Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

12 kwietnia 2021 r.
18:29

4 litry paliwa na radiowóz na dobę. Dokument o Puławach lat 90-tych

60 4 A A
(fot. IPAM)

Unikatowe materiały wideo, m.in. ze spotkania Marka Kotańskiego z puławską młodzieżą, wizyty Elżbiety Jaworowicz w upadającej fabryce żelatyny oraz rozmowy z puławskimi seniorami - to wszystko znajdziemy w dokumencie "Puławy okiem emeryta", który na początku kwietnia opublikowała fundacja IPAM.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dla osób zainteresowanych najnowszą historią Puław opublikowany 3 kwietnia dokument "Puławy okiem emeryta" to pozycja obowiązkowa. Film zawiera wypowiedzi starszych mieszkańców Puław, którzy z perspektywy lat oceniają zmiany, jakie zaszły w Puławach na przestrzeni ostatnich 25-30 lat.

Autorzy filmu rozmawiają m.in. byłym radnym i dyrektorem MOSiR-u, Antonim Rękasem, Jerzym Wolskim, czy członkiniami puławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Seniorzy oprowadzają widzów po swoich ulubionych miejscach w mieście, przypominając o tym, jak wyglądały one w przeszłości. Sypią anegdotami, nie unikając również krytycznych spostrzeżeń, m.in. o ładnych, ale opustoszałych podwórkach i trzepakach, które jeszcze w latach 90-tych tętniły życiem.

Jedną z największych wartości filmu są unikatowe materiały wideo ilustrujące poszczególne, poruszane w jego trakcie tematy. Widzowie mogą obejrzeć np. otwarcie ul. Gościńczyk, migawki z działającego jeszcze dworca PKS, handel na nieistniejącym dziś targowisku przy Centralnej, czy fragmenty meczu, w którym piłkarze niemal toną w błocie.

Dokument porusza także temat niskiego poziomu bezpieczeństwa w Puławach lat 90-tych oraz narkomanii. Ten ostatni wątek okraszono m.in. zdjęciami z okolic dawnego amfiteatru oraz spotkania Marka Kotańskiego z puławską młodzieżą. Widać również samych narkomanów. Film przypomina również o problemie bezrobocia pokazując zarówno kolejki w pośredniaku, jak i emocje podczas wizyty Elżbiety Jaworowicz w zamykanej fabryce żelatyny.

Sporo miejsca autorzy poświęcają kontrastom pomiędzy Puławami sprzed ponad dwóch dekad, a tymi współczesnymi. Tutaj na pierwszy plan wysuwa się radykalny rozwój infrastruktury. Bohaterowie filmu chwalą zarówno te drobne przykłady, jak nowe ławki, czy chodniki, aż po te najbardziej znaczące, jak otwarcie nowego mostu na Wiśle, stadionu, mariny oraz nowych terenów handlowych na działkach po jednostce wojskowej.

Film powstawał przez pół roku, od wakacji do końcówki roku 2020, w ramach rządowego projektu na rzecz aktywności społecznej "Senior aktywny-senior zwycięski". Puławscy seniorzy w wieku 60+ uczyli się m.in. montażu materiałów wideo, a niektórzy z nich sami zostali bohaterami dokumentu.

- W projekcie wzięło udział około dwustu osób. Realizacja była trudna, bo jesienią przechodziła druga fala pandemii, więc wielu seniorów obawiało się o swoje zdrowie i nie byli przekonani do udziału w zajęciach. Na szczęście wszystko się udało. Pokazaliśmy zmiany, jakie zaszły w naszym mieście. Myślę, że to, jak nasze miasto wyglądało w tamtych latach, w porównaniu do tego, co mamy dzisiaj, to jest naprawdę przepaść. To chyba najlepsza reklama naszego wejście do struktur UE - ocenia Piotr Kawka z fundacji Innowacji, Przedsiębiorczości, Aktywizacji i Multimediów (IPAM).

Materiały wideo z lat 90-tych, które wykorzystano w filmie pochodzą z jego prywatnych zbiorów zachowanych na starych kasetach VHS. Część zdjęć nie była dotychczas publikowana. Sam film, który początkowo miał być udostępniony jedynie uczestnikom warsztatów filmowych, ostatecznie 3 kwietnia trafił na youtube. Do dzisiaj obejrzano go już ponad 8,5 razy.

Film o Puławach był częścią warsztatów filmowych dla puławskich seniorów, w których ci uczyli się m.in. nagrywania i montażu materiałów wideo. Te z kolei były elementem cyklu dziewięciu warsztatów o różnej tematyce (zdrowie, sprawy społeczne, pielęgnacja, zajęcia manualne) skierowanych dla mieszkańców Puław w wieku 60+. Na cały rządowy projekt na rzecz aktywności społecznej IPAM otrzymał dotację w wysokości prawie 200 tys. zł. 

Niestety, z nieznanych nam powodów, film "Puławy okiem emeryta", który od 3 kwietnia był dostępny w serwisie YT, został dzisiaj przez fundację IPAM usunięty z internetu. Na kanale puławskiej fundacji pozostała jedynie krótka zapowiedź jego premiery.  

 

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra w finale Pekao SA Pucharu Polski

Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra w finale Pekao SA Pucharu Polski

Polski Cukier AZS UMCS zrobił swoje. W półfinale Pekao SA Pucharu Polski lublinianki pokonały MB Zagłębie Sosnowiec 86:83. W nagrodę, już w sobotę zagrają o główne trofeum. Finał zaplanowano na godz. 15.

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Droga zablokowana
wypadek
galeria

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Droga zablokowana

Dzisiaj tuż po godz. 18 na drodze krajowej nr 12 w okolicach Kajetanowa doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów. Fiat ducato czołowo zderzył się z hondą. Poszkodowani trafili do szpitali.

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"
zdjęcia
galeria

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"

Za nami XIV edycja Konkursu Piosenki Śpiewanej "Na strunach poezji", który organizuje ZS nr 1 im. W. Grabskiego w Lublinie we współpracy m.in. z Teatrem Starym. Do finałowych przesłuchań zakwalifikowano 30 uczestników. W tym tygodniu poznaliśmy zwycięzców.

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

150 mln euro Unia Europejska przeznaczy na pomoc regionom przygranicznym. Pieniądze mają pomóc w naprawie skutków wojny za wschodnią granicą.

Jacques Ndiaye otworzył wynik piątkowego sparingu

Próba generalna na plus. Motor Lublin pokonał w ostatnim sparingu Dinamo Batumi

Piłkarze Motoru zdali ostatni test przed powrotem na ligowe boiska. Ekipa z Lublina w piątek rozegrała trzeci sparing podczas obozu w Turcji. I zanotowała zwycięstwo z gruzińskim Dinamo Batumi 2:1.

Szkoła Podstawowa w Opatkowicach w gminie Puławy - jedna z trzech, którym grozi reorganizacja

Trzy szkoły zagrożone. Rodzice i nauczyciele przeciw reorganizacji

Trzy petycje podpisane przez setki mieszkańców gminy wiejskiej Puławy w sprawie odstąpienia od reformy lokalnej oświaty trafiło na biurko wójta Kamila Lewandowskiego. To sprzeciw wobec pomysłu przeniesienia klas 4-8 z małych szkół do innych, większych placówek. Twierdzą, że to pierwszy krok do ich likwidacji.

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Przez 10 miesięcy wpłacał pieniądze myśląc, że inwestuje w kryptowaluty. 55-letni mężczyzna stracił swoje oszczędności.

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!
NASZ PATRONAT
1 lutego 2025, 12:00

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!

Na początku lutego Lublin stanie się prawdziwą stolicą kulinarnych doznań. W hali Targów Lublin S.A. odbędzie się wyjątkowe wydarzenie podczas którego będziemy mogli wybrać się do Azji i spróbować najlepszej czekolady.

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy
Aktualizacja

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy

Koniec protestu głodowego grupy górników kopalni Lubelskiego Węgla "Bogdanka". Członkowie związku zawodowego "Przeróbka" poinformowali o przerwaniu tej formy sprzeciwu wobec działań rządu. Powodem jest wyznaczenie terminu rozmów z przedstawicielami zarządu LW oraz władz centralnych.

 "Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem
zbrodnia
galeria

"Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem

W lubelskim Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces Bogdana S., który niemal 30 lat temu dokonał morderstwa na ulicy Kossaka w Lublinie. Na jego trop trafili po latach śledczy z lubelskiego Archiwum X.

rurociąg wodny

Kształtki żeliwne — rodzaje i zastosowanie

Montaż sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wymaga zastosowania elementów wykonanych z materiałów o wyjątkowych właściwościach mechanicznych, takich jak bardzo duża wytrzymałość, sprężystość i odporność na wysokie ciśnienie, pęknięcia i deformacje. Są to cechy żeliwa sferoidalnego, czyli stopu żelaza z węglem, w którym grafit, na skutek dodania do stopu magnezu, przybiera kształt kulek.

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Budynki będące w pobliżu zawalonej kamienicy są bezpieczne i mieszkańcy mogą do nich wrócić - poinformował dzisiaj Państwowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lublinie. Wznowiony został także ruch na ulicy.

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Złoto inwestycyjne jest jednym z bezpieczniejszych produktów umożliwiających równocześnie zabezpieczenie, jak i zwiększenie swojego kapitału. A dziś można kupować je nie tylko w formie fizycznych sztabek czy monet. Co zatem wybrać? Jak inwestować w złoto, by transakcja była bezpieczna i nie wiązała się z dużym ryzykiem straty?

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Dobra atmosfera, komfort, organizacja leczenia i opieka personelu. Zamojski szpital najlepszy z regionu i na wysokim miejscu w kraju zdaniem pacjentów onkologicznych.

Leszek Możdżer solo w CSK
jazz
11 lutego 2025, 19:00

Leszek Możdżer solo w CSK

Leszek Możdżer to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych. Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. To pianista światowej klasy, który nie boi się eksperymentować, wyróżniający się przy tym oryginalnym brzmieniem i własnym językiem muzycznym. Artysta wystąpi z koncertem solo 11 lutego (wtorek) w Centrum Spotkania Kultur.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium