Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
23 osoby odbywające karę pozbawienia wolności rozpoczną naukę w roku akademickim 2023/24 na studiach prowadzonych przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Areszcie Śledczym w Lublinie. KUL kształci osadzonych już od ponad 10 lat.
Lubelski Festiwal Nauki dobiega końca. Kulminacją wydarzenia będzie sobotni Lubelski Piknik Naukowy.
Ekopracownia z nowym sprzętem będzie pomagać uczniom w praktycznej nauce przyrody czy chemii.
Święto nauki oficjalnie wystartowało. Widowiskowe rozpoczęcie zapewnił musical, spotkanie z astronautą i magiczne iluminacje na fasadzie CSK
Za nami uroczysta inauguracja XIX Lubelskiego Festiwalu Nauki. W poniedziałkowy wieczór na scenie Sali Operowej Opery Lubelskiej w spektaklu „Sztukmistrz” zaprezentował się Teatr ITP, czyli Inicjatywa Teatralna Polonistów.
Już 18 września rozpoczyna się Lubelski Festiwal Nauki. Przed nami tydzień warsztatów, pokazów i wykładów.
Choć początek nowego roku akademickiego coraz bliżej, lubelskie uczelnie wciąż rekrutują kandydatów na studia. W ich ofertach wciąż można znaleźć sporo kierunków, na których zostały jeszcze wolne miejsca.
Politechnika Lubelska jako jedyna z regionu została uwzględniona w 20. edycji prestiżowego rankingu QS World University Rankings 2024.
Jak przypominają puławscy miłośnicy astronomii wkrótce noc Perseidów. "Spadające gwiazdy" najbardziej widoczne powinny być w nocy z soboty na niedzielę. W tym roku zjawisko to ma być wyjątkowo spektakularne.
Zapowiadają się dobre warunki do obserwacji Perseidów – przewidują naukowcy. Maksimum „deszczu meteorów” przypadnie na noc z 12 na 13 sierpnia
Budynek ma być ogromny, a koncepcja łącząca naukę z praktyką dość nowoczesna. W Akademickim Centrum Rehabilitacji będą się kształcić studenci, ale skorzystają na tym również mieszkańcy Białej Podlaskiej. To nowa inwestycja filii AWF.
W roku akademickim 2023/2024 Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II uruchomi osiem nowych kierunków studiów podyplomowych. Rekrutacja trwa do 30 września.
W Ogrodzie Botanicznym UMCS trwa święto botaniki. Można kupić ciekawe roślinki, obejrzeć je pod binokularem, lub też spojrzeć głęboko w oczy lisowi albo borsukowi.
Badaczka z Lublina z największym dofinansowaniem na projekt archeologiczny. Narodowe Centrum Nauki przyznało dr Agacie Hałuszko z UMCS aż 1,5 mln zł.
Lubelska Akademia WSEI może pochwalić się kolejnymi zagranicznymi absolwentami pielęgniarstwa w języku angielskim.
Naukobus udowadnia, że nauka zachwyca, budzi ciekawość, bawi i wciąga. Interaktywna wystawa będąca wspólną inicjatywą Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik już jutro (29 lipca) zawita do Bychawy.
Badania wzroku u tysięcy dzieci i studentów, badania genetyczne zwyrodnień, stworzenie unikalnego systemu telemedycznego oraz cyfrowych narzędzi do badań przesiewowych – to wszystko dzięki „Lubelskiej Unii Cyfrowej”
Ten rok szkolny kończy trwający trzy lata udział Szkoły Podstawowej nr 8 w Zamościu w projekcie Digital Tools and Programming in Future Classrooms w ramach Erasmus+. Młodzież i nauczyciele z Polski, Turcji i Portugalii wspólnie uczyli się programowania przy okazji poznając wzajemnie.
Miasto sztuki, integracji i wypoczynku. Taki Lublin widać na projektach zebranych na wystawie StartArchitekci'22. Politechnika Lubelska kolejny raz pokazuje dyplomy absolwentów architektury
Kawa, w szczególności zielona robusta lub kawa ciemno prażona w temp. do 230 st. C, ma wiele korzystnych dla zdrowia aktywności – mówią naukowcy, którzy to badali.
Po wybuchu wojny na Ukrainie blisko połowa Ukraińców, 36 proc. Polaków oraz 14 proc. mieszkańców Tajwanu doświadczało objawów lęku związanego z wojną – wynika z badań naukowców z Polski i z zagranicy. Badani doświadczali objawów depresji, stresu pourazowego, stresu związanego ze scenami wojny oglądanymi w mediach oraz np. niższej jakości snu.
Pod okiem astronauty Sławosza Uznańskiego dzieci poznały układ planet. Wszystko dzięki Kosmicznemu Dniu Dziecka.
Zachowania prospołeczne są zdeterminowane przez płeć - stwierdzili naukowcy w ramach badań na myszach. W naturze zwierzęta te wykazują szereg zachowań społecznych - utrzymują hierarchię, samice wspólnie gniazdują, zaś samce przejawiają terytorialność i agresję
Uczyli się pilnie i odnosili sukcesy. A teraz jeszcze zostali za to docenieni przez burmistrza swojego miasta. Mowa o kilkanaściorgu młodych ludziach, laureatach i finalistach różnych konkursów przedmiotowych.
Lubelscy naukowcy badali jak pracuje mózg w czasie niekontrolowanego odrywania się od zadania i błądzenia myślami (mind wandering). Doszli do wniosku, że taki mózg czuje się zagubiony, co właściwie powinien robić.