Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

7 września 2021 r.
6:37

Robią wesela, ale im smutno. Biznes traci na stanie wyjątkowym. "Będziemy starać się o odszkodowanie"

Autor: Zdjęcie autora agdy
11 6 A A
Z powodu wprowadzenia stanu wyjątkowego piękne wnętrze kościoła w Centrum Zabytkowo-Religijnego w Hannie mogą oglądać tylko osoby zamieszkałe lub pracujące w strefie
Z powodu wprowadzenia stanu wyjątkowego piękne wnętrze kościoła w Centrum Zabytkowo-Religijnego w Hannie mogą oglądać tylko osoby zamieszkałe lub pracujące w strefie (fot. Urząd Gminy Hanna)

– To ulgi podatkowe powinny regulować nasze straty. Nie chcę nigdzie chodzić po pieniądze – mówi przedsiębiorca z Włodawy. Wprowadzenie stanu wyjątkowego w kilkudziesięciu miejscowościach naszego województwa najbardziej odczuła branża turystyczna i hotelarska. – Organizujcie wyłącznie wesela. Róbcie rekolekcje i już możecie działać – życzliwie radzą internauci firmie, która oferuje noclegi i organizuje spotkania ale straciła gości

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od piątku na części terenu naszego województwa obowiązuje stan wyjątkowy. Jeśli Sejm odrzuci wniosek Lewicy o uchylenie rozporządzenia o stanie wyjątkowym, nadal ruch ludności będzie tu ograniczony. I to w taki sposób, że w kilkudziesięciu miastach, miejscowościach czy osadach będą mogły przebywać tylko osoby, które tam mieszkają, pracują itp. Z tego powodu, na przykład Włodawa już odwołała swój bardzo znany Festiwal Trzech Kultur. Nie ma turystów, którzy planowali wypady na wrześniowy urlop, na grzyby czy pozwiedzać.

Wojewoda zapowiedział, że będą rekompensaty dla przedsiębiorców w ramach tarczy osłonowej z tytułu utraconych dochodów.

Wesele to nie wszystko

– Pandemia dała nam w kość, ale trudno porównać sytuację, gdy nas zamykano i otwierano, z tym, co dzieje się teraz. Przede wszystkim stan wyjątkowy wprowadzono znienacka, a w biznesie hotelowym nic nie dzieje się z dnia na dzień. Firmy rezerwują u nas miejsca z dużym, czasami półrocznym wyprzedzeniem. Teraz te procesy nagle zostały przerwane i biorąc pod uwagę, że stan może zostać przedłużony, nawet nie mamy co zaproponować gościom – mówi Ewa Szeloch, która od wielu lat prowadzi w Sobiborze Wsi Siedlisko Sobibór.

– Oczywiście, że się będziemy starać o odszkodowanie. W sobotę wesele odbyło się zgodnie z planem, ale indywidualni goście i firmy, które miały rezerwacje rezygnują i wycofują zaliczki – dodaje właścicielka siedliska, która dziwi się, że w ogóle ich teren znalazł się w strefie, gdzie obowiązują obostrzenia, bo jak tłumaczy, do trójstyku granic polskiej, białoruskiej i ukraińskiej mają kilka kilometrów, a z Białorusią nie graniczą w ogóle. – Oprócz tego, że goście nie mogą do nas przyjechać, nikt nas nie zamknął, życie się toczy normalnie jak na terenie przygranicznym, może jest więcej patroli policji. I uczestnicy wesela nie mogli przejechać przez Włodawę, tylko byli kierowani na Chełm.

Na zapleczu festiwalu

– Łatwo policzyć: 20 osób po 75 złotych za nocleg przez cały czas trwania Festiwalu Trzech Kultur. Nocowały u nas zawsze ekipy techniczne i zespoły, współpracujemy z Muzeum-Zespołem Synagogalnym od wielu lat. Nie będę się mógł starać o odszkodowanie, bo hotel nie jest odrębnym przedsiębiorstwem, tylko częścią większej firmy. Nie jesteśmy w stanie wykazać urzędnikom, ile straciliśmy konkretnie na braku gości – mówi Kazimierz Milart, który zarządza Hotelikiem przy ul. Lubelskiej 56 we Włodawie.

Przedsiębiorcy zauważają, że na ulicach Włodawy jest mniej przechodniów, którzy od weekendu unikają spacerów. Zupełnie jak na początku pandemii. Nie ma aut z obcymi rejestracjami. To przekłada się w sklepach na mniejsze obroty.

– Zrobiliśmy zaopatrzenie specjalnie z myślą o osobach, które przyjadą na Festiwal Trzech Kultur. Już tego nie oddamy, ani nikt nie kupi, bo festiwalu nie ma. Mieszkańcy nie wykupują niczego na zapas, a spodziewaliśmy się, że może coś takiego być. Może jeszcze mają zapasy z początku pandemii – próbuje żartować właścicieli jednej z włodawskich firm, który notuje straty, ale nie będzie się ubiegał o kwoty z budżetu. Jest zdania, że państwo powinno to regulować ulgami podatkowymi, a nie dawaniem pieniędzy. Szkoda mu czasu na załatwianie formalności, które, jak przewiduje, będą długo trwały.

– Tracimy finansowo, ale wprowadzenie stanu wyjątkowego uważam za dobry kierunek. Moglibyśmy stracić więcej. To prawidłowe ruchy z uwagi na bezpieczeństwo. Zwłaszcza, że kontrolujący samochody są dobrze przeszkoleni i bardzo kulturalnie to się odbywa. Zdarza mi się, że 4-5 razy dziennie mnie zatrzymują, dostawców też, ale przyjeżdżają bez problemu – dodaje przedsiębiorca.

Nie zjedzą, nie zwiedzą

– W zeszłym roku nie było dożynek w ogóle, w tym były skromne, ale takie planowaliśmy. Przewidując kolejną falę zachorowań, zrezygnowaliśmy z koncertu i zabawy, była tylko msza, ofiarowanie chleba i wieńców w kościele. Wprowadzone przepisy sprawiły, że na nasze święto plonów nie przyjechały delegacje z ościennych gmin, ani chór z Włodawy – mówi Grażyna Kowalik, wójt gminy Hanna, która przyznaje, że choć strefa obowiązuje od niedawna, już widać jej wpływ. Choćby taki, że do gminnego Centrum Zabytkowo-Religijnego nie przyjeżdżają turyści.

– Miała być grupa, prawie 60 osób spod Łodzi, i zrezygnowali. Na 15 września zapowiedzieli się seniorzy z Łukowa, też ich nie będzie. Nie ma grup rowerowych, a jesteśmy niedaleko Green Velo, ani indywidualnych gości. Jeśli policzyć bilety wstępu, pamiątki czy obiady, które zamawiają organizatorzy wycieczek, to każdy przyjezdny zostawia w CZR średnio 50-60 złotych. Dla przykładu, w sierpniu do gminnej kasy centrum wpłaciło 30 tysięcy złotych, we wrześniu pieniędzy prawie w ogóle nie będzie – przewiduje wójt.

Samorządowcy z przygranicznych terenów martwią się też, kto będzie reperował drogi zniszczone przez ciężki wojskowy sprzęt.

– Ja jeszcze nie mam sygnałów, że jakieś gminne grunty czy drogi ucierpiały, ale koledzy wójtowie z podlaskiego taki kłopot już mają. Liczę, że dostaniemy pieniądze na remonty, ale nie w ramach wniosków z programów, które wymagają wkładu własnego – dodaje Grażyna Kowalik.

W chwili gdy zamykaliśmy to wydanie gazety, Sejm jeszcze nie rozpatrywał rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią. W piątek Lewica złożyła projekt takiej uchwały.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium