Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 stycznia 2021 r.
20:11

Bloki na górkach czechowskich? Uchwałą Rady Miasta zajmie się Naczelny Sąd Administracyjny

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Górki czechowskie nie wyglądają już tak, jak w dniu pierwszego wyroku. Od tamtej pory spółka TBV Investment, w oparciu o prawomocne pozwolenie na budowę wydane przez Urząd Miasta, zdążyła tu wykonać alejkę łączącą Czechów ze Sławinem
Górki czechowskie nie wyglądają już tak, jak w dniu pierwszego wyroku. Od tamtej pory spółka TBV Investment, w oparciu o prawomocne pozwolenie na budowę wydane przez Urząd Miasta, zdążyła tu wykonać alejkę łączącą Czechów ze Sławinem (fot. Maciej Kaczanowski)

Już 17 lutego może zapaść wyrok, który przesądzi o losie górek czechowskich. Tego dnia Naczelny Sąd Administracyjny zbada legalność uchwały Rady Miasta wyznaczającej na górkach strefy pod budowę blokowisk. Sąd pierwszej instancji uznał, że zabudowa jest niedopuszczalna, ale Ratusz się odwołał

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Posiedzenie wyznaczone na 17 lutego będzie niejawne. To oznacza, że przeciwnicy zabudowy dawnego poligonu nie wejdą do sali rozpraw i nie usłyszą werdyktu. Nie jest jednak pewne, że tego dnia spór zostanie prawomocnie rozstrzygnięty.

Czego dotyczy spór

Sąd ma ocenić, czy Rada Miasta złamała prawo przeznaczając część górek pod zabudowę, głównie mieszkaniową. Miejsca pod osiedla zostały wskazane w tzw. zatwierdzonym przez radnych studium przestrzennym, czyli dokumencie, który określa przeznaczenie poszczególnych części miasta, w tym górek.

Na dawnym poligonie wyznaczono trzy obszary pod bloki i jedną strefę zabudowy sportowo-rekreacyjnej z dopuszczeniem handlowo-usługowej. Radni zatwierdzili taką mapę mimo silnych protestów społecznych, podczas których ekolodzy i społecznicy ostrzegali przed niszczeniem cennej przyrody.

Sprawa trafiła do sądu za sprawą ówczesnego wojewody Przemysława Czarnka. Zaskarżył on uchwałę, bo uznał, że przedkłada prywatny interes właściciela terenu ponad interes mieszkańców. Sąd przyznał mu rację i wyrokiem z 30 grudnia orzekł o nieważności studium w części dotyczącej górek.

W swym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny podkreślił, że samorząd „nie może korzystać w sposób dowolny” z prawa do określania przeznaczenia terenów. Wytknął radnym, że uchwała kłóci się sama ze sobą: tekstowa część określa górki jako jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów, zaś mapa pozwala na ich częściową zabudowę.

WSA ocenił, że zabudowanie choćby części terenu odmieni charakter całości. – Przestałaby ona być obszarem zielonym i stała się terenem zabudowy mieszkaniowej – czytamy w wyroku, który stwierdza, że prace byłyby szkodliwe dla przyrody. Zdaniem sądu samorząd dopuścił się „istotnego naruszenia zasad” tworzenia studium, więc orzekł o jego częściowej nieważności.

Prezydent Krzysztof Żuk nie pogodził się z przegraną. – Sąd błędnie przyjął, że dla tak szerokiego terenu miasta jedyną prawnie uzasadnioną w kierunkach rozwoju miasta funkcją będzie przeznaczenie ich pod tereny zielone – tłumaczyła rzeczniczka Ratusza. Prezydent zaskarżył wyrok i właśnie tak sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Co może się zdarzyć

Możliwych scenariuszy jest kilka. NSA może utrzymać w mocy wyrok pierwszej instancji, co oznaczałoby prawomocne zakończenie sporu. Skutkowałoby to tym, że obszar górek pozostałby białą plamą w studium przestrzennym. W takiej sytuacji teren wciąż mógłby być urządzany w oparciu o obowiązujący wciąż plan zagospodarowania, który nie pozwala na blokowiska.

Przeciwieństwem takiego rozwoju wypadków jest scenariusz, w którym NSA zgadza się z prezydentem i wydaje wyrok potwierdzający legalność studium. W takiej sytuacji samorząd Lublina mógłby uchwalić nowy plan zagospodarowania terenu dopuszczający budowę bloków na wyznaczonych w studium częściach górek, na czym zależy właścicielowi tych terenów, deweloperskiej spółce TBV Investment.

Wśród możliwych opcji jest również taka, że sąd uchyla wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpatrzenia Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu, a wtedy spór trafia do punktu wyjścia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mandat na 2000 zł każdego "boli"

52 wiosny na karku i zero rozsądku

Mandat karny w wysokości 2 000 złotych oraz 14 punktów to finał kontroli drogowej 52-latka z Siedlec. Kierowca mitsubishi pędził krajową dwójką 154 km/h przekraczając dozwoloną prędkość o 64 km/h. Mężczyzna tłumaczył się pośpiechem.

Zatrzymany Gruzin w drodze do aresztu

Lubelscy „łowcy głów” namierzyli go w Zakopanem

Lubelscy „łowcy głów” i poszukiwacze z IV komisariatu w Lublinie zatrzymali 55-letniego obywatela Gruzji, który poszukiwany był m.in. listem gończym. Mężczyzna łącznie do odbycia ma karę prawie roku pozbawienia wolności. Poszukiwany był za jazdę w stanie nietrzeźwości i przywłaszczenie samochodu marki volkswagen transporter. Wpadł w Zakopanem.

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się otwarcia sezonu w tężni solankowej. Instalacja stanęła w maju ubiegłego roku nad Krzną, ale póki co jest obklejona taśmą.

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach
galeria

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach

Wprawdzie emocje po wczorajszym meczu we Wrocławiu już opadły, ale wciąż kibice czują gorącą atmosferę z trybun. Zobaczmy, jak obie drużyny były dopingowane.

Efekt sobotniego sprzątania
Józefów nad Wisłą

To jest ekologia! Mimo chłodu posprzątali brzegi Wyżnicy

Mimo przenikliwego chłodu nikt nie spóźnił się wczoraj na zbiórkę nad rzeczka Wyżnicą przepływającą przez gminę Józefów nad Wisłą. W sobotni poranek dzieci, młodzież i dorośli w ramach „Operacji Czysta Rzeka” posprzątali brzegi tej rzeczki.

Tak się bawi Lublin w Helium Club
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Helium Club

Jeśli nie było Was na imprezie "Back to the Past" w klubie Heliume, to… cóż, żałujcie, że przegapiliście prawdziwe szaleństwo. Na szczęście mamy dla Was fotogalerię, która udowodni, że taniec, błysk fleszy i dobra zabawa to w Helium Club absolutna norma. Zobaczcie, kto rządził na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Nowa tężnia przy Szkole Podstawowej nr 11 im. H. Sienkiewicza w Puławach na osiedlu Niwa czeka na pierwsze uruchomienie. To jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego

Starsza tężnia już działa, na nową zaczekają dłużej

W tym roku po raz pierwszy uruchomiona zostanie nowa tężnia solankowa na osiedlu Niwa w Puławach. To efekt budżetu obywatelskiego, w którym inwestycję tę poparło 837 osób. Starsza tężnia, ta przy ul. Polnej wznowiła pracę 1 kwietnia.

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z Muzeum Południowego Podlasia. Najpierw ktoś ją ukradł w 2016 roku. A w 2021 roku anonimowy nadawca odesłał ją do bialskiej placówki.

Julia Szeremeta ma za sobą dobry występ w Brazylii

Julia Szeremeta zajęła drugie miejsce w turnieju Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Dla pieściarki Paco Lublin to był bardzo wymagający tydzień, ponieważ w Brazylii stoczyła trzy walki. Dwie z nich odbyły się w odstępie 24 godzin, co na pewno było dla wicemistrzyni olimpijskiej sporym wyzwaniem. Warto jednak podkreślić, że w każdym z pojedynków zaprezentowała równą i wysoką formę.

Trener Motoru Mateusz Stolarski szanuje punkt zdobyty we Wrocławiu, ale nie był do końca zadowolony z wyniku

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Szacunek dla kibiców, po to się pracuje, żeby grać takie mecze

Motor w sobotni wieczór zremisował we Wrocławiu ze Śląskiem 1:1. Obie drużyny po końcowym gwizdku odczuwały niedosyt. Co na konferencji prasowej mówili trenerzy?

Zima wróciła

Zima kontratakuje. Drogi mogą być śliskie

Polska jest pod wpływem klina wyżu z centrami nad Morzem Norweskim i Morzem Północnym, jedynie początkowo krańce południowo-wschodnie pozostaną jeszcze w zasięgu frontu związanego z niżem znad Ukrainy. Z północy napływa zimne powietrze arktyczne.

Dziś rano poderwani nasze myśliwce

Poderwano samoloty, bo Rosjanie atakują Ukrainę

W związku z intensywną aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, wykonującego uderzenia na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie Ukrainy, rozpoczęło się operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej - poinformowało w niedzielę nad ranem Dowództwo Operacyjne RSZ.

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Nie o takim wyniku marzyli kibice Wisły Puławy przeciwko GKS Jastrzębie. W starciu dwóch ekip walczących o utrzymanie w sobotę górą byli goście. Podopieczni trenera Macieja Tokarczyka przegrali aż 1:4 i znaleźli się w strefie spadkowej

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

To był najgorszy dzień na giełdzie od czasu pandemii. Indeks Dow Jones stracił w piątek ponad 2 tys. punktów, co w porównaniu z czwartkowymi spadkami oznacza, że nowojorska giełda straciła rekordowe 6,4 biliona dolarów w ciągu dwóch dni – donosi „Wall Street Journal”. To wynik zapowiedzianych przez Trumpa ceł oraz chińskiej zapowiedzi ceł odwetowych.

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych
WYSOKIE NAPIĘCIE

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych

Przerw w dostawie energii elektrycznej może być znacznie mniej, bo awarie będzie można przewidywać. Może być też bardziej ekologicznie i z myślą o środowisku – naukowcy Politechniki Lubelskiej tworzą Laboratorium Inteligentnych Systemów Diagnostycznych w Inżynierii Wysokonapięciowej – LabTech.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty