Nawet 30 tys. osób może wziąć udział w 17. edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki. Organizatorzy tegoroczny program nazywają przełomowym. Na część wydarzeń nie ma już wolnych miejsc.
Hasło tegorocznej edycji festiwalu to „Nauka bez granic. Enjoy the science” (z ang. „Ciesz się nauką” – przyp. aut.).
– Lubelski Festiwal Nauki to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek, jeśli chodzi o popularyzację nauki w naszym kraju. W kategoriach sportowych, z cała pewnością możemy powiedzieć, że od kilku lat lokujemy się na podium – przekonuje prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS. I dodaje: – Program tegorocznej edycji jest rzeczywiście wyjątkowy i mam nadzieję, że w kolejnych latach ta oferta skierowana do szerokiego grona odbiorców, będzie coraz bardziej atrakcyjna. Choć i teraz mamy się czym pochwalić.
Fontanny i gwiazdy nauki
17. festiwal odbędzie się od 18 do 24 września. Uroczyście otworzy go koncert w Chatce Żaka, ale najciekawszą i ogólnodostępną atrakcją pierwszego dnia będzie premierowy pokaz fontann na pl. Litewskim prezentujący multimedialne widowisko „Symfonia nauki”. Scenariusz autorstwa Łukasza Witt-Michałowskiego zakłada pokazanie dokonań lubelskiego środowiska naukowego. W przyszłym roku spektakl ma być na stałe wpisany do repertuaru przygotowywanych przez miasto widowisk.
W niedzielę, 19 września na pl. Teatralnym odbędzie się Lubelski Piknik Naukowy. Oprócz pokazów i doświadczeń w programie są m.in. występy uczelnianych grup teatralnych, chórów i zespołów tanecznych. Będzie też próba pobicia rekordu Polski na największy polimer. Chodzi o popularny wśród najmłodszych tzw. slime, czyli lepka masa plastyczna, która nie przykleja się do innych przedmiotów. By pobić rekord, należy zrobić polimer o wadze co najmniej 150 kg.
Jedną z nowości tegorocznego festiwalu są spotkania z krajowej i światowej sławy popularyzatorami nauki. Wykłady w ramach cyklu „Nauka bez granic” wygłoszą: laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii prof. Robert Huber (20 września), językoznawca prof. Jerzy Bralczyk (21 września), nauczyciel chemii i autor kanału „Pan Belfer” w serwisie YouTube Dawid Łasiński (22 września) oraz amerykański fizyk i myśliciel prof. Charles H. Bennett. Rezerwacja miejsc na te spotkania ruszy 17 września o godz. 7.30 na stronie internetowej festiwal.lublin.pl. Ze względów epidemicznych na sale wejdzie tylko 230 osób, ale wykłady mają być transmitowane w internecie.
Ostatnie wolne miejsca
Tradycją są projekty przygotowane przez poszczególne uczelnie i innych partnerów. W sumie jest ich ponad 1,3 tysiąca. Studenci Politechniki Lubelskiej pokażą na przykład, jak brak znajomości podstawowych konstrukcji budowlanych może doprowadzić do katastrofy. Uniwersytet Przyrodniczy przygotował m.in. anglojęzyczny projekt, w ramach którego będzie można się dowiedzieć, czy owady jadalne mogą rozwiązać globalny problem zapewnienia żywności dla rosnącej populacji. W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędzie się m.in. debata na aktualny temat szczepień przeciwko COVID-19. – Została ona zainspirowana dość powszechnym zjawiskiem, czyli szumem informacyjnym. Badania naukowe przemieszane są z ekspertyzami celebrytów czy opiniami proroków ogłaszających kolejne cudowne lekarstwa, co jeszcze bardziej komplikuje obraz obecnej sytuacji. Chcemy zachęcić do rozmowy na ten gorący temat, w który wprowadzą nas naukowcy reprezentujący trzy różne specjalności: lekarz prof. Krzysztof Tomasiewicz, etyk dr Wojciech Lewandowski oraz logik dr Piotr Lipski – mówi Anna Dutkowska z KUL.
Na wszystkie z projektów trzeba dokonać internetowej rezerwacji. Na część wydarzeń nie ma już wolnych miejsc, w niektórych przypadkach organizowane są dodatkowe edycje, a w części z przedsięwzięć będzie można uczestniczyć w formule online.
– Do tej pory mamy zarezerwowane ponad 26 tys. miejsc. Sądzę, że w tym roku przekroczymy liczbę 30 tys. potwierdzonych rezerwacji, co biorąc pod uwagę warunki związane z pandemią, można uznać za ogromny sukces – podkreśla dr Andrzej Zykubek, koordynator festiwalowej strony internetowej. To na niej można znaleźć informacje o wolnych miejscach na poszczególne projekty.