Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

18 sierpnia 2014 r.
17:30
Edytuj ten wpis

Budżet obywatelski w Puławach: 44 pomysły do wyboru (lista)

Biletomaty w autobusach, a może ścieżka rowerowa do Zakładów Azotowych? Podobnych pomysłów było aż 91. Radni właśnie ustalili, na które z nich można głosować

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ostatecznie radni z komisji ds. budżetu obywatelskiego zaakceptowali 44 projekty. Dlaczego pozostałe przepadły? - Albo teren pod inwestycję nie był własnością gminy, albo projekt przekraczał dopuszczalną kwotę - wyjaśnia radna Teresa Gutowska, przewodnicząca komisji.

Niektóre pomysły nie przeszły weryfikacji pozytywnie, ale nie znaczy to, że nigdy nie będą realizowane. Chodzi np. o te dotyczące błoni: ścieżkę do jazdy na rolkach, ścianę do graffiti czy wspinaczkową. Radni uznali, że najpierw musi powstać koncepcja przebudowy całego terenu. I dlatego zgodzili się, aby pod głosowanie dopuścić właśnie przygotowanie takiego dokumentu. - A później te odrzucone teraz projekty będą mogły być uwzględnione - wyjaśnia Teresa Gutowska.

Inne odrzucone pomysły dotyczą remontów placów zabaw przy przedszkolach (mają być przeprowadzone z innych środków), czy inwestycji związanych z Domem Chemika. Przebudowa tego ostatniego jest w przygotowaniu, więc wcześniejsza realizacja tych pomysłów nie miałaby sensu.

Na jakie projekty będzie można głosować? Stowarzyszenie "Przyjazne Włostowice” zgłosiło pomysł instalacji biletomatów w autobusach komunikacji miejskiej. Przedstawiciele rowerzystów z Zakładów Azotowych "Puławy” chcą, aby miasto wyremontowało zniszczoną ścieżkę rowerową prowadzącą przez las z miasta do zakładu. Inny projekt dotyczy budowy eksperymentatorium dla dzieci w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Tak jak w poprzednim roku kilka projektów to inwestycje zdrowotne, m.in.: zakup karetki dla puławskiego SPZOZ, remont przychodni przy ul. Kilińskiego, czy Skłodowskiej oraz oddziału noworodkowego w szpitalu. Tradycyjnie mieszkańcy wnioskują o remonty dróg i chodników, budowę siłowni na otwartym powietrzu oraz zakup sprzętu multimedialnego dla szkół. Będzie też można głosować na walkę miasta z komarami albo z ptakami wronowatymi na Skwerze Niepodległości.

Głosowanie przez internet potrwa od 10 do 14 września. Jak informuje Tomasz Goliszek z Urzędu Miasta Puławy, po wejściu na stronę internetową (wkrótce urząd poda jej adres) trzeba będzie wpisać swój numer PESEL oraz imię i nazwisko. Następnie wystarczy wybrać z listy projekty, na które chcemy zagłosować. Potem od 17 do 21 września odbędzie się głosowanie tradycyjne. Wtedy urząd będzie miał już listę osób, które zagłosowały przez internet i nie będzie można tego zrobić drugi raz.

Zanim ruszy głosowanie podczas spotkań z mieszkańcami urzędnicy wytłumaczą jego zasady. - Każdy wnioskodawca będzie mógł zabrać głos i zachęcić do swojego projektu - dodaje Magdalena Fidos z UM Puławy.

Lista projektów lokalnych pozytywnie zaopiniowanych - rejon I:

- chodnik ul. Murarska i Norblina
- remont i modernizacja Przychodni na ul. Kilińskiego (cztery projekty, które mają się znaleźć pod jedną nazwą)
- wykonanie chodnika między blokami przy ul. Romów a ul. Norblina
- siłownia na powietrzu przy ul. Romów
- budowa wiat na przystankach MZK
- skwer wypoczynkowy
- wymiana płytek podłogowych PCV na wykładzinę antypoślizgową PCV w rulonie (w SP Nr 11)

Lista projektów lokalnych pozytywnie zaopiniowanych - rejon II:

- cyfrowa szkoła z mobilną pracownią komputerową (w SP Nr 10 i PG Nr 1)
- zewnętrzny stół do tenisa stołowego na osiedlu Wólka Profecka
- siłownia na powietrzu na osiedlu Wólka Profecka
- siłownia na powietrzu (Bulwar Nadwiślański)

Lista projektów lokalnych pozytywnie zaopiniowanych - rejon III:

- cyfrowa szkoła. Wyposażenie Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Polskich Lotników w Puławach w sprzęt multimedialny
- remont Przychodni Nr 2 w Puławach, ul. Skłodowskiej 10 (dwa projekty, które mają się znaleźć pod jedna nazwą)
- budowa miejsc postojowych w pasie drogowym ul. Leśnej
- cyfrowa szkoła i mobilna pracownia komputerowa w ZSO Nr 2

Lista projektów lokalnych pozytywnie zaopiniowanych - rejon IV:

- plac rekreacyjno-sportowy dla dzieci, młodzieży i dorosłych z monitoringiem oraz policyjnym patrolem rowerowym (ul. Sienkiewicza/Kochanowskiego)
- wielopokoleniowa siłownia zewnętrzna (działka położona pomiędzy nieruchomościami przy ul. Norwida 12,14,16 oraz przy ul. Sieroszewskiego 3)
- modernizacja łącznika spacerowego między ul. Kaniowczyków a al. Partyzantów

Lista projektów ogólnomiejskich pozytywnie zaopiniowanych:

- wymiana plastikowych ławek na przystankach Miejskiej Komunikacji w Puławach na drewniane
- wykonanie rzeźby pomnikowej ks. Izabeli Czartoryskiej - odlew z brązu, pomnik Księżnej Izabeli (dwa projekty, które mają się znaleźć pod jedna nazwą)
- remont/modernizacja ścieżki rowerowej (od ul. Prusa do ul. Długiej) (dwa projekty, które mają się znaleźć pod jedna nazwą)
- wiata przystankowa MPK Kępa 2
- promocja historycznego znaczenia i wielkości Puław
- zagospodarowanie terenu u zbiegu ulic Prusa i Wróblewskiego
- "Puławy” miasto - ogród” upiększenie pasów drogowych w centrum miasta
- odkomarzanie miasta Puławy
- urządzenie parku rekreacyjnego na Błoniach, projekt zagospodarowania Błoni Miejskich (dwa projekty, które mają się znaleźć pod jedna nazwą)
- toalety przy cmentarzach puławskich
- wyposażenie autobusów MZK Puławy w biletomaty
- modernizacja oddziału noworodkowego wraz z poradnią rozwoju noworodka i problemów laktacyjnych w SPZOZ Puławy w ramach "Projektu optymalizacji opieki nad matką i dzieckiem - rodzić po ludzku w Puławach”
- wyprowadzenie ptaków wronowatych ze Skweru Niepodległości
- organizacja tymczasowych okolicznościowych jarmarków - targowisk
- "Skarby Puław”
- pracownia wiedzy, eksperymentarium w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym (dwa projekty, które mają się znaleźć pod jedna nazwą)
- naturalne wspomaganie zwalczania komarów i meszek w mieście
- zakup karetki reanimacyjnej dla potrzeb SPZOZ

Pozostałe informacje

Krzesimir Dębski
koncert
7 maja 2025, 19:00

„Nowe w Starym” – koncert pełen emocji w Teatrze Starym w Lublinie

Teatr Stary w Lublinie zaprasza na wyjątkowy koncert, który na pewno, na długo pozostanie w naszej pamięci. W ramach cyklu „Nowe w Starym” wystąpi grupa składająca się z samych znakomitości: Krzesimir Dębski, Czesław „Mały” Bartkowski, Tadeusz Sudnik, Kolor Karol Gadzało oraz Michał Michalec.

Cła odwetowe na USA. Unia Europejska podjęła decyzję

Cła odwetowe na USA. Unia Europejska podjęła decyzję

UE podjęła w środę decyzję o nałożeniu ceł odwetowych na Stany Zjednoczone. Stawki w wysokości do 25 proc. obejmą amerykańskie towary o wartości 22 mld euro. Niektóre cła zaczną obowiązywać od połowy kwietnia. To odpowiedź na decyzję Donalda Trumpa o objęciu stali i aluminium dodatkowymi taryfami.

Przeprowadzka z Lubartowa do magazynów w Niemcach ma rozpocząć się po długim weekendzie majowym, a zakończyć do 19 maja
biznes

Koniec z produkcją w Lubartowie. Producent worków na smieci przenosi sie do Niemiec

Znany producent worków na śmieci, lubartowska Stella Pack, przenosi ich produkcję poza miasto: do przestronnych hal firmy Panattoni Park w podlubelskich Niemcach.

zdjęcie ilustracyjne

"Większa równowaga społeczna". Skoro będzie Rada Kobiet, to radny Gontarz chce Rady Mężczyzn

Radny Tomasz Gontarz (PiS) wystąpił do prezydenta Krzysztofa Żuka z propozycją powołania Rady Mężczyzn – nowego organu doradczego przy władzach miasta. Pomysł nawiązuje do planowanej Rady Kobiet, nad którą miasto już pracuje.

Drzwi Otwarte UMCS: nowości, najpopularniejsze kierunki i przyszłość na rynku pracy
ZDJĘCIA
galeria

Drzwi Otwarte UMCS: nowości, najpopularniejsze kierunki i przyszłość na rynku pracy

Bezpieczeństwo radiacyjne albo inżynieria druku 3D. Prawo, albo bezpieczeństwo wewnętrzne. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Zadbaj o czystość swojego basenu. Jakie akcesoria pomogą w tym zadaniu?

Zadbaj o czystość swojego basenu. Jakie akcesoria pomogą w tym zadaniu?

Stworzenie basenu jest już niewątpliwie dużym osiągnięciem, jednak aby na długo cieszyć się jego urokami konieczna jest należyta troska o zachowanie czystości. Baseny niezależnie od tego gdzie się znajdują, czy w zadaszeniu czy na świeżym powietrzu wymagają stałego czyszczenia. Nie jest to jedynie kwestia estetyki, choć ta także odgrywa wielką rolę. Odpowiednie oczyszczanie z zabrudzeń takich jak liście, owady i piasek, zapobiega zatykania się systemów filtracyjnych i przedłuża ich żywotność. Utrzymanie czystości w basenie pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu pH i jakości wody, co zmniejsza konieczność używania dużej ilości środków chemicznych. Chroni również użytkowników przed bakteriami i patogenami, dzięki czemu mogą oddawać się wodnym zabawą. Przedstawiamy urządzenia, które pomogą Ci w tym zadaniu, a dbanie o czystość stanie się łatwe i przyjemne.

Nowe jednostki wojskowe w regionie. MON uzbroi żołnierzy w używany sprzęt

Nowe jednostki wojskowe w regionie. MON uzbroi żołnierzy w używany sprzęt

Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło szczegóły dotyczące formowania jednostek wojskowych w Wólce Gościeradowskiej i Poniatowej. Resort zdradził plany związane z infrastrukturą oraz sprzętem w odpowiedzi na pytania posłanki Anny Baluch (PiS).

Juwenalia 2025 z Natalią Szroeder i Lady Pank. Kto jeszcze wystąpi w Lublinie?
galeria

Juwenalia 2025 z Natalią Szroeder i Lady Pank. Kto jeszcze wystąpi w Lublinie?

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. I to jeszcze nie wszystko. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują równo za miesiąc, a biletów już prawie nie ma.

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W czwartek na Placu Litewskim i przy ul. Gospodarczej odbędą się uroczystości rocznicowe. Organizatorzy zapraszają mieszkańców do wspólnego oddania hołdu 96 ofiarom tragedii z 2010 roku.

Otwarcie mostu w grudniu 2024 roku

Radni zdecydują o alei Riada Haidara. Ale święty Kuncewicz też nie będzie pominięty

Wszystko na to wskazuje, że nowy most w Białej Podlaskiej zyska patrona. Radni Koalicji Obywatelskiej już w 2023 roku proponowali, by przeprawę nazwać aleją Riada Haidara. W międzyczasie środowiska religijne zaczęły lobbować za świętym Jozafatem Kuncewiczem.

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach powrócił z bezimiennego zbiorowego grobu w Lublinie i został pochowany obok ukochanej żony Stefanii. Na cmentarzu w Międzyrzecu Podlaski spoczął żołnierz powojennego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego sierż. Jan Grudziński ps. Płomień.

Peter Lerant (asystent Pavola Stano): Nie jesteśmy zadowoleni z tego wyniku

Peter Lerant (asystent Pavola Stano): Nie jesteśmy zadowoleni z tego wyniku

We wtorek Górnik Łęczna nie znalazł sposobu na defensywę broniącej się przed spadkiem Kotwicy Kołobrzeg. Zielono-czarni zremisowali z beniaminkiem 0:0, a wynik z całą pewnością bardziej cieszył rywali zielono-czarnych. Jak spotkanie podsumowali Piotr Tworek i Peter Lerant oraz Damian Warchoł i Branislav Pindroch?

Poddasze kamienicy w ogniu. Czujka uratowała mieszkańców

Poddasze kamienicy w ogniu. Czujka uratowała mieszkańców

W nocy doszło do pożaru przy ulicy Garbarskiej w Lublinie. Paliło się poddasze kamienicy.

Arkadiusz Klucznik

"Pozostawił niezatarte ślady w lubelskiej kulturze". Zmarł były dyrektor Teatru Andersena

Zmarł Arkadiusz Klucznik, dyrektor Teatru Andersena w latach 2007-2017.

5 mitów o psychoterapii, które warto obalić

5 mitów o psychoterapii, które warto obalić

Psychoterapia coraz bardziej zakorzenia się w naszej codzienności jako naturalna forma dbania o zdrowie psychiczne. Mimo to wciąż krąży wiele mitów, które potrafią zniechęcić do sięgnięcia po wsparcie. Warto przyjrzeć się kilku najczęściej powtarzanym przekonaniom i zweryfikować, ile mają wspólnego z prawdą.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium