Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 grudnia 2022 r.
15:31

Przestrzenie Sztuki. Podsumowanie wyjątkowego projektu

Autor: Zdjęcie autora sko
0 0 A A

To był wyjątkowy rok dla lubelskiej kultury. Zawdzięczmy to Centrum Kultury w Lublinie i realizowanemu przez nie projektowi Przestrzenie Sztuki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Instytut Teatralny zaufał Centrum Kultury i w ciągu tego roku mieliśmy wiele wydarzeń dotyczących teatru. Mieliśmy cztery premiery, kilkanaście pikników teatralnych na dzielnicach, wyjazd aktorów w region. Bardzo dużo ciekawych wydarzeń – tak projekt Przestrzenie Sztuki podsumowuje Rafał Koziński, dyrektor CK.

Ma na myśli specjalny projekt, dzięki któremu Centrum zyskało nowe możliwości z np. wyjściem z teatrem. To nie tylko wspomniane działania dzielnicowe, ale też przedsięwzięcia, o których było głośno.

Trzeba wspomnieć o np. premierze „Kongresu Futurologicznego” Teatru Czytelni Dramatu. Spektakl, w reżyserii Daniela Adamczyka,  zakwalifikował się do konkursu „Klasyka Żywa”, a także do finału programu „Teatr Polska”, dzięki czemu produkcja Przestrzeni Sztuki prezentowana była nie tylko w Lublinie, ale także w aż 7 innych miastach.

Letnim hitem teatralnym okazała się kolejna premiera – spektakl „Ryngraf” Sceny InVitro na podstawie opowiadania Marcina Wrońskiego „Trzej przyjaciele z budowy”. To trzecia odsłona teatralnego serialu kryminalnego według pomysłu i w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego. Łącznie od czerwca do września w Wirydarzu CK spektakl zobaczyło tysiąc kilkaset osób.

– Ten teatr był dla nas trochę zbawienny – dodaje Koziński. – Zorganizowaliśmy wiele konkursów dla miłośników teatru, dużo warsztatów. Ważne jest to, że udało nam się zanieść ten teatr blisko ludzi. Tam, gdzie mieszkają, na osiedlach, na blokach, pod ich oknami były grane spektakle dla dzieci, dla Ukraińców. Także bardzo ciekawy projekt – mówi.

Jednak Przestrzenie Sztuki to także taniec. Ten najlepszy, artystyczny, który „naucza” swojego ciała. Dzięki takim działaniom, być może, udało się kogoś zarazić miłością do tej sztuki.

– Bardzo istotnym elementem Programu PS są regularne prezentacje polskich spektakli dla lokalnej publiczności, na scenie lubelskiego Operatora projektu, czyli Centrum Kultury w Lublinie, jak i scenach partnerów, m.in. Centrum Spotkania Kultur, Akademickiego Centrum Kultury i Mediów Chatka Żaka oraz Galerii Labirynt. W regionie są to: Chełmski Dom Kultury, Włodawski Dom Kultury i Dom Chemika w Puławach – akcentuje CK.

Wśród licznych spektakli, jakie udało się w tym roku pokazać publiczności należy wymienić np.:

  • „BER: Bondara / Ekman / Rimeikis” – tryptyk baletowy Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu,
  • „III symfonię” Janusza Orlika, „Blisko” w choreografii Tomasza Ciesielskiego,
  • „Bodily suites reclaimed” Jacka Łumińskiego,
  • „Lithos” Materii Łódź,
  • „Jestem miłością III” w choreografii Barbary Bujakowskiej.

– Zrealizowano liczne rezydencje i pokazy prac w procesie (tzw. work in progress). Ważnym elementem były też konkursy na: Mini Grant, Prezentacje Spektakli, Rezydencje Artystyczne oraz Premierę Małego i Dużego Formatu, których efekty mogliście Państwo zobaczyć na scenie CK czy Galerii Labirynt, m.in. „Społeczne SPA” w choreografii Bartosza Juszczaka czy wieczór performatywny „People” – informuje lubelski operator programu.

Równie ważnym elementem działań były coachingi z wybitnymi twórcami, m.in. z Januszem Orlikiem, taneczne jam sessions, m.in. z Mikołajem Karczewskim, Katarzyną Leszek i Łukaszem Wójcickim czy letnie Poka Styl czyli konkurs taneczny Street Dance w Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim.

W ramach programu zadbaliśmy o zawodowców, amatorów, miłośników tańca. Gościliśmy profesjonalistów, gościliśmy osoby debiutujące. Organizowaliśmy wydarzenia w naszym Centrum Kultury, ale gościliśmy też w regionie. Nawiązaliśmy wiele partnerstw, spotkaliśmy bardzo wiele ciekawych osób, które zainteresowały się tańcem i które, mam nadzieję, będą kontynuować z nami współpracę w przyszłych latach – wylicza Ryszard Kalinowski z Lubelskiego Teatru Tańca.

Projekt realizowany jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki Lublin, który jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Lokalnym operatorem projektu jest Centrum Kultury w Lublinie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Edukacja zawodowa i rola cechu
Dzień Wschodzi
film

Edukacja zawodowa i rola cechu

W kolejnym odcinku Dzień Wschodzi rozmawiamy z Podstarszym Cechu Metalowego w Lublinie Sławomirem Kulą o ginących zawodach. Zapytaliśmy jakie są różnice w kształceniu zawodowym, a normalnym oraz co daje nauka w cechu.

Rywalizacja pomiędzy obiema ekipami była już w niedzielę bardzo zacięta

MKS FunFloor w niedzielę zagra rewanż z Super Amara Bera Bera o awans do fazy grupowej Ligi Europejskiej

W niedzielę MKS FunFloor rozegra decydujący mecz o awans do fazy grupowej. Po pierwszym spotkaniu rozegranym w hali Globus lubelski klub ma cztery bramki zapasu.

Prawie 3 tysiące ludzi musi opuścić swoje mieszkania. Trwa ewakuacja
Lublin

Prawie 3 tysiące ludzi musi opuścić swoje mieszkania. Trwa ewakuacja

Rozpoczęła się ewakuacja 2800 mieszkańców Lublina w związku znalezieniem niewybuchu z czasów II wojny światowej. Ludzie powoli opuszczają swoje mieszkania.

Jarmark Świąteczny przed Bożym Narodzeniem to w Zamościu tradycja z 10-letnią historią
14 grudnia 2024, 10:00

Coraz bliżej święta. I bożonarodzeniowy jarmark

To będzie jubileuszowy, już 10. Jarmark Świąteczny w Zamościu. Odbędzie się niedługo przed Bożym narodzeniem, ale już można się zgłaszać do udziału.

Recital Zbigniewa Zamachowskiego - nie tylko o miłości
recital
20 listopada 2024, 19:00

Recital Zbigniewa Zamachowskiego - nie tylko o miłości

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie zaprasza na muzyczny wieczór z jednym z najwybitniejszych polskich aktorów – Zbigniewem Zamachowskim, który wystąpi 20 listopada (środa) w ramach cyklu "Dźwiękospełnia Osterwy".

Kacper Urbański zapowiada, że wraz z kolegami powalczy w Porto o zwycięstwo

Liga Narodów. Dziś mecz Portugalia - Polska. Gdzie oglądać? Transmisja w TV, stream online

W piątkowy wieczór reprezentacja Polski rozegra przedostatni mecz w ramach fazy grupowej obecnej edycji Ligi Narodów. Targani problemami kadrowymi i bez Roberta Lewandowskiego Biało-Czerwoni zagrają na wyjeździe z Portugalią. Początek meczu w Porto zaplanowano na godzinę 20.45

Premiera w Domu Kultury LSM. Wystąpi Swoo High
koncert
21 listopada 2024, 19:00

Premiera w Domu Kultury LSM. Wystąpi Swoo High

Już 21 listopada (czwartek) w lubelskim Domu Kultury LSM odbędzie się koncert lubelskiego zespołu zespołu Swoo High, promujący najnowszy singiel i EP-kę.

Twierdziła że ukradli jej samochód. A tak naprawdę zapomniała gdzie zaparkowała

Twierdziła że ukradli jej samochód. A tak naprawdę zapomniała gdzie zaparkowała

Zgłoszenie o kradzieży auta otrzymali ryccy policjanci. Jak się okazało, do żadnego przestępstwa nie doszło

"Czerwona kalina" to ukraińska pieśń patriotyczna z 1911 roku, którą za hymn uznał Legion Ukraińskich Strzelców Siczowych. Z kolei według zamojskich Wołyniaków to utwór wykorzystywany również przez banderowców, co przywołuje nie najlepsze skojarzenia historyczne po polskiej stronie

Fala hejtu na puławską szkołę za "Czerwoną Kalinę"

Nagranie grupy dzieci śpiewających ukraińską pieśń "Czerwona kalina" podczas akademii z okazji 11 listopada w puławskiej podstawówce wywołało falę hejtu. Słowna agresja była tak duża, że nauczyciele zaczęli obawiać się o bezpieczeństwo uczniów. Filmik już usunięto, a komentarze na szkolnym profilu zablokowano. O pomoc poproszono policję.

Anna Nehrebecka weźmie udział w spotkaniu zaplanowanym na środę, 27 listopada
27 listopada 2024, 18:30

Anna Nehrebecka i Tomasz Włosok w Zamościu. Będą gośćmi Alchemii Kina

Z udziałem aktorów Anny Nehrebeckiej i Tomasza Włosoka oraz krytyka Łukasza Maciejewskiego odbędzie się tegoroczna, 12. edycja Alchemii Kina. Na ten filmowy przegląd, promujący polskie produkcje zaprasza Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu.

Ulica 1 Maja (na zdj.) wraz z al. Lipową i ul. Bochotnica do niedawna tworzyły kilkukilometrowy fragment drogi wojewódzkiej nr 830. Po zmianach cały ten odcinek trafił w ręce miasta Nałęczów
galeria

Kaskadowa degradacja dróg w centrum Nałęczowa

Otwarcie obwodnicy Nałęczowa doprowadziło do szybkiej, kaskadowej degradacji blisko czterokilometrowego fragmentu byłej drogi wojewódzkiej nr 830. Ulice w centrum uzdrowiska najpierw trafiły w ręce powiatu puławskiego, a następnie zostały podarowane gminie

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemu bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą

Ewakuacja w Lublinie. Znaleziono niewybuch na terenie budowy
PILNE
galeria

Ewakuacja w Lublinie. Znaleziono niewybuch na terenie budowy

W związku ze środowym znalezieniem niewybuchu na terenie budowy nowego komisariatu przy ulicy Walecznych w Lublinie, na piątek zarządzono ewakuację 2800 mieszkańców z pobliskich budynków.

Mecz w Szczecinie będzie dla Julii Ostrowskiej okazją do budowania swojej pozycji w zespole Górnika

W weekend zostanie rozegrana druga runda rozgrywek Orlen Pucharu Polski kobiet

W tej fazie województwo lubelskie ma aż trzech przedstawicieli

Prezent za grube pieniądze. Pacjentom będzie lepiej
galeria

Prezent za grube pieniądze. Pacjentom będzie lepiej

Gdyby chcieli to wszystko kupić, musieliby wydać jakieś 500, może nawet 600 tys. zł. Ale nie wydali. Spory transport sprzętu zupełnie za darmo dotarł do szpitala w Tomaszowie Lubelskim. Skorzystają na tym pacjenci

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty