Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

15 października 2020 r.
15:43

PSL i PiS wybierają swoich szefów. Kto rzuci rękawice dwóm Krzysztofom?

Krzysztof Michałkiewicz i Krzysztof Hetman
Krzysztof Michałkiewicz i Krzysztof Hetman

W związku z trwającą pandemią działaczom PSL nie udało się wybrać władz we wszystkich lubelskich gminach i powiatach. Lada moment rozpoczną się wewnętrzne wybory w PiS – ale będą one nietypowe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jest problem w związku z sytuacją epidemiczną – przyznaje Daniel Słowik, dyrektor biura Zarządu Wojewódzkiego PSL w Lublinie.

PSL od dołu

Według harmonogramu wybory lokalnych zarządów partii miały się rozpocząć w marcu, poczynając od szczebla gminnego, przez powiatowy, kończąc na planowanym na początek przyszłego roku zjeździe wojewódzkim. Do tej pory udało się już co prawda przeprowadzić wybory prawie we wszystkich gminach. Z powiatów władze na kolejną kadencję wybrano tylko w hrubieszowskim, gdzie na stanowisku pozostał były tamtejszy starosta Józef Kuropatwa.

– Wznowiliśmy kampanię miesiąc temu, ale sytuacja jest, jaka jest. Ludzie się po prostu boją uczestniczyć w większych zgromadzeniach – przyznaje Słowik.

Nic dziwnego, że wśród ludowców nie mówi się na razie o kandydatach, którzy mogliby stanąć w szranki z obecnym szefem lubelskich ludowców, europosłem Krzysztofem Hetmanem.

PiS od góry

Nieco inaczej, bo „od góry”, rozpoczną się wybory nowych władz PiS. 7 listopada odbędzie się krajowy kongres wyborczy, podczas którego zostanie wybrany prezes partii. Dopiero potem będą wybierani szefowie w okręgach (pokrywających się z okręgami wyborczymi w wyborach do Sejmu) i powiatach.

Na koniec października planowane są okręgowe zjazdy, podczas których zostaną wybrani delegaci na listopadowy kongres. – My będziemy wybierać przez trzy dni: 23, 24 i 25 października w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Każdego dnia będą przyjeżdżać nasi członkowie z poszczególnych powiatów i głosować w pełnym reżimie sanitarnym. Będzie pomiar temperatury, obowiązkowa dezynfekcja rąk oraz oddzielne wejście i wyjście – wylicza Marek Wojciechowski, wojewódzki radny PiS, odpowiedzialny za organizację zjazdu.

W czwartek ma zapaść decyzja dotycząca tego, jak zostaną wybrani delegaci w okręgu chełmskim. – Na ten moment zjazd ma być jednodniowy i odbędzie się 25 października. Jesteśmy w stanie zorganizować go w sposób bezpieczny – zapewnia Tomasz Zieliński, poseł PiS z Tomaszowa Lubelskiego.

Terminy wyborów szefów okręgowych struktur nie są jeszcze znane.

W okręgu lubelskim wśród kandydatów na lokalnego szefa PiS najczęściej wymienia się posłów Przemysława Czarnka (szykowanego na ministra edukacji i nauki) i Sylwestra Tułajewa.

W kuluarach mówi się, że o reelekcję raczej nie będzie się ubiegał Krzysztof Michalkiewicz. – Choć niczego w tej kwestii nie można wykluczyć. Na pewno walczyć próbował będzie także marszałek Jarosław Stawiarski i wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Ale największe szanse na tę chwilę wydaje się mieć Czarnek – słyszymy od jednego z działaczy PiS.

Te same nazwiska padają w kolejnych rozmowach z działaczami PiS. W okręgu chełmskim jest na razie cicho o innych kandydaturach poza obecnym szefem tamtejszych struktur, wicepremierem Jackiem Sasinem. Ale nasi rozmówcy nie wykluczają, że lista pretendentów może się zmienić. – Na zjeździe krajowym ma dojść do zmian w partyjnym statucie. Mówi się, że wykluczeni z pełnienia funkcji szefów okręgów mają być członkowie rządu. Były nawet pogłoski, że to samo może dotyczyć posłów, choć do tej pory było raczej standardem, że lokalnymi strukturami kierowali parlamentarzyści – podsumowuje jeden z polityków PiS.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium