Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Nauka

15 września 2021 r.
8:20

Lubelski Festiwal Nauki. Jeszcze są ostatnie wolne miejsca

Lubelski Piknik Naukowy odbędzie się w niedzielę 19 września
Lubelski Piknik Naukowy odbędzie się w niedzielę 19 września (fot. Maciej Kaczanowski/archwum)

Nawet 30 tys. osób może wziąć udział w 17. edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki. Organizatorzy tegoroczny program nazywają przełomowym. Na część wydarzeń nie ma już wolnych miejsc.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Hasło tegorocznej edycji festiwalu to „Nauka bez granic. Enjoy the science” (z ang. „Ciesz się nauką” – przyp. aut.).

– Lubelski Festiwal Nauki to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek, jeśli chodzi o popularyzację nauki w naszym kraju. W kategoriach sportowych, z cała pewnością możemy powiedzieć, że od kilku lat lokujemy się na podium – przekonuje prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS. I dodaje: – Program tegorocznej edycji jest rzeczywiście wyjątkowy i mam nadzieję, że w kolejnych latach ta oferta skierowana do szerokiego grona odbiorców, będzie coraz bardziej atrakcyjna. Choć i teraz mamy się czym pochwalić.

Fontanny i gwiazdy nauki

17. festiwal odbędzie się od 18 do 24 września. Uroczyście otworzy go koncert w Chatce Żaka, ale najciekawszą i ogólnodostępną atrakcją pierwszego dnia będzie premierowy pokaz fontann na pl. Litewskim prezentujący multimedialne widowisko „Symfonia nauki”. Scenariusz autorstwa Łukasza Witt-Michałowskiego zakłada pokazanie dokonań lubelskiego środowiska naukowego. W przyszłym roku spektakl ma być na stałe wpisany do repertuaru przygotowywanych przez miasto widowisk.

W niedzielę, 19 września na pl. Teatralnym odbędzie się Lubelski Piknik Naukowy. Oprócz pokazów i doświadczeń w programie są m.in. występy uczelnianych grup teatralnych, chórów i zespołów tanecznych. Będzie też próba pobicia rekordu Polski na największy polimer. Chodzi o popularny wśród najmłodszych tzw. slime, czyli lepka masa plastyczna, która nie przykleja się do innych przedmiotów. By pobić rekord, należy zrobić polimer o wadze co najmniej 150 kg.

Jedną z nowości tegorocznego festiwalu są spotkania z krajowej i światowej sławy popularyzatorami nauki. Wykłady w ramach cyklu „Nauka bez granic” wygłoszą: laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii prof. Robert Huber (20 września), językoznawca prof. Jerzy Bralczyk (21 września), nauczyciel chemii i autor kanału „Pan Belfer” w serwisie YouTube Dawid Łasiński (22 września) oraz amerykański fizyk i myśliciel prof. Charles H. Bennett. Rezerwacja miejsc na te spotkania ruszy 17 września o godz. 7.30 na stronie internetowej festiwal.lublin.pl. Ze względów epidemicznych na sale wejdzie tylko 230 osób, ale wykłady mają być transmitowane w internecie.

Ostatnie wolne miejsca

Tradycją są projekty przygotowane przez poszczególne uczelnie i innych partnerów. W sumie jest ich ponad 1,3 tysiąca. Studenci Politechniki Lubelskiej pokażą na przykład, jak brak znajomości podstawowych konstrukcji budowlanych może doprowadzić do katastrofy. Uniwersytet Przyrodniczy przygotował m.in. anglojęzyczny projekt, w ramach którego będzie można się dowiedzieć, czy owady jadalne mogą rozwiązać globalny problem zapewnienia żywności dla rosnącej populacji. W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędzie się m.in. debata na aktualny temat szczepień przeciwko COVID-19. – Została ona zainspirowana dość powszechnym zjawiskiem, czyli szumem informacyjnym. Badania naukowe przemieszane są z ekspertyzami celebrytów czy opiniami proroków ogłaszających kolejne cudowne lekarstwa, co jeszcze bardziej komplikuje obraz obecnej sytuacji. Chcemy zachęcić do rozmowy na ten gorący temat, w który wprowadzą nas naukowcy reprezentujący trzy różne specjalności: lekarz prof. Krzysztof Tomasiewicz, etyk dr Wojciech Lewandowski oraz logik dr Piotr Lipski – mówi Anna Dutkowska z KUL.

Na wszystkie z projektów trzeba dokonać internetowej rezerwacji. Na część wydarzeń nie ma już wolnych miejsc, w niektórych przypadkach organizowane są dodatkowe edycje, a w części z przedsięwzięć będzie można uczestniczyć w formule online.

– Do tej pory mamy zarezerwowane ponad 26 tys. miejsc. Sądzę, że w tym roku przekroczymy liczbę 30 tys. potwierdzonych rezerwacji, co biorąc pod uwagę warunki związane z pandemią, można uznać za ogromny sukces – podkreśla dr Andrzej Zykubek, koordynator festiwalowej strony internetowej. To na niej można znaleźć informacje o wolnych miejscach na poszczególne projekty.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium