W poniedziałek, w południe na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku oddamy hołd ofiarom obozu. Uroczystości będą w innym miejscu niż dotychczas. Rozpoczął się remont monumentalnego Mauzoleum, dlatego obiekt jest niedostępny.
22 lipca 1944 r. w godzinach popołudniowych z niemieckiego obozu koncentracyjnego w Lublinie odszedł ostatni transport ewakuacyjny. Majdanek opuściło wtedy pieszo, pod eskortą SS-manów, około 800 osób, do których z czasem dołączono 229 więźniów obozu pracy przy ul. Lipowej.
Tamtego dnia członkowie załogi pospiesznie zacierali ślady popełnionych na Majdanku zbrodni. Tak doszło do ostatecznej likwidacji KL Lublin – obozu, w którym łącznie więziono ponad 130 tys. osób deportowanych z niemal całej okupowanej przez III Rzeszę Europy.
24 lipca odbędzie się ceremonia upamiętniająca 79. rocznicę tamtych wydarzeń. O godz. 12 na III polu więźniarskim zostanie oddany hołd ofiarom Majdanka. Pod Kolumną Trzech Orłów zostaną złożone kwiaty, zapłoną znicze.
Kolumna to pierwsze mauzoleum i pomnik wzniesiony ku pamięci ofiar Majdanka, bo w 1943 r. więźniowie pracujący przy jej budowie potajemnie umieścili w jej wnętrzu niewielkie pudełko z prochami.
Zostanie też otwarta wystawa plenerowa „Tu śmierć”. Obozy III Rzeszy” z fragmentami relacji i historycznymi zdjęciami. Oprowadzą po niej autorki: Marta Grudzińska i Nadia Sola-Sałamacha
W zeszłym roku i poprzednich latach uroczystości upamiętniające likwidację KL Lublin odbywały się przy pomniku Mauzoleum.
Teraz to niemożliwe, gdyż rozpoczęła się renowacja tego jednego z najbardziej rozpoznawalnych pomników upamiętniających ofiary II wojny światowej. Prace zaplanowane na ponad rok zaczną się od zabezpieczenia prochów ofiar KL Lublin odnalezionych na terenie byłego obozu po jego likwidacji w 1944 roku.
W ramach inwestycji kosztującej ponad 5 700 000 zł wymienione zostanie pokrycie dachowe Mauzoleum wraz ze świetlikiem. Oczyszczone i poddane konserwacji będą powierzchnie betonowe kopuły i fryzu z napisem „Los nasz dla was przestrogą”
. Wymienione lub naprawione zostaną również m.in. chodniki i schody będące elementami upamiętnienia. Ponadto prace obejmą otoczenie pomnika. Od czasu powstania upamiętnienia pod koniec lat 60. ubiegłego wieku obiekt nie był kompleksowo remontowany. Na czas remontu Mauzoleum jest niedostępne dla zwiedzających.