Biletomaty w autobusach, a może ścieżka rowerowa do Zakładów Azotowych? Podobnych pomysłów było aż 91. Radni właśnie ustalili, na które z nich można głosować
Niektóre pomysły nie przeszły weryfikacji pozytywnie, ale nie znaczy to, że nigdy nie będą realizowane. Chodzi np. o te dotyczące błoni: ścieżkę do jazdy na rolkach, ścianę do graffiti czy wspinaczkową. Radni uznali, że najpierw musi powstać koncepcja przebudowy całego terenu. I dlatego zgodzili się, aby pod głosowanie dopuścić właśnie przygotowanie takiego dokumentu. - A później te odrzucone teraz projekty będą mogły być uwzględnione - wyjaśnia Teresa Gutowska.
Inne odrzucone pomysły dotyczą remontów placów zabaw przy przedszkolach (mają być przeprowadzone z innych środków), czy inwestycji związanych z Domem Chemika. Przebudowa tego ostatniego jest w przygotowaniu, więc wcześniejsza realizacja tych pomysłów nie miałaby sensu.
Na jakie projekty będzie można głosować? Stowarzyszenie "Przyjazne Włostowice” zgłosiło pomysł instalacji biletomatów w autobusach komunikacji miejskiej. Przedstawiciele rowerzystów z Zakładów Azotowych "Puławy” chcą, aby miasto wyremontowało zniszczoną ścieżkę rowerową prowadzącą przez las z miasta do zakładu. Inny projekt dotyczy budowy eksperymentatorium dla dzieci w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym.
Tak jak w poprzednim roku kilka projektów to inwestycje zdrowotne, m.in.: zakup karetki dla puławskiego SPZOZ, remont przychodni przy ul. Kilińskiego, czy Skłodowskiej oraz oddziału noworodkowego w szpitalu. Tradycyjnie mieszkańcy wnioskują o remonty dróg i chodników, budowę siłowni na otwartym powietrzu oraz zakup sprzętu multimedialnego dla szkół. Będzie też można głosować na walkę miasta z komarami albo z ptakami wronowatymi na Skwerze Niepodległości.
Głosowanie przez internet potrwa od 10 do 14 września. Jak informuje Tomasz Goliszek z Urzędu Miasta Puławy, po wejściu na stronę internetową (wkrótce urząd poda jej adres) trzeba będzie wpisać swój numer PESEL oraz imię i nazwisko. Następnie wystarczy wybrać z listy projekty, na które chcemy zagłosować. Potem od 17 do 21 września odbędzie się głosowanie tradycyjne. Wtedy urząd będzie miał już listę osób, które zagłosowały przez internet i nie będzie można tego zrobić drugi raz.
Zanim ruszy głosowanie podczas spotkań z mieszkańcami urzędnicy wytłumaczą jego zasady. - Każdy wnioskodawca będzie mógł zabrać głos i zachęcić do swojego projektu - dodaje Magdalena Fidos z UM Puławy.
Lista projektów lokalnych pozytywnie zaopiniowanych - rejon I:
- remont i modernizacja Przychodni na ul. Kilińskiego (cztery projekty, które mają się znaleźć pod jedną nazwą)
- wykonanie chodnika między blokami przy ul. Romów a ul. Norblina
- siłownia na powietrzu przy ul. Romów
- budowa wiat na przystankach MZK
- skwer wypoczynkowy
- wymiana płytek podłogowych PCV na wykładzinę antypoślizgową PCV w rulonie (w SP Nr 11)
Lista projektów lokalnych pozytywnie zaopiniowanych - rejon II:
- zewnętrzny stół do tenisa stołowego na osiedlu Wólka Profecka
- siłownia na powietrzu na osiedlu Wólka Profecka
- siłownia na powietrzu (Bulwar Nadwiślański)
Lista projektów lokalnych pozytywnie zaopiniowanych - rejon III:
- remont Przychodni Nr 2 w Puławach, ul. Skłodowskiej 10 (dwa projekty, które mają się znaleźć pod jedna nazwą)
- budowa miejsc postojowych w pasie drogowym ul. Leśnej
- cyfrowa szkoła i mobilna pracownia komputerowa w ZSO Nr 2
Lista projektów lokalnych pozytywnie zaopiniowanych - rejon IV:
- wielopokoleniowa siłownia zewnętrzna (działka położona pomiędzy nieruchomościami przy ul. Norwida 12,14,16 oraz przy ul. Sieroszewskiego 3)
- modernizacja łącznika spacerowego między ul. Kaniowczyków a al. Partyzantów
Lista projektów ogólnomiejskich pozytywnie zaopiniowanych:
- wykonanie rzeźby pomnikowej ks. Izabeli Czartoryskiej - odlew z brązu, pomnik Księżnej Izabeli (dwa projekty, które mają się znaleźć pod jedna nazwą)
- remont/modernizacja ścieżki rowerowej (od ul. Prusa do ul. Długiej) (dwa projekty, które mają się znaleźć pod jedna nazwą)
- wiata przystankowa MPK Kępa 2
- promocja historycznego znaczenia i wielkości Puław
- zagospodarowanie terenu u zbiegu ulic Prusa i Wróblewskiego
- "Puławy” miasto - ogród” upiększenie pasów drogowych w centrum miasta
- odkomarzanie miasta Puławy
- urządzenie parku rekreacyjnego na Błoniach, projekt zagospodarowania Błoni Miejskich (dwa projekty, które mają się znaleźć pod jedna nazwą)
- toalety przy cmentarzach puławskich
- wyposażenie autobusów MZK Puławy w biletomaty
- modernizacja oddziału noworodkowego wraz z poradnią rozwoju noworodka i problemów laktacyjnych w SPZOZ Puławy w ramach "Projektu optymalizacji opieki nad matką i dzieckiem - rodzić po ludzku w Puławach”
- wyprowadzenie ptaków wronowatych ze Skweru Niepodległości
- organizacja tymczasowych okolicznościowych jarmarków - targowisk
- "Skarby Puław”
- pracownia wiedzy, eksperymentarium w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym (dwa projekty, które mają się znaleźć pod jedna nazwą)
- naturalne wspomaganie zwalczania komarów i meszek w mieście
- zakup karetki reanimacyjnej dla potrzeb SPZOZ