Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

9 lutego 2022 r.
9:11

Lublin: Rolnicy wyjechali na ulice, aby protestować. Częstowali ludzi jabłkami [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora aa sko kyku
96 16 A A

W całym kraju – w tym w Lublinie, Biłgoraju i Łukowie – odbywają się dzisiaj protesty rolników organizowane przez Agrounię. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą uzbroić się w cierpliwość, bo demonstranci wyjechali traktorami na ulice i blokują ruch

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

[13:40]

Zakończyły się objazdy komunikacji miejskiej spowodowane rolniczym protestem na al. Tysiąclecia.

(fot. Dominik Smaga)

[11:48]

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie nie zadbał o to, by dostarczyć pasażerom wystarczającej informacji o trasach objazdów.

[11:25]

Rozpoczęła się konferencja prasowa rolników.

[11:20]

Protestujący rolnicy częstują przechodniów jabłkami.

(fot. Agnieszka Antoń-Jucha)

[10:57]

Stół stoi na ulicy. Na nim jabłka, które protestujący będą rozdawać. Rozpalają też kuchnię polową.

[10:49]

Protestujący są już przy Targu Pod Zamkiem.

(fot. Agnieszka Antoń-Jucha)

[10:43]

Kawalkada dojeżdża do Targu Pod Zamkiem.

(fot. Agnieszka Antoń-Jucha)

[10:26]

Protestujący są na Rondzie im. płk. Ryszarda Kuklińskiego. Kolumna zawraca do centrum.

(fot. Agnieszka Antoń-Jucha)

[10:12]

Rolnicy zbliżają się do skrzyżowania z ul. Dolnej 3 Mają, Prusa. Po drodze ludzie zatrzymują się, żeby popatrzeć, zrobić zdjęcia. Niektórzy machają do protestujących.

[10:06]

Kolejne utrudnienia. Z ul. Mełgiewskiej nie można zjechać w al. Tysiąclecia.

(fot. Sławomir Skomra)

[9:58]

Przez protest jest wzmożony ruch na innych ulicach. Tak jest na przykład na ul. Grygowej. Widać wyraźnie, że zgodnie ze wskazówkami policji, kierowcy wybierają alternatywne trasy.

[9:56]

Rolnicy zbliżają się do centrum Lublina.

[9:50]

Rolnicy rozdzielają się, zajmują wszystkie trzy pasy ruchu.

[9:47]

Protest oficjalnie rozpoczęty. Protestujący wyruszyli al. Witosa w stronę centrum. W kolumnie jadą ciągniki, ciężarówki i samochody osobowe. Grupę protestujących pilotuje policja. Ostatnie pojazdy wyjeżdżają spod OBI.

[9:43]

Rolnicy są już gotowi do oficjalnego rozpoczęcia protestu.

[9:34]

Rolnicy dotarli już do centrum handlowego Felicity.

(fot. Agnieszka Antoń-Jucha)

[9:25]

Kolumna jedzie w żółwim tempie. Trzeba jednak przyznać, że protestujący przepuszczają autobusy miejskie lub wpuszczają je w kolumnę.

[9:20]

Kolumna jedzie ulicą Lalka. Ma dołączyć do rolników zebranych pod OBI. Jak nam mówią protestujący, tam są osoby, które przyjechały do Lublina znajdujących się miejscowości.

[9:10]

Pierwsze ciągniki wyjechały z Kalinówki w stronę centrum Lublina. Zaczynają się robić korki na ulicy Piaseckiej.

Kilkadziesiąt ciągników z flagami stało przy ul. Piaseckiej i wjeżdża teraz do Lublina. Drugie miejsce zbiórki było pod marketem OBI przy al. Witosa. Tam czekały ciężarówki i auta osobowe.

Dlaczego protestują?

Zdaniem Michała Kołodziejczaka, przewodniczącego Agrounii, rolnicy zostali zmuszeni do takich działań, "bo polski rząd nie radzi sobie z obecną sytuacją".

– Nawozy są trzy, a nawet cztery razy droższe niż w ubiegłym roku – podkreślił Kołodziejczak. – Według naszego rządu sytuacja jest opanowana, bo cena się ustabilizowała na poziomie trzy- albo czterokrotnie wyższym niż w ubiegłym roku i nie idzie w górę. Chcemy wiedzieć, jaki jest koszt produkcji nawozów przez spółki Skarbu Państwa, chcemy wiedzieć, ile na nas zarabiają.

Rolnicy mają jednak znacznie więcej pytań do rządu i domagają się spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim.

Protestujący zbierają się o godz. 9. – W Lublinie startujemy z al. Witosa, spod OBI i jedziemy al. Witosa, później al. Tysiąclecia i al. Solidarności do ronda pułkownika Kuklińskiego i zawracamy – opisuje przejazd traktorów przez miasto Andrzej Waszczuk, koordynator Agrounii. – Zatrzymujemy się na wysokości dworca PKS, gdzie będą niespodzianki – powiedział tajemniczo. Waszczuk zapowiedział też, że „odcinek od ul. Lubartowskiej do ronda Dmowskiego (z masztem) będzie całkowicie zablokowany od jakiejś 10.30 do godz. 13”.

Na czas demonstracji, policja zamyka dla ruchu ulice, które znajdują się na trasie przejazdu traktorów.

W Lublinie nie tylko kierowcy będą mieli problemy z przemieszczaniem się, ale również pasażerowie komunikacji miejskiej. We wtorek ZTM Lublin opublikował całą listę objazdów – pojazdy będą omijać przystanek na al. Tysiąclecia po stronie pl. Zamkowego.

Z kolei miejscy urzędnicy zamknęli dla ruchu samochodów pl. Zamkowy.

– Kierowców jadących od ul. Wyszyńskiego przed wlotem na ul. Podwale oraz ul. Lubartowską przed wlotem na ul. Kowalską, o zamknięciu placu Zamkowego, będą informowały znaki D-4b (wjazd na drogę bez przejazdu), a na ul. Podwale i ul. Kowalskiej zostaną ustawione znaki D-4a (droga bez przejazdu). Dodatkowo, na ul. Kowalskiej na odcinku od placu Zamkowego do ul. Furmańskiej będzie obowiązywał odwrócony kierunek jazdy. Pojazdy zaparkowane na placu Zamkowym lub na ul. Podwale będą mogły wyjechać przez ul. Kowalską - Furmańską - Cyruliczą do ul. Lubartowskiej. Nastąpi również zamknięcie wjazdu z al. Tysiąclecia na plac Zamkowy i wyjazdu z placu Zamkowego na al. Tysiąclecia – podaje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Oficjalnie jest zakaz, ale badania mówią co innego. Co młodzież pije na studniówkach?

62 proc. uczestników studniówek pije alkohol w ten wyjątkowy dzień. Dominują mocne trunki, w tym wódka, które stanowią aż 80 proc. alkoholu spożywanego w czasie studniówki. Tak wynika z badań IQS.

Posiedzenie środowej komisji

Rewolucja w chełmskiej oświacie. Połączą przedszkola ze szkołami?

Chełm planuje reorganizację oświaty. Pomysł jest taki, by przedszkola łączyć ze szkołami. Ale jak pokazała środowa komisja rady miasta na razie więcej jest wątpliwości w tej sprawie.

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Styl glamour to kwintesencja elegancji, luksusu i wyrafinowanego designu. Wnętrza urządzone w tym duchu zachwycają bogactwem detali, nieoczywistymi połączeniami materiałów oraz przytulną, a jednocześnie wystawną atmosferą. Czy z tym stylem da się pogodzić funkcjonalność? Oczywiście! Krzesła i biurka glamour są doskonałym przykładem, jak dodać każdemu pomieszczeniu szyku i charakteru.

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Naturalne miody pszczele to produkty, które wcale nie tak łatwo zakupić. Coraz powszechniejsza staje się nieuczciwa praktyka fałszowania miodu pszczelego sprawiająca, że złoty płyn przestaje mieć jakiekolwiek właściwości zdrowotne. Podrobionych miodów nektarowych, miodów akacjowych czy miodów rzepakowych na półkach sklepowych spotkać można całe mnóstwo. Zdaje się nawet, że zaczynają one wypierać najwyższej jakości miody tradycyjne. Kuszą niższą ceną, płynną konsystencją i pięknym kolorem. Jak więc nie dać się złapać i kupować tylko prawdziwy rodzaj miodu? Dlaczego warto decydować się na miód z prawdziwej, polskiej pasieki o sprawdzonej renomie? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących pochodzenia różnych odmian miodu poznasz z niniejszego artykułu.

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najczęściej wybierane w Polsce urządzenia grzewcze to w ostatnich latach piece oraz kotły na pellet i na ekogroszek, a także piece i kotły zasypowe. Sprawdź koniecznie najważniejsze informacje na ich temat. Dowiedz się też, gdzie warto wybrać wspomniane urządzenia. Dzięki temu na pewno kupisz odpowiednie wyposażenie.

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Lubelscy policjanci mają swój Ośrodek Szkolenia Policji. 24 funkcjonariuszy już się szkoli na kursie podoficerskim.

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki z Łukowa nie zgadza się z wyrokiem. Sąd skazał w tym tygodniu Karola M. na 25 lat więzienia.

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

41-letni mężczyzna poszukiwany przez sądy w Elblągu i Siedlcach został zatrzymany w powiecie garwolińskim. Ryccy kryminalni zaskoczyli go wcześnie rano, gdy przebywał w jednym z domów.

Sebastian Rudol od środy jest już piłkarzem ŁKS

Obrońca Motoru Lublin oficjalnie zmienił klub

Plotki szybko się potwierdziły. W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, że kontrakt z Sebastianem Rudolem został rozwiązany za porozumieniem stron. Zawodnik tego samego dnia podpisał umowę z pierwszoligowym ŁKS Łódź.

Rzekomy pomór drobiu nie odpuszcza. Prawie 34 tysięcy kur do uśmiercenia

Rzekomy pomór drobiu nie odpuszcza. Prawie 34 tysięcy kur do uśmiercenia

Czwarte ognisko rzekomego pomoru drobiu w województwie lubelskim stwierdzono w gospodarstwie hodującym kury. Wszystkie dotychczasowe ogniska tej choroby wykryto w gminie Międzyrzec Podlaski. W regionie obowiązują szczepienia kur i indyków.

MKS FunFloor przegrał pierwszy mecz pod wodzą Pawła Tetelewskiego
galeria

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce

KPR Gminy Kobierzyce wyrasta na koszmar MKS FunFloor. W tym sezonie obie ekipy spotkały się już dwa razy i oba mecze zakończyły się porażkami lubelskiej siódemki. I nie jest ważne, czy na ławce trenerskiej zasiadała Edyta Majdzińska, czy jak w środowy wieczór Paweł Tetelewski. Drużyna z Dolnego Śląska w obu przypadkach była wyraźnie lepsza.

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie
galeria

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie

Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".

Trening kosmetologiczny dla seniorów
galeria

Trening kosmetologiczny dla seniorów

Automasaż, gimnastyka mięśni twarzy i pielęgnacja ciała. Tego uczyli się lubelscy seniorzy.

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium