Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 czerwca 2024 r.
7:55

"Ci ludzie przeżyli piekło". Przypomnieli o ofiarach niemieckiego obozu na Majdanku

Autor: Zdjęcie autora KN
0 A A

Żydzi, Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie - przez obóz koncentracyjny na lubelskim Majdanku przeszło ok. 130 tysięcy więźniów. Według współczesnych ustaleń, 80 tysięcy z nich poniosło śmierć. O ofiarach przypomniano w piątek w ramach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Obóz koncentracyjny był jakby wyspą, odciętą od świata, w którym się znajdował. Nie obowiązywały tam żadne ustawy. Obywatele jego nie mieli swych nazwisk, lecz numery. Nie mieli żadnych praw ani dokumentów”- pisał Zbigniew Generowicz w książce „Prawda oskarża Niemcy hitlerowskie”. Głód, kary cielesne, germanizacja dzieci, ludobójstwo - ludzie, którzy przeżyli piekło obozu koncentracyjnego widzieli wszystko.

W Centrum Obsługi Zwiedzających na Majdanku w piątek, 14 czerwca młodzież spotkała się z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami. 

- Niemowlęta, które się tam rodziły były od razu tatuowane. Ja również mam taki numer na lewym udzie - przyznała Jadwiga Wakulska, jedno z trzystu dzieci, które urodziły się w obozie koncentracyjnym.

Małgorzata Makara pomimo, że była dzieckiem, tamten czas pamięta bardzo dobrze. Do obozu trafiła z mamą i dwa lata starszą siostrą. -O piątej rano, przy każdym mieszkaniu stało dwóch żandarmów. Tłukli do drzwi i wypędzali ludzi. Zabrali mi wszystko- wspominała. Tato Pani Małgorzaty kilka miesięcy wcześniej został aresztowany i osadzony w obozie na Majdanku. Przeżył w nim tylko miesiąc. 

- Nie zdawałam sobie sprawy z tego, co ci ludzie przeżyli. Śmierć bliskich osób, to jest bardzo przykre. O tym nie da się zapomnieć - mówiła nam Julia Słupska ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Lublinie, jedna z uczennic biorących udział w piątkowych uroczystościach.

Pod wrażeniem Majdanka był również Julian. - To była żywa lekcja historii. Słuchanie opowieści więźniów sprawiało, że byłem sobie w stanie to wszystko wyobrazić. Ci ludzie przeżyli piekło - ocenił. 

- Więźniowie wielokrotnie podkreślali, że warunki w obozie koncentracyjnym na Majdanku były tragiczne. Utarło się nawet takie określenie, jak "prowizorium", gdyż obóz był zawsze w jakiejś rozbudowie, co wpływało na warunki bytowe - mówiła Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzeczniczka Państwowego Muzeum na Majdanku. W skutek tych katastrofalnych warunków, szerzących się chorób, wielu więźniów umierało jeszcze przed egzekucją. - Przez ten obóz koncentracyjny przeszło około 130 tysięcy więźniów, 80 tysięcy z nich zginęło - przypomniała. 

3 listopada 1943 roku na Majdanku doszło do największej jednorazowej egzekucji w dziejach niemieckich obozów działających podczas II wojny światowej. W wyniku operacji Erntefest czyli Dożynek, tylko jednego dnia zostało rozstrzelanych 18 tysięcy żydów. Podobne egzekucje odbyły się w Poniatowej i Trawnikach. Łącznie tego dnia zginęło 42 tysiące osób.

Narodowy Dzień Pamięci został ustanowiony decyzją Sejmu RP w 2006 roku. Upamiętnia pierwszy transport Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Przypomina również o tragicznych wydarzeniach i konieczności pamiętania o przeszłości.

W piątek po spotkaniu z więźniami, uczestnicy wydarzenia oddali hołd ofiarom niemieckich zbrodni. Przed Pomnikiem Walki i Męczeństwa na Majdanku uczniowie lubelskich szkół złożyli niebieskie róże, które były symbolem pamięci.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Powódź na południu Polski. Kolejne miasta w Lubelskiem włączają się w pomoc
ZBIÓRKI DARÓW

Powódź na południu Polski. Kolejne miasta w Lubelskiem włączają się w pomoc

Lublin, Zamość, Chełm, Hrubieszów, Krasnystaw... Coraz więcej samorządów z województwa lubelskiego informuje o organizacji zbiórek darów dla mieszkańców południa Polski. Ludzie tam stracili domy, często dorobek całego życia. Potrzebują jedzenia, wody, ubrań.

Graf tym razem dopisał do swojego konta jeden punkt

Nic nie chciało wpaść do siatki w meczu Grafa z Błękitnymi, reszta wyników zamojskiej klasy okręgowej

Szósty po sześciu kolejkach Graf Chodywańce podejmował trzecią w klasyfikacji drużynę Błękitnych Obsza. Tym razem obie ekipy dopisały do swoich kont po punkcie, a kibice nie obejrzeli ani jednego gola.

Ten owczarek to tzw. pies dualny. Był szkolony i do wykrywania wyrobów tytoniowych, i do wywęszenia pieniędzy

Wyszkolili go i wywęszy gotówkę w każdej skrytce

Był szkolony do wykrywania przemycanych papierosów, ale przeszedł jeszcze jeden specjalistyczny kurs. Teraz owczarek niemiecki, który wspiera funkcjonariuszy celnych z Zosina potrafi wywęszyć również gotówkę.

Będą nowi dyrektorzy w galerii i domu kultury. Miasto zapowiada konkursy
Zamość

Będą nowi dyrektorzy w galerii i domu kultury. Miasto zapowiada konkursy

Na początku października zamojski magistrat ogłosi dwa konkursy na dyrektorów placówek podległych miastu. Chodzi o Biuro Wystaw Artystycznych oraz Zamojski Dom Kultury.

Od 20 lat nie było takiej inwestycji. A mieszkańcy czekają w kolejce
łuków

Od 20 lat nie było takiej inwestycji. A mieszkańcy czekają w kolejce

Takie mieszkania nie powstawały w Łukowie od 20 lat. To się wkrótce zmieni, bo właśnie rusza budowa bloku socjalnego.

Ulewa przerwała mecz Orląt Łuków z LZS Sielczyk, Lutnia rozbiła Grom i komplet wyników bialskiej okręgówki

Ulewa przerwała mecz Orląt Łuków z LZS Sielczyk, Lutnia rozbiła Grom i komplet wyników bialskiej okręgówki

LKS Milanów nie dał szans beniaminkowi z Domaszewnicy. Spotkanie Orląt Łuków z LZS Sielczyk zostało przerwane po pierwszej połowie. Powodem była silna ulewa.

Dwaj sprawcy zostali zatrzymani na gorącym uczynku

Czujny sąsiad zareagował. Włamywacze wpadli na gorącym uczynku

Był środek nocy, gdy dyżurny policji dostał sygnał o podejrzanych mężczyznach kręcących się w jednym z bloków na lubelskich Czubach. Mundurowi byli tam chwilę później. Zatrzymali dwóch włamywaczy, zanim ci zdołali cokolwiek ukraść.

Eliasz I.
biała podlaska

Były radny PiS wpadł na łapówkach. Jest wyrok

Eliasz I., były radny PiS z Białej Podlaskiej skazany za łapówki. Po trwającym kilka lat procesie, sąd wymierzył mu karę roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata.

Mężczyzna został zatrzymany w piątek i tego samego dnia trafił za kratki

Naciągał ludzi na domki nad morzem i zagraniczne pobyty. Dopadli oszusta w hotelu

Ukrywał się długo przed wymiarem sprawiedliwości, ale w końcu lubelscy policjanci namierzyli 37-letniego oszusta, który ludzi z całej Polski naciągał na wynajem domków nad morzem albo zagranicznych apartamentów.

Astra Leśniowice pokonała Frassatiego Fajsławice. Było to szóste zwycięstwo beniaminka w obecnym sezonie

Astra Leśniowice i Włodawianka nie zwalniają tempa

Ruch Izbica rozbił Spółdzielcę Siedliszcze 6:1. Astra Leśniowice lepsza od Frassatiego Fajsławice. Zwycięstw Bugu Hanna, Unii Rejowiec i Włodawianki Włodawa.

Rynek w Krasnymstawie

Do wydania jest 400 tys. zł. Zgłoś projekt do budżetu obywatelskiego

Jeszcze tylko trochę ponad tydzień można zgłaszać propozycje zadań do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Krasnegostawu. Tym razem na realizację pomysłów mieszkańców miasto przeznaczy 400 tys. zł.

Do wypadku doszło w niedzielę przed południem

Starszy pan zasnął za kierownicą. Uderzył autem w drzewo

O wielkim szczęściu może mówić 78-latek, który w niedzielę zasnął za kierownicą samochodu. Wjechał fiatem w drzewo, ale nic poważnego mu się nie stało.

Olimpiakos pierwszy raz w tym sezonie wywalczył trzy punkty na wyjeździe

Gol rezerwowego dał niespodziewane trzy punkty. Olimpiakos lepszy od Pogoni

Zamojska klasa okręgowa Pogoń 96 Łaszczówka musiała się pogodzić z pierwszą porażką w tym sezonie. Niespodziewanie pierwszą drużyną, która ograła piłkarzy Jerzego Bojko okazał się Olimpiakos Tarnogród, który tym samym zaliczył pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie. A wszystko dzięki bramce z końcówki spotkania rezerwowego Arkadiusza Mazurka, który trafił na 2:1

Naszym obowiązkiem jest pamięć. W Sawinie oddali hołd pomordowanym Żydom
Zdjęcia
galeria

Naszym obowiązkiem jest pamięć. W Sawinie oddali hołd pomordowanym Żydom

W Sawinie odsłonięto tablicę upamiętniającą Żydów – obywateli polskich pomordowanych przez Niemców podczas Akcji Reinhardt w latach 1942-43. – Niech ta tablica będzie symbolem naszej pamięci o ofiarach, ale także świadectwem naszej postawy wobec niesprawiedliwości i cierpienia. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o przeszłości – powiedziała wójt Agnieszka Dąbrowska.

Zbigniew Jurkowski: Chcę zdobyć Mount Everest, a jestem dopiero na samym dole tego szczytu
Dzień Wschodzi
film

Zbigniew Jurkowski: Chcę zdobyć Mount Everest, a jestem dopiero na samym dole tego szczytu

Czy planuje zakończyć karierę polityczną? Komu kibicuje? Czego żałuje? O swoich planach, decyzjach i mediach społecznościowych opowiedział w Dzień Wschodzi Zbigniew Jurkowski Radny Miasta Lublin.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty