Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Z całą pewnością pandemia COVID-19 nie jest ostatnią epidemią w perspektywie kilkudziesięciu, a może nawet kilkunastu lat. Ciągle poznajemy nowe patogeny bytujące np. u nietoperzy czy gryzoni. Do tego są one uwalniane z topniejących lodowców, albo odkrywane w szczątkach zamarzniętych zwierząt sprzed tysięcy lat – mówi wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.
Zajęcia będą prowadzone w formie stacjonarnej i zdalnej. Ale tylko z jednego przedmiotu.
Tendencja do planowania czy podsumowań jest czymś, co towarzyszy człowiekowi w wielu momentach życia. Warto zastanowić się nad tym, czy postanowienia noworoczne to dobra praktyka czy może element, który powoduje wiele trudnych emocji?
Obserwowanie ptaków to bardzo relaksujące, odprężające zajęcie. Pozwala uzyskać łączność z naturą, może być znakomitym treningiem uważności – uważa Maciej Zdziarski, dziennikarz, fotograf ptaków, autor książki „Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia”.
Omikron BF.7 (sublinia BA.5) to nowa wersja koronawirusa SARS-CoV-2, która napędza gwałtowny wzrost infekcji w Chinach – twierdzi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolożka z Lublina.
W środę o godz. 22:48 Słońce przeszło przez punkt przesilenia zimowego, co definiuje rozpoczęcie nowej pory roku: astronomicznej zimy. Długie zimowe noce sprzyjają obserwacjom obiektów astronomicznych na niebie, np. gwiazdozbioru Oriona czy jasnych planet.
– Rodzina to grupa, która składa się z osób o różnych osobowościach, temperamencie i poglądach politycznych. Te różnice mogą powodować, że rzeczywiście możemy się w święta podzielić. Dlatego warto zadbać o to, żeby pewnych tematów nie poruszać – mówi dr Agnieszka Gawor, ekspertka Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu.
Panowało powszechne przekonanie, że jakie święta taki cały następny rok. Uważano, że jeśli w domu nie będzie kłótni, a dzieci nie będą niesforne, to takie nastroje będą towarzyszyć domownikom przez kolejnych dwanaście miesięcy – rozmowa z dr hab. Mariolą Tymochowicz, prof. Uczelni z Katedry Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Instytucie Nauk o Kulturze na Wydziale Filologicznym UMCS.
Zgodnie z tradycją, wigilijne kolacje 24 grudnia poprzedza wypatrywanie „pierwszej gwiazdki” na wieczornym niebie. O to, na co dokładnie będziemy wtedy patrzeć zapytaliśmy specjalistę w dziedzinie, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Lublinie.
Wykrywanie mięsa królika w produktach spożywczych, wpływ ekstraktów z winorośli na pielęgnację skóry, albo zestaw do peelingu skóry twarzy. To tylko niektóre patenty naukowców Uniwersytetu Medycznego w Lublinie nagrodzone na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków i Technologii INNO WINGS 2022. Kolejny cel to ich komercjalizacja i wykorzystanie w biznesie lub życiu codziennym.
Dziś św. Mikołaj należy do najbardziej znanych świętych, otaczają go czcią zarówno wierni kościoła wschodniego, jak i zachodniego - rozmowa z dr hab. Mariolą Tymochowicz, prof. Uczelni z Katedry Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Instytucie Nauk o Kulturze na Wydziale Filologicznym UMCS.
DARCZYŃCY ARCHIWUM PAŃSTWOWEGO W LUBLINIE są ludźmi wyjątkowymi, bo decydują się przekazać nam wszystkim pamiątki po swoich przodkach. Dzieląc się historią własnych rodzin pozwalają nam lepiej poznać historię regionu i Polski
NIE MARNUJ! Jeszcze kilka lat temu robienie zakupów w sklepach z tzw. tanią odzieżą było rzeczą krępującą, której wielu klientów zwyczajnie się wstydziło. Dziś to zakupy modne, którymi chwali się wielu influenserów. Modne jest też kupowanie dań „z odzysku” oraz unikania plastikowych jednorazówek. Wszystko w myśl zasad Zero Waste
OGRZEWANIE Z drżeniem serca sprawdzasz, ile wynosi kolejny rachunek za ciepło? Boisz się, że za jakiś czas będzie jeszcze drożej? Pewnych rzeczy nie uda się uniknąć, ale są sposoby by zaoszczędzić
PRĄD Koszty energii rosną z roku na rok i nikt nie jest w stanie temu przeciwdziałać. Są jednak sposoby na to, żeby rachunek za prąd nie był aż tak bardzo bolesny. Co więcej rady na oszczędzanie nie są wcale trudne do zastosowania. Wystarczy zmienić tylko kilka naszych codziennych przyzwyczajeń
Chociaż mikroplastik jest w żywności wszechobecny, to wciąż brak oszacowań, jaka dawka jest dla organizmu bezpieczna. Na horyzoncie pojawia się jeszcze trudniejszy do pokonania i badania wróg: nanoplastik.
Zmiany klimatu, zanieczyszczenie, przekształcenia środowiska i inne czynniki wynikające z działalności człowieka wpływają na to, że niektóre gatunki grzybów mogą bezpowrotnie zniknąć – przestrzega biolożka z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Izabela Kałucka.
Hel-3 służący do produkcji czystej energii; ilmenit, będący źródłem tytanu i żelaza – to zaledwie dwa z wielu zasobów, które w przyszłości ludzie mogliby pozyskiwać z Księżyca. Na razie jednym z najważniejszych może być lód wodny, kluczowy dla eksploracji Srebrnego Globu i budowy baz księżycowych.
W kilku krajach Europy wytypowano bocianie gniazda o największych gabarytach. Wymiary największych przekraczają 2 m wysokości i sięgają ok. 2 metrów szerokości. Niektóre ważą znacznie ponad tonę!
1222 kozice żyją w Tatrach – wykazało jesienne liczenie tych rzadkich i chronionych zwierząt. Podczas akcji po raz pierwszy zastosowano specjalnie przygotowaną aplikację. Dotychczas zaobserwowane kozice były notowane ręcznie na papierowych arkuszach.
Lecące z Polski do Afryki bociany najchętniej nocują na budynkach i drzewach, a gdy tych brakuje - spędzają noc na ziemi - wynika z analizy danych z nadajników 90 ptaków w czasie ich pierwszej migracji. Bocianom nie przeszkadza też światło - czasami sypiają pod latarniami.
Na razie koszt eksploatacji autobusu zasilanego wodorem jest podobny do kosztów zużycia oleju napędowego w konwencjonalnym pojeździe. Ale MPK Lublin liczy na to, że współpraca z naukowcami z UMCS pozwoli m.in. na produkcję paliwa przyszłości w zajezdni miejskiego przewoźnika.
Instytut Języka Polskiego PAN udostępnił internetowy słownik nazwisk. Sprawdzimy w nim, skąd pochodzi dane nazwisko i gdzie na terenie Polski występuje.
Tylko sześciu na czternaście obserwowanych w tym roku lubelskich parom żurawi udało się odchować co najmniej jedno dwutygodniowe pisklę. Ptaki spotyka wiele zagrożeń ze strony drapieżników, ale także przez suszę i wycinki drzew w okresie lęgowym. Dzięki projektowi Fundacji dla Przyrody wiemy też, w które rejony Europy nasze żurawie odlatują na zimę.
Katolicki Uniwersytet Lubelski chce zgody na rozbiórkę odsłoniętego cztery lata temu pomnika swojego założyciela i pierwszego rektora, ks. Idziego Radziszewskiego. Uczelnia zapewnia, że nie ma to związku z decyzją Rady Miasta, która postanowiła, że tuż obok ma stanąć pomnik Lecha Kaczyńskiego.