Przedsiębiorczy, pomysłowy, wzór dla innych. Czekamy na kandydatów i kandydatki do trzeciej edycji plebiscytu Rolnik Roku. Do wygrania jest 10 tysięcy złotych.
– Pierwsze dwie edycje konkursu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem rolników – mówi Krzysztof Wiejak, redaktor naczelny Dziennika Wschodniego. – Dlatego z przyjemnością rozpoczynamy kolejną. Nasz cel jest niezmienny: jako jedyna w regionie gazeta codzienna zajmująca się tak szeroko sprawami wsi, chcemy promować rolników, którzy mogą być wzorem dla innych, dbają o najwyższe standardy w produkcji rolnej i zwierzęcej. Którzy umiejętnie korzystają z dotacji unijnych, wprowadzają nowoczesne uprawy i hodowle, a swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzielą się z innymi.
Kandydatów i kandydatki do naszego plebiscytu można zgłaszać od dziś. Mogą to zrobić zarówno urzędy gmin,starostwa powiatowe, spółdzielnie mleczarskie, zakłady mięsne jak też organizacje rolnicze. Zgłoszenia mogą przysyłać również nasi Czytelnicy oraz sami kandydaci i kandydatki do tytułu.
W pierwszej edycji konkursu, którą wygrał Adrian Kałkus z Olszowca, przeważali mężczyźni. Mieliśmy też jedno zgłoszenie małżeństwa. W ubiegłym roku pań było już więcej. W plebiscycie brały udział trzy kobiety zajmujące się rolnictwem, m.in. Patrycja Łukaszewska z Siedliszcza.
– Bardzo mile wspominam ten czas – mówi pani Patrycja. – Wzięłam udział w plebiscycie, bo chciałam pokazać, że rolnictwem zajmują się nie tylko mężczyźni. Kobiety też mają własną ziemię i ciężko pracują. Cieszę się, że potem zgłosiły się kolejne panie.
– Z unijnych funduszy korzystają zarówno mężczyźni jak też kobiety – przyznaje Andrzej Bieńko, dyrektor lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Szacuję, że na wśród 4 tysięcy tych, którzy skorzystali z premii dla młodych rolników, około 300 to kobiety.
„Rolnikiem Roku 2014” został Kamil Chęć z Kamil Chęć z Poniatówki w powiecie chełmskim. – Na pewno teraz jest inaczej – mówi Kamil. – Nie jestem anonimową osobą. Ludzie kojarzą mnie z publikacji i zdjęć. Niektórzy mnie zaczepiają. Pytają o to czy mi udział w plebiscycie pomógł i jak to wszystko wygląda. Na pewno jest na plus. Dlatego uważam, że warto wziąć udział w takim konkursie.
Aby zgłosić kandydata lub kandydatkę wystarczy wypełnić publikowany w gazecie lub na stronie www.dziennikwschodni.pl kupon zgłoszeniowy i przesłać do naszej redakcji. Na zgłoszenia czekamy do 27 września.
Rolnika Roku wybierzemy w drodze głosowania SMS. Zwycięży kandydat, który otrzyma największą liczbę głosów. W ubiegłym roku na zgłoszonych kandydatów oddano w sumie 13 600 głosów. Kamil Chęć dostał 5187 głosów.
Na zwycięzcę tegorocznej edycji czeka nagroda. Jest to 10 tys. zł w gotówce. Pozostali laureaci otrzymają nagrody rzeczowe, statuetki, dyplomy.
Jak zgłaszać
Zgłoszenia należy przesyłać na adres: Dziennik Wschodni, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, z dopiskiem na kopercie „ROLNIK ROKU 2015”. Do wypełnionego kuponu należy dołączyć zdjęcie kandydata, najlepiej na tle gospodarstwa. Kupon musi być czytelnie podpisany i zawierać numer telefonu osoby zgłaszającej w celu weryfikacji zgłoszenia. Zgłoszenia można też przesłać drogą elektroniczną na adres rolnik@dziennikwschodni.pl.
Partnerem plebiscytu jest Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” Spółka Akcyjna.