Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

12 grudnia 2023 r.
14:25

Pierwsze obietnice Tuska. Przywiezie miliardy z Brukseli

0 A A

Donald Tusk wygłosił trzecie w swojej historii exposé. Konkretów padło w nim niewiele. Szef nowego rządu podkreślał znaczenie wspólnoty narodowej oraz potrzebę wzmocnienia pozycji Polski w Europie. Obiecał również podwyżki, ułatwienia dla firm i wsparcie dla Ukrainy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przemówienie nowego premiera trwało dwie godziny i dzieliło się na trzy części. W pierwszej Donald Tusk mówił o wartościach i przekonaniach, szukając czegoś na wzór mitu założycielskiego "koalicji 15 października", jak nazwał ugrupowania wspierające jego rząd. Tymi fundamentami mają być rządy prawa, bezpieczne granice, przestrzeganie skandowanej na marszach Komitetu Obrony Demokracji konstytucji oraz zmiana stosunków pomiędzy Polską, a Unią Europejską. Tusk wspomniał przy tym o zabójstwie Pawła Adamowicza, samospaleniu Piotra Szczęsnego i ludziach, który protestowali przed sądami demonstrując swoją niezgodę na "łamanie zasad demokracji".

Początek exposé nowy premier poświęcił również na podkreślanie potrzeby odbudowy wspólnoty narodowej, posiłkując się przy tym cytatem Jana Pawła II "nie ma Solidarności bez miłości". W tym przypadku w znaczeniu miłości do ojczyzny. - Ja kocham moją ojczyznę Polskę bez pamięci - zadeklarował.

Budowanie tej wspólnoty miałoby opierać się na kilku priorytetach, jak trwałość sojuszu północnoatlantyckiego, wzmocnienie Polski w Unii Europejskiej i brak zgody na zmianę traktatów, które godziłby w interesy naszego kraju. - Mnie nikt w UE nie ogra - zapewniał Tusk.

Wymienił również zamiar wspierania Ukrainy w wojnie z Rosją, przy jednoczesnym "twardym pilnowaniu polskich interesów" dbanie o szczelne granice oraz przeciwdziałanie nielegalnej migracji. - Nikt nie będzie handlował wizami - podkreślił.

W drugiej części exposé Tusk mówił o konkretnych zamierzeniach swojego rządu. Tymi najważniejszymi wydaje się obietnica 30-procentowych podwyżek dlanauczycieli już od 1 stycznia 2024 roku, także 20-procentowych podwyżek dla pozostałych pracowników sfery budżetowej.

Co istotne, utrzymane mają zostać dotychczasowe świadczenia przyznane przez poprzedni rząd. Premier zapowiedział również dodatkowe waloryzacje rent i emerytur, gdy inflacja przekroczy 5 proc. i tzw. babciowe. Nowy rząd ma ponadto aktywniej wspierać rozwój energetyki wiatrowej, rozwiązać problem wywołujący protesty na granicy z Ukrainą i zatrzymać import odpadów.

Zmienić ma się również polityka względem samorządów, które według słów Tuska mają otrzymać wyższą samodzielność. Pod znakiem zapytanie stanęła natomiast budowa kluczowej inwestycji rozpoczętej przez poprzedni rząd, czyli Centralny Port Komunikacyjny - międzynarodowe lotnisko i stacja łącząca kolej dużych prędkości.

- Jego przyszłość rozstrzygnie się w sposób transparentny. Ten projekt będzie służył Polsce w sposób racjonalny - zapowiedział dość enigmatycznie nowy premier, zapewniając jedynie o tym, że "nikt nie będzie płakać", a sprawę przeanalizują "wybitni eksperci".

W swoim exposé Donald Tusk wplótł również coś, co wyglądało jak zapowiedź rozliczeń z poprzednią władzą. Jak zaznaczył, jego rząd ma pokazać, że "niszczenie polskiej konstytucji nie będzie bezkarne", a wobec "tych, którzy kradli" wyegzekwowana ma zostać "sprawiedliwość". Prokuratura przy tym wszystkim ma pozostać niezależna wobec partii rządzących. Podobne zadanie niezależności wobec polityków otrzymać ma Telewizja Polska.

Co jeszcze czeka nas po rządami dotychczasowej opozycji? Audyt czeka spółki skarbu państwa, zbrojeniowe kontrakty mają być kontynuowane, Śląsk ma otrzymać "nowoczesną wizję rozwoju", a cała Polska - miliardy unijnych funduszy rozwojowych.

Na koniec Donald Tusk zapewnił, że "koalicja 15 października" przetrwa całą kadencję, będzie funkcjonowała w sposób harmonijny i da przykład odpowiedzialności za Polskę. O godz. 16 - głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. W środę 13 grudnia planowane jest natomiast jego zaprzysiężenie przed prezydentem Andrzejem Dudą.

Skład nowego rządu

Donald Tusk — prezes Rady Ministrów

Władysław Kosiniak-Kamysz — wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej
Krzysztof Gawkowski — wiceprezes Rady Ministrów, minister cyfryzacji

Adam Bodnar — minister sprawiedliwości
Radosław Sikorski — minister spraw zagranicznych
Adam Szłapka — minister do spraw Unii Europejskiej
Marcin Kierwiński — minister spraw wewnętrznych i administracji
Tomasz Siemoniak — koordynator służb specjalnych
Bartłomiej Sienkiewicz — minister kultury i dziedzictwa narodowego
Andrzej Domański — minister finansów
Borys Budka — minister aktywów państwowych
Sławomir Nitras — minister sportu i turystyki
Barbara Nowacka — minister edukacji
Izabela Leszczyna — minister zdrowia
Dariusz Klimczak — minister infrastruktury
Krzysztof Hetman — minister rozwoju i technologii
Czesław Siekierski — minister rolnictwa i rozwoju wsi
Paulina Hennig-Kloska — minister klimatu i środowiska
Michał Kobosko — minister funduszy i polityki regionalnej
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - minister rodziny, pracy i polityki społecznej
Dariusz Wieczorek — minister nauki i szkolnictwa wyższego
Marzena Okła-Drewnowicz — minister do spraw polityki senioralnej
Katarzyna Kotula — minister do spraw równości
Agnieszka Buczyńska — minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego
Jan Grabiec — szef kancelarii prezesa rady ministrów
Maciej Berek — minister członek Rady Ministrów

Co lublinianie sądzą o nowym premierze? Sonda Dziennika Wschodniego

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

Pływacy z województwa lubelskiego przywieźli z mistrzostw Polski na krótkim basenie, które w ostatnich dniach rozgrywane były w Bydgoszczy 11 medali. Dziewięć było dziełem zawodników AZS UMCS Lublin. Dwa krążki wywalczył także Filip Suchański z UKS 51 Lublin.

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Był przez lata kierownikiem obiektów. Po zmianach organizacyjnych wprowadzonych jesienią został pełniącym obowiązki dyrektora, łącząc jednocześnie tę funkcję z poprzednią. Teraz Zenon Orechwo zostanie już na stałe szefem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

To może być wielki mistrz
WIDEO
film

To może być wielki mistrz

Lublinianin Natan Rybczyński robi furorę w sporcie kartingowym

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?
QUIZ

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?

Między smażeniem karpia, a lepieniem pierogów warto zadbać o rozrywkę. A jak święta, to tylko świąteczne filmy. Sprawdźcie się w naszym quizie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium