Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

XVIII Święto Róż w Końskowoli
19 lipca 2015, 12:00

XVIII Święto Róż w Końskowoli

W niedzielę (19 lipca) od godz. 12 na placu LODR, odbędzie się XVIII Święto Róż.

Średnio 12 łosi na tysiąc hektarów – tyle tych zwierzą jest w Lubelskiem. – Nie jest to taka liczba, żeby ten gatunek zwierząt był zagrożony – wskazywał dziś podczas spotkania w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Jan Kraczek. Tymczasem bobry i łosie są głównymi „szkodnikami” w lasach. Rolnikom dają się też we znaki, podobnie jak dziki, sarny i jelenie.

Dziki i łosie powodują szkody w rolnictwie. Coraz więcej wniosków o odszkodowania

W poniedziałek w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie z inicjatywy wicewojewody Mariana Starownika miało miejsce spotkanie dotyczące szkód w uprawach rolnych, które powodują dzikie zwierzęta.

(fot. Dorota Awiorko)

Duże, małe, bojowe i znoszące zielone jajka

Pierwszą egzotyczną kurą pana Eugeniusza był kochin. Zresztą do tej pory bardzo lubi tę szanghajską rasę, jest potężna, dorosły okaz może ważyć nawet 5 kilogramów. Wśród gości największy podziw, a u tych wrażliwszych być może nawet strach, wzbudza „wietnamski dinozaur”. Nietypowa nazwa dla kury? Wystarczy spojrzeć na jej stopy. Kury, kaczki, papugi Eugeniusz Jakóbczyk, przedsiębiorca z Kraśnika, dzień w dzień wstaje o 4 nad ranem. Musi oporządzić woliery, nakarmić i napoić ptaki, sprawdzić, czy wszystko z nimi w porządku. W jego mini zoo znajduje się obecnie 50 gatunków kur ozdobnych, do tego 5 kaczek, 9 gatunków bażanta, kilka przepiórek, papugi i chińskie gołębie.

Karol Kropiwiec uczestniczy w programie ochrony zasobów genetycznych świń rasy puławskiej (fot. Maciej Kaczanowski)

Żeby zarabiać, trzeba poświęcić hodowli życie

Knur o "najwyższej wartości hodowlanej, tucznej i rzeźnej” pochodzi z gospodarstwa hodowlanego w Dawidach w pow. parczewskim. Jego właściciel, Karol Kropiwiec, zdobył ten tytuł dla swoich knurów rasy polskiej białej zwisłouchej podczas XXIX Wojewódzkiej Wystawy Zwierząt, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie. Nam opowiada o swoim sposobie na sukces.

– Zboża jare usychają. Nie wiem, czy pszenicę da się zebrać kombajnem – obawia się Robert Jakubiec, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej (fot. Jacek Świerczyński / archiwum)

Zboża jare potrzebują wody. Straty są nieuniknione

Brak opadów od początku kwietnia do końca czerwca sprawił, że najbardziej zagrożone suszą są zboża jare. W Lubelskiem sytuacja nie jest najgorsza, ale – twierdzą specjaliści – straty na pewno będą.

Podczas wystawy w Sitnie ocenia się jednak przede wszystkim zwierzęta i wręcza tytuły championów poszczególnych gatunków
Nowe
galeria

Najwspanialsze krowy, konie, owce i świnie na wystawie w Sitnie (zdjęcia)

Upał, dobra zabawa, setki wystawców i tysiące widzów - tak wyglądała Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Podczas imprezy zorganizowanej już po raz 29. można było podziwiać najnowocześniejszy sprzęt oraz najwspanialsze w regionie krowy, konie, czy owce.

Zdaniem przedstawicieli PSL nie wszyscy mieli szansę kandydować w wyborach do Lubelskiej Izby Rolniczej (fot. Archiwum)
Tylko u nas

Ludowcy polegli w walce o izbę. "Osoby z legitymacją PSL nie zostały dopuszczone do wyborów"

Członkowie PSL krytykują sposób przygotowania i przeprowadzenia wyborów do Lubelskiej Izby Rolniczej. Zdaniem niektórych celowo odrzucano kandydatury działaczy tej partii. Prezes izby odpiera zarzuty.

W Bezku jest 40 kóz. Są to przedstawiciele trzech ras – białej uszlachetnionej, saaneńskiej i burskiej (fot. Agnieszka Antoń-Jucha)

Małe przeżuwacze, duża sprawa. Kozy z Bezku zobaczysz w Sitnie

Kozy ze stada hodowanego w Dydaktyczno-Badawczej Stacji Małych Przeżuwaczy w Bezku w powiecie chełmskim mają hodowcy w całej Polsce. Dlatego też nasienie od tryków kóz przyjechało aż z Francji. Na wystawie w Sitnie będzie można zobaczyć zarówno kozy jak też owce, które są hodowane w tej stacji.

Dorosłe pędraki mają około 5 cm długości i 1 cm grubości

Szkodniki warzyw groźne w polu i na działce. Jak z nimi walczyć?

Skuteczna ochrona warzyw polowych uzależniona jest od umiejętności rozpoznania szkodnika. Różnorodność owadów i roztoczy oraz uszkodzeń przez nie powodowanych zmusza każdego producenta czy działkowca do znajomości ich biologii.

W kończącym się roku szkolnym z programu skorzystało 53 054 najmłodszych uczniów szkół podstawowych (fot. Maciej Kaczanowski)

Darmowe owoce, warzywa i soki dla szkół. Ostatnia chwila na zgłoszenie

Do 3 lipca szkoły, które chcą brać udział w programie „Owoce i warzywa w szkole”, powinny zgłosić swój udział do Agencji Rynku Rolnego. W kończącym się roku szkolnym darmowe owoce, warzywa i soki otrzymywali uczniowie od zerówek do klasy III w blisko 760 szkołach podstawowych w Lubelskiem.

Fot. KW

Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie. Program

Rozmowa z Antonim Skrabuchą, dyrektorem Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, którego oddział w Zamościu organizuje w dniach 3-5 lipca Wystawę Zwierząt Hodowlanych Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie.

Garłacz pomorski jest jednym z droższych gołębi – mówi Ryszard Karamon (fot. AS)

Kup taniego gołębia! Nie będziesz żałować jak ci nawieje

Rozmowa z Ryszardem Karamonem z Wólki Rudnickiej koło Kraśnika, hodowcą gołębi

Aleksander Łój z miejscowości Czołki w powiecie zamojskim, Weronika Wołoszyn z Zawadki w powiecie biłograjskim, Jan Gozdecki z Kolonii Gorajec Zagroble w powiecie zamojskim

Wystawa w Sitnie. Hodowcy zaprezentują swoje zwierzęta

Co roku na wystawie w Sitnie około 150 hodowców poddaje ocenie swoje zwierzęta. Konie, świnie czy też króliki zdobywają tytuły superczempiona, czempiona lub wiceczempiona. Pierwsze oceny zwierząt już w piątek, w sobotę – także przy udziale publiczności.

Końskowola: Drzwi otwarte LODR. Wystawa zwierząt i maszyn rolniczych (fot. AS)
galeria

Końskowola: Drzwi otwarte LODR. Wystawa roślin, zwierząt i maszyn rolniczych

Świnie, króliki, konie, ale też gołębie a nawet papugi i kanarki – można było oglądać w niedzielę podczas Dnia Otwartych Drzwi w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Można było kupić też sadzonki roślin do ogrodu i zapoznać się z nowinkami na rynku maszyn i urządzeń rolniczych.

(fot. Archiwum)

Końskowola: Dzień Drzwi Otwartych w LODR

Od mszy w kościele parafialnym (o godz. 9) rozpocznie się jutro Dzień Otwartych Drzwi w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego.

Agro Dziennik. Bezpłatny dodatek dziś z Dziennikiem Wschodnim

Agro Dziennik. Bezpłatny dodatek dziś z Dziennikiem Wschodnim

Miesięcznik dla nowoczesnych rolników bezpłatnie z czwartkowym wydaniem Dziennika Wschodniego.

Cydr może napędzać Lubelskie – mówili o tym Piotr Solis (z lewej) i Grzegorz Nowak (fot. Dorota Awiorko)
film

Cydr ma być naszym sztandarowym produktem. Jak z Lubelskiego zrobić Toskanię

Lubelskie ma takie same kompetencje do produkcji cydru, jak Toskania do wytwarzania wina. Niskoalkoholowy napój z jabłek może być sztandarowym produktem naszego regionu.

W sieci można sprawdzić dane rolników i kwoty dopłat unijnych, które otrzymali w 2014 roku

Ile każdy rolnik dostał z Unii? Wyszukiwarka danych w internecie

W sieci można sprawdzić dane rolników i kwoty dopłat unijnych, które otrzymali w 2014 roku. Internetową wyszukiwarkę takich informacji uruchomiło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Fot. Archiwum LODR w Końskowoli / ZDR w Zamościu

Loszki na wybiegu. Rozmowa z hodowcą trzody chlewnej

Rozmowa z Janem Gozdeckim z Kolonii Gorajec Zagroble w powiecie zamojskim, wystawcą trzody chlewnej

Pochodząca z Białej Podlaskiej Agnieszka Nazaruk jest współautorką NIWY, nowoczesnego systemu do uprawy roślin w domu przy pomocy smartfona. We wrześniu produkt trafi na rynki całego świata (fot. materiał prasowy)

Smartfon uprawia pomidory. Bialczanka współautorką aplikacji NIWA

Pochodząca z Białej Podlaskiej Agnieszka Nazaruk jest współautorką NIWY, nowoczesnego systemu do uprawy roślin w domu przy pomocy smartfona. We wrześniu produkt trafi na rynki całego świata.

Fot. Agnieszka Antoń-Jucha

Owce w dolinie Bugu. To także atrakcja dla turystów. "Robią sobie z nimi zdjęcia"

Owce wypasane w dolinie Bugu nie tylko pomagają chronić przyrodę. To także nowa atrakcja turystyczna

Grażyna i Piotr Osińscy z gminy Stanin to zwycięzcy regionalnego etapu ogólnopolskiego konkursu AgroLiga 2015/ fot.E.Burda

Rolnicza pierwsza liga w Grabanowie

Gospodarstwo Grażyny i Piotra Osińskich z gminy Stanin to rolnicza pierwsza liga. Hodują bydło mleczne. A mleko dostarczają do OSM w Miechowie.

mat.prasowe

Dla rolników i nie tylko: Dzień Otwarty w Grabanowie

Sprzęt rolniczy, doradztwo branżowe, a także rozstrzygnięcie konkursu Agroliga 2015. To tylko niektóre z atrakcji Dnia Otwartych Drzwi. Już w niedzielę w Zespole Doradztwa Rolniczego w Grabanowie k. Białej Podlaskiej.

Piotr Tarasiuk / UG Hrubieszów
galeria

Gm. Hrubieszów: Owce na wypasie dla dobra przyrody

W tym białym namiociku w dole przed słońcem kryją się owce. Ale jak tylko robi się chłodniej wychodzą się paść na łąkach. A wszystko to w ramach projektu pod nazwą „Ochrona bioróżnorodności siedlisk trawiastych wschodniej Lubelszczyzny”.

Lubelskie: W zbiorach zbóż i owoców jesteśmy w czołówce

Lubelskie: W zbiorach zbóż i owoców jesteśmy w czołówce

Lubelskie to w skali kraju rolniczy potentat. W zbiorach zbóż i owoców jesteśmy w ścisłej czołówce. Większość malin na polskich stołach pochodzi właśnie z naszego regionu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium