Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 września 2023 r.
13:24

Lublin. Nauka na ponad 1700 sposobów przez cały tydzień

0 0 A A
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)

Już 18 września rozpoczyna się Lubelski Festiwal Nauki. Przed nami tydzień warsztatów, pokazów i wykładów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To już 19 edycja festiwalu, tym razem pod hasłem „Nauka dla przyszłości”. Jak co roku, na każdej z 5 uczelni będzie można uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach na cześć nauki. Organizatorem tegorocznej edycji jest Katolicki Uniwersytet Lubelski. W tym roku padł rekord liczby zgłoszonych projektów. Chętni mogą wybierać spośród 1777 wydarzeń.

 - Jestem podekscytowana, bo jesteśmy tuż przed świetnym festiwalem i świetną naukową imprezą. Przed nami mnóstwo wydarzeń. Zaczynamy w poniedziałek, ale już w najbliższą niedzielę, zapraszamy na kosmiczną zapowiedź festiwalu, czyli spotkanie z astronautą w Centrum Transferu Wiedzy KUL o godz. 18. Po spotkaniu będzie audio-wizualna uczta na fasadzie CSK. To kosmiczne projekcje, odbywające się co pół godziny, od godz. 20 do 22. Dzięki projekcji spojrzymy na świat jak nigdy wcześniej, czyli z kosmosu – zachęca dr Anna Dutkowska, główna koordynatorka Lubelskiego Festiwalu Nauki.

W wydarzenie zaangażowały się wszystkie lubelskie szkoły wyższe, czyli Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska oraz Uniwersytet Medyczny. Każda z uczelni przygotowała wyjątkowy program dostosowany do osób w każdym wieku i z różnymi zainteresowaniami.

- My jako Uniwersytet Przyrodniczy przygotowaliśmy projekty związane m.in. z weterynarią czy ogrodnictwem. Mamy blisko 240 wydarzeń skierowanych do szkół ponadpodstawowych, około 200 dla szkół podstawowych, 30 dla przedszkolaków oraz około 100 projektów dla dorosłych. Mamy np. projekt „Ogród w filiżance” gdzie każdy będzie mógł wykonać swój własny, kapsułowy ogródek. Chętni będą mogli wciąć udział w wykładach m.in. o komunikacji z psami, tajemnicach grzybów czy jadalnych owadach. Zaplanowaliśmy też wycieczki np. „Rzeźba lessowa i bioróżnorodność doliny rzeki Konopniczanki”, gdzie będzie możliwość przespacerowania się i posłuchania o tym jaki jest to wspaniały zabytek przyrody – mówi dr inż. Justyna Libera, koordynatorka festiwalu na Uniwersytecie Przyrodniczym

A co znajdziemy w programie UMCS?

- Serdecznie zapraszamy na wydział artystyczny i ćwiczenia z generowania obrazów za pomocą sztucznej inteligencji. Na wydziale chemii dowiemy się jakie są różnice między diamentami i brylantami. Zapraszamy również na oglądanie słońca przez teleskop i odkrywanie mikrokosmosu. Na wydziale pedagogiki i psychologii dzieci będą mogły stworzyć ogromny model mózgu, dowiedzieć się jak długie są neurony i kierować samochodem bez użycia rąk. Na wydziale politologii i dziennikarstwa poznamy tajniki języka chińskiego. Na koniec, na pikniku naukowym będziemy wytwarzać prąd za pomocą jabłka czy ziemniaków – mówi dr Monika Baczewska-Ciupak, koordynatorka festiwalu na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza m.in. na warsztaty, na których uczestnicy poszukają odpowiedzi na pytanie czy sztuczna inteligencja naprawdę nam zagraża, na lekcję anatomii, a seniorzy dowiedzą się jak rozpoznać działania oszustów.

Uniwersytet Medyczny będzie mówił m.in. o zdrowym odżywianiu, pierwszej pomocy czy profilaktyce raka piersi. Chętni dowiedzą się jakim bogactwem jest miód i inne pszczele produkty czy stres może boleć oraz będą budować model DNA.

Politechnika Lubelska będzie oswajać matematykę w specjalnym Escape Roomie. Chętni napiją się kawy w kąciku kawowym zbudowanym z surowców wtórnych, zobaczą pojazdy stworzone przez wykładowców i studentów, czyli łazik marsjański Orion lub ekologiczne obiekty latające.

18 września Lubelski Festiwal Nauki zostanie zainaugurowany w sali widowiskowej Opery Lubelskiej. Od poniedziałku do piątku będziecie mogli uczestniczyć w wydarzeniach na poszczególnych uczelniach.

W sobotę, 23 września festiwal zwieńczy Lubelski Piknik Naukowy, który odbędzie się w hali Targów Lublin w godzinach 10-16. 24 września w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim organizatorzy uroczyście zakończą XIX edycję wydarzenia.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach każdej z uczelni znajdziecie na ich stronach internetowych. Wstępy na niektóre z wydarzeń będą wymagały wcześniejszej rejestracji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Lewart musiał się napracować na punkty w Tomaszowie Lubelskim, ale lider tabeli zrobił swoje. Goście przegrywali 0:1 jednak w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i wygrali 2:1.

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin
Zdjęcia
galeria

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Jeszcze tylko dziś, do godz. 23.59, można głosować na Zdjęcie XX-lecia w jubileuszowej 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu, autorami dwóch z nich byli fotoreporterzy Dziennika Wschodniego!

Kochają stare samochody i dobrą zabawę
Zdjęcia/Wideo
galeria

Kochają stare samochody i dobrą zabawę

W Lublinie rozpoczął się V Rajd Ziemi Lubelskiej, będący II rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Krytykowali PiS, a teraz zawiązali „porozumienie” ze starostą. Kto „ograł wszystkich”?

Nazywają to porozumieniem programowym. We władzach powiatu radzyńskiego doszło do nietypowego sojuszu PiS z komitetem bezpartyjnego Jakuba Jakubowskiego, który wcześniej działania polityków tej partii krytykował choćby w mieście. Niektórzy radni powiatowi czują się oszukani.

Orlęta Spomlek jeszcze broni nie składają, w sobotę chcą przerwać złą passę

Orlęta Spomlek jeszcze broni nie składają, w sobotę chcą przerwać złą passę

Jeżeli w Radzyniu Podlaskim marzą jeszcze o utrzymaniu, to w sobotę muszą przerwać serię czterech porażek z rzędu. Orlęta Spomlek podejmą Czarnych Połaniec (godz. 17). Niestety, Tomasz Złomańczuk do końca sezonu nie będzie mógł skorzystać z dwóch ważnych zawodników ofensywnych.

Wystraszony pies uwięziony w worku. Odnalazły go dzieci

Wystraszony pies uwięziony w worku. Odnalazły go dzieci

Porzucony i przestraszony pies został odnaleziony obok stawu w miejscowości Minkowice. Policja ustala szczegóły i prosi o pomoc, jeśli ktoś zna sprawcę.

Mikołaj Raczyński (Wisła Puławy): Mam nadzieję, że się utrzymamy, a resztę zrobi zarząd

Mikołaj Raczyński (Wisła Puławy): Mam nadzieję, że się utrzymamy, a resztę zrobi zarząd

Po efektownej wyjazdowej wygranej z Radunią Stężyca, Wisła Grupa Azoty w sobotę zmierzy się na wyjeździe z Zagłębiem II Lubin (godz. 16).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Stancje -> Wynajmę

bezpłatna stancja

powiat radzyński

0,00 zł

Nauka -> Inne

bezpłatne kursy

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Inne -> Sprzedam

dom z bala

lublin

65 000,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Osobowe

Nissan

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Komunikaty