Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 czerwca 2024 r.
7:55

"Ci ludzie przeżyli piekło". Przypomnieli o ofiarach niemieckiego obozu na Majdanku

Autor: Zdjęcie autora KN
0 A A

Żydzi, Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie - przez obóz koncentracyjny na lubelskim Majdanku przeszło ok. 130 tysięcy więźniów. Według współczesnych ustaleń, 80 tysięcy z nich poniosło śmierć. O ofiarach przypomniano w piątek w ramach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Obóz koncentracyjny był jakby wyspą, odciętą od świata, w którym się znajdował. Nie obowiązywały tam żadne ustawy. Obywatele jego nie mieli swych nazwisk, lecz numery. Nie mieli żadnych praw ani dokumentów”- pisał Zbigniew Generowicz w książce „Prawda oskarża Niemcy hitlerowskie”. Głód, kary cielesne, germanizacja dzieci, ludobójstwo - ludzie, którzy przeżyli piekło obozu koncentracyjnego widzieli wszystko.

W Centrum Obsługi Zwiedzających na Majdanku w piątek, 14 czerwca młodzież spotkała się z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami. 

- Niemowlęta, które się tam rodziły były od razu tatuowane. Ja również mam taki numer na lewym udzie - przyznała Jadwiga Wakulska, jedno z trzystu dzieci, które urodziły się w obozie koncentracyjnym.

Małgorzata Makara pomimo, że była dzieckiem, tamten czas pamięta bardzo dobrze. Do obozu trafiła z mamą i dwa lata starszą siostrą. -O piątej rano, przy każdym mieszkaniu stało dwóch żandarmów. Tłukli do drzwi i wypędzali ludzi. Zabrali mi wszystko- wspominała. Tato Pani Małgorzaty kilka miesięcy wcześniej został aresztowany i osadzony w obozie na Majdanku. Przeżył w nim tylko miesiąc. 

- Nie zdawałam sobie sprawy z tego, co ci ludzie przeżyli. Śmierć bliskich osób, to jest bardzo przykre. O tym nie da się zapomnieć - mówiła nam Julia Słupska ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Lublinie, jedna z uczennic biorących udział w piątkowych uroczystościach.

Pod wrażeniem Majdanka był również Julian. - To była żywa lekcja historii. Słuchanie opowieści więźniów sprawiało, że byłem sobie w stanie to wszystko wyobrazić. Ci ludzie przeżyli piekło - ocenił. 

- Więźniowie wielokrotnie podkreślali, że warunki w obozie koncentracyjnym na Majdanku były tragiczne. Utarło się nawet takie określenie, jak "prowizorium", gdyż obóz był zawsze w jakiejś rozbudowie, co wpływało na warunki bytowe - mówiła Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzeczniczka Państwowego Muzeum na Majdanku. W skutek tych katastrofalnych warunków, szerzących się chorób, wielu więźniów umierało jeszcze przed egzekucją. - Przez ten obóz koncentracyjny przeszło około 130 tysięcy więźniów, 80 tysięcy z nich zginęło - przypomniała. 

3 listopada 1943 roku na Majdanku doszło do największej jednorazowej egzekucji w dziejach niemieckich obozów działających podczas II wojny światowej. W wyniku operacji Erntefest czyli Dożynek, tylko jednego dnia zostało rozstrzelanych 18 tysięcy żydów. Podobne egzekucje odbyły się w Poniatowej i Trawnikach. Łącznie tego dnia zginęło 42 tysiące osób.

Narodowy Dzień Pamięci został ustanowiony decyzją Sejmu RP w 2006 roku. Upamiętnia pierwszy transport Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Przypomina również o tragicznych wydarzeniach i konieczności pamiętania o przeszłości.

W piątek po spotkaniu z więźniami, uczestnicy wydarzenia oddali hołd ofiarom niemieckich zbrodni. Przed Pomnikiem Walki i Męczeństwa na Majdanku uczniowie lubelskich szkół złożyli niebieskie róże, które były symbolem pamięci.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Po świętach warto tam zajrzeć. Brodacze będą żegnać stary rok
galeria

Po świętach warto tam zajrzeć. Brodacze będą żegnać stary rok

Nie zabraknie ich również w tym roku. Zgodnie z tradycją brodacze wyjdą na ulice nadbużańskich Sławatycz w powiecie bialskim.

Nowe lodowisko w sercu miasta? Radny powołuje się na Europejską Stolicę Kultury

Nowe lodowisko w sercu miasta? Radny powołuje się na Europejską Stolicę Kultury

Radny Konrad Wcisło zwrócił się do prezydenta z prośbą o utworzenie ogólnodostępnego lodowiska miejskiego w Lublinie. W odpowiedzi magistrat wskazuje na istniejące obiekty i ograniczenia budżetowe. Radny jednak ma swoje pomysły i sugeruje ciekawe rozwiązania.

zdjęcie ilustracyjne

Wszystkie drogi przejezdne. Ale miejscami mgła

Wszystkie drogi krajowe w Polsce są przejezdne - poinformowała w czwartek rano GDDKiA. Przekazała, że na terenie trzech województw odnotowano mżawkę lub opady deszczu, a na terenie dziewięciu występuje mgła.

Ewa Pajor (z prawej) to gwiazda FC Barcelona

Gwiazda Barcelony odwiedzi Lublin

Wizyta gwiazdy polskiej piłki oraz jednej z najważniejszej zawodniczki FC Barcelona jest związana z turniejem Pajor & Tarczyńska Visa Winter Cup 2024, którego ambasadorkami są Ewa Pajor i Agata Tarczyńska. Impreza odbędzie się w niedzielę lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli.

Policjanci w kominiarkach przeszukali lubelski klasztor. Szukali polityka

Policjanci w kominiarkach przeszukali lubelski klasztor. Szukali polityka

Policjanci przeszukali lubelski klasztor w poszukiwaniu Marcina Romanowskiego, który otrzymał azyl na Węgrzech. - Sprawa jest zaskakująca, gdyż nikt z braci z Klasztoru lubelskiego nie zna pana Romanowskiego i nigdy z nim nie rozmawiał - informuje w oświadczeniu o. Łukasz Wiśniewski, prowincjał polskich dominikanów.

W sprawie umowy z Mercosur radni województwa lubelskiego stanęli wspólnie z rolnikami, w tym dużymi producentami i eksporterami, którzy najbardziej odczuliby skutki południowoamerykańskiej konkurencji

Won z Mercosur. Lubelscy radni murem za rolnikami

Radni województwa lubelskiego jednomyślnie opowiedzieli się za przyjęciem stanowiska przeciwko ratyfikowaniu przez Polskę międzynarodowej umowy o wolnym handlu produktami rolniczymi z Ameryki Południowej. Sprzeciw poparli rolnicy, którzy obawiają się utraty konkurencyjności.

W powietrzu czuć świąteczną atmosferę. Warto wybrać się na spacer
ZDJĘCIA
galeria

W powietrzu czuć świąteczną atmosferę. Warto wybrać się na spacer

Kiedy mamy już dość karpia i barszczu z uszkami warto wybrać się na świąteczny spacer.

Fajerwerki mogą być śmiertelnym zagrożeniem. Używajmy ich z głową

Fajerwerki mogą być śmiertelnym zagrożeniem. Używajmy ich z głową

Zbliża się Sylwester i Nowy Rok. Policja przestrzega przed bezpiecznym używaniem fajerwerków, a wojewoda lubelski wydał rozporządzenie.

Nowe auta w lubelskiej policji. A nawet 277 nowych aut

Nowe auta w lubelskiej policji. A nawet 277 nowych aut

W 2024 roku Komenda Wojewódzka Policji zakupiła 510 pojazdów służbowych. 277 zasili garnizon lubelski.

Policja go szukała. Wpadł z marihuaną

Policja go szukała. Wpadł z marihuaną

Zamojscy policjanci zatrzymali 29-latka, który poszukiwany był listem gończym i nakazem doprowadzenia. Mężczyzna w chwili zatrzymania miał przy sobie narkotyki.

Marek Marciniak z Azotów Puławy w kadrze Polski na Turniej 4 Narodów

Marek Marciniak z Azotów Puławy w kadrze Polski na Turniej 4 Narodów

Konsultacja szkoleniowa reprezentacji Polski odbywać się będzie w Płocku od 26 do 30 grudnia oraz od 2 do 13 stycznia. Na liście wybrańców selekcjonera Marcina Lijewskiego znalazło się 27 zawodników, w tym skrzydłowy Azotów Marek Marciniak.

Amatorka darmowych kosmetyków w rękach policji

Amatorka darmowych kosmetyków w rękach policji

Policjanci z Lublina zatrzymali kobietę, która dokonała co najmniej 9 kradzieży w drogeriach. Łupy wyceniono na ponad 4 tys. zł.

Ostrożnie na drogach, bo nie będzie nic widać. IMGW wydało alert

Ostrożnie na drogach, bo nie będzie nic widać. IMGW wydało alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców województwa lubelskiego przed gęstymi mgłami. Widoczność może spaść nawet do 100 metrów.

Jazda na podwójnym gazie zakończona przez policję

Jazda na podwójnym gazie zakończona przez policję

Dzień przed wigilią dęblińscy policjanci zatrzymali dwie kobiety jadące pod wpływem alkoholu. Rekordzistka miała 2,5 promila alkoholu.

Mały gest, a tak wiele znaczy. Podarujmy rodzinie iskierkę nadziei w te święta!

Każda złotówka to iskierka nadziei. 2-letni Szymon potrzebuje pomocy

„W te święta marzymy tylko o zdrowiu naszego synka” – mówią rodzice 2-letniego Szymona Zelenta, z prośbą o pomoc w uratowaniu jego życia. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową Duchenne’a i jedyną jego nadzieją jest terapia genowa dostępna w USA... za 15 milionów złotych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Poszukuję

kobieta poszukuje pracy

lublin

0,00 zł

Praca -> Poszukuję

szukam pracy

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Komunikaty