Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

18 maja 2022 r.
14:37

Lubelskie i problem z wodą. Zwykle apelowali w lipcu, ale w tym roku proszą już teraz

Autor: Zdjęcie autora agdy
52 2 A A
W gminie dojrzewa rocznie 2 tysiące ton malin. Teraz tworzą się owoce i roślina potrzebuje wilgoci, a od dawna nie padało
W gminie dojrzewa rocznie 2 tysiące ton malin. Teraz tworzą się owoce i roślina potrzebuje wilgoci, a od dawna nie padało (fot. Pixabay)

Gmina Józefów nad Wisłą apeluje do mieszkańców, żeby nie podlewali wodą pitną upraw. Pobór w gminnym wodociągu jest dwa razy wyższy niż normalnie. Ogrodnicy i sadownicy wolą płacić kilkusetzłotowe rachunki niż stracić zbiory.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kategorycznie zabrania się podlewania i nawadniania upraw!!! W przeciwnym wypadku nastąpią ograniczenia w dostawie wody w nocy i w dzień – taki komunikat zamieściła wczoraj gmina. Władze Józefowa nad Wisłą i spółka komunalna apelują, by woda z kranów służyła jedynie do celów socjalno-bytowych.

Józefów to rolnicza gmina, jak wyliczają urzędnicy na 2 tysiącach hektarów rosną owocowe drzewa. Rocznie zbiera się tu 2 000 ton malin, 500 000 ton truskawek i 2 500 ton warzyw: ogórków, cebuli i kapusty. Sucha wiosna dla wszystkich producentów jest problem.

– To pierwszy w tym roku apel, chcemy zwrócić uwagę mieszkańców na problem zbyt dużego zużycia wody. Zwykle dzieje się tak w miesiącach letnich – lipcu i sierpniu, gdy nie pada. Ale już teraz jest sucho, a wiosna to czas ważnych prac pielęgnacyjnych, więc ludzie podlewają maliny, truskawki czy świeżo posadzone drzewka. Widać bardzo duży pobór wody. Jeśli zdarza się to sporadycznie, nie ma problemu, ale gdy przez tydzień codziennie – nie jest dobrze. A taką sytuację mamy teraz – tłumaczy Kamil Gajewski z Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Józefowie nad Wisłą.

Najlepiej pokazują to odczyty wodomierzy. Teraz są skoki zużycia, nawet o 100 procent więcej niż standardowo.

– Okresowo obniża się poziom wód z których czerpią nasze studnie, a mamy w gminie jedenaście ujęć wody. Nie pamiętam, żeby zeszłej wiosny dochodziło do takiej sytuacji, latem to się zdarza. Niektórzy mieszkańcy mają jeszcze własne stare studnie ale to sporadyczne sytuacje, większość korzysta z wodociągu, który jest w całej gminie – dodaje Gajewski.

– Jeszcze nie podlewałam. Dwa lata temu chyba zalałam korzenie młodym sadzonkom i widzę, że ci, którzy nie podlewali, mają lepsze zbiory. Malina musi mieć wilgoć ale nie nadmiar – mówi jedna z mieszkanek Chruśliny, która przyznaje, że widuje pojedyncze osoby podlewające swoje rośliny ale nie wie skąd czerpią wodę. Sama ma starą studnię i jak tłumaczy to nie jest woda „za darmo”, bo utrzymanie pompy też kosztuje.

– Kiedy okres wegetacji zbiega się z suszą dochodzi do takich sytuacji. Dzieje się tak niemal co roku. Kilka lat temu nawet okresowo wyłączaliśmy nocami wodę, żeby mieszkańcy nie podlewali upraw wodą pitną. Teraz mamy sygnały, że tak się dzieje. Ludzie robią to by nie stracić zbiorów. Metr sześcienny wody kosztuje u nas 3,20 zł, więc dostają w tym czasie rachunki sięgające kilkuset złotych ale to i tak im się opłaca – mówi Rober Główka, prezes józefowskiego PUK.

– Jest sucho, ale na razie podlewania wymagają drzewa, które właśnie zostały posadzone. Dwu-trzy letnie jeszcze sobie radzą. Maliny i truskawki, którym się właśnie zawiązują owoce bardzo potrzebują wody. Z roślinami jak ze zwierzęciem, człowiek chce ratować, zwłaszcza, że już poniósł koszty, zainwestował – mówi właściciel jednego z gospodarstw ogrodniczych spod Józefowa, który nie zauważa, żeby w kranach brakowało wody, może okazjonalnie jest niższe ciśnienie. Pytany czy wykorzystuje ją jedynie na domowe potrzeby potwierdza ale dodaje, że używa gdy musi przygotować opryski. Wówczas miesięczne płaci po 300 złotych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium