Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 listopada 2020 r.
18:22

Ostatnią mszę odprawił 11 października, zmarł po zakażeniu koronawirusem. Pogrzeb ks. Piotra Sikory

Autor: Zdjęcie autora aa
107 1 A A

Rodzina, przyjaciele, znajomi, koledzy ze studiów, księża i przedstawiciele środowiska prawniczego pożegnali w środę ks. Piotra Sikorę. Wikariusz lubelskiej archikatedry zmarł w niedzielę. Miał 44 lata. – Mądry, szlachetny, skromny i uśmiechnięty. Nasz ks. Piotr. Nasz padre – wspominała duszpasterza prawników sędzia Beata Błotnik.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Każdy życie człowieka wierzącego jest wędrówką do domu Ojca – mówił na wstępie arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski, którzy przewodniczył dzisiejszej mszy św. pogrzebowej. – Do kraju, który nam przyobiecał Bóg. Do miasta, które on sam dla nas wybudował. Ta wędrówka skończyła się dla ś.p. ks. Piotra. Pełni smutku i żalu gromadzimy się wokół ołtarza. Licząc po ludzku, jego życie trwało bardzo krótko. Ale światło wiary mówi nam, że Bóg bierze nas do siebie w momencie, który jest dla nas najlepszy. Dla naszego życia wiecznego.

– Jak mam opowiedzieć o tym dobrym i szlachetnym kapłanie i przewodniku w drodze do Pana Boga, o człowieku, który stał się naszym bliskim, bratem i przyjacielem, by nie uronić tego co było w nim najważniejsze i najlepsze? – pytała łamiącym się głosem sędzia Beata Błotnik, reprezentująca duszpasterstwo prawników archidiecezji lubelskiej, którym opiekował się kapłan. – Nikogo nie nawracał. Po prostu zapraszał na spotkanie z Panem Bogiem i z ludźmi w poczuciu wspólnoty. Jak się okazało zaproszenie przynosiło owoce.

Msza św. pogrzebowa w intencji ś.p. ks. Piotra Sikory została odprawiona w archikatedrze lubelskiej, gdzie przez ostatnie blisko 10 lat kapłan był wikariuszem.

– Dziś w katedrze jesteś z nami po raz ostatni. Żegnają cię wszyscy parafianie, wspólnota sióstr oraz my twoi koledzy duszpasterze. Ostatnią mszę św. w katedrze odprawiłeś 11 października o godz. 13. Pięć tygodni później, również w niedzielę o godz. 13 odszedłeś do Pana – mówił proboszcz parafii archikatedralnej ks. Adam Lewandowski, dziękując za posługę kapłana.

– Z wielkim niepokojem nasłuchiwaliśmy przez ostatnie tygodnie wiadomości ze szpitalnej kliniki o walce ks. Piotra o życie. O walce z niebezpieczną chorobą – zaznaczył arcybiskup Stanisław Budzik. – Nie ustawaliśmy w modlitwie aby go Pan ocalił i zachował.

Niestety kapłan, który w ostatnich dniach walczył również z koronawirusem, walkę o życie niestety przegrał.

Pogrzeb księdza Piotra Sikory

– Miał wyjątkowy dar zjednywania ludzi – podkreślała sędzia Beata Błotnik. – Zachęcania ich do działania razem. Bez względu na przeszkody i na dzielące nas różnice. Nikogo nie pomijał. Z każdym rozmawiał. Dla każdego znajdował czas. Każdemu pomagał. Był kapłanem na dobre i na złe czasy. Dobrze rozumiał Chrystusa i jego nakaz wyjścia z nauką do ludzi. Bo ks. Piotr Sikora kochał ludzi a ludzie odwzajemniali mu tę miłość. Nikogo na swojej drodze nie pozostawiał obojętnym.

Sędzia akcentowała, że kapłan nikomu nie odmawiał pomocy „mimo swego stanu zdrowia”.

Ks. Piotra Sikorę wspominała również Elżbieta Sękowska, dyrektorka Zespołu Szkół nr 1 w Lublinie, w której kapłan uczył od września 2011 r. – Pracując z nami przez wiele lat dał się poznać jako wspaniały pedagog uwielbiany przez młodzież, cudowny kolega. I przede wszystkim jako mądry i dobry człowiek – zaznaczała Elżbieta Sękowska. – Otaczała go zawsze aura ciepła i serdeczności, która udzielała się innym. Budował wokół siebie relacje oparte na szczerości, prawdzie. Dlatego były one i trwałe i było ich wiele.

Ks. Piotr Sikora zanim rozpoczął pracę w archikatedrze pełnił posługę w innych lubelskich parafiach – Nawrócenia św. oraz Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy. Przez 10 lat był obrońcą węzła małżeńskiego w Sądzie Metropolitalnym w Lublinie. Był też archidiecezjalnym duszpasterzem prawników, dekanalnym wizytatorem nauki religii a także członkiem Rady Kapłańskiej.

Ks. Piotr zmarł w niedzielę. Miał 44 lata.

Po pogrzebie kapłana na stronie archikatedry lubelskiej na Facebooku zostało zamieszczone zdjęcia ks. Piotra. Jest opatrzone podpisem: "Do zobaczenia Piotruś...."

Do zobaczenia Piotruś....

Opublikowany przez Archikatedra Lubelska - pw św Jana Chrzciciela i św Jana Ewangelisty Środa, 18 listopada 2020
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana
Kraj

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana

Dzisiaj w Stalowej Woli zawarta została umowa na zakup 250 wozów towarzyszących do samobieżnych haubic K9 oraz 96 haubic Krab wraz z wozami towarzyszącymi. Do tego dochodzi pakiet szkoleniowy i logistyczny. - To historyczny moment, inwestycja w bezpieczeństwo - ocenił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Radny miejski Konrad Wcisło zwrócił się do prezydenta Lublina z prośbą o zmianę organizacji ruchu na ul. Podzamcze. W odpowiedzi zastępca prezydenta Tomasz Fulara poinformował, że miasto nie planuje wprowadzenia proponowanych modyfikacji.

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Podejrzany za kratkami spędzi całą zimę. Mieszkaniec Kraśnika został aresztowany na trzy miesiące po tym, jak znieważył policjantkę, straszył wysadzeniem komisariatu i groził śmiercią innemu z funkcjonariuszy. Wcześniej używał przemocy wobec bliskiej osoby.

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa lubelskiego.

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Poszukuję

kobieta poszukuje pracy

lublin

0,00 zł

Praca -> Poszukuję

szukam pracy

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Komunikaty