Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 czerwca 2024 r.
7:55

"Ci ludzie przeżyli piekło". Przypomnieli o ofiarach niemieckiego obozu na Majdanku

Autor: Zdjęcie autora KN
0 A A

Żydzi, Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie - przez obóz koncentracyjny na lubelskim Majdanku przeszło ok. 130 tysięcy więźniów. Według współczesnych ustaleń, 80 tysięcy z nich poniosło śmierć. O ofiarach przypomniano w piątek w ramach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Obóz koncentracyjny był jakby wyspą, odciętą od świata, w którym się znajdował. Nie obowiązywały tam żadne ustawy. Obywatele jego nie mieli swych nazwisk, lecz numery. Nie mieli żadnych praw ani dokumentów”- pisał Zbigniew Generowicz w książce „Prawda oskarża Niemcy hitlerowskie”. Głód, kary cielesne, germanizacja dzieci, ludobójstwo - ludzie, którzy przeżyli piekło obozu koncentracyjnego widzieli wszystko.

W Centrum Obsługi Zwiedzających na Majdanku w piątek, 14 czerwca młodzież spotkała się z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami. 

- Niemowlęta, które się tam rodziły były od razu tatuowane. Ja również mam taki numer na lewym udzie - przyznała Jadwiga Wakulska, jedno z trzystu dzieci, które urodziły się w obozie koncentracyjnym.

Małgorzata Makara pomimo, że była dzieckiem, tamten czas pamięta bardzo dobrze. Do obozu trafiła z mamą i dwa lata starszą siostrą. -O piątej rano, przy każdym mieszkaniu stało dwóch żandarmów. Tłukli do drzwi i wypędzali ludzi. Zabrali mi wszystko- wspominała. Tato Pani Małgorzaty kilka miesięcy wcześniej został aresztowany i osadzony w obozie na Majdanku. Przeżył w nim tylko miesiąc. 

- Nie zdawałam sobie sprawy z tego, co ci ludzie przeżyli. Śmierć bliskich osób, to jest bardzo przykre. O tym nie da się zapomnieć - mówiła nam Julia Słupska ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Lublinie, jedna z uczennic biorących udział w piątkowych uroczystościach.

Pod wrażeniem Majdanka był również Julian. - To była żywa lekcja historii. Słuchanie opowieści więźniów sprawiało, że byłem sobie w stanie to wszystko wyobrazić. Ci ludzie przeżyli piekło - ocenił. 

- Więźniowie wielokrotnie podkreślali, że warunki w obozie koncentracyjnym na Majdanku były tragiczne. Utarło się nawet takie określenie, jak "prowizorium", gdyż obóz był zawsze w jakiejś rozbudowie, co wpływało na warunki bytowe - mówiła Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzeczniczka Państwowego Muzeum na Majdanku. W skutek tych katastrofalnych warunków, szerzących się chorób, wielu więźniów umierało jeszcze przed egzekucją. - Przez ten obóz koncentracyjny przeszło około 130 tysięcy więźniów, 80 tysięcy z nich zginęło - przypomniała. 

3 listopada 1943 roku na Majdanku doszło do największej jednorazowej egzekucji w dziejach niemieckich obozów działających podczas II wojny światowej. W wyniku operacji Erntefest czyli Dożynek, tylko jednego dnia zostało rozstrzelanych 18 tysięcy żydów. Podobne egzekucje odbyły się w Poniatowej i Trawnikach. Łącznie tego dnia zginęło 42 tysiące osób.

Narodowy Dzień Pamięci został ustanowiony decyzją Sejmu RP w 2006 roku. Upamiętnia pierwszy transport Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Przypomina również o tragicznych wydarzeniach i konieczności pamiętania o przeszłości.

W piątek po spotkaniu z więźniami, uczestnicy wydarzenia oddali hołd ofiarom niemieckich zbrodni. Przed Pomnikiem Walki i Męczeństwa na Majdanku uczniowie lubelskich szkół złożyli niebieskie róże, które były symbolem pamięci.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Dom policjantki z lubelskiej komendy kilka tygodni temu stanął w płomieniach. Spalił się prawie cały dobytek rodziny. Ruszyła zbiórka na odbudowę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty