Pierwszy „polski” M-346 Master wzbił się w powietrze. Drugi lada moment opuści włoską halę produkcyjną i zacznie serię testów. Pierwsze dwa nowe samoloty szkoleniowe przylecą do Dęblina na przełomie października i listopada
Polska w 2014 r. zamówiła u Włochów osiem samolotów, które sukcesywnie będą zastępować TS-11 Iskra w 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Pierwszy z zamówionych odrzutowców już lata. Maszyna przechodzi też szereg testów naziemnych, m.in. sprawdzana jest elektronika pokładowa, oprogramowanie komputerów lotu oraz instalacje – tlenowa, pneumatyczna, hydrauliczna i paliwowa.
– Ten drakoński program prób ma na celu uzyskanie certyfikatu zgodności ze specyfikacją polskich Sił Zbrojnych – mówi kpt. Magdalena Busz, oficer prasowy 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.
W całym cyklu badany jest każdy szczegół, od spadochronu hamującego po najmniejszy element silnika. Lada dzień linię produkcyjną w zakładach Leonardo-Finmeccanica w Venegono-Superiore (w pobliżu Varese) opuści drugi z ośmiu samolotów M-346 dla polskich sił powietrznych.
Trzy pierwsze maszyny trafią do Dęblina do końca roku. Dostawa pięciu pozostałych zakończy się w listopadzie 2017 r.
M-346 Master to dwusilnikowa, dwumiejscowa maszyna przeznaczona do zaawansowanego szkolenia pilotów wojskowych. Skarb Państwa zapłaci za osiem odrzutowców ponad 1,1 miliarda złotych. Umowa z 2014 r. zakłada możliwość dokupienia kolejnych czterech. M-346 Master trafią do Polski wyłącznie w wersji szkoleniowej, bez uzbrojenia.
Samoloty będą pomalowane w różnej tonacje szarości, od jasnej do ciemnej. Numer taktyczny i stylizowane godło 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego zostaną namalowane kolorem ciemnoszarym. Logo to walczący kogut, czyli znak 112 Eskadry Myśliwskiej walczącej w wrześniu 1939 roku. Znane są także numery taktyczne maszyn. Pierwsza będzie oznaczona kodem 7701, ostatnia – 7708.
Samoloty M-346 wejdą do służby w 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego, które – dzięki nowym maszynom – zamierza stać się międzynarodowym centrum szkolenia pilotów wojskowych. Oprócz samolotów w Dęblinie pojawi się infrastruktura szkoleniowa – symulatory, analizatory misji, stacje planowania.
Święto Wojska Polskiego w Dęblinie
Dziś o godz. 13. można uczestniczyć w uroczystym apelu z okazji Święta Wojska Polskiego. Uroczystość odbędzie się pod pomnikiem „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt”. Po apelu, o godz. 14, zaplanowano koncert orkiestry wojskowej z Radomia.