganizowany przez CNK i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności! Celem konkursu było wsparcie działań na rzecz rozwoju i wzmocnienie sieci Klubów Młodego Odkrywcy, a także promocja idei KMO wśród nauczycieli, edukatorów i pasjonatów nauki.
Rozmowa kwalifikacyjna, czy relacje z szefem budzą postrach u nie jednej osoby. Studenci i uczniowie wiedzą jednak jak sobie z tym radzić
Uniwersytet Przyrodniczy zorganizował potrzebne i przydatne wydarzenie dla uczniów szkół średnich i studentów.
Gdy jedni chcą coś utajnić, inni próbują to złamać. Walka trwa cały czas. Brak odpowiednich haseł i zabezpieczeń może sprawić, że wycieknie prywatna, a nawet rządowa korespondencja. Do łask wraca więc kryptologia.
Pierwsze miejsce i 400 tysięcy złotych! Lubelski startup Walletmed, który zamierza zrewolucjonizować pomiar poziomu glukozy znalazł największe uznane wśród jurorów czwartej edycji Programu Grantowego ING. W konkursie pokonał aż 214 rywali!