Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

11 lipca 2024 r.
13:52

Już jej nie ma. Jak dzisiaj wyglądałaby puławska Brama Mostowa?

Autor: Zdjęcie autora rs
0 A A
(fot. C. Janisz/R. Bicki)

Brama Mostowa była jednym z architektonicznych symboli przedwojennych Puław. Budynek wzniesiony tuż przed odzyskaniem niepodległości został bezpowrotnie zniszczony w latach 40. Niedawno powstał film, który pokazuje, jak brama wyglądałaby współcześnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Brama z dwoma wieżyczkami została wzniesiona przez okupanta - wojska austriackie - w roku 1916. W tym samym czasie powstał nowy, drewniany most na Wiśle w Puławach. W budynku bramy mieszkał pracownik, który pobierał opłatę za przejazd mostem, tzw. myto. Podczas działań wojennnych w 1944 roku górna część bramy została zniszczona. Resztę konstrukcji już po wojnie rozebrali sami mieszańcy Puław. Po Bramie Mostowej zostało sporo historycznych zdjęć, które co jakiś czas przypomina Muzeum Czartoryskich. Ponadto makietę puławskiej bramy można oglądać w parku miniatur w Rąblowie.

W tym roku grupa puławian postanowiła stworzyć niezwykły film pokazujący jak brama wyglądałaby dzisiaj. Stworzyli więc cyfrowy, trójwymiarowy model obiektu, a następnie osadzili go nad ulicą Piłsudskiego w Puławach - mniej więcej tam, gdzie brama znajdowała się oryginalnie. Za rendering odpowiadał Robert Bicki, za zdjęcia z drona Cezary Janisz, za konsultację historyczną Zbigniew Kiełb, a w roli lektora wystąpił Paweł Nowosadzki.

- Żeby nagrać film, na którym nie byłoby trudnego w renderowaniu ruchu ulicznego, postanowiłem latać dronem wcześnie rano, około 4-tej. To była dobra decyzja, także ze względu na światło, które o wschodzie i zachodzie słońca jest najlepsze. Do szczęścia brakowało jedynie mgły nad Wisłą, ale nie można mieć wszystkiego - opowiada Cezary Janisz, autor zdjęć.

Gdy Robert Bicki stworzył pierwszy projekt, przesłał go do konsultacji. Wtedy okazało się, że model bramy posiada niewłaściwe barwy i znieksztłcenia architektoniczne. Po kilku poprawkach, bramę udało się upodobnić do stanu faktycznego. Jak mówią nam autorzy, zgadzać musiało się wszystko, od liczby cegieł do koloru dachówek. Po zakończeniu prac nad obrazem pryszła pora na dźwięk, a dokładniej na lektora.

- Szukaliśmy kogoś, kto zrobi to tak, jak my. Bez zarobku. Po prostu ku chwale bramy - przyznaje Cezary. W ten sposób do tej społecznej inicjatywy dołączył Paweł Nowosadzki, który zgodził się przeczytać przygotowany tekst.

Autorzy filmu historyczną opowieść kończą słowami "czekamy na bramę" wyrażając w ten sposób nadzieję na jej odbudowę w przyszłości. Gdyby ta faktycznie powstała, z pewnością stałaby się jednym z najciekawszych obiektów architektonicznych na Lubelszczyźnie.

Film, który powstał w ramach tej społecznej inicjatywy ma zostać opublikowany w najbliższy piątek. Zainteresowani znajdą go m.in. na stronie Dziennika Wschodniego oraz na facebooku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny
DO USŁYSZENIA
film

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny

Daria ze Śląska to młoda artystka już teraz jest uznawana za jedno z największych muzycznych odkryć 2023 roku. Laureatka Fryderyków 2024 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W piątek, 15 listopada, wystąpi w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg
LUBLIN

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg

Nowy układ alejek, ławki, latarnie i roślinne kompozycje – Miasto rozstrzygnęło przetarg na budowę skweru im. Arcybiskupa Józefa Życińskiego.

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika
JAZZ
7 grudnia 2024, 19:00

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika

Już 7 grudnia (sobota) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin zagra Włodek Pawlik – pianista, kompozytor i jedyny polski laureat prestiżowej nagrody Grammy w kategorii jazz; za płytę „Night in Calisia”.

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemó bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą.

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów
JEST PROBLEM, JEST PETYCJA

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów

Druga największa miejscowość w gminie Końskowola, liczący ok. 800 mieszkańców Skowieszyn, nie posiada chodnika przy głównej drodze przebiegającej przez centrum wsi. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa.

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu
DO ZOBACZENIA
film

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu

Gościem Dziennikowego Lustra jest jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy kryminałów – Marcin Wroński. Autor cyklu o komisarzu Maciejewskim opowiada o swojej fascynującej drodze twórczej, inspiracjach, życiu z pióra oraz o najnowszych projektach.

Lublana w połowie XIX wieku
DO ZOBACZENIA

Z Lublany do Lublina. Śladami Emila Korytki

Polski szlachcic, zesłaniec, poeta i badacz folkloru słoweńskiego. Emil Korytko wywarł ogromny wpływ na rozwój stosunków polsko- słoweńskich. Wystawa przygotowana w trzech językach stanowi świetną okazję do poznania jego dokonań.

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy
KONTROLA I DECYZJE

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy

Chodzi o 150 tys. zł, których to zwrotu od powiatu puławskiego domaga się wojewoda lubelski. To część rządowej dotacji na przygotowanie miejsc zakwaterowania uchodźców z Ukrainy, którą to władze Końskowoli przeznaczyły na specjalne premie dla pracowników. W sprawie głos zabrało już nawet ministerstwo.

Piłkarze Motoru Lublin podziękowali w środę za wsparcie swojemu najstarszemu kibicowi

Gość specjalny na treningu. Motor Lublin docenił swojego najstarszego kibica

W środę na treningu Motoru Lublin pojawił się gość specjalny. To jeden z kibiców żółto-biało-niebieskich. Pan Stanisław nie opuszcza żadnego meczu beniaminka, chociaż ma... 93 lata.

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból
ZDJĘCIA
galeria
film

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból

„Prawdziwy ból” to komediodramat opowiadający historię o napiętych relacjach dwóch kuzynów. Ich podróż zaczyna się w Nowym Yorku, skąd nasi lecą do Warszawy, potem jest Lublin, a na koniec Krasnystaw.

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei
WYWIAD

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei

Rozmowa z Marcinem Kasprowiczem, trenerem reprezentacji Polski kobiet U-17

Karol M. zadał komorniczce 40 ciosów nożem
PROCES

Zadał komorniczce 40 ciosów nożem. Niedługo usłyszy wyrok

Proces oskarżonego o zabójstwo komorniczki z Łukowa 44–letniego Karola M. toczy się za zamkniętymi drzwiami siedleckiego sądu od roku. Kolejną rozprawę wyznaczono na 26 listopada.

Koszt zimowego utrzymania Lublina za sezon 2023/2024 to około 14,8 mln złotych
odśnieżanie

Idzie zima. Na ulice Lublina wyjechały pierwsze solarki

Służby drogowe w Lublinie mnie chcą dać się zaskoczyć i rozpoczęły pierwsze działania w ramach akcji „Zima 2024/2025”.

Dwa osiedla bez wody. Zakręcą ją na kilka godzin
ZAMOŚĆ

Dwa osiedla bez wody. Zakręcą ją na kilka godzin

W czwartek, 14 listopada, problemy z dostępem do kranówki będą mieli mieszkańcy w kilku częściach miasta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium