Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

7 września 2021 r.
6:37

Robią wesela, ale im smutno. Biznes traci na stanie wyjątkowym. "Będziemy starać się o odszkodowanie"

Autor: Zdjęcie autora agdy
Z powodu wprowadzenia stanu wyjątkowego piękne wnętrze kościoła w Centrum Zabytkowo-Religijnego w Hannie mogą oglądać tylko osoby zamieszkałe lub pracujące w strefie
Z powodu wprowadzenia stanu wyjątkowego piękne wnętrze kościoła w Centrum Zabytkowo-Religijnego w Hannie mogą oglądać tylko osoby zamieszkałe lub pracujące w strefie (fot. Urząd Gminy Hanna)

– To ulgi podatkowe powinny regulować nasze straty. Nie chcę nigdzie chodzić po pieniądze – mówi przedsiębiorca z Włodawy. Wprowadzenie stanu wyjątkowego w kilkudziesięciu miejscowościach naszego województwa najbardziej odczuła branża turystyczna i hotelarska. – Organizujcie wyłącznie wesela. Róbcie rekolekcje i już możecie działać – życzliwie radzą internauci firmie, która oferuje noclegi i organizuje spotkania ale straciła gości

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od piątku na części terenu naszego województwa obowiązuje stan wyjątkowy. Jeśli Sejm odrzuci wniosek Lewicy o uchylenie rozporządzenia o stanie wyjątkowym, nadal ruch ludności będzie tu ograniczony. I to w taki sposób, że w kilkudziesięciu miastach, miejscowościach czy osadach będą mogły przebywać tylko osoby, które tam mieszkają, pracują itp. Z tego powodu, na przykład Włodawa już odwołała swój bardzo znany Festiwal Trzech Kultur. Nie ma turystów, którzy planowali wypady na wrześniowy urlop, na grzyby czy pozwiedzać.

Wojewoda zapowiedział, że będą rekompensaty dla przedsiębiorców w ramach tarczy osłonowej z tytułu utraconych dochodów.

Wesele to nie wszystko

– Pandemia dała nam w kość, ale trudno porównać sytuację, gdy nas zamykano i otwierano, z tym, co dzieje się teraz. Przede wszystkim stan wyjątkowy wprowadzono znienacka, a w biznesie hotelowym nic nie dzieje się z dnia na dzień. Firmy rezerwują u nas miejsca z dużym, czasami półrocznym wyprzedzeniem. Teraz te procesy nagle zostały przerwane i biorąc pod uwagę, że stan może zostać przedłużony, nawet nie mamy co zaproponować gościom – mówi Ewa Szeloch, która od wielu lat prowadzi w Sobiborze Wsi Siedlisko Sobibór.

– Oczywiście, że się będziemy starać o odszkodowanie. W sobotę wesele odbyło się zgodnie z planem, ale indywidualni goście i firmy, które miały rezerwacje rezygnują i wycofują zaliczki – dodaje właścicielka siedliska, która dziwi się, że w ogóle ich teren znalazł się w strefie, gdzie obowiązują obostrzenia, bo jak tłumaczy, do trójstyku granic polskiej, białoruskiej i ukraińskiej mają kilka kilometrów, a z Białorusią nie graniczą w ogóle. – Oprócz tego, że goście nie mogą do nas przyjechać, nikt nas nie zamknął, życie się toczy normalnie jak na terenie przygranicznym, może jest więcej patroli policji. I uczestnicy wesela nie mogli przejechać przez Włodawę, tylko byli kierowani na Chełm.

Na zapleczu festiwalu

– Łatwo policzyć: 20 osób po 75 złotych za nocleg przez cały czas trwania Festiwalu Trzech Kultur. Nocowały u nas zawsze ekipy techniczne i zespoły, współpracujemy z Muzeum-Zespołem Synagogalnym od wielu lat. Nie będę się mógł starać o odszkodowanie, bo hotel nie jest odrębnym przedsiębiorstwem, tylko częścią większej firmy. Nie jesteśmy w stanie wykazać urzędnikom, ile straciliśmy konkretnie na braku gości – mówi Kazimierz Milart, który zarządza Hotelikiem przy ul. Lubelskiej 56 we Włodawie.

Przedsiębiorcy zauważają, że na ulicach Włodawy jest mniej przechodniów, którzy od weekendu unikają spacerów. Zupełnie jak na początku pandemii. Nie ma aut z obcymi rejestracjami. To przekłada się w sklepach na mniejsze obroty.

– Zrobiliśmy zaopatrzenie specjalnie z myślą o osobach, które przyjadą na Festiwal Trzech Kultur. Już tego nie oddamy, ani nikt nie kupi, bo festiwalu nie ma. Mieszkańcy nie wykupują niczego na zapas, a spodziewaliśmy się, że może coś takiego być. Może jeszcze mają zapasy z początku pandemii – próbuje żartować właścicieli jednej z włodawskich firm, który notuje straty, ale nie będzie się ubiegał o kwoty z budżetu. Jest zdania, że państwo powinno to regulować ulgami podatkowymi, a nie dawaniem pieniędzy. Szkoda mu czasu na załatwianie formalności, które, jak przewiduje, będą długo trwały.

– Tracimy finansowo, ale wprowadzenie stanu wyjątkowego uważam za dobry kierunek. Moglibyśmy stracić więcej. To prawidłowe ruchy z uwagi na bezpieczeństwo. Zwłaszcza, że kontrolujący samochody są dobrze przeszkoleni i bardzo kulturalnie to się odbywa. Zdarza mi się, że 4-5 razy dziennie mnie zatrzymują, dostawców też, ale przyjeżdżają bez problemu – dodaje przedsiębiorca.

Nie zjedzą, nie zwiedzą

– W zeszłym roku nie było dożynek w ogóle, w tym były skromne, ale takie planowaliśmy. Przewidując kolejną falę zachorowań, zrezygnowaliśmy z koncertu i zabawy, była tylko msza, ofiarowanie chleba i wieńców w kościele. Wprowadzone przepisy sprawiły, że na nasze święto plonów nie przyjechały delegacje z ościennych gmin, ani chór z Włodawy – mówi Grażyna Kowalik, wójt gminy Hanna, która przyznaje, że choć strefa obowiązuje od niedawna, już widać jej wpływ. Choćby taki, że do gminnego Centrum Zabytkowo-Religijnego nie przyjeżdżają turyści.

– Miała być grupa, prawie 60 osób spod Łodzi, i zrezygnowali. Na 15 września zapowiedzieli się seniorzy z Łukowa, też ich nie będzie. Nie ma grup rowerowych, a jesteśmy niedaleko Green Velo, ani indywidualnych gości. Jeśli policzyć bilety wstępu, pamiątki czy obiady, które zamawiają organizatorzy wycieczek, to każdy przyjezdny zostawia w CZR średnio 50-60 złotych. Dla przykładu, w sierpniu do gminnej kasy centrum wpłaciło 30 tysięcy złotych, we wrześniu pieniędzy prawie w ogóle nie będzie – przewiduje wójt.

Samorządowcy z przygranicznych terenów martwią się też, kto będzie reperował drogi zniszczone przez ciężki wojskowy sprzęt.

– Ja jeszcze nie mam sygnałów, że jakieś gminne grunty czy drogi ucierpiały, ale koledzy wójtowie z podlaskiego taki kłopot już mają. Liczę, że dostaniemy pieniądze na remonty, ale nie w ramach wniosków z programów, które wymagają wkładu własnego – dodaje Grażyna Kowalik.

W chwili gdy zamykaliśmy to wydanie gazety, Sejm jeszcze nie rozpatrywał rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią. W piątek Lewica złożyła projekt takiej uchwały.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Droga wojewódzka w powiecie włodawskim do remontu – ma być lepiej pieszym i kierowcom

Droga wojewódzka w powiecie włodawskim do remontu – ma być lepiej pieszym i kierowcom

Rozbudowana zostanie droga wojewódzka nr 812: Biała Podlaska - Wisznice - Włodawa - Chełm - Rejowiec - Krasnystaw. Chodzi o odcinek o długości 9,2 km - zlokalizowany w powiecie włodawskim, na terenie gmin Wyryki oraz Włodawa. Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski dał zielone światło w tej sprawie.

Niewybuch z II wojny światowej znaleziony podczas prac polowych

Niewybuch z II wojny światowej znaleziony podczas prac polowych

Pocisk moździerzowy odkryty w gminie Józefów nad Wisłą. Policjanci zabezpieczyli teren do czasu przyjazdu saperów, którzy zajęli się ładunkiem.

Wisła Puławy zakończyła w sobotę serię meczów kontrolnych

Wisła Puławy wygrywa ostatni sparing przed startem Betclic II Ligi

Wisła Puławy zakończyła serię zimowych sparingów. W ostatnim sprawdzianie Duma Powiśla pokonała na swoim boisku Ząbkovię Ząbki. Za tydzień podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają pierwszy w tym roku mecz o punkty

Sobota z Nocnym Kochankiem. Jubileuszowy koncert w Lublinie
koncert
1 marca 2025, 18:00
film

Sobota z Nocnym Kochankiem. Jubileuszowy koncert w Lublinie

W tym roku mija 10 lat od debiutu płytowego Nocnego Kochanka. Z tej okazji zespół rusza w trasę koncertową „10 na 10”, która obejmuje największe polskie miasta, w tym Lublin. Podczas urodzinowej trasy zespół będzie promować swój ostatni album „Urwany film”.

Kamil Sikora zdobył w sobotę jedną z bramek dla Świdniczanki w sparingu z Ładą

Sześć goli Świdniczanki w próbie generalnej przed ligą

Pozytywnym akcentem zimowe sparingi zakończyła Świdniczanka. Drużyna Łukasza Gieresza w swoim ostatnim meczu kontrolnym pokonała Ładę 1945 Biłgoraj 6:2. W następną sobotę Michał Paluch i spółka zainaugurują rundę wiosenną od wyjazdowego spotkania z Wisłą II Kraków.

Studniówki 2025 - wybraliśmy najlepsze zdjęcia. Przeżyjmy to raz jeszcze
zdjęcia
galeria

Studniówki 2025 - wybraliśmy najlepsze zdjęcia. Przeżyjmy to raz jeszcze

Czas studniówek za nami. Tegoroczni maturzyści odpoczywają już na zimowych feriach i uczą się do czekających ich w maju egzaminów. Tymczasem my przygotowaliśmy galerię najlepszych studniówkowych zdjęć tego sezonu, które publikowaliśmy na łamach portalu Dziennika Wschodniego w 2025 roku.

Grupa nietrzeźwych nastolatków w Zamościu. Tragedii zapobiegły dwie policjantki

Grupa nietrzeźwych nastolatków w Zamościu. Tragedii zapobiegły dwie policjantki

17-latek pod wpływem alkoholu stwarzał zagrożenie na jezdni. W tle kolejni pijani koledzy. Na szczęście na miejscu znalazły się policjantki.

Lublin planuje mobilne punkty zbiórki odzieży i tekstyliów

Lublin planuje mobilne punkty zbiórki odzieży i tekstyliów

Mieszkańcy Lublina od początku roku muszą segregować zużytą odzież i tekstylia zgodnie z nowymi przepisami. Problem w tym, że jedynym miejscem, gdzie można je legalnie oddać, jest Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Metalurgicznej 13K. Dla osób mieszkających w odległych dzielnicach oznacza to duże utrudnienia. Władze miasta planują jednak rozwiązanie – mobilne punkty zbiórki, które mają ułatwić mieszkańcom pozbywanie się odpadów tekstylnych i ograniczyć problem nielegalnego wyrzucania ubrań.

Opolscy policjanci uratowali 71-latka z lodowatej rzeki

Opolscy policjanci uratowali 71-latka z lodowatej rzeki

Szybka reakcja funkcjonariuszy zapobiegła tragedii. Zagubiony senior był wychłodzony i przemoczony, trafił do szpitala.

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium