Rada powiatu radzyńskiego nie wygasiła kilka dni temu mandatu przewodniczącemu Robertowi Mazurkowi (PiS). Interwencję u wojewody podejmuje lubelska Fundacja Wolności.
– Nie ulega wątpliwości, że stowarzyszenie, w którym radny jest prezesem, świadczyło odpłatne usługi na rzecz starostwa. W związku z orzecznictwem sądowym, świadczenie takich usług stanowi wykorzystanie mienia komunalnego – podkreśla Krzysztof Jakubowski prezes fundacji. Jego zdaniem, rada powiatu nie wygasiła mandatu Roberta Mazurka z przyczyn politycznych.
Przypomnijmy, że Robert Mazurek (PiS) to przewodniczący rady powiatu radzyńskiego. Jest jednocześnie dyrektorem Radzyńskiego Ośrodka Kultury i prezesem „Podróżnika”. To stowarzyszenie, które zawierało umowy ze starostwem.
Życzenia za 300 zł
Radosław Grudzień, współpracujący z siecią obywatelską Watchdog Polska, dotarł m.in. do dwóch umów, które wskazują, że „Podróżnik” wyświadczył odpłatne usługi na rzecz starostwa powiatowego w Radzyniu Podlaskim.
Chodzi o emisję życzeń świątecznych na portalu Kochamradzyn.pl, który należy do „Podróżnika”. Obie faktury wystawiono na kwoty 300 zł brutto.
Pod koniec lipca, na nadzwyczajnej sesji, rada nie wygasiła mandatu przewodniczącemu. 10 radnych, w większości z PiS, było temu przeciwnych.
– To jest zmasowany atak na moją osobą. Zastanawiam się, komu tak bardzo na odcisk nadepnąłem. Jako stowarzyszenie możemy prowadzić odpłatną działalność statutową, pozwala na to ustawa, która mówi, że dochody z tego tytułu należy przeznaczyć na działalność stowarzyszenia – tłumaczył wówczas Mazurek, jednocześnie przyznając, że na stronie kochamradzyn.pl zamieszczony był cennik. – To było sondowanie czy będzie zainteresowanie. Sam nie podejmuję decyzji, jest zarząd stowarzyszenia – stwierdził.
Fundacja pisze do wojewody
Jednak Fundacja Wolności zwróciła się do Wojewody Lubelskiego z wnioskiem, aby wezwał radę powiatu do podjęcia uchwały o wygaśnięciu mandatu Mazurka.
- Z treści faktur wynika, że Stowarzyszenie korzysta ze zwolnienia podatkowego w podatku VAT na podstawie art. 114 ust. 1 ustawy o VAT, przysługującego drobnym przedsiębiorcom, których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł - przytacza FW i dalej: - Tymczasem w myśl art. 25b ust 1 ustawy o samorządzie powiatowym radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia powiatu, w którym radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.
Wojewoda może wydać tzw. zarządzenie zastępcze w tej sprawie. Radny z kolei, ma prawo od takiej decyzji odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Jeszcze jeden
Ostatnio, Radosław Grudzień skierował do rady powiatu kolejny wniosek. Tym razem dotyczy wygaszenia mandatu radnego Jarosława Ejsmonta (PiS), który jest jednocześnie prezesem Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Radzyniu.