Lubelski biznes

21 lipca 2019 r.
8:14

Oryginalny pomysł na biznes. Sami konstruują maszyny rolnicze

Konstruowane w Susznie maszyny kosztują od 20 000 do 30 000 złotych. Sama budowa prototypu to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.<br />
Konstruowane w Susznie maszyny kosztują od 20 000 do 30 000 złotych. Sama budowa prototypu to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Paweł Pietrzak ze wspólnikiem na niedawnej wystawie rolniczej w Sitnie pokazali dwie maszyny własnej konstrukcji. Wzbudziły takie zainteresowanie, że sprzedały się na pniu, a do tego nowi właściciele, na prośbę organizatorów podobnej wystawy w Grabowcu, zgodzili się je tam udostępnić

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Paweł Pietrzak mieszka i tworzy swoje nowatorskie konstrukcje w podwłodawskim Susznie. Absolwent Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, a następnie agronomii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, pierwszą prototypową maszynę rolniczą - agregat do uprawy pasowej - skonstruował na swoje potrzeby już w trzeciej klasie szkoły średniej. A spawać nauczył się zaraz po podstawówce.

Brona mulczująca

- Już wtedy w rejonie Niedrzwicy Kościelnej, gdzie rodzice wciąż prowadzą duże gospodarstwo rolne, byliśmy pionierami w uprawianiu roślin bez używania pługa, a jedynie maszyn spulchniających ziemię bez jej odwracania - opowiada pan Paweł. - Taki system rozpowszechniony jest już na przykład w Stanach Zjednoczonych. Maszyny, które teraz konstruujemy, dedykujemy właśnie zwolennikom tego rodzaju uprawy.

W Sitnie Paweł Pietrzak wraz z przyjacielem i wspólnikiem Michałem Sawickim wystawili bronę mulczującą do płytkiej uprawy z pozostawianiem resztek na powierzchni pola oraz głębosz do głębokiego spulchniania gleby bez jej odwracania.
Pokazali też element maszyny, która dopiero w ich spółce powstaje: urządzenie ma się wyróżniać skutecznym rozwiązaniem zabezpieczającym je przed ukrytymi w ziemi kamieniami.

Zaplecze badawcze

- Atutem tych maszyn jest niskie zapotrzebowanie na moc i długa wytrzymałość elementów roboczych - tłumaczy pan Paweł. - W Sitnie zebraliśmy szereg zamówień, ale też wiele cennych i pochlebnych dla nas opinii. Coraz więcej osób chce też z nami współpracować.

Konstruowane w Susznie maszyny kosztują od 20 do 30 tys. zł. Sama budowa prototypu to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Wspólnicy sami opracowują programy do obrabiarek, które wysyłają wyspecjalizowanym podwykonawcom. Na bieżąco współpracują z firmami oferującymi najnowocześniejsze technologie, a także z uczelnianymi ośrodkami. Docelowo marzy im się jednak samowystarczalna firma z dużym zapleczem badawczo-rozwojowym i możliwością produkowania wszystkim elementów konstruowanych maszyn pod własnym dachem.

Na rynku maszyn rolniczych dzieje się tak dużo, że rok przestoju przekłada się na dwa lata opóźnienia - podkreśla Paweł Pietrzak (fot. Archiwum Pawła Pietrzaka)

Być na bieżąco

- Na obecnym etapie jeszcze dokładamy do firmy - przyznaje konstruktor. - Wszystkie zarobione pieniądze inwestujemy w jej dalszy rozwój. Tym bardziej, że przygotowujemy kolejny prototyp, tym razem maszyny, która umożliwi wysiew rzepaku bezpośrednio po wyjeździe z pola kombajnu. Sterowane przez tablet dotykowy z kabiny ciągnika urządzenie w ramach jednego przejazdu ma podawać też nawóz. Efektem tego rozwiązania będzie oszczędność czasu, paliwa i nawozu, czyli jak najmniejsza energochłonność przy maksymalnej wydajności i sprawności maszyny.

Spółka z Suszna już zaistniała w branży. Wspólnicy przygotowują swoją stronę internetową. Są także aktywni na forach branżowych.
- Na rynku maszyn rolniczych dzieje się tak dużo, że rok przestoju przekłada się na dwa lata opóźnienia - podkreśla Paweł Pietrzak. - Dlatego staramy się być na bieżąco, śledząc dokonania innych, ale też wciąż doskonaląc, unowocześniając i poprawiając nasze konstrukcje.

Przed Pietrzakiem i Sawickim jeszcze długa droga do osiągnięcia samowystarczalności i wymiernych zysków. Inwestując w firmę utrzymują się z innej działalności. Na przykład pan Paweł wraz z narzeczoną, właścicielką zakładu kosmetycznego z powodzeniem prowadzą pierwszą i jedyną jak dotąd w powiecie włodawskim hodowlę ślimaków.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Komisariat Policji w Kraśniku przy ul. Garażowej 12 roz
galeria

Policja w Kraśniku pochwaliła się nowym komisariatem

Komisariat działa już dwa tygodnie, ale dziś – w poniedziałek, 7 kwietnia – miała miejsce prezentacja nowej siedziby połączona z uroczystą zbiórką.

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji warszawskiego parkietu oba główne indeksy, WIG20 i WIG odnotowały spadek o blisko 1,5 proc. Wcześniej GPW na godzinę zawiesiła notowania ciągłe z uwagi na bezpieczeństwo obrotu.

Bartosz Wolski we Wrocławiu rozpoczął mecz w roli kapitana

Bartosz Wolski (Motor Lublin): Z każdym meczem przekonujemy się, że nie ma dla nas granic

Po końcowym gwizdku meczu przyjaźni pomiędzy Śląskiem Wrocław, a Motorem Lublin obie ekipy odczuwały niedosyt.

zdjęcie ilustracyjne

Nauczyciel zawieszony. Prokuratura zbiera dowody z jego urządzeń

Nauczyciel jednej z zamojskich podstawówek został zawieszony w swoich obowiązkach. Sprawa ma związek ze śledztwem prokuratury.

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"
film

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"

Dzisiaj przed zakładem karnym w Opolu Lubelskim pojawił się prezydent Puław, Paweł Maj, który przed kamerami skrytykował wyrok dotyczący ograniczeń nałożonych na szkolne boisko. Dzięki zapłaconej przez nieznaną osobę grzywnie - samorządowiec do aresztu nie trafił.

W poniedziałek o godz. 15.30 otworzyła się giełda w Nowym Jorku. Po otwarciu sesji DJI spadał o 3,3 proc., S&P 500 o 3,44 proc., Nasdaq Comp. zniżkował z kolei o blisko 4 proc.

Giełda zawiesza notowania. Ze względu na bezpieczeństwo obrotu

Decyzja o zawieszeniu notowań została podjęta wyłącznie ze względu na bezpieczeństwo obrotu, widzimy co dzieje się w ostatnich dniach, zmienność jest ogromna, dlatego „dmuchamy na zimne” – przekazuje zespół prasowy GPW, która w poniedziałek zawiesiła na godzinę notowania na wszystkich rynkach.

Tragedia na przejeździe kolejowym. Zginęła 43-letnia kobieta

Tragedia na przejeździe kolejowym. Zginęła 43-letnia kobieta

W poniedziałek przed godziną 10 doszło do tragicznego wypadku na przejeździe kolejowym z drogą gminną w miejscowości Siedliska – Kolonia w gminie Zamość.

Szybciej do szpitali w Lublinie i Kraśniku. Jest nowy punkt ratownictwa medycznego
galeria

Szybciej do szpitali w Lublinie i Kraśniku. Jest nowy punkt ratownictwa medycznego

Karetka szybciej dojedzie też do mieszkańców gminy Batorz czy Potok Wielki. Nowy punkt ratownictwa medycznego w Modliborzycach w powiecie janowskim już działa.

W wypadku spowodfowanym przez kierowcę Audi ucierpiał 47-letni motocyklista, ktróry z obrażeniami ciała trafił do szpitala

Miał 4 promile i spowodował wypadek drogowy

Po wypadku 44-letni kierowca schował się przed policjantami w budynku gospodarczym. A czy kierowca Audi miał uprawnienia do kierowania pojazdami? Nie.

Derby dla Victorii Łukowa. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Derby dla Victorii Łukowa. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Połowa meczów 19. kolejki była zaplanowana na niedzielę. Jednak z powodu obfitych opadów śniegu i załamania pogody w naszym regionie trzy spotkania zostały odwołane. Odbył się tylko jeden mecz

Zostaw 1,5% podatku w Lublinie! Anna Augustyniak o wsparciu lokalnych organizacji i seniorów
Dzień Wschodzi
film

Zostaw 1,5% podatku w Lublinie! Anna Augustyniak o wsparciu lokalnych organizacji i seniorów

Zostaw 1,5% podatku tam, gdzie mieszkasz i wspieraj lokalne inicjatywy – apeluje Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych. W programie "Dzień Wschodzi" podkreśla, jak wielką wartość mają środki przekazywane organizacjom pożytku publicznego działającym tuż obok nas. Opowiada też o rosnącej roli miejskich Klubów Seniora i potrzebie międzypokoleniowego dialogu.

Przyjeżdżał z Warszawy i włamywał się do mieszkań w Lublinie

Przyjeżdżał z Warszawy i włamywał się do mieszkań w Lublinie

Lubelscy policjanci z zatrzymali 30-letniego włamywacza z Warszawy. Mężczyzna wpadł tuż po dokonaniu przestępstwa. Próbował uciekać, uszkodził samochód, ale już jest w areszcie.

Zbigniew Wójcik zimą trafił do Kryształu Werbkowice, a wiosną jego drużyna wygrała już dwa spotkania

Zamojska klasa okręgowa. Kryształ Werbkowice wiosną zaczyna lśnić

Jesienią Kryształ Werbkowice nie wygrał żadnego z 15. spotkań w lidze. Zimą do drużyny dołączył doświadczony trener Zbigniew Wójcik, a wraz z nim nowi piłkarze. W efekcie ekipa z Werbkowic ma wiosna już dwa zwycięstwa, a w tej kolejce pokonała zajmującą miejsce w czołówce Pogoń 96 Łaszczówka. Czy czerwonej latarni ligi uda się sprawić sensację i zapewnić sobie utrzymanie?

Efekt sobotniego wypadku

Chwila nieuwagi i "dzwon"

Chwila nieuwagi doprowadziła do groźnego wypadku na obwodnicy Kocka. Zderzyły się dwa samochody osobowe - audi i volkswagen. 3 osoby zostały przetransportowane do szpitala.

zdj. ilustracyjne

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Jest protokół z kontroli kuratorium

Jest już protokół z kontroli kuratorium w chełmskiej szkole. Pod koniec lutego 9-letnia dziewczynka zakrztusiła się cukierkiem i zmarła. Trwa śledztwo prokuratury.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium