Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.
Już we wtorek ósmoklasiści rozpoczną swoje egzaminy. W województwie lubelskim do egzaminu przystąpi 11 080 uczniów, w tym 295 uczniów z Ukrainy.
Już niedługo tegoroczni maturzyści zadecydują, jaki kierunek dalszej edukacji wybrać. Lubelskie uczelnie oferują całą gamę kierunków i próbują zachęcić do siebie abiturientów.
Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.
Wygrał z miażdżącym prawie 96-procentowym poparciem. Będzie rządził przez kolejne 4 lata – prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk – rektor, rektor elekt Uniwersytetu Przyrodniczego jest gościem porannej rozmowy, z cyklu Dzień Wschodzi.
Media społecznościowe, gry, alkohol to najczęstsze powody uzależnień, zwłaszcza wśród młodzieży. KUL będzie kształcił specjalistów pomagających osobom zmagającym się z tego typu problemami.
Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.
Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.
Najnowsze technologie trafią w ręce około 200 uczniów lubelskich szkół podstawowych i średnich. Będzie druk 3D, modelowanie 3D, zajęcia z robotyki i sztucznej inteligencji
- Jednym ze skutków zmian klimatycznych będą pojawiające się w różnych rejonach świata sytuacje ekstremalne, niespotykane, ponadnormatywne - ROZMOWA z prof. dr hab. Radosławem Dobrowolskim, rektorem UMCS, wybitnym specjalistą geografem
Najważniejsi badacze mediów zjechali do Lublina na 15. jubileuszową konferencję naukową pt. "Współczesne Media". Tegorocznym hasłem przewodnim jest "nadawca-odbiorca-użytkownik".
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie podpisała umowę partnerską z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, LOT Crew i Polską Akademią Lotniczą. Na mocy porozumienia najzdolniejsi studenci PANS będą mieli okazję do odbycia profesjonalnych szkoleń pod okiem ekspertów PAL i pracy w PLL LOT.
Tegoroczne Drzwi Otwarte w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów z miasta i regionu. Niezwykle dynamicznie rozwijająca się uczelnia zaprezentowała 13 kierunków i 39 specjalności.
Wybory rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie na kadencję 2024–202, które odbędą się w najbliższą środę (17 kwietnia) będą formalnością. Senat uczelni zaopiniował kandydaturę prof. dr hab. dr h.c. Krzysztofa Kowalczyka, który ubiega się reelekcję. Urzędującego rektora, jedynego kandydata wskazała także Rada Uczelni.
Miasto nagrodzi najlepsze prace dyplomowe. Ich tematyka musi dotyczyć rozwoju Lublina lub jego obszaru metropolitalnego.
Finansowanie badań, remonty akademików i kontrole uczelni medycznych – to jedne z najważniejszych zadań, na które stawia ministerstwo. O tym, jaka będzie przyszłość polskiej nauki rozmawiał szef resortu na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej ze społecznością akademicką z regionu
W mgnieniu oka po wyborach samorządowych społeczność akademicka Lublina zwraca uwagę na inną arenę — wybory rektorskie na lubelskich uniwersytetach. W Politechnice Lubelskiej do wyścigu o rektorską buławę stoi jedynie jedna osoba – dotychczasowy rektor profesor Zbigniew Pater. Choć jest jedynym kandydatem, nie oznacza to automatycznie wygranej
Od 3 kwietnia obowiązki wicekurator będzie pełnić Barbara Grzesiak. W lubelskim kuratorium pracuje od 18 lat.
Zarobki nauczycieli, zarządzanie szkołą i rewolucja w nauce spowodowana sztuczną inteligencją – to główne tematy, które sprowadziły do Lublina ekspertów z całej Polski.
Spotkania, rozmowy i pokazy, czekały na odwiedzających, podczas sobotnich dni otwartych w Międzynarodowym Liceum Ogólnokształcącym Paderewskiego w Lublinie.
Cebularze, ciasteczka, ciepłe lody, słodkie bułeczki i ciasta, pokazy: kulinarne, obsługi kelnerów oraz fryzjerskie to tylko niektóre atrakcje jakie czekały na przyszłych uczniów w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Lublinie.
Nasi dziennikarze wspólnie z naukowcami będą współpracować przy tworzeniu materiałów dotyczących zjawisk pogodowych i wszystkiego, co szeroko związane z klimatem. Powstaną popularnonaukowe materiały dotyczące najbardziej interesujących zjawisk.
Na Liście Stu 2023 „Pulsu Medycyny” znalazło się wiele nowych nazwisk. Sprawdzamy jak wypadli nasi specjaliści z regionu. Ich dorobek jest imponujący.
W tym roku Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie obchodzi okrągłą, 80. rocznicę swojego istnienia. Z tej okazji planowane są liczne wydarzenia, które nie tylko uczczą bogatą historię uczelni, ale także zwrócą uwagę na jej osiągnięcia i przyszłe cele. Jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń będzie międzynarodowy kongres pod hasłem "Innowacja jest kobietą", nawiązujący do patronki Uniwersytetu.
Spośród 200 uczestników najlepszym okazał się Kacper Hanaka. Uczeń I LO im. ONZ w Biłgoraju wygrał Konkurs Języka Angielskiego zorganizowany przez Instytut Filologii Akademii Zamojskiej.