Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

7 kwietnia 2021 r.
6:25

Prawie 400 lubelskich studentów na pomoc w walce z wirusem. Gdzie trafią?

25 2 A A
Żaneta Seroka jako ratownik medyczny już teraz pracuje w szpitalu tymczasowym w Lublinie. Studiuje pielęgniarstwo i nadal chce pomagać, dlatego odpowiedziała na apel rektora. Na zdjęciu szpital tymczasowy w Targach Lublin jeszcze przed otwarciem dla pacjentów
Żaneta Seroka jako ratownik medyczny już teraz pracuje w szpitalu tymczasowym w Lublinie. Studiuje pielęgniarstwo i nadal chce pomagać, dlatego odpowiedziała na apel rektora. Na zdjęciu szpital tymczasowy w Targach Lublin jeszcze przed otwarciem dla pacjentów (fot. Archiwum | Maciej Kaczanowski / archiwum)

Chcą pomóc medykom w kryzysowej sytuacji i zdobyć doświadczenie. Już blisko 400 studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zgłosiło się do pracy przy zwalczaniu epidemii COVID-19. Teraz czekają już na decyzję wojewody, gdzie ich pomoc przyda się najbardziej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wzrost zakażeń i liczby chorych, którzy wymagają leczenia w szpitalu podczas trzeciej fali epidemii dał się we znaki ochronie zdrowia. Jeśli mam taką możliwość, to chciałabym pomóc w jej odciążeniu – tłumaczy Aleksandra Szymczyk, studentka piątego roku kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Kiedy dostaliśmy informację od rektora naszej uczelni, że sytuacja w szpitalu tymczasowym jest poważniejsza i coraz szybciej przybywa tam pacjentów, postanowiłam zgłosić się do pomocy. Sądzę, że w takiej sytuacji przyda się wsparcie nawet przy drobnych procedurach – dodaje Sara Moqbil, studentka trzeciego roku kierunku lekarskiego.

W grupie ponad 381 studentów (w tym 31 anglojęzycznych) lubelskiej uczelni, którzy zgłosili się do pracy przy zwalczaniu epidemii jest także Żaneta Seroka, studentka pielęgniarstwa.

– Skończyłam też ratownictwo medyczne na Uniwersytecie Medycznym, a od grudnia ubiegłego roku pracuję w szpitalu tymczasowym. W porównaniu z drugą falą, mamy znacznie więcej pacjentów, bywa bardzo ciężko. Są dyżury, w czasie których nie mamy nawet czasu, żeby zjeść – opowiada ratowniczka.

– Zgłosiłam się do tej akcji, bo w ten sposób ma być m.in. wspierany szpital tymczasowy. Przez kilka miesięcy poznałam realia pracy w tym miejscu i wiem, że mogę pomóc – dodaje Żaneta Seroka.

Jak informuje rzecznik Uniwersytetu Medycznego, listy z nazwiskami studentów zostały już wysłane do urzędu wojewódzkiego. – W gestii wojewody lubelskiego leży, do jakich placówek świadczących opiekę nad chorymi z COVID-19 zostaną oni skierowani – mówi Wojciech Brakowiecki, rzecznik UM.

Wojewoda nie wydał jeszcze żadnej decyzji o skierowaniu studentów do pracy w szpitalach. W ubiegłym tygodniu tłumaczył, że będą oni najprawdopodobniej pracować jako opiekunowie medyczni. – Nie znamy jednak szczegółów, czy będą to konkretne czynności przy pacjencie, czy związane z organizacją pracy w konkretnym szpitalu czy np. pomoc przy klasyfikacji do szczepień – mówi Aleksandra Szymczyk.

Dodaje, że nie wiedzą też, do których szpitali zostaną skierowani. – Mogą to być jednostki z całego województwa, niekoniecznie z Lublina – zaznacza Aleksandra. – Dla mnie jako studenta każde doświadczenie kliniczne, zwłaszcza w tak nietypowych warunkach, jakie mamy teraz jest na wagę złota – podkreśla Sara.

O pomoc zaapelował do studentów minister zdrowia, w związku z coraz poważniejszą sytuacją epidemiologiczną związaną z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem oraz pacjentów z COVID-19 wymagających leczenia w szpitalu. Studenci mają wykonywać prace dostosowane do poziomu ich wiedzy i umiejętności, pod nadzorem osoby, która ma uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego. Będą dostawać za to wynagrodzenie. – Zgodnie z informacjami z Ministerstwa Zdrowia, przysługuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości nie niższej niż 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku pracy – tłumaczy Brakowiecki.

Ponadto, czas pracy zostanie potraktowany jako udział w części zajęć lub zajęciach praktycznych i praktykach zawodowych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Najlepsi uczniowie z województwa nagrodzeni
galeria

Najlepsi uczniowie z województwa nagrodzeni

We wtorek w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego nagrodzono najlepszych uczniów z całego województwa. Ponad 200 osób otrzymało stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Mnóstwo pieniędzy w puszkach. Zebrali ponad 36 tys. zł
galeria

Mnóstwo pieniędzy w puszkach. Zebrali ponad 36 tys. zł

Przez dwa dnia na dwóch tomaszowskich cmentarzach odbywała się kwesta. Dała świetny wynik. Do puszek trafiło ponad 36 tys. zł.

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

42-latek z Zamościa wybrał pomysłową, lecz nietrafioną kryjówkę przed policjantami. Poszukiwany do odbycia kary więzenia ukrył się pod stertą odzieży w pokrowcu na ubrania.

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Chełmscy policjanci poszukują świadków tragicznego wypadku do którego doszło w październiku na drodze krajowej nr 12.

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Górnik Łęczna od wtorku zaczyna przygotowania do kolejnego meczu w Betclic I Lidze. W niedzielę zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Wisłą Płock i będą musieli poradzić sobie bez swojego bramkarza

Zamojski Dom Kultury mieście się przy ul. Partyzantów 13
15 listopada 2024, 18:00

Sześć dekad domu kultury. Jubileuszowa gala wkrótce

Najpierw był powiatowym, później wojewódzkim, a od jakiegoś czasu już miejskim. Ale cały czas działa pod tym samym adresem i w swojej siedzibie zorganizuje galę z okazji jubileuszu. Zamojski Dom Kultury świętuje swoje 60-lecie.

29-latek zadźgał partnera swojej matki
WIDEO
film

29-latek zadźgał partnera swojej matki

Nawet dożywocie może grozić 29-latkowi, który oskarżony jest o zabójstwo 42-letniego partnera swojej matki. Mężczyzna przyznał się do dokonania zbrodni.

ilustracyjne zdjęcie
biała podlaska

Białorusin przez 5 lat szpiegował lotnisko. Pomagał mu Polak

Przez pięć lat Nikolay M. śledził lotnisko w Białej Podlaskiej. Prokuratura oskarża go szpiegostwo na rzecz białoruskiego wywiadu. Pomagał mu w tym Polak.

Osoby bezdomne najczęściej ukrywają się w pustostanach. Policja w okresie jesienno-zimowym prowadzi patrole prewencyjne sprawdzając czy koczują tam osoby potrzebujące pomocy

Pierwszy przypadek wychłodzenia na Lubelszczyźnie. Zwracajmy uwagę na bezdomnych

Policjanci z Opola Lubelskiego wyjaśniają okoliczności śmierci 49-letniej mieszkanki Karczmisk. Prawdopodobną przyczyną śmierci było wychłodzenie. To pierwszy przypadek w tym sezonie na Lubelszczyźnie.

Inwestycje drogowe na Ponikwodzie! Drogi, chodniki i węzeł przesiadkowy.
WTOREK NA DZIELNI
film

Inwestycje drogowe na Ponikwodzie! Drogi, chodniki i węzeł przesiadkowy.

Gdzie powstanie droga, a gdzie chodnik czy oświetlenie – o inwestycjach w poszczególnych dzielnicach Lublina w nowym programie "Wtorek na dzielni" pytamy dyr. Grzegorza Malca, szefa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.

Przedstawicielki Cementu-Gryfa Chełm stawały na podium zawodów w Krakowie

Dobre występy przedstawicieli Cementu-Gryfa Chełm podczas zawodów w Krakowie i Zgierzu

W Krakowie rozegrany został Międzynarodowy Turnieju im. Władysława Bajorka. Zawody odbyły się w trzech grupach wiekowych, wśród dzieci, młodzików i kadetów. Wzięli w nich udział zawodnicy z Polski, Węgier, Ukrainy, Czech, Armenii, Danii, Chorwacji, Jordanii i Słowacji.

Klaudia Kudełko
古典音樂

Z Zamościa do Pekinu z nieznanym utworem Chopina

Pekin, Szanghaj, Xiamen, Chengdu, Chongqing i Shenzhen – w tych miastach zagra Klaudia Kudełko, pianistka z Zamościa, zdobywczyni nagrody specjalnej Outstanding Performance Prize za najlepszy występ na żywo w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Co zagra? Nieznany dotąd utwór Chopina.

Jubileuszowa edycja Targów Energetycznych ENERGETICS w Lublinie
galeria

Jubileuszowa edycja Targów Energetycznych ENERGETICS w Lublinie

Premierowe produkty, usługi i rozwiązania dla energetyki, szkolenia produktowe, panele dyskusyjne, seminaria oraz specjalistyczny program konferencyjny – tak zapowiada się jedno z najważniejszych wydarzeń dedykowane branży energetycznej – 15 edycja Targów Energetycznych ENERGETICS, które odbędą się w dniach 19 – 21 listopada 2024 roku. (Targi Lublin S.A., ul. Dworcowa 11).

Lubelskie CBŚP zlikwidowali linię produkcyjną narkotyków
ZDJECIA i WIDEO
galeria
film

Lubelskie CBŚP zlikwidowali linię produkcyjną narkotyków

Blisko tonę narkotyków o łącznej wartości 43 mln złotych zlikwidowali policjanci Centralnego Biura Śledczego z Lublina. Decyzją Sądu zamieszani w sprawę zostali tymczasowo aresztowani.

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Zbliżająca się zima to doskonały moment, aby zastanowić się nad zmianą opon na zimowe. Wiele osób zastanawia się, czy to konieczne. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak, szczególnie jeśli zależy nam na bezpieczeństwie jazdy zimą. Opony zimowe są zaprojektowane tak, aby zapewnić lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni, co jest kluczowe podczas jazdy po oblodzonych czy zaśnieżonych drogach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!