Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

13 marca 2020 r.
18:52

Koronawirus: Szpital w Puławach przygotowuje się na przyjęcie zakażonych. "Nie było żadnych możliwości negocjacji"

22 86 A A
Sytuacja jest nadzwyczajna. Władze powiatu oraz kierownictwo SP ZOZ zapewniają jednak, że postarają się wywiązać się z postawionych przed nimi zadań dla dobra wszystkich mieszkańców regionu i województwa lubelskiego
Sytuacja jest nadzwyczajna. Władze powiatu oraz kierownictwo SP ZOZ zapewniają jednak, że postarają się wywiązać się z postawionych przed nimi zadań dla dobra wszystkich mieszkańców regionu i województwa lubelskiego (fot. rs)

Szpital w Puławach przygotowuje się na przyjęcie zakażonych. W nadchodzących tygodniach opiekę ambulatoryjną puławianom zapewnią przychodnie, zwłaszcza ta z ul. Centralnej. Osoby wymagające hospitalizacji będą transportowane do szpitali w Lublinie, Dęblinie, Opolu Lubelskim i Rykach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Konferencję prasową poświęconą aktualnej sytuacji w związku z przekształceniem puławskiego szpitala specjalistycznego w zakaźny zwołał dzisiaj dyrektor SP ZOZ, Piotr Rybak. Towarzyszył mu wicestarosta puławski, Leszek Gorgol. Obaj poinformowali, że decyzja o wybraniu Puław na ośrodek leczenia zarażonych koronawirusem nie podległa negocjacjom i została narzucona przez władze centralne.

- Zostaliśmy o tym poinformowani na spotkaniu u wojewody. Nie było żadnych możliwości negocjacji - przyznał dyrektor Piotr Rybak.

- To nie my podjęliśmy tę decyzję. Ona została podjęta przez służby państwowe, które znajdują się w stanie nadzwyczajnej gotowości, a my jesteśmy zobowiązani te polecenia wykonywać, bo wymaga tego system bezpieczeństwa - uzupełnił Leszek Gorgol. - Z nami tej decyzji nikt nie konsultował, ale musimy się podporządkować, działając dla dobra obywateli całego regionu - podkreślił wicestarosta.

800 tys. zł od wojewody

Szpital przy ul. Bema rozpoczął już przygotowania do swojej nowej roli. Dyrektor powołał wewnętrzny zespół zarządzania kryzysowego. Gotowość przyjmowania pacjentów zakażonych koronawirusem oraz osób z podejrzeniem infekcji, które wymagają hospitalizacji, ma być osiągnięta w poniedziałek. Żeby sprostać temu zadaniu, wojewoda lubelski przyznał puławskiemu szpitalowi dotację w wysokości ponad 800 tys. złotych. Te pieniądze zostaną przeznaczone na dodatkowe zakupy, w tym środki zabezpieczenia osobistego i sprzęt. Puławski SP ZOZ, w razie potrzeby, będzie mógł liczyć także na wsparcie personelu z innych miast.

Wprowadzanie zmian w organizacji opieki zdrowotnej już rozpoczęto. Od czwartku karetki nie przywożą do puławskiego szpitala pacjentów z powiatu puławskiego i okolic. Chorzy trafiają do wyznaczonych szpitali w innych miastach. Docelowo będzie to Lublin, Dęblin, Opole Lubelskie i Ryki. Opiekę ambulatoryjną puławianom mają zapewnić istniejące POZ-ty, a zwłaszcza przychodnia z ul. Centralnej. Do nich mają zostać skierowani dodatkowi specjaliści. Według założeń, dostęp do tych placówek będzie filtrowany pod kątem wykrywania potencjalnych zarażonych koronawirusem.

Cel - przerwanie łańcucha zakażeń

Ilu pacjentów będzie w stanie przyjąć szpital z ul. Bema? - Tylu, na ile jesteśmy przygotowani - uciął Piotr Rybak. Dyrektor podobnie odpowiedział na pytanie o ilość respiratorów znajdujących się na wyposażeniu szpitala. - Mamy ich tyle, ile zgłosiliśmy - stwierdził. Nie wiemy także, jak obecnie wygląda zaopatrzenie SP ZOZ w maski czy kombinezony ochronne. Najprawdopodobniej, dzięki dotacji, ewentualne braki zostaną uzupełnione.

Jak zaznaczył dyrektor, personel SP ZOZ zrobi wszystko, by wykonać postawione przed nim zadania. - To nie jest łatwy temat, ale ustaliliśmy wewnętrzne ścieżki postępowania i wiemy, co mamy robić. Naszym celem jest przerwanie łańcucha zakażeń - podkreślił. 

Co ważne, chorzy na Covid-19, którzy obecnie znajdują się na oddziałach zakaźnych innych szpitali, nie będą przywożeni do Puław. Pacjenci z koronawirusem będą leczeni zarówno w Puławach, jak i w pozostałych, działających oddziałach zakaźnych w ośmiu szpitalach na terenie całego województwa. - Wszyscy mają obowiązek przyjmowania tych pacjentów - zaznaczył dyrektor Rybak.

Nie będzie zamkniętych stref

Brany pod uwagę scenariusz zakłada jednak, że te miejsca w innych placówkach z biegiem czasu będą się wyczerpywały i właśnie wtedy największą rolę odegrają Puławy. To tutaj trafią osoby zakażone, ale także te z podejrzeniem zakażenia, w tym wymagający dodatkowo innej, specjalistycznej pomocy, np. ortopedycznej, kardiologicznej, czy chirurgicznej.

W odpowiedzi na padające pytania, podczas konferencji zapewniono, że miasto Puławy nie zostanie, wbrew obawom, zamknięte. Nie planowane są wyłączenia żadnych sektorów, ani ulic. Ruch będzie odbywał się normalnie, także w bezpośredniej okolicy szpitala. Nie podjęto żadnych decyzji o wprowadzeniu tzw. czerwonej strefy i nikt nie zamierza tego robić. - Nie ma takiej możliwości - podkreślił wicestarosta Gorgol.

Nowe miejsca kwarantanny

Przedstawiciel powiatu przestawił także krótki raport na temat innych działań podjętych w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. Starostwo zakupiło dodatkowe środki odkażające, a na korytarzach zamontowano dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk. Regularnie myte są krany, klamki, poręcze, blaty i stoły. Ponadto, trwają przygotowania miejsc kwarantanny. Te powstaną w bursie szkolnej RCKU przy ul. Wojska Polskiego oraz w młodzieżowym schronisku "Pod Wianuszkami" w Kazimierzu Dolnym. Łącznie zapewnione zostanie w ten sposób ok. 220 miejsc. Powiatowe władze wystosowały również apele do mieszkańców dotyczące właściwego postępowania w sytuacji zagrożenia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

Rodzinny dom dziecka przy ulicy Kolejowej

Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni

Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.

Dziś rusza kampania wyborcza

Dziś rusza kampania wyborcza

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium