Wręczenie statuetek i tytułów „Perła 2016” miało miejsce podczas targów „Smaki Regionów” w Poznaniu. W grupie wyróżnionych produktów znalazły się m.in. twaróg półtłusty (pergamin) OSM w Opolu Lubelskim i makowiec lubartowski Marii Siej z Lubartowa.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
„Smaki Regionów” to targi wyrobów tradycyjnych i regionalnych, których jednym z celów jest promocja lokalnej żywności. Dwudniowa impreza odbyła się w miniony weekend w Poznaniu.
– Rosnąca z roku na rok ilość wystawców świadczy o popularności tradycyjnych produktów i przede wszystkim o rosnącym popycie na żywność wytwarzaną domowymi sposobami, która wyróżnia się jakością, smakiem i trwałością – mówił podczas gali inauguracyjnej targów Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego, który jest jednocześnie wiceprezes Związku Województw RP. – Na naszych oczach grupa entuzjastów przekuwa domowe hobby w coraz lepiej prosperujący biznes i naszym, samorządowców, obowiązkiem jest ich wspierać. Babcine przepisy na lokalne smakołyki dają podstawę do kreowania alternatywnych źródeł dochodów na terenach wiejskich.
W niedzielę zostały wręczone również statuetki i tytuły „Perła 2016” przyznawanych przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego dla najlepszych regionalnych produktów i potraw.
W tym roku te prestiżowe nagrody otrzymali – twaróg półtłusty pergamin OSM w Opolu Lubelskim, makowiec lubartowski Marii Siej z Lubartowa, syrop malinowy z Mikołajówki Małgorzaty Solis z Mikołajówki, pralina z Lublina Tomasza Machonia z Cukierni „Staropolska” z Lublina. Jedną wspólną statuetkę za danie obiadowe – zupę chmielową i żeberka wieprzowe na kaszy z dudkami otrzymał zaś Montis Hotel&Spa z Poniatowej.
Wśród nagrodzonych znaleźli się również urzędnicy. „Klucz do polskiej spiżarni” – nagrodę przyznawaną za zasługi w promocji produktów regionalnych otrzymał Sławomir Struski, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.