Już można głosować na pomysły w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego w Opolu Lubelskim. Mieszkańcy mogą wybierać wśród 6 zgłoszonych propozycji, ale jedna z nich ma już pewne dofinansowanie.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Mieszkańcy zgłaszali propozycje zadań w ramach budżetu obywatelskiego do 15 września. – Pierwotnie złożono 7 projektów. Jednak jeden z nich, montaż oświetlenia ulicznego oraz progów zwalniających na osiedlu domków jednorodzinnych na ul. Sosnowej i Krzywe Koło, już jest wpisany do przyszłorocznego budżetu, jako inwestycja miejska. Dlatego został wycofany z głosowania – mówi Krzysztof Ryczek, rzecznik prasowy opolskiego magistratu.
Mieszkańcy zgłaszali propozycje w dwóch kategoriach: społecznej i inwestycyjnej. – W tym roku zgłoszono tylko jeden pomysł społeczny, dlatego otrzyma on dofinansowanie bez głosowania – dodaje Krzysztof Ryczek. Chodzi o pomysł stworzenia gry miejskiej.
Głosowanie nad propozycjami ruszyło wczoraj i potrwa do 14 października. – Głosować mogą mieszkańcy miasta i gminy, którzy mają ukończone 16 lat. Swój głos można oddać w dni robocze, na parterze, w punkcie obsługi klienta Urzędu Miasta, w godzinach pracy. Mieszkańcy wybierają jeden pomysł, w ramach projektów inwestycyjnych. Głosować można na miejscu, ale też można zabrać kartę do domu i w spokoju zastanowić się nad wyborem – wyjaśnia Krzysztof Ryczek.
Trzeba tylko pamiętać, aby przy sobie mieć dokument potwierdzający tożsamość. Wyniki głosowania będą znane 30 października. Wybrane projekty zostaną wpisane do budżetu gminy na 2017 rok.
W ramach pierwszego, ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego zgłoszono 17 wniosków – cztery o charakterze kulturalnym i 13 o charakterze inwestycyjnym. W sumie wszystkie zgłoszone pomysły miały wartość ponad 316 tys. zł. Pięć z nich uzyskało dofinansowanie. Rok temu głosowało ponad 2,5 tys. mieszkańców.
Lista projektów poddanych pod głosowanie:
1. Częściowa przebudowa placu zabaw przy ul. 25-lecia PRL w Opolu Lubelskim. Koszt: 28 630 zł
2. Doposażenie placu zabaw na osiedlu nr 1 „Błonie” oraz wykonanie chodnika do placu zabaw od ul. Pawiej i 22-Lipca
Koszt: 18 000 zł
3. Nasz „Złoty zakątek” – utworzenie klubu integrującego mieszkańców Gminy Opole Lubelskie – etap II. Koszt: 30 000 zł
4. Budowa skoczni do skoku w dal wraz z rozbiegiem o nawierzchni syntetycznej (podobnej jak istniejąca bieżnia) na terenie kompleksu boisk „Orlik 2012”. Koszt 26 950 zł
5. Wyznaczenie i budowa ścieżki rowerowej w ciągu pieszym przy drodze Lubelskiej na odcinku od ulicy Podzamcze do Zespołu Szkół nr 1 w Opolu Lubelskim. Koszt: 30 000 zł
6. Stworzenie stałej gry miejskiej w przestrzeni publicznej – „Śladami opolskich Kupców i Rzemieślników”. Koszt: 5 000 zł. (projekt społeczny)