Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 lipca 2024 r.
19:47

"Przekazujcie pamięć kolejnym pokoleniom" - 80 lat temu zlikwidowano obóz koncentracyjny na Majdanku

0 A A

Szacuje się, że około 80 tysięcy ludzi zginęło w obozie koncentracyjnym na Majdanku. Równo 80 lat temu nastąpiła jego likwidacja, ale naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych tragicznych wydarzeniach

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uroczystości rocznicowe odbyły się pod kolumną Trzech Orłów, na terenie III pola więźniarskiego.

– Zbieramy się dzisiaj w tym miejscu, by oddać hołd więźniom Majdanka. To oni cierpieli tu z głodu, zimna i strachu. Byli torturowani i zmuszani do pracy ponad siły, umierali z głodu i wyczerpania, ginęli w komorach gazowych i egzekucjach. Symboliczne jest to, że zebraliśmy się przy kolumnie Trzech Orłów, miejscu w którym w 1943 roku jeszcze w czasie funkcjonowania tego obozu więźniowie potajemnie złożyli prochy zabitych oddając im hołd – mówiła podczas uroczystości Jadwiga Wakulska, prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, której matka będąc z nią w ciąży przebywała w obozie na Majdanku. Później została przetransportowana do Auschwitz, gdzie urodziła córkę.

Pamięć o tych wydarzeniach nie może zostać zapomniana. Członkowie Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych przekazują młodym pokoleniom to, co działo się za czasów II wojny światowej.

- Dlatego my, więźniowie obozu koncentracyjnego na Majdanku, my których rodziny zostały tu na zawsze, my stojący dziś przy prochach pomordowanych apelujemy o pamięć, pojednanie i o pokój Wy bądźcie naszymi ambasadorami i przekazujcie pamięć kolejnym pokoleniom. Oby hasło "nigdy więcej" nie brzmiało pusto - mówiła podczas uroczystości więźniarka. 

Nazistowski obóz koncentracyjny na Majdanku był pierwszym obozem, który został zlikwidowany po II wojnie światowej. Ale to nie oznacza, że więźniowie zostali wyzwoleni. Likwidacja trwała od marca 1944 roku, więźniowie Majdanka byli przewożeni do innych obozów tj. Auschwitz, Natzweiler, Ravensbrűck. 22 lipca o godzinie 18 SS wyprowadziło ostatnich więźniów. Wtedy toczyła się już bitwa o Lublin i nie zdołali spalić całego obozu jak to mieli w planach. Dwa dni później na te tereny weszła Armia Czerwona.

– Kres istnienia obozu był jednocześnie przełomem jeśli chodzi o przekazywanie wiedzy o tragedii jaka się tutaj wydarzyła – mówi Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzeczniczka Państwowego Muzeum na Majdanku.

Już kilka godzin po wyjeździe SS na teren obozu wchodzili mieszkańcy Lublina, dziennikarze, oraz ekspercji z polsko-radzieckiej komisji śledczej. Historię jednego z naocznych świadków przytoczył Tomasz Kranz, dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku.

– Nie wierzyłem w istnienie fabryk śmierci. Myślałem, że jest to propaganda wojenna. Zabija się ludzi, tysiące, wiele tysięcy, ale fabryki śmierci? Nie mogłem sobie tego wyobrazić. Za to ukarał mnie dobry Bóg. Zobaczyłem, że krematoria nie są legendą, zobaczyłem, że leżący tam rozstrzelani ludzie nie są legendą, a było ich tysiące, nie są legendą. Jednak coś innego wywarło na mnie wielkie wrażenie, większe niż trupy i zwęglone ciała w krematorium. Obok budynku administracji zobaczyłem olbrzymie pole białej kapusty. Była ona piękna, ponieważ nawożono ją popiołem ludzkim. Nie można było uwierzyć - brzmi relacja Jerzego Bossaka, reżysera filmu Majdanek, cmentarzysko Europy. 

Po przemówieniach odmówiono modlitwę ekumeniczną, której przewodniczyli prawosławny biskup lubelski i chełmski Abel, biskup pomocniczy Adam Bab, przedstawicielka społeczności żydowskiej w Lublinie Agnieszka Kolibska oraz biskup pomocniczy kościoła ewangelicko-augsburskiego Wojciech Rudkowski. Po niej nastąpiło złożenie kwiatów i wieńców przez delegacje obecne na uroczystości. Oprócz władz miejskich i wojewódzkich znaleźli się także konsul Włoch, konsul honorowy Republiki Czech oraz szef misji ambasady Niemiec. 

Tuż po uroczystościach pod Kolumną Trzech Orłów, na ścianie centrum obsługi zwiedzających muzeum odsłonięto okolicznościowy mural. 

- Mural łączy ze sobą dwie rocznice - likwidacji obozu na Majdanku jak i rocznicę powstania Państwowego Muzeum na Majdanku, bo kilka miesięcy potem kiedy obóz przestał funkcjonować to na jego miejscu po kilku miesiącach powstało muzeum - mówi Agnieszka Kowalczyk-Nowak. - Mural jest dość oszczędny w formie, ale nawiązuje do pomnika który jest w jego bliskim otoczeniu. Nawiązuje do niego swoim kształtem, formą i to też jest takie połączenie klamrą tej historii obozowej, bo pomnik powstał w hołdzie więźniom, ale też jest podkreśleniem tej trwałości, ciągłości naszej instytucji.

Podczas uroczystości odbyło się także oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Pamiątki". To wyjątkowa wystawa, która przypomina o obozowym życiu.

- Więźniowie obozu koncentracyjnego na Majdanku nie mogli mieć rzeczy osobistych, a jeśli takie mieli to one były przy nich w sposób nielegalny. Za posiadanie przedmiotów osobistych, pamiątek lub czegokolwiek co ich łączyło z rzeczywistością poza obozem były kary - tłumaczy Kowalczyk-Nowak - Organizując wystawę "Pamiątki" myślimy nie tylko o pamiątkach w sensie przedmiotów osobistych, ale również o rzeczach które w każdy sposób mogły być związane z funkcjonowaniem obozu. Czasami więźniom udało się zabrać jakiś element wyposażenia obozowego, pisali do siebie listy, czasem trafiały do ich rodzin również dokumentacja obozowa. To wszystko jest dla nas bardzo ważne, to świadectwa tego co działo się w obozie.

Władze muzeum zachęcają do dalszego przekazywania rzeczy związanych z obozem koncentracyjnym na Majdanku. Pracownicy zajmą się nimi w odpowiedni sposób i sprawią, że pamięć o ofiarach nie zginie. Aby przekazywać pamiątki należy skontaktować się z działem muzealiów na Majdanku - tel.: 81 710 28 25, e-mail: pamiatki@majdanek.eu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lublin Jazz Festiwal w odświeżonej formule
26 października 2024, 20:00

Lublin Jazz Festiwal w odświeżonej formule

Przed nami pierwsza odsłona nowej, specjalnej edycji Lublin Jazz Festiwalu: Future Friendly. Pierwsze koncerty już w najbliższy weekend.

Przemysław Czarnek i Mateusz Morawiecki
24 października 2024, 11:00

O dezinformacji, cenzurze i fake newsach. W konferencji udział wezmą Czarnek i Morawiecki

„Między informacją a dezinformacją. Czy cenzura wpływa na społeczeństwo” - taki jest tytuł dwudniowej konferencji w Tomaszowie Lubelskim. Udział wezmą politycy, m.in. Mateusz Morawiecki i Przemysław Czarnek, a także prawicowi dziennikarze.

Górnik Łęczna niespodziewanie przełamał się w meczu z Wisłą Kraków

Niespodziewanie przełamanie w Łęcznej. Górnik ograł rozpędzoną Wisłę Kraków

We wtorkowy wieczór na stadionie w Łęcznej można było się po raz kolejny przekonać, jak nieprzewidywalna jest piłka nożna. Górnik kilka dni temu nie potrafił pokonać znajdującej się w dołku Odry Opole. Wygrał za to z rozpędzoną Wisłą Kraków 1:0. Przy okazji zielono-czarni przerwali serię sześciu meczów ligowych bez kompletu punktów. Trzeba dodać, że to pierwsza porażka rywali za kadencji Mariusza Jopa.

Inauguracja roku akademickiego 2024/25 w Areszcie Śledczym w Lublinie
galeria

Inauguracja roku akademickiego 2024/25 w Areszcie Śledczym w Lublinie

W Centrum Studiów KUL dla Osadzonych przy Areszcie Śledczym w Lublinie, we wtorek zainaugurowano rok akademicki 2024/25. Naukę rozpoczęło 20 studentów pierwszego roku, w tym po raz pierwszy w historii 8 kobiet. Łącznie w areszcie na studiach pierwszego i drugiego stopnia kształcić będzie się 36 osób.

Podwórkowi Chuligani w Zgrzycie
26 października 2024, 20:00

Podwórkowi Chuligani w Zgrzycie

Łobuzerskie teksty, skoczna muzyka tak w skrócie można określić styl Podwórkowych Chuliganów, którzy w najbliższą sobotę (26 października) wystąpią w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Studenci będą rozkręcać śmigłowiec
galeria

Studenci będą rozkręcać śmigłowiec

Zdemontują i rozkręcą ponad 2 miliony części. Na Politechnikę Lubelską trafił śmigłowiec PZL W-3A SOKÓŁ, który posłuży jako pomoc dydaktyczna.

80 lat Państwowego Muzeum na Majdanku. Historia i przyszłość w centrum uwagi
NASZ PATRONAT

80 lat Państwowego Muzeum na Majdanku. Historia i przyszłość w centrum uwagi

23 i 24 października Państwowe Muzeum na Majdanku uroczyście obchodzić będzie swoje 80-lecie. Jubileusz obejmie uroczystą galę oraz konferencję z udziałem ekspertów z zakresu muzealnictwa i kultury pamięci.

Mateusz Ziółko: w przyszłym roku chcę wydać kolejny album
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Mateusz Ziółko: w przyszłym roku chcę wydać kolejny album

Gościem programu (Nie)Wyparzona Gęba był Mateusz Ziółko. Zdradził kiedy możemy spodziewać się jego nowego album oraz kiedy ukaże się najnowszy singiel. Powiedział też co robi w wolnym czasie i co dały mu programy talent show.

Nominacje profesorskie dla naukowców z naszego regionu

Nominacje profesorskie dla naukowców z naszego regionu

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda 21 października wręczył w Warszawie profesorskie akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród blisko 70 wyróżnionych znalazło się czworo przedstawicieli uczelni z województwa lubelskiego.

Kolejne ulice i chodniki zostaną wyremontowane. Wiemy, gdzie wkrótce będzie jeździło i chodziło się jak po stole

Kolejne ulice i chodniki zostaną wyremontowane. Wiemy, gdzie wkrótce będzie jeździło i chodziło się jak po stole

Lubelski ratusz podpisał umowy na wykonanie remontu kolejnych ulic oraz chodników. Nową nawierzchnię zyskają dwie ulice w dzielnicy Szerokie. Drogowcy zmodernizują też chodniki na LSM.

Dom Kseni odzyskał blask. Jest historia i współczesność
Leśna Podlaska
galeria

Dom Kseni odzyskał blask. Jest historia i współczesność

Zabytek o ciekawej historii odzyskał drugie życie. W domu Kseni mieści się teraz małe muzeum.

Magdalena Szymkiewicz otrzymała tytuł MVP trzeciego tygodnia rozgrywek w Orlen Basket Lidze Kobiet

Koszykarka Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin z tytułem MVP tygodnia

Niesamowity występ Magdaleny Szymkiewicz podczas meczu z Energą Toruń został doceniony. Zawodniczka Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin została wybrana MVP tygodnia.

Miało być szybko, a zamiast tego pojawiły się opóźnienia. Powód? Ujemna temperatura w nocy, która uniemożliwiła kontynuowanie remontu schodów.

„Tak działają spółdzielnie w dzisiejszych czasach….”- mieszkańcy Świdnika kontra administracja bloku

Świdniczanie, zamieszkujący jeden z bloków, skarżą się na opóźnienia związane z remontem schodów prowadzących do wejścia budynku. Winą za zaistniałą sytuację obarczają Spółdzielnię Mieszkaniową, która zarządza budynkiem.

Piotr Ceglarz zdobył w sobotę swojego trzeciego gola w tym sezonie

Kapitan Motoru Lublin: Problemem podczas meczu z Widzewem nie była gra w obronie niskiej

Po szalonym meczu Motor przegrał w sobotę z Widzewem 3:4. Gospodarze odczuwali po końcowym gwizdku wielki niedosyt. I trudno się dziwić. W końcu po kilkunastu minutach prowadzili już 2:0, a na koniec nie zdobyli nawet punktu.

To jeszcze nie most, ale rondo już otwarte
biała podlaska
galeria

To jeszcze nie most, ale rondo już otwarte

To jeszcze nie koniec wielkiej inwestycji, ale kierowcy mogą już jeździć po rondzie na ulicy Koncertowej. Na most trzeba poczekać do grudnia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

229,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

16,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

179,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Komunikaty